• Νέες εστίες...

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #131851  από Νικολετα
 Τρί Σεπ 03, 2019 6:40 pm
Καλησπέρα σε ολή την παρεα! Ελπιζω να είστε όλοι καλα! Θα ήθελα να αναφερω τα αποτελέσματα των μαγνητικων μου μιας και δεν ήταν πολύ καλά αυτοματα οι γιατροι μου εβγαλαν και την διάγνωση. είχα ξεκινησει με μια εστια μεγαλη στον αυχενα που μου ειιχε προκαλεσει μουδιασματα και αδυναμια σε χερι ποδι και κορμο πριν απο 2 χρόνια. οι γιατροι πεοφανως περιμεναν να βγουν νεες φλεγμονες για να μπορεσουν να πιστοποιήσουν ΣΚΠ μιας κια ηταν μεμονωμενο επεισοδιο.και καποιοι αλοι μου ελεγαν να ξεκινησω. στα πλαισια επαναλεγχου ενω ο εγκεφαλος ηταν καθαροσ , απεκτησε 5 νέες εστίες που προσλαμβαναν σκιαγραφικο+ 1 στομ αυχενα. νοσηλευτηκα για 3 ημερο σχημα κορτιζονης και μετα με medrol για 10 μερες. Το θεμα ειναι οτι ο γιατρός μου ειιπε να ξεκινήσω ιντερφερόνη ενεσιμη 3 φορες την εβδομαδα.. μονο και μονο στην ιδέα εχω τρομοκρατηθει.. ποια η γνωμη σας για την ιντερφερονη σαν μια κλασικη μορφή αγωγης? ευχαριστω εκ των προτερων!