• Ερώτηση

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #131776  από Γιαννης5
 Δευ Αύγ 12, 2019 7:08 pm
Γεια σας 2 ερώτησης.. βλέπω στο σώμα σε διάφορα σημεία κύριος πόδια να κάνει κάτι στο δέρμα τακ τακ δλδ να κάνει κίνησης ο μυς ξέρετε τι είναι αυτο; δηλαδή σαν να πηγενη μεσα μέσα έξω το δέρμα.Επισης βλέπω διπλα μόνο σε ψηφιακό μέρος πχ τους υπότιτλους στην τηλεόραση ή στο κινητό αλλά και αν κλείσω και το ένα μάτι παραμένει βλεπω από πανό το γράμμα ακόμα,επίσης όταν εστιάζω κάπου βλέπω καλά αλλά πχ ανα έχω κάτι από πίσω σαν να το βλέπω διπλο πχ το χερι μ το εχω πανο στο γονατο κ εγω κοιταω ευθεία τον καδω πχ καθιστός παρατιρω πος το χερι μυ φενετε διπλο,ξέρετε τι μπορεί να είναι;συγγνώμη για το μεγάλο κειμενο..
 #131780  από waterfall
 Τρί Αύγ 13, 2019 11:36 am
Κατά τη γνώμη μου θα πρέπει οπωσδήποτε να σε δει πρώτα οφθαλμίατρος. Και στη συνέχεια νευρολόγος. Η διπλωπία είναι ένα από τα συμπτώματα της σκλήρυνσης αλλά μπορεί να είναι και από κάτι άλλο. Και οι μυϊκοί σπασμοί που έχεις ίσως να είναι σύμπτωμα.
 #131781  από Γιαννης5
 Τρί Αύγ 13, 2019 11:56 am
Δεν παίζει ρόλο αν που τα βλέπω διπλα αε ψηφιακό μορφή αν κλείσω το ένα μάτι συνεχίζετε και στο αλλο; Γτ εχω ακούσει ότι από σκπ είναι οταν κλήσεις το 1 από 2 να φυγει.εμενα συμβενη το 1ο
 #131784  από waterfall
 Τρί Αύγ 13, 2019 4:49 pm
Εγώ, πάλι, δεν έχω ακούσει αυτό που γράφεις ότι αν κλείσεις το ένα μάτι φεύγει. Η διπλωπία είναι σοβαρό σύμπτωμα πάντως, σημαίνει ότι κάτι δεν πάει καλά και πρέπει να πας σε οφθαλμίατρο και νευρολόγο για εκτίμηση και περαιτέρω εξετάσεις. Μην το αφήσεις.
 #131785  από Γιαννης5
 Τρί Αύγ 13, 2019 6:09 pm
Από σω λένε και έχω διάβαση ή διοθαλμοι διπλωποια είναι τις σκπ πχ όταν κλινεις το ενα μάτι φεύγει κακι συνεργασία τον ματιών αυτό λένε πως είναι τις νόσου