• Τη γνώμη σας παρακαλώ

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #131775  από Kyriakos
 Δευ Αύγ 12, 2019 6:28 am
Γεια σε όλους και καλή δύναμη,
Αποφάσισα να ενημερωθώ διαβάζοντας τις εμπειρίες σας και θέλω να καταθέσω την δικιά μου. Δεν ζητάω ιατρική γνώμη αλλά νιώθω οτι οι γιατροί δεν με άκουγαν όταν έλεγα τη βίωσα, οπότε θέλω να τα πω σε ανθρώπους που ίσως έχουν παρόμοια εμπειρία.

Είμαι 37 ετών. Πριν περίπου 20 ημέρες ενώ δεν είχα κανένα πρόβλημα υγείας, είχαν αρχίσει να μουδιάζουν τα χέρια μου οταν κοιμόμουν (ανάλογα τη στάση και διαφορετικό σημείο) που όμως έφευγαν αμέσως μόλις άλλαζα στάση και στη συνέχεια κοιμόμουν. πήγα αρχικά στις 30/7 σε φυσιθεραπευτή για γνώμη και μου είπε ότι μπορεί να είναι μυικός σπασμός και να πάρω λίγα μυοχαλαρωτικά και να δω πως θα πάει. Δυστυχώς Σάββατο 03/8 ξύπνησα με έντονους αυχενικούς πόνους (σφίξιμο στον αυχένα) και πήγα νοσοκομείο όπου μου είπαν να συνεχίσω μυοχαλαρωτικά + αντιφλεγμονώδη και να πάω σε ορθοπεδικό με πιθανότητα να έχω αυχενικό πρόβλημα. Σάββατο βράδυ κοιμήθηκα σχετικά κάλα. Τη Κυριακή 04/8 αρχίζουν τα ωραία...

Το απόγευμα νιώθω μια αδιαθεσία (έντονη ζέστη να με διατρέχει και ίδρωμα στο κεφάλι) και θέλω να ξαπλώσω, νιώθω ζάλη, αίσθημα σαν κάποιος να με ακουμπάει κάτω από το αριστερό στήθος και χαμηλή πίεση με αποτέλεσμα να παώ σε έναν καρδιολόγο που με εξέτασε και καρδιολογικά ήμουν μια χαρά. Έπεσα για ύπνο και ξύπνησα σε περίπου 3 ώρες με μουδιασμένο αριστερό πρόσωπο, αδυναμία στο αριστερό χέρι και αισθημα "ζώνης" στο αριστερό μου πλευρό. Έφυγα άμεσα νοσοκομείο όπου με κάναν εισαγωγή και άρχισαν να με ψάχνουν για εγκεφαλικό.

Αρχικά αξονική εγκεφάλου καθαρή. Εγώ ένιωθα περίεργα και όταν κοιμόμουν ξύπναγα σχετικά σύντομα με περίεργη αίσθηση στο χέρι στο οποίο όμως ήρθε σταδιακά η δύναμη πλήρως. Τα πόδια μου ήταν κρύα και ευαίσθητα. Στο σβέρκο οι μυες είχαν γίνει πέτρα. Τρίτη 06/8 το βράδυ βίωσα το χειρότερο πόνο στη ζωή μου, σαν κύματα που ξεκίναγαν από το σβέρκο και χτυπούσαν και έκαιγαν το κεφάλι, δεν κοιμήθηκα καθόλου.

Τετάρτη ήμουν ψόφιος,μου κάνουν υπέρηχο καρωτίδων καθαρό, μου κάναν μαγνητική εγκεφάλου με τα πρώτα αποτελέσματα να μη δείχνουν εγκεφαλικό. Οπότε άρχισα να πιστεύω ότι έχω κάτι σοβαρό στο αυχένα (πχ κοίλη). Φόρεσα κολάρο, ξάπλωνα, σηκωνόμουν και έκανα υπομονή.

Πέμπτη 08/8 μου κάνουν μαγνητική αυχένα η οποία βγήκε καθαρή, εκτός από ευθειασμό αλλά χωρίς κοίλες. βγάζω κολάρο και προσπαθώ να ηρεμήσω. Το απόγευμα ένιωθα αρκετά καλά το βράδυ όμως πάλι όταν κοιμήθηκα ένιωσα περίεργα το χέρι και ξύπναγα. Παρασκευή 09/8 μου κάνουν εξιτήριο και έχω ραντεβού για 29/8 εν αναμονή επίσημων αποτελεσμάτων μαγνητικών για ηλεκτρομυογράφημα και έλεγχο απο αγγειολόγους μην τυχόν έχω κάποιο πρόβλημα στο κυκλοφορικό μου.
Να σημειώσω ότι για αγωγή μου έδωσαν Xeforapid(αντιφλεγμονώδες) και για μυοχαλαρωτικό μετά τους έντονους πόνους μου δώσαν μικρή δόση Stedon καθημερινά (εγώ δεν ήθελα αλλά είπαν κάνει καλή χαλάρωση στο μυικό) το οποίο το κόβω σταδιακά όπως μου είπαν

Μέχρι σήμερα ξεκουράζομαι στο σπίτι και σκέφτομαι θετικά και αισιόδοξα όμως ενώ κατά τη διάρκεια της μέρας και όσο νυχτώνει νιώθω καλύτερα, τη νύχτα ξυπνάω ανά 2ωρο περίπου από ιδρώματα και περίεργη αίσθηση στα χέρα (μούδιασμα - αγγίλωση - μια φορά σαν νέκρωση στο δαχτυλάκι που επανήλθε μόλις το κούνησα). Σύνολο να κοιμάμαι 4 ώρες. Πάω για κατούρημα πιο συχνά από παλιά και καμιά φορά όταν τελείωσω ενώ βάζω εσώρουχο όταν κάτσω "φέυγει" σταγόνα ούρων στο εσώρουχο.
Προσδοκώ να βελτιωθούν τα συμπτώματα.

Θα μιλήσω και με άλλους γιατρούς αλλά θα ήθελα και τη γνώμη σας. Φιλιά και ελπίζω να μη σας κούρασα.
 #131777  από Aurora S
 Δευ Αύγ 12, 2019 9:05 pm
Όπως τα περιγράφεις τα συμπτώματα σου δεν έχουν καμια σχέση με αυτά που ένοιωθα εγώ και μου έκαναν τη διάγνωση σκλήρυνσης. Σε εμένα είχε εστίες και η μαγνητική μου.
Ελπίζω να μην έχεις τίποτα, πάντως όπως τα λες πολύ αμφιβάλω οτι έχεις σκλήρυνση κατά πλάκας.
Περαστικά!
 #131778  από Kyriakos
 Δευ Αύγ 12, 2019 9:38 pm
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και σας εύχομαι ότι καλύτερο, είμαι ψύχραιμος και αισιόδοξος αλλά δυστυχώς έπεσα σε γιατρούς που δεν μου εξήγησαν καμία απορία και το ρίχναν μόνο σε στρες. Εγώ θεωρώ ότι έχω κάποιο αυχενικό πρόβλημα από τον ευθειασμό και κάνω υπομονή. Η αλήθεια είναι ότι διάφορες παθήσεις μοιράζονται συμπτώματα και μοιάζουν, οπότε ήθελα να ακούσω εμπειρίες ανθρώπων και να ενημερωθώ χωρίς πανικό.
 #131779  από waterfall
 Τρί Αύγ 13, 2019 11:16 am
Γεια σου Κυριάκο.

Από αυτά που γράφεις δεν μοιάζει καθόλου με Σκλήρυνση κατά πλάκας (σύμφωνα με την εμπειρία μου και όσων έχω διαβάσει). Κάτι σου συμβαίνει όμως και με νευριάζει πάντα το γεγονός ότι όταν δεν μπορούν να κάνουν διάγνωση τα ρίχνουν όλα στο ψυχολογικό. Θυμάμαι τι τράβηξα κι εγώ στην αρχή μέχρι να γίνει η διάγνωση και τι βλακείες μου έλεγαν. Πάντως, ο ευθειασμός απ'όσο ξέρω δεν κάνει τέτοια έντονα συμπτώματα. 'Εχω και εγώ και ο γιος μου και δεν μας δημιουργεί τέτοια προβλήματα. Αν είχες κοίλες, τότε θα σου έλεγα ότι σίγουρα απ'αυτές είναι. Πάρε και τα αποτελέσματα που περιμένεις και θα δεις πώς θα προχωρήσεις μετά. Αν συνεχίζουν τα συμπτώματα για καιρό κάποια στιγμή θα τη βρεις την άκρη.
 #131782  από Kyriakos
 Τρί Αύγ 13, 2019 1:38 pm
Ευχαριστώ θερμά για την απάντηση, σε νιώθω για αυτό που λες για τη διάγνωση και οτι το ρίχνουν στο ψυχολογικό. Με εκενευρίζει που δεν καταλαβαίνουν είναι ότι για να ηρεμήσει ψυχολογικά ο ασθενής θέλει ενδιαφέρον, εξετάσεις και θετική ενέργεια. Του να του λες του άλλου είναι ψυχολογικό τότε σε δημιουργεί ψυχολογικό...

Πάντως το έχω στο μυαλό μου να έχω επηρεαστεί ψυχολογικά αν και ήμουν και είμαι ψύχραιμος.

Πάντως τις τελευταίες 2 μέρες χειροτερεύουν τα συμπτώματα, τα πρωινά μετά τη νυχτερινή ταλαιπωρία νιώθω σαν να "χανω" τον έλεγχο του σώματος μου και έτυχε να μη μπορώ να κουνηθώ για κάποιο χρονικό διάστημα ενώ είχα αισθήσεις. Σαν να έκλεινε ένας διακόπτης. Ειλικρινά ελπίζω να είναι ψυχολογικο πλέον... Το μεσημέρι και μετά που κάνω δραστηριότητες συνέρχομαι αν και νιώθω τους μυες μου κουρασμένους και τα πόδια βαριά.

Σήμερα έκανα νέες εξετάσεις αίματος και για θυρωειδή που είχαν παραλήψει να μου κάνουν, θα δούμε...
Καλή δύναμη σε όλους...
 #131783  από waterfall
 Τρί Αύγ 13, 2019 4:43 pm
Εγώ θα έκανα και μια επίσκεψη σε ρευματολόγο (αν δεις ότι δεν βρίσκεις τι είναι). Για παράδειγμα, η Ρευματοειδής αρθρίτιδα κάνει συμπτώματα σαν αυτά που αναφέρεις και είναι αυτοάνοσο. Και μουδιάσματα κάνει και πόνο στον αυχένα κ.λ.π. 'Εχεις κάνει εξετάσεις αίματος για τέτοια περίπτωση;
 #131786  από Kyriakos
 Τρί Αύγ 13, 2019 7:28 pm
Όχι δεν το έψαξα για Ρευματοειδη αρθρίτιδα ακόμα. Τί εξετάσεις χρειάζονται πέρα από επίσκεψη στον ρευματολόγο? Είναι πάθηση που χειροτερεύει τη νύχτα και τη μέρα αρχίζει να περνάει γιατί κάπως έτσι νιώθω.
Βγήκαν οι εξετάσεις για θυροειδή είναι καλές. Μόνο αρκετή Φερριτίνη μου έχουν βρει, δηλαδή ότι έχω κάποια φλεγμονή.
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και τις απαντήσεις σου
 #131787  από waterfall
 Τρί Αύγ 13, 2019 7:52 pm
Πάντως, η αυξημένη φερριτίνη μπορεί να είναι ένδειξη ρευματοειδούς αρθρίτιδας. 'Εχεις κάνει CRP και ταχύτητα καθίζησης; Είναι κι αυτά δηλωτικά κάποιας φλεγμονής.

Αν πας σε ρευματολόγο, σίγουρα θα σου γράψει πολλές εξετάσεις όπως: ΑΝΑ, Ra test και άλλες αιματολογικές εξετάσεις αν κρίνει ότι μπορεί να έχεις κάποιο ρευματικό νόσημα.
 #131794  από Kyriakos
 Πέμ Αύγ 15, 2019 3:52 am
Καλημέρα, για ακόμα μια φορά ξύπνησα μέσα στη νύχτα με μυικά τραβήγματα στα άκρα και στο πρόσωπο. είνια μια περίεργη αίσθηση που αν και δεν πονάω με ξυπνάει. Εχθές βγήκαν όλες οι εξετάσεις (έκανα πολλές), δεν βγαίνει κάτι, ούτε για αυτοάνοσο (ρευματοειδής αθρίτιδα κλπ). CRP normal κλπ κλπ

Πλέον παρακαλάω να είναι κάτι ψυχολογικό, αλλιώς αρχίζω και φοβάμαι για σπάνιο νευρολογικό πρόβλημα όπως το ALS που έχει παρόμοια συμπτώματα. Εκρεμεί ακόμα το ηλεκτρομυογράφημα αλλά λόγο γιορτών μάλλον θα παώ από βδομάδα να το κάνω αν συνεχιστεί όλο αυτό.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και το ενδιαφέρον, η Παναγιά μαζί μας...
 #131796  από waterfall
 Πέμ Αύγ 15, 2019 12:07 pm
Εύχομαι να βρεις σύντομα τι είναι και να μην είναι κάτι κακό και να θεραπεύεται. Αν τυχόν το ηλεκτρομυογράφημα βγει θετικό (δεν έχω κάνει ποτέ και δεν ξέρω τι βγαίνει) τότε υπάρχουν και άλλες εξετάσεις όπως το ηλεκτροεγκεφαλογράφημα κ.λ.π. Αλλά ψάξτο και με αγγειολόγο μήπως είναι κάτι από κει.