• ΑΔΥΝΑΜΙΑ

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #131757  από panagiotis2121
 Πέμ Αύγ 01, 2019 3:38 pm
Καλησπέρα σε όλους,

Έχω διαγνωστεί εδώ και ενάμισι χρόνο. Οι εστίες μου είναι στο κεφάλι. έχω 5 εστίες απο 0.5 έως 1.2 cm αλλά τα συμπτώματα είναι ανεπαίσθητα. Το πιο χαρακτηριστικό είναι μια μικρή αδυναμία στον δεξί καρπό και στο δεξί καλάμι και κάποιες δονήσεις που νιώθω στα πόδια όταν ξαπλώνω και σπάνια κάποιοι μυικοί σπασμοί. Δεν είμαι όμως σίγουρος ότι τα παραπάνω συμπτώματα πέρασαν ποτέ με την κορτιζόνη. Η αδυναμία είναι πάντα εκεί. Εδώ και δυο εβδομάδες έχω παρατηρήσει μια χειροτέρευση της αδυναμία στο χέρι. Η αδυναμία έχει πάει και στα δύο πόδια και τα νιώθω κάπως πιασμένα. Μπορώ να τρέξω αλλά κουράζομαι πολύ περισσότερο πλέον. Είναι κάποια ώση και θα περάσει ή μήπως υπάρχει περίπτωση να μην έχω υποτραπιάζουσα αλλά κάποια προοδευτική μορφή. Ευχαριστώ και συγγνώμη αν σας κούρασα
 #131758  από dimi2297
 Πέμ Αύγ 01, 2019 11:16 pm
Δεν έχω ιδέα, αλλά καλό θα ήταν να συμβουλευτείς τον γιατρό σου στις επόμενες ημέρες. [ίσως σε επηρεάζει και η ζέστη, αλλά καλό θα ήταν να μη το αφήσεις στην τύχη του]
 #131761  από Στάθης
 Παρ Αύγ 02, 2019 5:24 pm
panagiotis2121 έγραψε: Πέμ Αύγ 01, 2019 3:38 pm ...Εδώ και δυο εβδομάδες έχω παρατηρήσει μια χειροτέρευση της αδυναμία στο χέρι. Η αδυναμία έχει πάει και στα δύο πόδια και τα νιώθω κάπως πιασμένα. Μπορώ να τρέξω αλλά κουράζομαι πολύ περισσότερο πλέον. Είναι κάποια ώση και θα περάσει ή μήπως υπάρχει περίπτωση να μην έχω υποτραπιάζουσα αλλά κάποια προοδευτική μορφή....
Κάπου στα τέλη Ιουνίου, ένιωσα φοβερή αδυναμία στα δύο πόδια η αίσθηση ήταν ακριβώς όπως την περιγράφεις. Η απρόσεκτη πολλαπλή μου έκθεση μου στον μεσημεριανό ήλιο τις ζεστές μέρες το Ιουνίου, όπως επίσης κάποιες ανοιξιάτικες καταστολές και καταχρήσεις, οδήγησαν το σώμα μου στον να διαμαρτυρηθεί με το παραπάνω τρόπο. Μεγάλο ρόλο στην εκδήλωση του άνω συμπτώματος ήταν το άμεσο ψυχολογικό στρες στο ΚΝΣ, έκθεση σε τσιγάρα, αλκοόλ και η ζέστη. Μήπως βιώνεις και εσύ κάτι ανάλογο;

Αμέσως έδρασα για να δυναμώσω και να αναρρώσω κάνοντας μερικές επιδιορθωτικές κινήσεις στην καθημερινότητά μου. Άρχισα άμεσα, κουρκουμά, μαγνήσιο, rhodiola, σκεύασμα B-Complex, Ομέγα-3 όπως επίσης μείωσα την έκθεσή μου σε κακές συνήθειες, στην ζέστη και τον καυτό ήλιο. Νωρίς το πρωί κάνω το δροσερό θαλασσινό μου μπάνιο, αργά το απόγευμα την υπόλοιπη γυμναστική μου. Τρώω καλά, ξεκουράζομαι καλά, λαμβάνω τις βιταμίνες μου και έχω αναστρέψει αυτό το άσχημο σύμπτωμα, τα πόδια μου έχουν επανέλθει σε δύναμη. Όσο εμμένει η ζέστη, είμαι σε εγρήγορση, με ενυδάτωση και λήψη βασικών διατροφικών αξιών, φρούτα δηλαδή, ελαφριά τροφή χωρίς γαλακτοκομικά, ζάχαρες και αλκοόλ και μέτρο στην καφείνη και έκθεση σε τσιγαροτεκέδες.

Αυτό που βιώνεις δεν έχει καμία σχέση με "προοδευτική μορφή", είναι σύμπτωμα ενός ταλαιπωρημένου νευρικού, σε ένα ταλαιπωρημένο κατακαλόκαιρο μέσα από ταλαιπωρημένες συνθήκες, σκέψεις, πράξεις.

Σημειώνω ότι η μαγνητική μου έχει σχεδόν την διπλάσια δραστηριότητα, αλλά λίγη σημασία έχουν τελικά οι μαγνητικές. Η κλινική εικόνα μας έχει εν τέλη σημασία. Καθημερινά, πηγαίνω αργά το απόγευμα για μπάσκετ για να μου το θυμίζω σε κάθε καλάθι, σε κάθε μπάσιμο...
 #131762  από panagiotis2121
 Παρ Αύγ 02, 2019 7:10 pm
Φίλε Στάθη καλησπέρα,
Έτσι ακριβώς είναι. Εκτέθηκα απρόσεχτα στον ήλιο στην παράλια. Κάπνισα κάποια τσιγάρα ενώ το είχα κόψει και ήπια αλκοόλ. Είναι ένα περίεργο αίσθημα στα πόδια σαν να είναι πιασμένα και ειδικά το πρωί συνοδευόμενο από ένα ελαφρύ μούδιασμα στα καλάμια και μια αδυναμία στον δεξί καρπό μου. (Παλιό σύμπτωμα αλλά χειροτέρεψε εδώ και 2 εβδόμαδες μαζί με τα άλλα). Φαντάσου πριν 2 εβδομάδες έτρεξα 6.5 km και πριν 3 μέρες που ξαναδοκίμασα δεν άντεξα ούτε 1. Το τρέξιμο έμοιαζε τόσο δύσκολο που έσπασα ψυχολογικά. Στο μπάσκετ το ίδιο. Ένιωθα ότι τα πόδια μου δεν πάνε. Πιστεύεις ότι είναι κάποια ώση και ότι πρέπει να πάρω κορτιζόνη? Δεν ξέρω τι να κάνω. Να σημειώσω ότι η διατροφή μου είναι πολύ καλή και συνοδεύεται με πολλά από αυτά που ανέφερες. Τι να πω. Ελπίζω να επανέλθω πάλι.
ΥΓ. Είναι πολύ όμορφο να μιλάς με άτομα που βιώνουν το ίδιο πρόβλημα. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
 #131763  από Στάθης
 Παρ Αύγ 02, 2019 9:19 pm
panagiotis2121 έγραψε: Παρ Αύγ 02, 2019 7:10 pm Πιστεύεις ότι είναι κάποια ώση και ότι πρέπει να πάρω κορτιζόνη? Δεν ξέρω τι να κάνω. Να σημειώσω ότι η διατροφή μου είναι πολύ καλή και συνοδεύεται με πολλά από αυτά που ανέφερες. Τι να πω. Ελπίζω να επανέλθω πάλι.
ΥΓ. Είναι πολύ όμορφο να μιλάς με άτομα που βιώνουν το ίδιο πρόβλημα. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Εννοείται θα επανέλθεις πάλι, δώσε στο σώμα σου χρόνο να επανέλθει από το οξειδωτικό στρες που πέρασε. Με την κορτιζόνη ίσως να επανέλθεις και πιο γρήγορα, προσωπικά δεν πήρα. Είχα ακριβώς τα ίδια συμπτώματα, κόπωση στα πόδια μούδιασμα στα καλάμια, μούδιασμα και στα γόνατα. Έδωσα βάση στο πως θα επανέλθω φυσικά χωρίς φάρμακο.

Παρέα με τα υπόλοιπα που ανέφερα πιο πάνω, αύξησα την ποσότητα κουρκουμά, είναι το ίδιο με την κορτιζόνη, χωρίς βέβαια τις παρενέργειες. Ξέρω είναι δύσκολο ψυχολογικά αυτό που σου συμβαίνει, αλλά μην το βάλεις κάτι και ειδικά μην σταματάς την άσκηση, ίσως σε πιο ήπια μορφή για λίγο. Ο γιατρός σου, μπορεί να βοηθήσει επίσης. Ζύγισέ το και πράξε ανάλογα. Ότι και αν κάνεις είναι θέμα χρόνου να επανέλθεις. Μην το φοβάσαι απλά η ζωή προσπαθεί να σε προστατέψει από αρνητικές παλινδρομήσεις, με ένα δυνατό μάθημα. Να μας προστατέψει δηλαδή...

Καλή Δύναμη Παναγιώταρε και κουράγια !!!
 #131768  από nelly
 Παρ Αύγ 09, 2019 3:04 am
Τον κουρκουμα πώς τον παίρνετε;;; σε μορφή μπαχαρικου ή το συμπλήρωμα από το φαρμακείο;;; πάντως εγώ παιδιά είμαι σε αναρρωτική εδώ και 6 μήνες και δεν λέω να συνέλθω. Ασε που νομίζω ότι η κορτιζόνη πραγματικά με κάνει χειρότερα. Όταν παίρνω κορτιζόνη ενδοφλέβια σέρνομαι στην κυριολεξία, είναι σαν να είμαι σε σοβαρή υποτροπή διάρκειας. Έχει πάθει κάποιος το ίδιο. Υπάρχει περίπτωση να μου κα ει κακό παρά καλό;;;
 #131769  από manolo
 Παρ Αύγ 09, 2019 5:21 pm
Τον κουρκουμα σε καψουλες της helth aid η στο φαγητο το προσθετεις με πιπερι η ενα αυγο βραστο ριχνω φουλ και ροδιολα, d3,και ελαιο απο σπορο ροδιου που περιεχει b5 χρησιμη για το νευρικο συστημα οπως και οι αλλες βιταμινες b και yoga και κολυμπι που μας αναζοωγονει, τωρα θελει υπομονη να συνελθεις και πεισμα οτι θα νικησουμε εμεις και οχι η παθηση,η κορτιζονη απο την αλλη δεν μας ανασταινει αλλα μαζευει τις ενεργες εστιες με σκοπο να ξεφουντωσουν και αναλογα τον οργανισμο,εμενα πχ με ανακουφιζει, αλλους τους πειραζει
 #131770  από Στάθης
 Σάβ Αύγ 10, 2019 6:44 pm
nelly έγραψε: Παρ Αύγ 09, 2019 3:04 am Τον κουρκουμα πώς τον παίρνετε;;; σε μορφή μπαχαρικου ή το συμπλήρωμα από το φαρμακείο;;; πάντως εγώ παιδιά είμαι σε αναρρωτική εδώ και 6 μήνες και δεν λέω να συνέλθω. Ασε που νομίζω ότι η κορτιζόνη πραγματικά με κάνει χειρότερα. Όταν παίρνω κορτιζόνη ενδοφλέβια σέρνομαι στην κυριολεξία, είναι σαν να είμαι σε σοβαρή υποτροπή διάρκειας. Έχει πάθει κάποιος το ίδιο. Υπάρχει περίπτωση να μου κα ει κακό παρά καλό;;;
Η κορτιζόνη είναι φάρμακο και έχει τις παρενέργειές της, θα έλεγα καθόλου ελαφριές. Σαν έχω πάρει πολλά γραμμάρια, είναι αλήθεια ότι έχει και αυτή το όριό της, ενώ στην αρχή φαίνεται ότι βοηθάει το σώμα, μακροχρόνια οι μεγάλες ποσότητες συσσωρευτικά το βλάπτει (οστεοπόρωση, καρδιακές και άλλες σωματικές επιπλοκές, ήπια ή καθόλου επιδράση κτλ).

Από την άλλη ο κουρκουμάς έχει ενδιαφέρον για την πολλαπλή σκλήρυνση, διότι ενώ είναι ισχυρό αντιφλεγμονώδες σε μεγάλες ποσότητες, δεν φέρει παρενέργειες. Ίσως λίγο επιβαρύνει τα νεφρά, αλλά αυτό με μπόλικο νεράκι λύνεται.

Έχω ακούσει πολλούς ασθενείς να βοηθιούνται από αυτό. Μπορεί κανείς να το πάρει και σαν μπαχαρικό (για να βγαίνει και πιο οικονομικά), προσωπικά και από το 2013 το χρησιμοποιώ ως συμπλήρωμα σε ποσότητες που αναλογούν κατά περίπτωση. Μπορείς να βρεις πολλά συμπληρώματα και πραγματικά, δεν υπάρχει καλύτερο ή χειρότερο, είναι απλά ποιο θα σου ταιριάξει. Προσωπικά μου αρέσει να είναι σε συμπλήρωμα κάψουλες σκόνη (όχι χάπια), και μόλις ανοίγω την συσκευασία να μυρίζει υπέροχο μπαχαρικό.

Τελειώνω λέγοντας ότι νιώθω τον κουρκουμά σαν πολύ ισχυρή βοήθεια στο σώμα μου. Όταν την σταματάω το καταλαβαίνω. Εάν επίσης συνοδευτεί με άλλες σημαντικές βιταμίνες (B), Omega3, αντιοξειδωτικά κτλ., μπορεί να απέχει και χιλιόμετρα σε αίσθηση βοήθειας σε σχέση με συμβατικά φάρμακα από την εμπειρία μου.
 #131956  από nelly
 Τρί Σεπ 17, 2019 7:31 pm
Κι εγώ πάντως παιδιά όταν παίρνω κορτιζόνη νομίζω ότι θα πεθάνω. Ο, τι παρενέργεια πρέπει να έχει το φάρμακο, στον ανώτερο βαθμό της, το παθαίνω. Ακούω κορτιζόνη και λιποθυμω. Βασικά είμαι σε αναρρωτική από τον Απρίλιο και δεν λεω να συνέλθω. Ειδικά μετά τα τελευταία επεισόδια δυστονίας που έπαθα (μαζεύτηκαν τα χέρια μου στο στηθος σαν να έχω πάθει εγκεφαλικό, με φοβερή αίσθηση ρεύματος να περνά και ταυτόχρονα παραλυση, ευτυχώς για λίγα λεπτά) δεν λέω να συνέλθω. Σέρνομαι. Είμαι ξαπλωμένη και νομίζω ότι παραλυω. Σαν να έχει κάτσει ελέφαντας πάνω στα πόδια μου. Και όλα αυτά (συν τα μουδιάσματα και το μόνιμο πια ρεύμα και την αδυναμία) συνοδεύονται από ωραιότατες κρίσεις πανικού.... :emojis-2: :emojis-2: