• Πνιγμός

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #132213  από mpampis
 Σάβ Νοέμ 09, 2019 10:40 pm
Δεν εχω πολύ χρόνο να μείνω εδω , ομως ένοιωσα την ανάγκη να σας γράψω κάτι .
Η κόρη μου απο το 2004 έως σήμερα΄΄ έβγαλε΄΄ τα πάντα απο τα συμπτώματα ! Οτι μα ότι σκεφτείτε ! Ότι φανταστείτε το έβγαλε !!!!!! Χίλιες φορές φώναξα έλεος !!!!!
Η δυσφαγία που έχετε μ εκανε να ασχοληθώ λέγοντας σας , πως αν σας ΄΄πνίγει΄΄ να αλέθετε το φαγητό σας σε μπλέντερ λίγο ή πολύ ανάλογα με το πρόβλημα σας ! Αυτό κάμω εγω για την κόρη μου. Ακόμη και με τα χάπια της που τα χτυπώ σε γουδί και τα δίνω ανακατεμένα ανάλογα με φαγητό ή νερό!
Το νερό......, για το νερό υπάρχει πηκτικό σε σκόνη Ανάλογα με το πρόβλημα που έχετε βάζετε 1 ή 2 κουταλάκια και κάνει το νερό πιό πηκτό ώστε να μην ΄΄φεύγει΄΄ το νερό χωρίς να το ελέγχετε !
Ακόμη , υπάρχει τεστ κατάποσης .Ρωτήστε τον γιατρό σας για λεπτομέρειες.
Ίσως είμαι ο μόνος που μπορώ να καταλάβω όποιον εδώ μέσα γράφει περί συμπτωμάτων !
Kpoplistener έγραψε:
 #132218  από Kpoplistener
 Κυρ Νοέμ 10, 2019 1:33 pm
mpampis έγραψε: Σάβ Νοέμ 09, 2019 10:40 pm Δεν εχω πολύ χρόνο να μείνω εδω , ομως ένοιωσα την ανάγκη να σας γράψω κάτι .
Η κόρη μου απο το 2004 έως σήμερα΄΄ έβγαλε΄΄ τα πάντα απο τα συμπτώματα ! Οτι μα ότι σκεφτείτε ! Ότι φανταστείτε το έβγαλε !!!!!! Χίλιες φορές φώναξα έλεος !!!!!
Η δυσφαγία που έχετε μ εκανε να ασχοληθώ λέγοντας σας , πως αν σας ΄΄πνίγει΄΄ να αλέθετε το φαγητό σας σε μπλέντερ λίγο ή πολύ ανάλογα με το πρόβλημα σας ! Αυτό κάμω εγω για την κόρη μου. Ακόμη και με τα χάπια της που τα χτυπώ σε γουδί και τα δίνω ανακατεμένα ανάλογα με φαγητό ή νερό!
Το νερό......, για το νερό υπάρχει πηκτικό σε σκόνη Ανάλογα με το πρόβλημα που έχετε βάζετε 1 ή 2 κουταλάκια και κάνει το νερό πιό πηκτό ώστε να μην ΄΄φεύγει΄΄ το νερό χωρίς να το ελέγχετε !
Ακόμη , υπάρχει τεστ κατάποσης .Ρωτήστε τον γιατρό σας για λεπτομέρειες.
Ίσως είμαι ο μόνος που μπορώ να καταλάβω όποιον εδώ μέσα γράφει περί συμπτωμάτων !
Kpoplistener έγραψε:
Σας ευχαριστώ πολύ κύριε..θέλω να κάνω κάτι για αυτό όμως πλέον πιστεύω είναι αργά όχι ότι θα τα παρατησω απλα αναγκαστικά ζω με αυτό λυπάμαι πολύ ή μάλλον αφάνταστα για την κόρη σας που υποφέρει έτσι.. ειλικρινά ο Θεός μαζί σας . Εγώ προσωπικά έχω θέμα και με τα χάπια που τα κανω σε σκόνη διότι με αναγουλιαζει η πικρια τους και σχεδόν μερικές φορές δεν τα αντέχω και τα φτυνω στο νεροχύτη.
Αναγκαστικά μερικές φορές παιρνω χάπια όταν ποναω σε στιγμές εμυνορυσης (περιόδου) είναι τόσο μικρά αλλά να ξέρετε δεν μετράει το μέγεθος η δυσφαγια στην σκπ είναι από τα πιο χειρότερα συμπτώματα όπως και η δύσπνοια όπως και η δυσκοιλιότητα.. χειρότερα κ;ι από κινητικά για μένα τουλάχιστον.. όταν παίρνω χάπι, νομίζω πως θα πεθανω γιατί ζοριζομαι στέκεται το χαπι
 #132219  από Kpoplistener
 Κυρ Νοέμ 10, 2019 1:40 pm
Και να σας πω όταν λέτε τεστ κατάποσης δεν καταλαβαίνω και πολλά όμως μου ήρθε η εικόνα που με έβαλαν με το ζόρι αυτό το μακρόστενο εργαλείο χωρίς αναισθητικό σπρέι από την μύτη μέχρι την αρχή του ισοφαγου αλλά μετά το έβγαλα από μέσα μου δ ν το άντεχα διότι με έπνιγαν ..πως να τους χαρακτηρίσω δεν ξέρω .. έχω απαίσιες εμπηριες με τους δήθεν ιατρούς γενικώς πάνω στον τομέα της ΣΚΠ.
Είμαι μόνο 22 τα συμπτώματα τα είχα στην ηλικία των 13 χρονών όμως διαγνωσθηκα στα 16 μου