• Θέλω γνώμες φόβος για σκπ...Είμαι 18 ετων

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #131702  από Γιαννης5
 Σάβ Ιούλ 20, 2019 1:04 am
Επίσης είχα κάνει κάτι βιοχημικές εξέτασης γιατί είχα ένα θέμα με τα ούρα και η καθίζηση ηταν πολυ χαμηλή στο 3 εδώ φέρνετε αν έχεις σκπ; αν είναι σε υψηλό αριθμό ή οχι;
 #131703  από ΕΛΠΙΔΑ
 Σάβ Ιούλ 20, 2019 12:39 pm
Γεια σου Γιάννη. Η ΤΚΕ στις εξετάσεις που έκανες, είναι φυσιολογική στο 3. Οι φυσιολογικές τιμές είναι από 0 έως 22 για ενήλικες. Όταν ανεβαίνει η ταχύτητα καθίζησης, ο οργανισμός μας μάλλον περνάει κάτι (είναι δηλαδή δείκτης φλεγμονής). Π.χ κάποια ίωση, λοίμωξη, μικρόβια, κλπ κλπ. Σε μένα ας πούμε είχε ανέβει στο 40, γιατί περνούσα μια γαστρεντερίτιδα. Σε μία φίλη μου είναι σχεδόν μόνιμα ανεβασμένη, γιατί έχει ρευματοειδή αρθρίτιδα. Άρα όσο πιο χαμηλή ΤΚΕ, τόσο το καλύτερο για μας. Δεν χρησιμοποείται αυτή η εξέταση για την ΣΚΠ. Δεν έχει καμία σχέση. Όσο για τα μάτια σου που είπες ότι είναι θολά και όταν τα ανοιγοκλείνεις ή τα τρίβεις φεύγει η θολούρα, αυτό μάλλον ξηροφθαλμία είναι. Και η δακρύρροια που έχεις σε συνδυασμό με την θολή όραση που έρχεται και φεύγει, είναι και αυτό σύμπτωμα αντιδραστικής ξηροφθαλμίας. Εμένα με βοήθησαν πολύ τα τεχνητά δάκρυα. Μπορείς να βρεις και σε καταστήμα οπτικών, αλλά εγώ προτείνω καλύτερα από φαρμακείο. Εγώ, πέρα από αυτά που αναφέρεις εσύ στα μάτια, είχα και τσούξιμο. Αλλά τώρα είμαι πολύ καλύτερα. Εύχομαι να πάνε όλα καλά.
 #131718  από Kpoplistener
 Πέμ Ιούλ 25, 2019 4:35 am
Γιαννης5 έγραψε: Τετ Ιούλ 17, 2019 12:46 am Γεια σας εδώ και δύο εβδομάδες έχω που και που στην μερα μυικους σπασμούς οχι δυνατους και νευροπονους ξαφνικόυς,κυριος στα ποδια φτερνα κλπ. Επίσης και μουδιασματα σπανια οταν ξυπνάω στο χέρι τελευτεα βλεπω στην όραση οταν κοιταζω λαμπες η φωτα να έρχονται οι ακτίνες πανό μου λέτε να έχω σκπ.? Ηπαρχη περίπτωσή να ειναι ψυχολογικο?
Δεν ξέρω αν θα σου άρεσε η απάντηση μου αλλά..εδώ και να μας τα πεις , εμείς μπορεί να σου βγάλουμε διάγνωση εκεί που δεν υπάρχει κάτι, ή μπορεί να θεωρήσουμε ότι δεν έχεις κάτι (λέω εγώ τώρα σε στιγμή που έχεις) που μπορεί και να μην έχεις.

Πάνε καλύτερα να κάνεις εξετάσεις σε νευρολόγο και αν σου δώσει παραπεμπτικό για μαγνητική καντην, να δεις αν υπάρχει κάτι χωρίς εικασίες.. αυτό που κάνουμε τώρα είναι απλές εικασίες
 #131856  από nadia21
 Πέμ Σεπ 05, 2019 2:10 am
Γιαννης5 έγραψε: Τετ Ιούλ 17, 2019 12:46 am Γεια σας εδώ και δύο εβδομάδες έχω που και που στην μερα μυικους σπασμούς οχι δυνατους και νευροπονους ξαφνικόυς,κυριος στα ποδια φτερνα κλπ. Επίσης και μουδιασματα σπανια οταν ξυπνάω στο χέρι τελευτεα βλεπω στην όραση οταν κοιταζω λαμπες η φωτα να έρχονται οι ακτίνες πανό μου λέτε να έχω σκπ.? Ηπαρχη περίπτωσή να ειναι ψυχολογικο?
Γιάννη καλησπέρα. Εγώ θα σου μιλήσω όσων αφορά τα μάτια σου. Είναι καλό να πας σε έναν οφθαλμίατρο ώστε να σου κάνει μία σειρά από οφθαλμολογικές εξετάσεις (βυθοσκόπηση, οπτικά πεδία, OCT). Εγώ την ΣΚΠ την ανακάλυψα επειδή έπαθα οπτική νευρίτιδα στον δεξιό οφθαλμό, δηλαδή έβλεπα 5/10, είχα μία μόνιμη έντονη ομίχλη στο μάτι μου η οποία κατάντησε απίστευτα ενοχλητική ειδικά στο φως. Αυτό μου κράτησε για 2 μήνες αλλά έκανα θεραπεία Medrol κορτιζόνη για 1 μήνα. Ο οφθαλμίατρος μου είπε όμως ότι φεύγει και χωρίς κορτιζόνη αλλά το πότε είναι άγνωστο. Παρόλα αυτά πιστεύω πως ίσως έχεις φωτοευαισθησία για αυτό και βλέπεις τα φώτα με ακτίνες σαν λέιζερ και δακρύζουν. Καλό είναι όμως να το κοιτάξεις όσο είναι νωρίς. Εύχομαι τα καλύτερα και φυσικά να μην είναι τίποτα το ανησυχητικό. :emojis-1: