• Πνευματική εξασθένιση

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #131677  από maestro
 Τετ Ιούλ 10, 2019 3:15 pm
Γεια σας φίλοι και συνοδοιπόροι,
Τελευταία παρατηρώ επιβαρυμένα συμπτώματα πνευματικής εξασθένισης ...
Κυρίως ξεχνάω να κάνω συνηθισμένες πράξεις, όπως να πάρω τα κλειδιά μου πριν βγω από το σπίτι, να πάρω το τάδε χάπι μαζί μου σε περίπτωση που βγω από το σπίτι, να πω κάτι σε κάποιον άνθρωπο το οποίο το έχω ετοιμάσει πιο πριν στη σκέψη μου. Πιθανόν να είναι και άλλα πράγματα, αλλά σας είπα έχω θέμα με τη μνήμη...
Μπορεί κανείς να μου δώσει καμιά ιδέα για το τί μπορεί να μου συμβαίνει;
(Γνωρίζει κανείς για ευαισθητοποίηση εγκεφαλικού φλοιού από ανοξαιμίες;
Η Σουλβουτιαμίνη χρησιμοποιείται για τη συμπτωματική αγωγή της λειτουργικής εξασθένισης
)
Ευχαριστώ

ΥΓ
Επίσης, εδώ και καιρό παρατηρώ πως μερικές φορές μου είναι δύσκολο να κατανοήσω γρήγορα (πχ με μια ανάγνωση) κείμενα που νομίζω παλιότερα δεν θα είχα πρόβλημα...
 #131678  από Στάθης
 Τετ Ιούλ 10, 2019 5:20 pm
Γεια σου maestro. Τα συμπτώματα που αναφέρεις χαρακτηρίζονται ως συμπτώματα νοητικής εξασθένισης, όχι πνευματικής.

Εάν εμβαθύνουμε πάνω στα συμπτώματα νόησης, τότε θα πρέπει να κοιτάξουμε πια είναι αυτά που επηρρεάζουν την νόηση, δηλαδή ποια φάρμακα παίρνεις και αν έχουν σαν παρενέργεια αυτά που αναφέρεις, επίσης προσωπικά επειδή είχα περιόδους που χαρακτηρίζονταν από νοητική κόπωση και προβλήματα μνήμης, βρήκα την υγεία μου με το διάβασμα, την εκμάθηση νέων γνώσεων (π.χ. αγόρασα κιθάρα πρόσφατα για να γυμνάζω τα δάκτυλα και την μνήμη), Ωμέγα-3 λιπαρά, καθημερινός διαλογισμό-αναπνοές και την λήψη Gingko Biloba (Γκίνγκο Μπιλόμπα) για βελτίωση της μνήμης - σε συνδυασμό με Rhodiola rosea για το Άγχος, μνήμη, νοητική λειτουργία

Επίσης, η συστηματική σωματική άσκηση διεγείρει την αναγέννηση των νευρικών κυττάρων και συντελεί στην καλή καρδιακή λειτουργία, η οποία οξυγονώνει σωστά τον εγκέφαλο. H καλή αιμάτωση του εγκεφάλου έχει αποδειχτεί ότι ενισχύει τις νοητικές μας λειτουργίες, όπως κάνει και η επέμβαση ΧΕΝΦΑ (CCSVI) ή οποία προσωπικά με βοήθησε τόσο πολύ στην νοητική λειτουργία για τον παραπάνω λόγο.

Ωμέγα-3 λιπαρά απαραίτητα για μνήμη, μάθηση και συγκέντρωση ! Ενίσχυσε την δοσολογία σε Ωμέγα λινέλαιο, καρύδια, ψάρια, ιχθυέλαιο, είναι τόσο απαραίτητο για την καλή λειτουργεία της νόησης, αλλά και επούλωσης της μυελίνης.

Το ποιο σημαντικό ίσως από όλα τα παραπάνω, είναι να εμβαθύνουμε σε κάτι που κάνουμε 23.000 φορές στην ημέρα μας. Στην συνειδητή αναπνοή ! Μας βοηθάει πάρα πολύ να παγώνουμε το χρόνο, να ενθυμούμαστε πράγματα, να είμαστε πάνω και στερεά από την ζωή μας και τα γεγονότα της.

Τελειώνω λέγοντας ότι η ζέστη επηρεάζει πολύ την εγκεφαλική λειτουργία, σε πολλά συμπτώματα νευρολο-αιματολογικού χαρακτήρα. Μπορεί αυτή η εποχή, και επειδή όλα τα παραπάνω χρειάζονται προετοιμασία (δλδ 3 μήνες λήψη των άνω βοτάνων-συμπληρωμάτων, αναπνοές, άσκηση, εκμάθηση κτλ.) να σε έχει βρει απροετοίμαστο εγκεφαλικά.

Αναπνεύστε

Τζίνγκο μπιλόμπα (Ginkgo Biloba), για την μνήμη, την άνοια, την συγκέντρωση, τις εμβοές, την εκφύλιση ωχράς κηλίδας

Rhodiola Rosea - Άγχος, μνήμη, νοητική λειτουργία

Ακόμα και τα δέκα λεπτά γυμναστικής βοηθούν την μνήμη

τα ωμέγα -3 λιπαρά οξέα συνδέονται με τη βελτιωμένη υγεία του εγκεφάλου.

ΥΓ. Η ανάρτηση μεταφέρεται στην ενότητα των συμπτωμάτων, σαν είναι διαδεδομένο σύμπτωμα της Ms το Cognitive dysfunction - Νοητικά συμπτώματα
 #131720  από Kpoplistener
 Πέμ Ιούλ 25, 2019 5:00 am
maestro έγραψε: Τετ Ιούλ 10, 2019 3:15 pm Γεια σας φίλοι και συνοδοιπόροι,
Τελευταία παρατηρώ επιβαρυμένα συμπτώματα πνευματικής εξασθένισης ...
Κυρίως ξεχνάω να κάνω συνηθισμένες πράξεις, όπως να πάρω τα κλειδιά μου πριν βγω από το σπίτι, να πάρω το τάδε χάπι μαζί μου σε περίπτωση που βγω από το σπίτι, να πω κάτι σε κάποιον άνθρωπο το οποίο το έχω ετοιμάσει πιο πριν στη σκέψη μου. Πιθανόν να είναι και άλλα πράγματα, αλλά σας είπα έχω θέμα με τη μνήμη...
Μπορεί κανείς να μου δώσει καμιά ιδέα για το τί μπορεί να μου συμβαίνει;
(Γνωρίζει κανείς για ευαισθητοποίηση εγκεφαλικού φλοιού από ανοξαιμίες;
Η Σουλβουτιαμίνη χρησιμοποιείται για τη συμπτωματική αγωγή της λειτουργικής εξασθένισης
)
Ευχαριστώ

ΥΓ
Επίσης, εδώ και καιρό παρατηρώ πως μερικές φορές μου είναι δύσκολο να κατανοήσω γρήγορα (πχ με μια ανάγνωση) κείμενα που νομίζω παλιότερα δεν θα είχα πρόβλημα...
Σε νιώθω. Ακριβώς το ίδιο περνάω με την μνήμη μου. Ξέρεις εγώ τι κάνω για να μπορώ να φέρω λιγάκι στα σιγκαλα μου την μνήμη μου?

Όταν είναι να θυμηθώ να πω κάτι , ή να κάνω κάτι , πχ έχω κάπου να πάω και υπάρχει κίνδυνος να μην το θυμηθώ,

Πάω στο κινητό μου και βάζω οποιαδήποτε υπενθύμιση , την ίδια στιγμή που θα το σκεφτώ, ή θα το κανονισω.

Εύχομαι τα καλύτερα..
 #131813  από Govanna
 Δευ Αύγ 26, 2019 3:02 pm
Γεια σας αγαπημένοι μου φίλοι!
Για την εξασθένηση της μνήμης έχω να πω πολλά. Εγώ απ τη φύση μου, πάντα ξεχνούσα(προ σκλήρυνσης): τα κλειδιά, ραντεβού, έχασα καμιά 20αρια ζευγάρια γυαλιά... Μετά τη σκλήρυνση πια.... απόγινα!!! Ξεχνούσα πολύ περισσότερο: ονόματα γνωστών, πραγμάτων, σα να μην μπορούσα να συγκεντρωσω τη σκέψη μου... Ενδεικτικά θα σας πω πως έγινα εξπερ στη διάρρηξη της εξώπορτας, γιατί ξεχνούσα συστηματικά τα κλειδιά μου!!!!
Πήγα στο γιατρό για έξτρα μαγνητική για ατροφία του εγκεφάλου και αρχή άνοιας... Τελικά αποδείχτηκε πως δεν είχα παρά μόνο ... σκέψεις. Σκέψεις πώς θα περπατήσω (ζοριζομαι με τα πλακάκια, με τις σκάλες, με τις άπειρες κακοτεχνίες του δρόμου), πώς θα βρω τους (υγιείς) φίλους και ότι θα με βαρεθουν που περπατάω αργά και κουράζομαι γρήγορα... Άρχισα να γράφω σε post-it αυτά που έπρεπε να κάνω γιατί ήμουν σίγουρη πως θα ξεχάσω... Άρχισε να λειτουργεί και η αυτοεκπληρούμενη προφητεία που, ως τέτοια,...αυτοεκλπηρωνόταν!
Συνοπτικά: Ολα, τελικά, ήταν στο μυαλό μου, εγώ τα δημιουργούσα... Έχοντας αυτό υπόψη, εγώ άρχισα να παίρνω τα πάνω μου, σκεπτόμενη πως αυτό, είναι στο χέρι μου να το διορθώσω! Σταυρόλεξα, σουντόκου, πλύσιμο δοντιών με αριστερό χέρι, εκμάθηση ξένων γλωσσών και καινούριων γνώσεων, ω3... Ο,τι γράψατε παραπάνω βοηθάνε. Το βασικότερο όμως είναι η συνειδητοποίηση πως το υγιές μυαλό μου ήταν "δέσμιο" της πάθησης μου!
Αυτά
Ελπίζω κι εύχομαι να μου είστε όλοι καλά!!! :emojis-1: