• ΔΟΝΗΣΕΙΣ - ΤΡΕΜΟΥΛΑ?

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #131605  από nanablue
 Σάβ Ιουν 08, 2019 11:27 am
Γεια σας! Ελπίζω να είστε όλοι καλά.

τις τελευταίες μέρες αισθάνομαι κάτι σαν δονήσεις και μυρμήγκιασμα στο σώμα μου. Το αισθάνομαι πιο πολύ μετά από το κολύμπι. Επίσης το αισθάνομαι στο χέρι όταν κάνω σεσουάρ τα μαλλιά μου. Να πανικοβληθώ;
έχει τύχει και σε άλλους;
 #131606  από Στάθης
 Σάβ Ιουν 08, 2019 11:58 pm
nanablue έγραψε: Σάβ Ιουν 08, 2019 11:27 am Γεια σας! Ελπίζω να είστε όλοι καλά.

τις τελευταίες μέρες αισθάνομαι κάτι σαν δονήσεις και μυρμήγκιασμα στο σώμα μου. Το αισθάνομαι πιο πολύ μετά από το κολύμπι. Επίσης το αισθάνομαι στο χέρι όταν κάνω σεσουάρ τα μαλλιά μου. Να πανικοβληθώ;
έχει τύχει και σε άλλους;
Καλησπέρα nanablue, δεν χρειάζεται να πανικοβληθείς, όσο ανεβαίνει η θερμοκρασία αυτό το νιώθουμε. Είναι γιατί με την ζέστη, διαρρέουν πληροφορίες από όπου υπάρχουν μικροβλάβες στο Νευρολογικό. Πιστεύω είναι συνήθες δηλαδή.
 #131721  από Kpoplistener
 Πέμ Ιούλ 25, 2019 5:18 am
nanablue έγραψε: Σάβ Ιουν 08, 2019 11:27 am Γεια σας! Ελπίζω να είστε όλοι καλά.

τις τελευταίες μέρες αισθάνομαι κάτι σαν δονήσεις και μυρμήγκιασμα στο σώμα μου. Το αισθάνομαι πιο πολύ μετά από το κολύμπι. Επίσης το αισθάνομαι στο χέρι όταν κάνω σεσουάρ τα μαλλιά μου. Να πανικοβληθώ;
έχει τύχει και σε άλλους;
Σε καταλαβαίνω ναι μου τυχαίνει και εμένα. Είναι σπαστικό απλά...

Και τρελό ταυτόχρονα.

Κοίτα μάλλον είναι ένα συνηθισμένο σύμπτωμα όπως όλα τα άλλα. Αλλά
Κοίτα το θέμα είναι πόσο καιρό το έχεις το σύμπτωμα, αν είναι πολύ ενοχλητικό, συμβουλεύουν τον ιατρό σου, αν είναι άξιος εμπιστοσύνης. Γιατί οι δικοί μου δεν.

Καλό όμως είναι επειδή ΕΣΥ ξέρεις καλύτερα τον εαυτό σου ακόμα και από μας που έχουμε την ίδια ασθένεια διότι ο καθένας έχει τα δικά του συμπτώματα και τις δικές του επιπλοκές, εάν θεωρείς ότι αυτό το σύμπτωμα είναι ..σαν να ήρθε από εκεί που θες το περίμενες, καλο είναι να ζητήσεις να κάνεις μια μαγνητική για έλεγχο για καλό και για κακό.

Και αν θες σου συνιστώ, να πάρεις Βιταμίνη d3 είναι για εμάς που δεν μπορούμε να είμαστε στον ήλιο και έτσι δυστυχώς χάνουμε την βιταμίνη αυτή. Αλλά υπάρχει σε χαπια και όχι μόνο! 😉 Υπάρχει και σε σταγόνες απλά θα παιρνεις 5 σταγόνες κάθε μέρα ώστε να καλύψεις τα IU 2.000 mg. Ή όσα σου πει ο ιατρός σου. Αλλά αν δεν την παίρνεις ζητά του να σου γράψει την βιταμίνη για να την πάρεις. Βοηθάει αρκετά.

Να σε ρωτήσω, παρατηρεις ότι όσο περνάνε τα χρόνια νιώθεις καλύτερα, ή χειρότερα?

Βασικά αν παίρνεις φάρμακα χημικά, τότε το μόνο σίγουρο είναι ότι μόνο χειροτερεψη θα έχεις. Αυτά που δίνουν οι ιατροί ΔΕΝ βοηθάνε. Τουλάχιστον τους περισσότερους.
Μέσα στην ίδια κατηγορία είμαι κι εγώ. Ουσιαστικά..με παραμελησαν. Και τους παραμελησα😅

Έχω γίνει πλέον ιατρός του εαυτού μου. Και.με τον Θεό βοηθό μου, ακόμα προχωράω, και κάνω έστω όσο αντέχω να κάνω πράγματα.

Εσύ ξέρεις καλύτερα τον εαυτό σου, ακόμα και από τον ίδιο σου τον ιατρό, που δεν έχει ή μάλλον ΔΕΝ το ζει μέσα του αυτό το τέρας της ΣΚΠ
 #131722  από Kpoplistener
 Πέμ Ιούλ 25, 2019 5:22 am
Kpoplistener έγραψε: Πέμ Ιούλ 25, 2019 5:18 am
nanablue έγραψε: Σάβ Ιουν 08, 2019 11:27 am Γεια σας! Ελπίζω να είστε όλοι καλά.

τις τελευταίες μέρες αισθάνομαι κάτι σαν δονήσεις και μυρμήγκιασμα στο σώμα μου. Το αισθάνομαι πιο πολύ μετά από το κολύμπι. Επίσης το αισθάνομαι στο χέρι όταν κάνω σεσουάρ τα μαλλιά μου. Να πανικοβληθώ;
έχει τύχει και σε άλλους;
Σε καταλαβαίνω ναι μου τυχαίνει και εμένα. Είναι σπαστικό απλά...

Και τρελό ταυτόχρονα.

Κοίτα μάλλον είναι ένα συνηθισμένο σύμπτωμα όπως όλα τα άλλα. Αλλά
Κοίτα το θέμα είναι πόσο καιρό το έχεις το σύμπτωμα, αν είναι πολύ ενοχλητικό, συμβουλεύουν τον ιατρό σου, αν είναι άξιος εμπιστοσύνης. Γιατί οι δικοί μου δεν.

Καλό όμως είναι επειδή ΕΣΥ ξέρεις καλύτερα τον εαυτό σου ακόμα και από μας που έχουμε την ίδια ασθένεια διότι ο καθένας έχει τα δικά του συμπτώματα και τις δικές του επιπλοκές, εάν θεωρείς ότι αυτό το σύμπτωμα είναι ..σαν να ήρθε από εκεί που θες το περίμενες, καλο είναι να ζητήσεις να κάνεις μια μαγνητική για έλεγχο για καλό και για κακό.

Και αν θες σου συνιστώ, να πάρεις Βιταμίνη d3 είναι για εμάς που δεν μπορούμε να είμαστε στον ήλιο και έτσι δυστυχώς χάνουμε την βιταμίνη αυτή. Αλλά υπάρχει σε χαπια και όχι μόνο! 😉 Υπάρχει και σε σταγόνες απλά θα παιρνεις 5 σταγόνες κάθε μέρα ώστε να καλύψεις τα IU 2.000 mg. Ή όσα σου πει ο ιατρός σου. Αλλά αν δεν την παίρνεις ζητά του να σου γράψει την βιταμίνη για να την πάρεις. Βοηθάει αρκετά.

Να σε ρωτήσω, παρατηρεις ότι όσο περνάνε τα χρόνια νιώθεις καλύτερα, ή χειρότερα?

Βασικά αν παίρνεις φάρμακα χημικά, τότε το μόνο σίγουρο είναι ότι μόνο χειροτερεψη θα έχεις. Αυτά που δίνουν οι ιατροί ΔΕΝ βοηθάνε. Τουλάχιστον τους περισσότερους.
Μέσα στην ίδια κατηγορία είμαι κι εγώ. Ουσιαστικά..με παραμελησαν. Και τους παραμελησα😅

Έχω γίνει πλέον ιατρός του εαυτού μου. Και.με τον Θεό βοηθό μου, ακόμα προχωράω, και κάνω έστω όσο αντέχω να κάνω πράγματα.

Εσύ ξέρεις καλύτερα τον εαυτό σου, ακόμα και από τον ίδιο σου τον ιατρό, που δεν έχει ή μάλλον ΔΕΝ το ζει μέσα του αυτό το τέρας της ΣΚΠ

Εύχομαι κάθε καλύτερο
 #131919  από nanablue
 Τετ Σεπ 11, 2019 10:14 pm
Καλησπερα, ηθελα απο καιρο ν απαντησω αλλα ειχα ενα θεμα με τον κωδικο προσβασης. Λοιπον πηρα b12 για καποες μερες και μου περασε.

Οσο αφορα στην ερωτηση για το αν ειμαι καλυτερα ή χειρότερα θα σου απαντησω οτι ειμαι καλα. Κανω Avonex απο το 12 και παιρνω και το συμπληρωμα μου neuroaspis και ειμαι μια χαρα ευτυχως. Πρεπει να ειμαστε δεκτικοι στις θεραπεις, εγω δεν ρισκαρω να σταματησω το οποιο φαρμακο. Και καλο ειναι επειδη μας διαβαζουν και νεα παιδια που προσφατα διαγνωστηκαν να ειμαστε θετικη με την παθηση μας και να δινουμε και θαρρος. Ο καθε ενας ειναι διαφορετικος και ανταποκρινεται διαφορετικα στη θεραπεια. Αλλα προσεξα οτι αυτοι που ειναι αρνητικοι δυσκολα βλεπουν βελτιωση.

Αυτα, καλη συνεχεια

Χχ