• Κράμπες

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #131501  από Basilikh
 Τετ Μάιος 22, 2019 6:23 pm
Γεια σας πριν 1 εβδομάδα πήρα τη διάγνωση για σκλήρυνση κατά πλάκας και είμαι 21 ετών .Το πρώτο σύμπτωμα ήταν μούδιασμα , αδυναμία και σχεδόν παράλυση στο αριστερό μου χέρι , νοσηλευτηκα στο νοσοκομείο και πήρα 7 σχήματα κορτιζόνη και το χέρι επανήλθε πλήρως εκανά πλήθος εξετάσεων και μετά από 20 μέρες περίπου πήρα τη διάγνωση για σκλήρυνση και πριν 4 μέρες ξεκίνησα αγωγή με Tecfidera . ΩΣΤΌΣΟ τη τελευταία εβδομάδα με πιάνουν αρκετές κράμπες τη μέρα στο αριστερό χέρι . Είχατε και εσείς στην αρχή κράμπες ; με τη θεραπεία υποχωρούν; η είναι μόνιμες; μπορώ να κάνω κάτι για να τις μειώσω γιατί είναι πολύ ενοχλητικό. ( οι περισσότεροι μου λένε ότι δεν έχει δράσει ακόμη η θεραπεία και να έχω υπομονή αλλά ανησυχώ)
 #131558  από litsa
 Δευ Μάιος 27, 2019 5:03 pm
γεια σου κούκλα!!

να πάρεις μαγνήσιο, αν συμφωνεί και ο γιατρός σου, αν και ειναι ακίνδυνο και το παιρνουν και οι εγγυες γυναίκες
μαγνήσιο, Β12 βοηθάνε, όπως και Q10 ,αντιοξειδωτικά, ωμέγα 3, 6, 9
ακόμα και η c βοηθάει.

καλή συνέχεια!
 #131750  από Kpoplistener
 Τρί Ιούλ 30, 2019 11:03 am
Basilikh έγραψε: Τετ Μάιος 22, 2019 6:23 pm Γεια σας πριν 1 εβδομάδα πήρα τη διάγνωση για σκλήρυνση κατά πλάκας και είμαι 21 ετών .Το πρώτο σύμπτωμα ήταν μούδιασμα , αδυναμία και σχεδόν παράλυση στο αριστερό μου χέρι , νοσηλευτηκα στο νοσοκομείο και πήρα 7 σχήματα κορτιζόνη και το χέρι επανήλθε πλήρως εκανά πλήθος εξετάσεων και μετά από 20 μέρες περίπου πήρα τη διάγνωση για σκλήρυνση και πριν 4 μέρες ξεκίνησα αγωγή με Tecfidera . ΩΣΤΌΣΟ τη τελευταία εβδομάδα με πιάνουν αρκετές κράμπες τη μέρα στο αριστερό χέρι . Είχατε και εσείς στην αρχή κράμπες ; με τη θεραπεία υποχωρούν; η είναι μόνιμες; μπορώ να κάνω κάτι για να τις μειώσω γιατί είναι πολύ ενοχλητικό. ( οι περισσότεροι μου λένε ότι δεν έχει δράσει ακόμη η θεραπεία και να έχω υπομονή αλλά ανησυχώ)
Και D3 βιταμίνη είναι ότι πρέπει για την ΣΚΠ διότι εμείς δεν την παράγουμε αυτή την βιταμίνη από μόνοι μας λόγο της ΣΚΠ.