• Θεραπεία κόπωσης;

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #131455  από fewtile
 Δευ Μάιος 13, 2019 5:04 pm
Η κόπωση είναι ένα από τα συμπτώματα της ΣΚΠ. Έχει καταφέρει κανείς να την διορθώσει;
 #131475  από litsa
 Τρί Μάιος 21, 2019 12:27 am
η κόπωση πάει και έρχεται ανά διαστήματα
με βοήθησαν αρκετά έως πολύ οι βιταμίνες όπως έγραψα και σε άλλο ποστ
Β12
ουμπικινόλη
D3
μαγνήσιο
αντιοξειδωτικά
προβιοτικά
ίσως ξεχνάω και κάποια, καλό είναι να τα πάρεις από ειδικό..
 #131479  από Dhm
 Τρί Μάιος 21, 2019 11:44 am
Να προσθέσω ίσως την συντηρητική άσκηση; π.χ. λόγω διαβάσματος τον τελευταίο καιρό ήμουν αρκετά κλεισμένη μέσα και όταν έπρεπε αναγκαστικά για δουλειές να περπατήσω ας πούμε πολύ κουραζόμουν αφόρητα. Ο ομοιοπαθητικός μου είπε να προσπαθώ να περπατάω κάθε μέρα 30-40' αυξάνοντας τον ρυθμό για 2-3' και μετά λίγο πιο ήρεμα και μετά πάλι....Γιατί όσο το αφήνεις σε αφήνει.. (φυσικά δεν κατάφερα να το κάνω και λόγω χρόνου, αλλά δες μήπως μπορείς να εντάξεις στην καθημερινότητά σου κάτι αντίστοιχο :)
Και φυσικά όσο πλησιάζουν οι ζέστες, ό,τι και να κάνουμε η κόπωση είναι ίσως αναγκαίο κακό, οπότε μόνο μπάνια στην θάλασσα για παράλληλη γυμναστική και σπίτι χλιαρά μπάνια :)
Με κάποια επιφύλαξη θα έλεγα και πως η διατροφή μπορεί να σου επηρεάζει τα επίπεδα ενέργειας και μπορείς ίσως να το ψάξεις και προς αυτήν την κατεύθυνση (π.χ. συγκεκριμένες τροφές, συγκεκριμένες ποσότητες)
 #131480  από fewtile
 Τρί Μάιος 21, 2019 4:08 pm
Σας ευχαριστώ κορίτσια!
#Litsa με τις βιταμίνες αυτές που αναφέρεις παρακολουθείς και τίποτα δείκτες; π.χ. του αίματος;
#Dhm ενδιαφέρον αυτό που λες σχετικά με τη διατροφή και τα επίπεδα ενέργειας που μπορεί να παρέχει, αλλά από πού να ξεκινήσω να το ψάχνω δεν ξέρω, ούτε και σε τι είδους γιατρό!
 #131492  από Dhm
 Τετ Μάιος 22, 2019 10:14 am
Εμ δυστυχώς δεν μπορώ κι εγώ να σε κατατοπίσω, γιατί το έχω ψάξει κυρίως μόνη μου, να δω τι με ενοχλεί. Αλλά σε κάποιο διατροφολόγο που ασχολείται με τέτοιες παθήσεις ίσως; Και κάποιο τεστ δυσανεξίας επίσης;
π.χ. εγώ έχω κόψει κρεατικά γαλακτοκομικά και γλουτένη. Επίσης λένε για τα nightshades (πατάτα, ντομάτα, πιπεριά, μελιτζάνα), αλλά μόνο η ντομάτα έχω βρει όντως να με ενοχλεί πολύ. Με γλουτένη είδα μεγάλη διαφορά και λένε είναι από τα Νο1 που πρέπει να κόψει κάποιος με φλεγμονώδη κατάσταση (σκπ).