• ΥΠΟΤΡΟΠΙΑΖΟΥΣΑ ΣΚΠ???

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #131444  από panagiotis2121
 Πέμ Μάιος 09, 2019 9:31 am
Καλησπέρα σε όλους. Ένα χρόνο τώρα έχω διάγνωση για υποτροπιάζουσα σκλήρυνση. Πότε όμως δεν είχα μια ξεκάθαρη ώση. Ούτε κατά τη διάγνωση (Το βρήκα εντελώς τυχαία). Κατά τη διάγνωση είχα 2 εστίες στο κεφάλι με σχεδόν καθόλου συμπτώματα - ισως μια ανεπέσθητη αδυναμία από τον καρπό. Μετά από 9 μήνες δημιουργήθηκαν άλλες 2 εστίες και εδώ και 2 μήνες νιώθω μια συνεχόμενη κούραση, κάποιες αδυναμίες στα πόδια και έχω πολύ συχνούς πονοκεφάλους. Η γιατρός μου είπε ότι περνάω μια μεγάλη ώση γιατί αυτή η εικόνα συνδυάζεται με νέες εστίες. Εγώ ανησυχώ ότι ίσως έχω κάποια άλλη μορφή σκλήρυνσης (progressive type) και ότι κάνω θεραπεία χωρίς νόημα. Καμία γνώμη για την περίπτωσή μου? Καταλαβαίνετε πάντα τις ώσεις σας???
 #131445  από manolo
 Πέμ Μάιος 09, 2019 10:09 am
Η ζημια απο τις εστιες σε αισθητα προβληματα στο σωμα,μπορει να εμφανιστουν αμεσως η εν καιρω αναλογα τον οργανισμο,δεν φαινεται αμεσα η ζημια που εχουμε υποστει,αλλαξε τροπο ζωης,διατροφη,κανε γυμναστικη,κολυμπι,κοψε τα βιομηχανοποιημενα τροφιμα,αναψυκτικα,fast food ,ως πρωταρχικος σκοπος μας ειναι να παραμεινει. καθαρος ο οργανισμος μας για να τα αντεξει την φθορα και να μπορει να ανακαπτει.
 #131447  από Στάθης
 Πέμ Μάιος 09, 2019 3:17 pm
panagiotis2121 έγραψε: Πέμ Μάιος 09, 2019 9:31 am Καλησπέρα σε όλους. Ένα χρόνο τώρα έχω διάγνωση για υποτροπιάζουσα σκλήρυνση. Πότε όμως δεν είχα μια ξεκάθαρη ώση. Ούτε κατά τη διάγνωση (Το βρήκα εντελώς τυχαία). Κατά τη διάγνωση είχα 2 εστίες στο κεφάλι με σχεδόν καθόλου συμπτώματα - ισως μια ανεπέσθητη αδυναμία από τον καρπό. Μετά από 9 μήνες δημιουργήθηκαν άλλες 2 εστίες και εδώ και 2 μήνες νιώθω μια συνεχόμενη κούραση, κάποιες αδυναμίες στα πόδια και έχω πολύ συχνούς πονοκεφάλους. Η γιατρός μου είπε ότι περνάω μια μεγάλη ώση γιατί αυτή η εικόνα συνδυάζεται με νέες εστίες. Εγώ ανησυχώ ότι ίσως έχω κάποια άλλη μορφή σκλήρυνσης (progressive type) και ότι κάνω θεραπεία χωρίς νόημα. Καμία γνώμη για την περίπτωσή μου? Καταλαβαίνετε πάντα τις ώσεις σας???
Γεια σου Παναγιώτη.

Πρώτα βγάλε από το κεφάλι σου σκέψεις αρνητικές για προοδευτικές μορφές της πάθησης. Σε αυτές τις μορφές η κατηφόρα συνήθως προλαβαίνει ακόμα και τις σκέψεις περί "progressive".

Τα συμπτώματά σου χρήζουν απλά μια ενδυναμωτική καθημερινότητα με Σούπερ Διατροφή και συμπληρώματα όπως κουρκουμάς. Επίσης χρειάζεται καλό μεταβολισμό, δηλαδή άσκηση. Για την Πνευματική σου ισορροπία, απλά διαχειρίσου του Παρόν. Μην σκέφτεσαι αρνητικά για το μέλλον, αλλά επίσης μην επιβαρύνεσαι κουβαλώντας το όποιο παρελθόν σου.

Ποιά αγωγή παίρνεις αν επιτρέπεται;

Καλή Δύναμη φίλε Παναγιώτη !
 #131448  από panagiotis2121
 Πέμ Μάιος 09, 2019 8:50 pm
Καλησπέρα σας. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Ο κουρκουμάς είναι καθημερινότητα πλέον. Και γενικά οι διατροφή μου είναι πολύ καλή και αθλο6μαι αρκετά. Απλά έχω μια αγχωτική δουλειά και δεν ξέρω τι να κάνω με αυτό το θέμα. Έκανα ένα χρόνο rebif 32. Από ευδομάδα μπαίνω gilenya. Ελπίζω να μου κάνει πιο πολύ...
 #131449  από Στάθης
 Πέμ Μάιος 09, 2019 9:53 pm
panagiotis2121 έγραψε: Πέμ Μάιος 09, 2019 8:50 pm Έκανα ένα χρόνο rebif 32. Από ευδομάδα μπαίνω gilenya. Ελπίζω να μου κάνει πιο πολύ...
Συνιστάται ένα διάστημα απεξάρτησης από το Rebif, για να καθαρίζει το σώμα από την μία χημεία, πριν έρθει το επόμενο όποιο φάρμακο. Πόσο καιρό έχεις σταματήσει το Rebif?

Επίσης πιστεύω, το αν θα σου κάνει, εν μέρη θα είναι και στο χέρι σου. Όταν λες να σου κάνει, τι εννοείς; Να σε θεραπεύσει; Να σε συντηρήσει;
Να βάλεις στο μυαλό σου ότι θα σε βοηθήσει, αλλά είναι σημαντικό να ορίσεις και τι θέλεις να σου προσφέρει από πνευματικής άποψης, και μέχρι πότε. Έτσι μπορεί να βοηθήσεις και εσύ το όποιο φάρμακο από ψυχολογικής άποψης σαν συμμέτοχο προς την κατεύθυνση (κατ' ευχήν θετική) που δίνεις εσύ για την Ζωή σου.
 #131741  από Kpoplistener
 Τρί Ιούλ 30, 2019 10:07 am
Στάθης έγραψε: Πέμ Μάιος 09, 2019 9:53 pm
panagiotis2121 έγραψε: Πέμ Μάιος 09, 2019 8:50 pm Έκανα ένα χρόνο rebif 32. Από ευδομάδα μπαίνω gilenya. Ελπίζω να μου κάνει πιο πολύ...
Συνιστάται ένα διάστημα απεξάρτησης από το Rebif, για να καθαρίζει το σώμα από την μία χημεία, πριν έρθει το επόμενο όποιο φάρμακο. Πόσο καιρό έχεις σταματήσει το Rebif?

Επίσης πιστεύω, το αν θα σου κάνει, εν μέρη θα είναι και στο χέρι σου. Όταν λες να σου κάνει, τι εννοείς; Να σε θεραπεύσει; Να σε συντηρήσει;
Να βάλεις στο μυαλό σου ότι θα σε βοηθήσει, αλλά είναι σημαντικό να ορίσεις και τι θέλεις να σου προσφέρει από πνευματικής άποψης, και μέχρι πότε. Έτσι μπορεί να βοηθήσεις και εσύ το όποιο φάρμακο από ψυχολογικής άποψης σαν συμμέτοχο προς την κατεύθυνση (κατ' ευχήν θετική) που δίνεις εσύ για την Ζωή σου.
Με συγχωρείς Στάθη που θα επέμβω εδώ αλλά όταν ένα φάρμακο γενικά δεν σε βοηθάει ούτε στο ελάχιστο και το πρώτο που κάνει είναι να ωθεί την ασθένεια να σε βαράει περισσότερο
Όσο και να βάλεις στο μυαλό σου "θα με βοηθήσει" δεν σε βοηθάει..απλώς ξεγελάς με απάτες τον εαυτό σου.

Τώρα αν ο συγκεκριμένος οργανισμός το αντέχει ..και γενικώς αντέχει τα φάρμακα και στα αλήθεια τον βοηθούν προς το καλύτερο τοτε φυσικά να ακολουθήσει αγωγή. Αλλά άμα δεν..μην το ψάχνεις. Με βιταμίνη d3 που είναι το άλφα και το ωμέγα στην ΣΚΠ θα πει καλύτερα η πορεία σου από ότι με τα χημικά φάρμακα, αν ο οργανισμός σου δεν αντέχει στα χημικά.
 #131742  από Kpoplistener
 Τρί Ιούλ 30, 2019 10:15 am
panagiotis2121 έγραψε: Πέμ Μάιος 09, 2019 8:50 pm Καλησπέρα σας. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Ο κουρκουμάς είναι καθημερινότητα πλέον. Και γενικά οι διατροφή μου είναι πολύ καλή και αθλο6μαι αρκετά. Απλά έχω μια αγχωτική δουλειά και δεν ξέρω τι να κάνω με αυτό το θέμα. Έκανα ένα χρόνο rebif 32. Από ευδομάδα μπαίνω gilenya. Ελπίζω να μου κάνει πιο πολύ...
Πως πας με το gilenya?
Μια θεία μου κάνει αυτή την αγωγή αλλά ούτε αυτη της στέκει. Βασικά μας λέει είμαι μια χαρά και τελικα αλλά φαίνονται. Και μου είχε προτείνει να πάρω κι εγώ το gilenya αλλά φυσικά δεν δέχτηκα γιατί σαν οργανισμός εγώ προσωπικά δεν αντέχω και με χειροτερεύουν τα φάρμακα. Πίνω την βιταμίνη μου τρώω όσο πιο πολύ μπορώ υγιεινά και προσπαθώ να διατηρηθω σε μια πιο σταθερή κατασταση.

Όταν βλέπεις ότι η δουλειά σου είναι αγχωτική ..πρέπει να κάνεις παράπονα. Δεν κάνει να αγχώνεσαι πρέπει να πάρεις κάποια δραστικά μέτρα. Και πρέπει να συμβάλουν και οικογενειακοί παράγοντες ή κάποιος που σε καταλαβαίνει. Πότε μόνος σου, αλλιώς θα χάσεις το δίκιο σου.