• Σ.Κ.Π. ή κάτι άλλο??

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #131072  από Mikep21
 Κυρ Φεβ 10, 2019 8:33 pm
Καλησπέρα σε ολα τα μέλη!Θα ήθελα τη βοήθεια σας και και τη γνώμη σας παρακαλώ.Εδω και 15 μέρες έχω έντονους πόνους σε ολο το σώμα,σαν σουβλιες...απο το κεφάλι μέχρι τα πέλματα.Εχω που και που κάποια μουδιάσματα στα χέρια αλλά τιποτα τρομερό σε σχέση με τις μυαλγιες.Με είχαν ξαναπιάσει και παλιότερα τέτοιου είδους πονοι αλλά με άφησαν χωρίς κάποια αγωγή.Δεν μπορώ να θυμηθώ πόσο κράταγαν κάθε φορά.Απο τα 22 μου εχω διαγνωσθει με γενικευμένη αγχώδης διαταραχή,με κατάθλιψη και κρίσεις πανικού και είμαι 32.Τα τελευταία 3 χρόνια είμαι χωρίς κρίσεις,αλλά εχω περάσει πάρα πολλά ψυχοσωματικα ολα αυτά τα χρόνια και εγω κάνει άπειρες εξετάσεις και επισκέψεις σε γιατρούς και επείγοντα νοσοκομείων.Πάντα οι εξετάσεις έβγαιναν καθαρές και μου έλεγαν στρες και άγχος οι γιατροί.Αυτή τη στιγμή συνεχίζω και παίρνω αγωγή με seroxat,ζαναξ και αναφρανιλ και τέλος του μήνα κόβω και το αναφρανιλ γιατί τα παω καλύτερα.Όμως αυτοί οι πονοι αλλά και η νοσοφοβια μου,έχουν κλονισει την ψυχική και σωματική μου ηρεμία.Μπορεί να είναι ψυχογενεις αυτοί οι πονοι η να παω σε έναν νευρολόγο να με δει?Λόγο του οτι εχω και ιστορικό με ημικρανίες,έχω κάνει μέσα σε μια 10ετια 5 αξονικες εγκεφάλου γιατί φοβόμουν οτι εχω όγκο και όλες βγήκαν καθαρές.Θα ήθελα παρακαλώ πολύ τη γνώμη σας!
 #131744  από Kpoplistener
 Τρί Ιούλ 30, 2019 10:42 am
συγνώμη αλλά έμπλεξες με τρελογιατρους..πως θες να είσαι μετά?

Ειλικρινά ρε παιδιά γιατί πάτε σε αυτούς τους ανθρώπους τι σας προσφέρουν ? Τι σας προσφέρει η "διάγνωση" τους? Χαρά? Κέφι? Τι?

Το να μου πει ξαφνικά ο άλλος έχεις κατάθληψη και μπλα μπλα θα με κάνει στα αλήθεια καταθλιπτική!

Σταματά την αγωγή κορίτσι μου..χαλάρωσε όσο μπορείς. Αν και θα δυσκολευτεις πολύ τώρα που ξεκίνησες μια αγωγή που ούτε οι ίδιοι δεν ξέρουν τι σου δίνουν.

Εγώ κοπέλα μου έχω ΣΚΠ! Και πήγα στον πρώην ιατρό μου μια μέρα για να του πω πόσο πολύ με σκότωνε μέρα με την μέρα η αγωγή του ιντερφερόνη β' πόνους παρενέργειες και καταθληψη μέχρι που να μην θέλω να ζω. Κάποια στιγμή σηκώθηκα από τον κάναμε του ιατρείου του και έπεσα κάτω , δεν σταθεροποιήθηκαν τα πόδια μου και έπεσα, λόγο της ΣΚΠ.

Στεναχωρέθηκα για την ακρίβεια όταν πέφτω σοκαρομαι και μου βγαίνει το σοκ σε κλάμα. Άρχισα να κλαίω και
Αυτός ο...άντε μην πω. Μου είπε ότι έχω καταθληψη καραμπινατη και ότι θα μου έγραφε άλλη μια αγωγή ενέσιμη για την καταθληψη μαζί με χάπια + την ενέσιμη ιντερφερόνη για την ΣΚΠ. Φυσικά ! ΦΥΣΙΚΆ δεν δέχτηκα. Εννοείται αυτό.

Αντί να πει ναι από την ΣΚΠ έχασα την ισορροπία μου, κατευθείαν να μου βγάλει διάγνωση για βαρια καταθληψη ...κοπέλα μου σου προτείνω, όχι επειδή είμαι θρησκια η θεούσα όπως κάποιος θα αποκαλουσε.

Αλλά γιατί κι εγώ άνθρωπος είμαι, πονάω ψυχικά με κάθε τι, και η ζωή μου δεν είναι ρόδινη..

Να πας στο Νεόκαστρο στον προφήτη Ηλία..είναι ένας παπουλης τόσο ήρεμος γαλήνιος και καλός μέσα στο χαμόγελο όπου γελούν και τα μάτια του.. πάνε πες του το ζόρι σου..μια ευχουλα θα σου διαβάσει και θα δεις..θα νιώσεις καλά.

Να θυμάσαι η ψυχή τρέφεται κι αυτή..και δεν της λείπουν τα χημικά φάρμακα..αλλά η ψυχή μας δώθηκε ως θείο δώρο, για να τρέφεται με Χριστό.

Το πρώτο αίσθημα που έχουμε στην ψυχή μας είναι η αγάπη ☺️

Αν η ψυχή μας δεν φορτίσει με αγάπη Χριστού, τότε θα είναι εξασθενημένη .

Με πολύ αγαπη στα λέω αυτά. Και επειδή είναι κρίμα να παιδευεσαι για να κερδίζουν κάποιοι λεφτά πάνω στον πόνο σου.

Σε παρακαλώ μην βγάλεις άσχημα συμπεράσματα από τις συμβουλές μου. Δεν προσπαθώ να σε ώθησω στην καταστροφή.. όπως βοήθησα και βοηθάω εμένα ψυχικά έτσι προσπαθώ να βοηθήσω και εσένα και οποιονδήποτε

Να είσαι καλά.

Και αν έβγαλα λίγο θυμό συγχωραμε απλά ένιωσα την ανάγκη να σε αποτρέψω ΑΝ το θες και εσύ γιατί είναι επιλογή σου, από το να καταστραφεις με χημικά φάρμακα χωρίς λογο :smile-hi:
 #131746  από Kpoplistener
 Τρί Ιούλ 30, 2019 10:50 am
Πάντως δεν χρειάζεται να με ακούσεις αν δεν θες :smile-mmm:
 #131790  από Mikep21
 Τετ Αύγ 14, 2019 12:28 pm
Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου, έχεις δίκιο σε όσα λες και δεν παρεξηγήθηκα καθόλου,ίσα ίσα διάβασα με ιδιαίτερη προσοχή όλα όσα έγραψες.Μονο που δεν είμαι κοπέλα αλλά άντρας 32 ετών!
 #131791  από waterfall
 Τετ Αύγ 14, 2019 4:57 pm
Τι μου θυμίσατε τώρα...

Επειδή κι εγώ παλεύω με την κατάθλιψη και το άγχος εδώ και περίπου 15 χρόνια και παίρνω σταθερά φαρμακευτική αγωγή, όταν, πριν από 7 χρόνια περίπου, ξεκίνησα να έχω διάφορα συμπτώματα οι γιατροί αντί να βλέπουν τις εστίες που είχα στον εγκέφαλο έλεγαν ότι είναι ψυχολογικό. Και μόνο όταν βρέθηκαν εστίες και στη θωρακική μοίρα κατάλαβαν ότι έχω Σκλήρυνση κατά πλάκας. 'Εχασα τα 5 πρώτα και πιο σημαντικά χρόνια χωρίς θεραπεία γιατί δεν έδωσαν περαιτέρω σημασία. Και μετά έκαναν το εξής τρομερό "πανέξυπνο" και μου έδωσαν Rebif 44 ιντερφερόνες οι οποίες επιδείνωσαν τρομερά την κατάθλιψή μου, νόμιζα ότι θα πεθάνω, μέχρι που βρέθηκε ένας καλός γιατρός και μου είπε ότι οι ιντερφερόνες απαγορεύονται σε άτομα με ιστορικό κατάθλιψης! Τις σταμάτησα και ήρθα πάλι στα ίσια μου.

Τώρα, για τους πόνους που λες, πραγματικά δεν ξέρω αν είναι σύμπτωμα αλλά δεν νομίζω. Αν μπορεί κάποιος νευρολόγος να σου γράψει μαγνητικές εγκεφάλου και νωτιαίου μυελού καλό θα είναι. Ειδικά στην περιοχή του αυχένα θα δεις αν τυχόν υπάρχουν κοίλες που ίσως δημιουργούν αυτούς τους πόνους (άσχετο αυτό με τη σκλήρυνση). Επίσης, μπορείς να πας και σε ρευματολόγο γιατί ίσως είναι ινομυαλγία ή κάποια άλλη πάθηση ρευματισμού. Μπορεί και να μην είναι τίποτα τελικά. Αν δεν το ψάξεις...δεν μπορείς να ξέρεις. Εξακολουθείς να έχεις συμπτώματα;
 #131792  από waterfall
 Τετ Αύγ 14, 2019 5:09 pm
Επίσης, ξέχασαν να γράψω ότι για ένα διάστημα είχα πάρει κι εγώ Anafranil. Το χειρότερο χάπι που πήρα στη ζωή μου. Μου δημιούργησε μανία και έλλειψη αναστολών. Και όταν μετά από μήνες έκανα αξονική το συκώτι μου είχε γίνει διπλάσιο από αυτό το φάρμακο. Αναγκάστηκα να τα κόψω όλα μαχαίρι (και όχι σταδιακά όπως θα έπρεπε) και για δύο μήνες ήμουν στον θάνατο. Το τι πόνους ανεξήγητους είχα στο σώμα δεν λέγεται. Μέχρι που ξεκίνησα πάλι άλλη θεραπεία (ευτυχώς τη σωστή αυτήν τη φορά) και μου πέρασαν και οι πόνοι και η αυπνία και όλα. Στο λέω επειδή ανέφερες ότι θα το κόψεις σύντομα, να έχεις το νου σου.
 #131795  από Mikep21
 Πέμ Αύγ 15, 2019 10:59 am
Καλημέρα και χρόνια πολλά!Δεν έχω πόνους εδώ και μεγάλο διάστημα πλέον,ίσως όπως είπες να είναι ινομυαλγια η ψυχοσωματικο.Τωρα για μαγνητικές λίγο δύσκολο γιατί δεν έχω ασφάλιση και είμαι άνεργος πολύ καιρό.Βεβαια αυτή τη στιγμή η κατάθλιψη είναι που με απασχολεί γιατί νιώθω πολύ άσχημα.Εχω παρατήσει τον εαυτό μου,έχω πάρει κιλά,έχω χάσει ενδιαφέρον σχεδόν για τα πάντα.
 #131797  από waterfall
 Πέμ Αύγ 15, 2019 12:10 pm
Μήπως υπάρχει κάτι αυτήν τη στιγμή στη ζωή σου που σε ρίχνει περισσότερο; Ξέρεις, εκτός από τα φάρμακα πρέπει να εγκαταλείπουμε και καταστάσεις ή οτιδήποτε άλλο μας πληγώνει και δεν μπορούμε να το διαχειριστούμε.
 #131799  από Mikep21
 Πέμ Αύγ 15, 2019 12:26 pm
Όχι δεν υπάρχει κάτι που να με ρίχνει γιαυτό και δεν μπορώ να εξηγήσω αυτό το πισωγύρισμα,όσον αφορά την κατάθλιψη.Ισως χρειάζεται κάποια αλλαγή στην φαρμακευτική αγωγή που παίρνω,κάποια προσθήκη φαρμάκου πχ.