• Απονευρωση

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #130968  από new_angel
 Κυρ Ιαν 20, 2019 1:12 am
Καλησπερα,

Θα ήθελα να κανω σας κάνω κάποιες ερωτησεις, ανεξαρτήτως της ποσόστωσης που θα προκύψει, αποφάσισα να υποβάλω τον εαυτό μου σε αυτην την διαδικασία.

Θελω να ρωτήσω ποιοι από εμάς τους διαγνοσμενους έχουμε κάνει απονεύρωση.

Ποσο καιρό πριν τα πρώτα συμπτώματα έγινε.

Έχει κάποιος αφαιρέσει φρόνιμητι πριν την διάγνωση.???

Αρχίζει να ακούγετε σιγά αλά σταθερά πως μητέρα πολλον αυτοανοσων είναι η απονεύρωση και οι Κύστες που αφήνουν στην γναθο η λάθος αφαίρεση τον φρονιμιτον. Καθως και οι Κύστες της Γναθου μετά από κάποιο ατύχημα τραυματισμό.


Εγω προσωπικά έχω 3 απονεύρωσεις και είμαι σε διαδικασία με τον οδοντίατρο μ να της αφαιρέσω μαζί με τον τριγυρο παθολογικό ιστό.

Σύμφωνα με αυτά που διαβάζω όλοι μας πρέπει να έχουμε η κύστη η απονεύρωση....

Η αφορμή για να το ψαξω ήταν ένα ντοκιμαντέρ που είδα όπου σε κάποια φάση στην γερμανική τηλεόραση , ένας οδοντίατρος έκανε ένα πείραμα σε κουνέλια όπου έσπερνε ιστό από απονευρομενα δόντια όπο ασθενείς με χρονιά νοσηματα και το έβαζε κάτω από το δέρμα κουνελιων.....σε βάθος χρόνου το κουνελακι επασχε από το ιδιο χρόνιο νόσημα του εκάστοτε ανθρωπου που ανήκε το δόντι.



Με έβαλε λοιπόν σε σκέψεις και το έψαξα παραπάνω... Υπάρχει ολόκληρο κίνημα εκεί εξω που είναι κατά της απονευρωσης. Και αρκετοι άνθρωποι που υποστηρίζουν πως βρηκουν την υγεία τους με το να τις αφερεσουν τις υπάρχοντες με εναν συγκεκριμένο τρόπο όπου και ένας απλός οδοντίατρος μπορεί να το κάνει.

Το ασφαλιστικό μου ταμείο θα πληρώσει τις εξαγωγές, οι οποίες είναι στο βάθος του στόματος και δεν με καίει να βάλω κάποια εμφυτεύματα που ουτος η Άλλος δεν συνιστάται.

Για να διευκολύνω λίγο αυτούς που θελουν να το ψαξουν στα αγγλικα

Απονεύρωση= root canal
Φρονιμιτης= winsdom tooth.

Πραγματικά αναμενω με τεράστια περιέργεια τις απαντήσεις σας και τις σκέψεις σας.
















...
 #130969  από new_angel
 Κυρ Ιαν 20, 2019 1:44 am
Ξέχασα να αναφερω πως από τότε που διαγνωστικα είχα στο μυαλό μου τι να είναι αυτό που πυροδότησε την ms και σε εμενα...αλλα ποιο σημαντικό τι κοινό έχουμε όλοι εμείς οι ασθένεις και σήμερα και σε βάθος χρόνου τουλάχιστον δηλαδή από το 1800 όπου και ήλθε η κατηγοριοποίηση της... Έψαξα για πολλά όλος πλαστικό , ναϊλον ,πετρελαιο , απορρυπαντικά, ζιζανιοκτόνα και χίλια διό. Όλα ήταν πρώιμα η αργότερα... Η ιστορία της απονεύρωση λοιπον ξεκινάει το χίλια οκτακόσια κάτι , όπου την ίδια περίοδο ξεκινάει την καριέρα της η MS στους ιατρικούς κύκλους...φανταζομαι για να κάνεις απονεύρωση το 1800 έπρεπε να το έλεγε η τσέπη σου δηλαδή μεσαία τάξη και βάλε!!! Αλλά από την αλλην λεω ποιος είχε τα χρήματα το 1800 για να πάει στο Ιατριο του Charcot. Πάλι φαντάζομαι τις μεσαίας τάξης....

Τι να πω δεν ξερω ίσως είναι όλα μέσα στο κεφάλι μου, ίσως ψαχνω μια θεωρία να πιαστώ.... Θα το δοκιμάσω παντος το πολύ πολύ να χασω 3 νεκρά σάπια δοντια από το στόμα μου και λίγο χρόνο.


Τεσπα παραθετω ένα από τα χαρακτηριστικά κείμενα που βρήκα. στο ίντερνετ

oot Canals Can Lead to Heart, Kidney, Bone, and Brain Disease
As long as your immune system remains strong, any bacteria that stray away from the infected tooth are captured and destroyed. But once your immune system is weakened by something like an accident or illness or other trauma, your immune system may be unable to keep the infection in check.

These bacteria can migrate out into surrounding tissues by hitching a ride into your blood stream, where they are transported to new locations to set up camp. The new location can be any organ or gland or tissue.

Dr. Price was able to transfer diseases harbored by humans to rabbits, by implanting fragments of root-canaled teeth, as mentioned above. He found that root canal fragments from a person who had suffered a heart attack, when implanted into a rabbit, would cause a heart attack in the rabbit within a few weeks.

He discovered he could transfer heart disease to the rabbit 100 percent of the time! Other diseases were more than 80 percent transferable by this method. Nearly every chronic degenerative disease has been linked with root canals, including:

Heart disease
Kidney disease
Arthritis, joint, and rheumatic diseases
Neurological diseases (including ALS and MS)
Autoimmune diseases (Lupus and more)

https://www.google.com/amp/s/articles.m ... canal.aspx
 #130975  από new_angel
 Κυρ Ιαν 20, 2019 3:54 pm
Όποιος έχει νετφλιξ μπορεί να δει το ντοκιμαντέρ "root cause"

Μόλις το είδα και μπορω να πω περιγράφει ο.τι σχεδον βρήκα στο ίντερνετ σε μια συμπυκνωμένη μορφή.
 #130989  από NansyTh
 Δευ Ιαν 21, 2019 9:08 pm
Χωρίς να έχω δει το ντοκιμαντέρ η γνώμη μου είναι πως αυτό που λες είναι κάτι μη έγκυρο και προσωπικά δε το βρίσκω σωστό. Για τα στατιστικά που κρατάς πάντως εγώ δεν έχω κάνει ούτε απονεύρωση και έχω ακόμα και τους τέσσερις φρονιμίτες μου.
 #131017  από Aguilar
 Σάβ Ιαν 26, 2019 7:12 am
Το είδα κι εγώ, ομολογώ ότι το βρήκα ολίγον 'ελαφρό' όπως τα περισσότερα που βγαίνουν τώρα τελευταία, το οποίο είναι και λογικό αφού πρέπει να είναι αρεστά στο ευρύ κοινό. Όπως έγραψε και ο φίλος new_angel, το κύριο μήνυμα του ντοκιμαντέρ είναι ότι σε ορισμένους η διαδικασία της απονεύρωσης μπορεί να αποτελέσει εστία μικροβιακής λοίμωξης και να οδηγήσει σε σοβαρές ασθένειες στον οργανισμό. Οι ομιλητές σπεύδουν πάντως να τονίσουν ότι αυτό δεν αφορά όλους τους οργανισμούς.

Μια προεπισκόπηση ανέβασα εδώ για όποιον δεν έχει netflix ή τον τρόπο/ χρόνο να το δει όλο. Τα βασικά σημεία νομίζω είναι: εξαγωγή αντί απονεύρωσης, εμφυτεύματα ζιρκονίου αντί τιτανίου και καλό καθάρισμα του σπογγώδους οστού της γνάθου μετά από εξαγωγές, ώστε να μην μπορούν να αναπτυχθούν παθογόνα μικρόβια.

Ψάχνοντας και λίγο στο internet είδα ότι αυτή η συνομωσιακή θεωρία για τις απονευρώσεις κυκλοφορεί από παλιά, ενώ υπάρχουν και αντεπιχειρήματα της συμβατικής επιστημονικής κοινότητας (π.χ. ότι οι απονευρώσεις στις αρχές του 20ου αιώνα δεν έχουν σχέση με τις σημερινές).

Παρ' όλα αυτά, εγώ τους πιστεύω ως ένα βαθμό και καταλήγω ότι η αλήθεια ίσως βρίσκεται κάπου στη μέση. Δεν πρέπει να είναι και το τέλος του κόσμου αν έχουμε μια ή δύο απονευρώσεις στο στόμα μας, αλλά αν μπορούμε να τις αποφύγουμε, γιατί όχι; Κάτι αντίστοιχο έχω καταλήξει να πιστεύω για τα αμαλγάματα (σφραγίσματα μετάλλων) και ένα σωρό παρόμοια ζητήματα.

Ενδεχομένως, πριν αρχίσουμε να βγάζουμε τα απονευρωμένα δόντια μας, να κάναμε καμιά τομογραφία κωνικής δέσμης (3D-Dental Scan/ CBCT), εάν αυτή όντως δείχνει τις λοιμώξεις, όπως λένε στο ντοκιμαντέρ. Επίσης, η οζονοθεραπεία μου ακούστηκε ενδιαφέρουσα, εκτός αν είναι καμιά παπάτζα κι αυτή.

[Για υποτίτλους πατάμε στο CC και επιλέγουμε Ελληνικά]
 #131018  από new_angel
 Σάβ Ιαν 26, 2019 11:34 am
Την εχω κάνει την ακτινογραφία..... ηταν και η συμβουλη του οδοντιατρου πριν ξεκινήσουμε το πείραμα Και είναι ψηλοχαλια η περιοχή γύρο από τις απονευρωσεις.....καθος και σε ενα σημειο που ειχα χτυπισει σε ενα ατύχημα.... Στην γναθο...(γκουχου γκουχου) βλέπε συνάρτηση ατυχήματων και MS.

Για αυτό θέλω να προχωρήσω και όπου με βγάλει.... κανείς δεν ξέρει ,και για να σου απαντήσει κάποιος υπεύθυνα χρειάζονται 5 με 6 εκατομμύρια δολάρια για να πει μια ερευνητική ομάδα ενα υπεύθυνο ΝΑΙ και μια άλλη ερευνητική ομάδα να πει ενα υπεύθυνο ΟΧΙ.

Δεν πιστεύω πως η ρίζα της MS βρίσκετε Στην ρίζα κάποιου απονευρομενου δοντιού.....Απλά ενα απονευρομενου δόντι πιστεύω πλέον πως είναι μικροβιακή εστία που επιβαρύνει τον οργανισμό.


Η αλήθεια είναι κάπου στην μέση και το πιστεύω και εγώ...
 #131038  από Kpoplistener
 Σάβ Φεβ 02, 2019 7:56 am
Όχι παιδιά έχουν κάνει όλοι απονεύρωση δεν έχουν όμως όλοι ΣΚΠ
Εγώ κάποτε μικρη είχα βροχυτιδα (σίγουρα δεν το έγραψα σωστά) αντιμετωπίστηκε δύσκολο λόγο κοινωνικών ερεθισμάτων στο σχολείο στο δημοτικό (από την πρώτη μέχρι το τέλος του δημοτικού) που έτρωγα μπουλινγκ όχι μόνο λεκτικό αλλά κυρίως ξύλο , οι δάσκαλοι στον ύπνο του δικαίου και αν μιλούσα κι αν δεν μιλούσα, αλλά αν ο διευθυντής είναι ένα τέρας ,όλα από αυτόν εξαρτώνται..τέλος πάντων, οικογένειακα ερεθίσματα αλλά καραμπίνατα ερεθίσματα, και όλο αυτο ο οργανισμός μου δεν μπορούσε να το διαχειριστεί σωστά και από την ίωση που είχα μετά το δημοτικό όταν ήμουν πρώτη γυμνασίου εμφανισα συμπτώματα ανισορροπίας και σταδιακή κόπωση.. η απονεύρωση μπορεί σε κάποιες περιπτώσεις να είναι αιτία αλλά κανείς δεν ξέρει την πραγματική αιτία της ΣΚΠ. Ούτε εγώ ούτε οι Γερμανοί ούτε οι Έλληνες ποτέ κανείς. Όλοι κάνανε απονεύρωση και το 80% είναι καρα υγιέστατοι. Δεν είμαι ειδικός αλλά μπορώ να καταλάβω..έγινα ειδικός του εαυτού μου γιατί ακόμα και οι επιστήμονες μας χρησιμοποιούν σαν πειραματόζωα ..σίγουρα υπάρχουν εξαιρέσεις αλλά οι περισσότεροι το κάνουν . Και ναι το φωνάζω..είμαστε πειραματόζωα για να βγάζουν λεφτά. Θα μου πείτε όλοι αυτό κάνουν για να επιβιώσουν. Ναι αλλά πάνω σε ποιες πλάτες?! Όταν εγώ λέω πως υποφέρει το σώμα στον "ιατρό" μου και μου φέρνει μια "ψυχίατρο" είναι να μην τους βρίσω?
 #131206  από Konstantinos
 Δευ Μαρ 11, 2019 6:00 am
Παιδιά εγώ πάντως δεν έχω καμία απονεύρωση και δεν έχω βγάλει κανένα από τα μόνιμα δόντια μου, ΣΚΠ όμως έχω καραμπινάτη. Πώς το εξηγεί αυτό η "ρίζα του κακού"; Μήπως τελικά φταίει η πλάκα και η ουλίτιδα;
 #131376  από Aguilar
 Τετ Απρ 10, 2019 1:06 am
Διάβασα πολύ πρόσφατα ότι αντίστοιχη προσέγγιση με του παρόντος θέματος επανακτά momentum σε σχέση και με το Alzheimer's Disease. Το AD, που είναι μία από τις κύριες αιτίες της άνοιας (η άλλη είναι αγγειακή), πιθανολογείται ότι οφείλεται στη σταδιακή εναπόθεση πρωτεϊνών στον εγκέφαλο (amyloid hypothesis). Αυτή η θεώρηση αμφισβητείται ξανά τελευταία, λόγω και της αποτυχίας σχετικών φαρμακευτικών προσεγγίσεων. Η διάδοχη θεωρία αποδίδει την νόσο στο βακτήριο porphyromonas gingivalis που διαπερνά τον εγκεφαλικό φραγμό προερχόμενο από την στοματική κοιλότητα (βλ. περιοδοντίτιδα).