• Οπτικη νευριτιδα ή απλά κουραση;

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #130964  από maria4790
 Πέμ Ιαν 17, 2019 6:47 pm
Καλησπερα σε ολους. Εχω ξαναγραψει στο φορουμ σας καπου τον Ιουνιο.. Ειχα καποια συμπτωματα τα οποια αρχισαν με θολη οραση σοτ δεξι ματι. Εκανα OCT και οπτικα πεδια τα οποια βγηκαν αριστα. Η θολουρα εφυγε και δε φοβομουν για ΣΚΠ διοτι εφυγαν κ ολα τα αλλα μου συμπτωματα τα οποια ηταν καθαρο αγχος (καποια μουδιασματα)


6μηνες μετα στο τωρα. το δεξι μου ματι παλι δεν βλεπει καλα και αυτη τη φορα ποναει..

Μπορει μεσα σε 6 μηνες να αναπτυχθει μια οπτικη νευριτιδα που θα σχετιστει με ΣΚΠ?

Η παλι να προσπαθησω να χαλαρωσω κ να ηρεμησω?
 #130965  από Στάθης
 Παρ Ιαν 18, 2019 10:48 am
maria4790 έγραψε: Πέμ Ιαν 17, 2019 6:47 pm Καλησπερα σε ολους. Εχω ξαναγραψει στο φορουμ σας καπου τον Ιουνιο.. Ειχα καποια συμπτωματα τα οποια αρχισαν με θολη οραση σοτ δεξι ματι. Εκανα OCT και οπτικα πεδια τα οποια βγηκαν αριστα. Η θολουρα εφυγε και δε φοβομουν για ΣΚΠ διοτι εφυγαν κ ολα τα αλλα μου συμπτωματα τα οποια ηταν καθαρο αγχος (καποια μουδιασματα)


6μηνες μετα στο τωρα. το δεξι μου ματι παλι δεν βλεπει καλα και αυτη τη φορα ποναει..

Μπορει μεσα σε 6 μηνες να αναπτυχθει μια οπτικη νευριτιδα που θα σχετιστει με ΣΚΠ?

Η παλι να προσπαθησω να χαλαρωσω κ να ηρεμησω?
Πιθανά να είναι μια φλεγμονή στο οπτικό νεύρο, το οποίο να σημαίνει πρόσθετη κούραση, στρες και ταλαιπωρία του κεντρικού νευρολογικού στην καθημερινότητα σου. Ο πόνος υποδηλώνει την κούραση του οπτικού νεύρου, το οποίο νεύρο, το μόνο που χρειάζεται είναι ξεκούραση και κάποιες βιταμίνες.

Προτείνω Μαρία να δοκιμάσεις Κουρκουμά σαν συμπλήρωμα για μερικές μέρες, διότι στις ήπιες φλεγμονές αυτές κάνει θαύματα. Μπορείς επίσης να υποβοηθήσεις τα νεύρα σου με την λήψη ενός B Complex σκευάσματος (Βιταμίνες B), και συμπληρώματος Μαγνησίου το βράδυ για χαλάρωση.

Η πολλές ώρες σε υπολογιστές, τηλεόραση και κινητά είναι καλό να μειωθούν αν υπάρχουν, και να περπατάς εντατικά, δηλαδή καθημερινά για να κρατάς δραστήριο το μεταβολιμικό σου προφίλ (μεταβολισμό σου).

Τα πολύ ήπια συμπτώματα αυτά, έρχονται ακριβώς για τον λόγο αυτό. Να αρχίζουμε να το παίρνουμε αλλιώς. Και επειδή τα έχω ζήσει πολλές φορές, μπορώ να σου πω τα παραπάνω, τα οποία με έχουν βοηθήσει, χωρίς την ταλαιπωρία εξετάσεων, επισκέψεων και φαρμάκων.

Θέλει λίγο ξεκούραση το Κεντρικό σου Νευρικό Σύστημα, και επειδή γνωρίζεις τον εαυτό σου ξέρεις το λόγο, ή τουλάχιστον τον υποπτεύεσαι.

Κουρκουμά, ξεκούραση και χαμόΓελο (ξέχνα ΣΚΠ).

ΥΓ. Οι τοξίνες το τσιγάρου έχουν ιδιαίτερη προτίμηση στο οπτικό μας νεύρο (και όχι μόνο), εάν π.χ. καπνίζεις.
 #130966  από maria4790
 Παρ Ιαν 18, 2019 2:19 pm
Στάθης έγραψε: Παρ Ιαν 18, 2019 10:48 am
maria4790 έγραψε: Πέμ Ιαν 17, 2019 6:47 pm
Πιθανά να είναι μια φλεγμονή στο οπτικό νεύρο, το οποίο να σημαίνει πρόσθετη κούραση, στρες και ταλαιπωρία του κεντρικού νευρολογικού στην καθημερινότητα σου. Ο πόνος υποδηλώνει την κούραση του οπτικού νεύρου, το οποίο νεύρο, το μόνο που χρειάζεται είναι ξεκούραση και κάποιες βιταμίνες.

Προτείνω Μαρία να δοκιμάσεις Κουρκουμά σαν συμπλήρωμα για μερικές μέρες, διότι στις ήπιες φλεγμονές αυτές κάνει θαύματα. Μπορείς επίσης να υποβοηθήσεις τα νεύρα σου με την λήψη ενός B Complex σκευάσματος (Βιταμίνες B), και συμπληρώματος Μαγνησίου το βράδυ για χαλάρωση.

Η πολλές ώρες σε υπολογιστές, τηλεόραση και κινητά είναι καλό να μειωθούν αν υπάρχουν, και να περπατάς εντατικά, δηλαδή καθημερινά για να κρατάς δραστήριο το μεταβολιμικό σου προφίλ (μεταβολισμό σου).

Τα πολύ ήπια συμπτώματα αυτά, έρχονται ακριβώς για τον λόγο αυτό. Να αρχίζουμε να το παίρνουμε αλλιώς. Και επειδή τα έχω ζήσει πολλές φορές, μπορώ να σου πω τα παραπάνω, τα οποία με έχουν βοηθήσει, χωρίς την ταλαιπωρία εξετάσεων, επισκέψεων και φαρμάκων.

Θέλει λίγο ξεκούραση το Κεντρικό σου Νευρικό Σύστημα, και επειδή γνωρίζεις τον εαυτό σου ξέρεις το λόγο, ή τουλάχιστον τον υποπτεύεσαι.

Κουρκουμά, ξεκούραση και χαμόΓελο (ξέχνα ΣΚΠ).

ΥΓ. Οι τοξίνες το τσιγάρου έχουν ιδιαίτερη προτίμηση στο οπτικό μας νεύρο (και όχι μόνο), εάν π.χ. καπνίζεις.
Στάθη σε ευχαριστώ πολύ και την απάντηση και για τις συμβουλές!
Η αλήθεια είναι πως παίρνω μαγνήσιο και β6 κάθε μέρα για λόγους άγχους και αυτό με έχει βοηθήσει πολύ. Κουρκουμά θα ήθελα πολύ να δοκιμάσω και το σκεφτόμουν καιρό. Γενικα ο πόνος είναι χειρότερος όταν. Είμαι στον υπολογιστή.. οπότε και θα αποφύγω για λίγο...

Συν ότι καπνίζω.. που ξέρω ότι κάνει κακο αλλά... Εθισμος!
 #130967  από Στάθης
 Σάβ Ιαν 19, 2019 10:17 am
maria4790 έγραψε: Παρ Ιαν 18, 2019 2:19 pm Στάθη σε ευχαριστώ πολύ και την απάντηση και για τις συμβουλές!
Η αλήθεια είναι πως παίρνω μαγνήσιο και β6 κάθε μέρα για λόγους άγχους και αυτό με έχει βοηθήσει πολύ. Κουρκουμά θα ήθελα πολύ να δοκιμάσω και το σκεφτόμουν καιρό. Γενικα ο πόνος είναι χειρότερος όταν. Είμαι στον υπολογιστή.. οπότε και θα αποφύγω για λίγο...

Συν ότι καπνίζω.. που ξέρω ότι κάνει κακο αλλά... Εθισμος!
Για λόγους άγχους, ίσως τα καλύτερα φυσικά προϊόντα να είναι το Rhodiola Rosea (υπέροχο λουλούδι), το οποίο αν δεν σε πιάνει μπορεί να δοκιμάσεις και λαδάκι κάνναβης (CBD) και τα δύο είναι εύκολα να τα βρεις και δοκιμάσεις.

Λιγότερες ώρες στον υπολογιστή, γιατί αυτό το ευλογημένο αλλά και διαβολικό μηχάνημα μας έχει φάει την ζωή... :smile-bigsmile: :smile-drunk:

Μην ανησυχείς πάντως, βελτιώνοντας κάποιες πτυχές που ταλαιπωρούν το κεντρικό νευρολογικό σου, θα είσαι μια χαρά πολύ γρήγορα και Δυνατή.

Ίσως μια τελευταία συμβουλή, αν μπορείς προσπάθησε να καπνίζεις το πρώτο σου τσιγάρο μετά το μεσημεριανό γεύμα. Όχι μόνο καπνίζουμε πολύ λιγότερο, όχι μόνο αφαιρούμε το πιο βλαβερό τσιγάρο της ημέρας (το πρωινό), αλλά στέλνουμε και σήματα στον οργανισμό ότι έχουμε την δύναμη να το κόψουμε κιόλας όποτε το θελήσουμε. Το έζησα ακριβώς έτσι.

Για οποιαδήποτε πληροφορία μην διστάσεις,
Καλή Δύναμη και γρήγορα περαστικά !!
 #131042  από Kpoplistener
 Σάβ Φεβ 02, 2019 4:38 pm
Όταν λες δεν βλέπεις καλά,μπορείς να μου το αναλύσεις? Προς Θεού δεν παίζω τον ξερολα απλώς θέλω μόνο να δω επειδή ήμουν έμπειρη της οπτικής νευρίτιδας στο αριστερό μου μάτι ..μιπως και σύμφωνα με τα συμπτώματα σου καταλάβω αν είναι από οπτική νευρίτιδα η κάτι άλλο ..πάντως εσύ ξανά πάνε να το δεις , αλλά άσχετο μαγνητική έκανες? Αν δεν έκανες ζητά να κάνεις για να το ελέγξεις. Δεν λέω ότι ντεκε καλά έχεις ΣΚΠ απλώς μια εξέταση δεν είναι κακό να γίνει 😉
 #131101  από maria4790
 Κυρ Φεβ 17, 2019 7:18 pm
Καλησπέρα. Δεν έβλεπα καλά κ ήταν κάπως θολά και κουραστικά αλλά όχι διπλωπία. Εν τέλει, όλα οφείλονταν σε αυχενική κύφωση και σκολίωση στην αυχενική μοίρα και από τότε που έκανα φυσιοθεραπείες μου έχει περάσει
 #131452  από Cris
 Σάβ Μάιος 11, 2019 12:13 pm
Εγω ειχα πονο και που και που ετσι λιγω θολι ορασι ελαφρια. Πηγα σε 2 οφθαλμιατρους δεν βρικαν κατι εγω ομως νομιζω ηταν οπτικη νευριτιδα και δεν ξερω τι εξεταση να κανω για να δω τι ηταν
 #131739  από Kpoplistener
 Τρί Ιούλ 30, 2019 9:46 am
maria4790 έγραψε: Κυρ Φεβ 17, 2019 7:18 pm Καλησπέρα. Δεν έβλεπα καλά κ ήταν κάπως θολά και κουραστικά αλλά όχι διπλωπία. Εν τέλει, όλα οφείλονταν σε αυχενική κύφωση και σκολίωση στην αυχενική μοίρα και από τότε που έκανα φυσιοθεραπείες μου έχει περάσει
Τότε είσαι free to gooo!😉 :smile-sun:
 #131740  από Kpoplistener
 Τρί Ιούλ 30, 2019 9:48 am
Cris έγραψε: Σάβ Μάιος 11, 2019 12:13 pm Εγω ειχα πονο και που και που ετσι λιγω θολι ορασι ελαφρια. Πηγα σε 2 οφθαλμιατρους δεν βρικαν κατι εγω ομως νομιζω ηταν οπτικη νευριτιδα και δεν ξερω τι εξεταση να κανω για να δω τι ηταν
Πάνε να σε δει ένας νευρολόγος, και ζητά παραπεμπτικό για να κάνεις μια μαγνητική τομογραφία εγκεφάλου και αυχένα ώστε να δεις τι τρέχει και αν τρέχει κάτι .