• ασταθεια βαδισματος

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #130797  από νικος1234x
 Κυρ Δεκ 02, 2018 10:38 pm
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ σε ολους ελπιζω να ειστε ολοι καλα...μπορει καποιος/καποια να μου εξηγησει την "μορφη" της ασταθειας στην σκληρηνση κατα πλακας ;; νιωθω εδω και καποιους μηνες ασταθεια στο βαδισμα μπαινω στον 4ο μηνα τωρα....αλλα χωρις να εχω πτωσεις παραπατήματα και τετοια...δηλαδη αν και νιωθω ασταθεια οτι θα φυγω δεξια και αριστερα η το πατωμα κουνιετε καποιες φορες λες και ειμαι σε βαρκα δεν χανω ισοροπια ουτε βγαινω εκτος πορειας στο βαδισμα οταν περπαταω...εχω δει γιατρους και μου εχουνε πει ειναι ψυχογενης ασταθεια....αλλα δενμπορω να καθυσηχαστω καθως επιμενει...σας παρακαλω ας μου πει καποιος αν γνωριζει γιατι εχω αγχωθεί παρα πολυ με αυτο το θεμα...ευχαριστω...
Υ.Γ γυμναζομαι κανονικα με μεγαλη ενταση δεν εχω καποιο προβλημα.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ ΟΛΟΙ...!! :emojis-1: :emojis-1:
 #131751  από Kpoplistener
 Τρί Ιούλ 30, 2019 11:08 am
νικος1234x έγραψε: Κυρ Δεκ 02, 2018 10:38 pm ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ σε ολους ελπιζω να ειστε ολοι καλα...μπορει καποιος/καποια να μου εξηγησει την "μορφη" της ασταθειας στην σκληρηνση κατα πλακας ;; νιωθω εδω και καποιους μηνες ασταθεια στο βαδισμα μπαινω στον 4ο μηνα τωρα....αλλα χωρις να εχω πτωσεις παραπατήματα και τετοια...δηλαδη αν και νιωθω ασταθεια οτι θα φυγω δεξια και αριστερα η το πατωμα κουνιετε καποιες φορες λες και ειμαι σε βαρκα δεν χανω ισοροπια ουτε βγαινω εκτος πορειας στο βαδισμα οταν περπαταω...εχω δει γιατρους και μου εχουνε πει ειναι ψυχογενης ασταθεια....αλλα δενμπορω να καθυσηχαστω καθως επιμενει...σας παρακαλω ας μου πει καποιος αν γνωριζει γιατι εχω αγχωθεί παρα πολυ με αυτο το θεμα...ευχαριστω...
Υ.Γ γυμναζομαι κανονικα με μεγαλη ενταση δεν εχω καποιο προβλημα.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ ΟΛΟΙ...!! :emojis-1: :emojis-1:

Έκανες μαγνητική? Με το να ακούς όλους τους "ξυπνιους" να λένε ψυχογενής άστα! Θα σε τρελάνουν. Μια μαγνητική ζητά να κάνεις και αν όντως δεν έχεις τίποτα τότε μάλλον σου λείπουν βιταμίνες.

Τίποτα δεν έρχεται χωρίς αιτία να το θυμάσαι.
 #131755  από Still
 Τετ Ιούλ 31, 2019 2:08 pm
Αρχικά, καλά κάνεις και διευκρινείζεις ότι έχεις μεν την αίσθηση της αστάθειας αλλά δεν παραπατάς.

Προφανώς, αυτό σημαίνει ότι η αστάθεια είναι κεντρικής αιτίας και δεν συνοδεύεται από αδυναμία ή λιγότερη ισχύ συντονισμού του μυών, ΄΄οτι υπάρχει δυναμη, ότι υπάρχει έλεγχος.

Ακούγεται ώς παραφωνία της παρεγκεφαλίδας, ένα σημείο του εγκεφάλου που ελέγχει, εκτός των άλλων, τον συντονισμό, ποσότητα δύναμης-διόρθωσης που χρειάζεται για να μήν ζαλιζόμαστε όταν αλλάζουμε ξαφνικά στάση κλπ.

Δυστυχώς, είναι ένα σημείο που δέχεται επιθέσεις στις υποτροπές μας και στην ελαφριά μορφή είναι ένα σύμπτωμα που υφίσταται.

Για να καταλάβεις, το ποτό χτυπάει στην παρεγκεφαλίδα, οπότε κ αισθανόμαστε εφορία-ζάλη

Χρειάζεται αξιοποίηση των συμπτωμάτων από γιατρό, ασκήσεις συντονισμού και λήψη ιστορικού, πόσο καιρό το έχεις, πότε το έχεις, περισσότερο πρωί ή βράδυ, όταν κουράζεσαι πιό έντονα ή όχι κλπ.

Η πείρα μου ως ασθενή λέει κορτιζόνη.

Καλή δύναμη, θα το ξεπεράσεις εντελώς και σύντομα
 #131946  από fewtile
 Κυρ Σεπ 15, 2019 11:50 pm
Κάτι ανάλογο έχω κι εγώ. Είναι με τις ώρες του, αλλά σίγουρα γίνεται μεγαλύτερη η αστάθεια όταν κινούμαι έντονα ή κουράζομαι. Ειδικά μέσα στο νερό εάν ζοριστώ κ κολυμπήσω με ένταση, τότε μόλις βγω στη στεριά θα παραπατήσω, θα νιώθω ζάλη, αλλά εάν σταματήσω κ ξεκουραστώ για κανά 15λεπτο, τότε θα επανέλθω.

#Still
Γιατί λες με σιγουριά πως θα το ξεπεράσει εντελώς κ σίγουρα;
Επίσης λες πως «Χρειάζεται αξιοποίηση των συμπτωμάτων από γιατρό, ασκήσεις συντονισμού και λήψη ιστορικού, πόσο καιρό το έχεις, πότε το έχεις, περισσότερο πρωί ή βράδυ, όταν κουράζεσαι πιό έντονα ή όχι κλπ.» τι ειδικότητας γιατρός μπορεί να αξιοποιήσει τέτοια στοιχεία; Σε νευρολόγο αναφέρεσαι ή σε γιατρό κάποιας άλλης ειδικότητας;
Κορτιζόνη που αναφέρεις, έχεις πάρει για κάποια περίπτωση, κ εάν ναι, ποιά;
 #131948  από Still
 Δευ Σεπ 16, 2019 8:28 pm
Γειά σου fewtile :)

Έχω πάρει κορτιζόνη για πλειάδα συμπτώσεων και πολλές πολλές φορές από το 2012 που διαγνώστηκα.

Τα συμπτώματα ήταν ποικίλα, από δυσαρθρία μέχρι οπτική νευρίτιδα και από αστάθεια μέχρι μουδιάσματα.

Προσωπικά ανάρρωσα σε όλα κατά 99%.
Αυτό, με κάνει να πιστεύω πως όταν υπάρχει διεγνωσμένη Σκπ και συμβαίνει υποτροπή με χαρακτηριστικά ελάσσωνος βαρύτητας, η λήψη κορτιζόνης βοηθά στην γρήγορη αποκατάσταση.

Βέβαια, αυτό δεν γίνεται με αυτοδιάγνωση, χρειάζεται νευρολόγος.
Όλα αυτά που ανέφερα ήταν για εκτίμηση νευρολόγου.

Σαφώς υπάρχουν και άλλα πράγματα που γίνονται, μαγνητικές κλπ. αλλά και αυτό συνηγορεί σε αποφάσεις που θα πάρει ο ιατρός σου.

Όταν κουράζομαι, ψυχικά και σωματικά, ή παραζεσταίνομαι φουντώνουν όλα οι παλιές αμαρτίες μου (φαινόμενο ulthoff) παθαίνω περίπου ότι και εσύ: υπογραμμίζονται προσωρινά μουδιάσματα, αστάθεια, θολή όραση κλπ.
Εφόσον είναι συμπτώματα που τα ξαναείχα και δεν κρατούν παραπάνω από 24ώρες (συνήθως όπως λες κρατούν κάνα τέταρτο στο οποίο έχω φροντίσει να με εχω άνετα, ξαπλωμενο, δροσισμένο κλπ.) ξέρω ότι κάπου το παρακάνα.

Εάν κρατήσουν παραπάνω από 24 και φροντίζω να τον επισκεφθώ μέχρι να κλείσω 48 ώρες για αξιολόγηση-εξέταση.

Ελπίζω να απάντησα ότι μου ρώτησες αλλά παρακαλώ μην διστάσεις να μου ξαναρωτήσεις οτιδήποτε επιθυμείς :)

:smile-muscle: καλή δυναμη :smile-muscle:
 #134276  από sakisd
 Δευ Αύγ 16, 2021 10:53 am
καλημέρα παιδιά έχω ένα θέματακι, θεματαρα θα έλεγα με αστάθεια

Όταν περπαταω βλέπω κυρίως αν πάω λίγο γρήγορα πως σφυγκει το αριστερό μου μάτι γύρω κ λίγο πρως το μάγουλο κ την μύτη, επίσης με πιάνει κ κάτι σαν πονοκέφαλος για κάτι δευτερόλεπτα κ φεύγει η άλλες φορές σαν σφυξιμο στο κεφάλι.
Το μεγαλύτερο θέμα μου ωμος είναι η αστάθεια, δλδ περπαταω κ δν το νιώθω το περπάτημα μου ωπος πριν, λες και με περνει η κατηφόρα η άμα κάτσω ακίνητος ότι θα πέσω, επίσης παρατήρησα πως σαν να γερνω προς το περιβάλλον, κ γενικά κάποιες φορες όταν ξαπλώνω κ γυρνάω μεριά με πιάνει πάλι αυτός ο πονοκέφαλος για λίγα δευτερόλεπτα, επίσης να προσθέσω ότι στο περπάτημα η γενικά νιώθω τα πόδια μια ελαφρυα μια βαριά και ειδικά όταν κάθομαι σε καρέκλα η οτιδήποτε άλλο είναι λες και δεν καταλαβενει το σώμα που θα κάτσω δλδ ωπος το ότι δεν έχεις δοσει προσοχή που θα κάτσεις κ δν καθησες καλά στην αίσθηση.
Να αναφέρω ότι η δουλειά που κάνω είναι βαριά, σηκωνω 40κιλα σακιά, στον αριστερό ώμο παρατήρησα όταν παίρνω σακί από εκεί η άμα περπαταω και αλλάξω κατεύθυνση πως νιώθω κάτι σαν ρεύμα για λίγο γενικά περπαταω και νιώθω σαν χαζεμενος άμα το πέρασε κάνεις αυτό ας μου πει και εμένα κοντεύω 3 μήνες έτσι και δεν μπορώ άλλο
 #134277  από sakisd
 Δευ Αύγ 16, 2021 10:57 am
Ξέχασα να αναφέρω ότι έχω και συσπασεις σε όλο το σώμα, και ότι στα περισσότερα που είπα δεν πεφτω κάτω