• ΑΣΤΑΘΕΙΑ ΚΑΙ ΣΚΛΗΡΗΝΣΗ ΚΑΤΑ ΠΛΑΚΑΣ

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #130771  από νικος1234x
 Τετ Νοέμ 28, 2018 5:34 pm
καλησπερα σας..ειμαι 21 χρονων πασχω απο υποχονδριαση και γενικα αγχωδης διαταραχες….πριν 2 χρονια εμφανισα καποια συμπτωματα οπως ασταθεια,κοπωση ζαλαδα ατονια ταχυπαλμίες εκανα πολλες εξετασεις μεχρι και αξονικη εγκεφαλου και ηλεκτρομυογραφιμα δεν βρεθηκε τιποτα και ολα αποδωθηκαν σε αγχος λογο υποχονδριασης...απο το καλοκαιρι μεχρι τωρα νιωθω ασταθεια στο περπατημα αλλα οχι σε σημειο να πεσω κατω...απλα νιωθω οτι θα φυγω δεξια αριστερα η οτι καμια φορα το πατωμα ειναι λες και βρίσκομαι σε βαρκα ενας γιατρος μου ειπε οτι ειναι ψυχογενης ασταθεια...κανω ασκησεις ισσοροπιας να δω αν οντως εχω ασταθεια αλλα οταν τις κανω δεν πεφτω κατω ουτε αλλαζω πορεια κλπ...γυμναζομαι εντονα κανονικα δεν εχω καποιο θεμα...φοβαμαι μην πασχω απο σκληρηνση κατα πλακας….η ασταθεια ειναι σαν πρωτο συμπτωμα το εχω περιπου 4 μηνες...σας ευχαριστω
 #130772  από manolo
 Πέμ Νοέμ 29, 2018 7:28 am
πρεπει να κανεις εξετασεις μαγνητικη εγκεφαλου ,αυχενα,και παρακεντηση για να διαπιστωθει αν πασχεις απο σκληρυνση κατα πλακας αλλα πρωτα κοιτα τον λαθυρινθο στα αυτια,γιατι και αυτος δημιουργει ασταθεια αν εχει προβλημα,αλλα μαλλον απο το αγχος που εχεις δημιουργειτε η ασταθεια σου.
 #130777  από νικος1234x
 Πέμ Νοέμ 29, 2018 2:27 pm
manolo έγραψε: Πέμ Νοέμ 29, 2018 7:28 am πρεπει να κανεις εξετασεις μαγνητικη εγκεφαλου ,αυχενα,και παρακεντηση για να διαπιστωθει αν πασχεις απο σκληρυνση κατα πλακας αλλα πρωτα κοιτα τον λαθυρινθο στα αυτια,γιατι και αυτος δημιουργει ασταθεια αν εχει προβλημα,αλλα μαλλον απο το αγχος που εχεις δημιουργειτε η ασταθεια σου.
σε ευχαριστω για τις συμβουλες...πριν 2 χρονια ειχα κανει αξονικη εγκεφαλου.εξεταση πληρη απο ωριλα,εξετασεις αιματος και ουρων γενικες,εξεταση θυροηδη και εξεταση καρδιας για τα συμπτωματα που ειχα ατονια,ζαλαδα,κοπωση,ασταθεια,τρεμουλο,ταχυπαλμια μυικους σπασμους κλπ ...δεν βρεθηκε τιποτα παθολογικο και ολα αποδοθηκαν σε αγχωδη διαταραχη...μετα απο λιγο καιρο ειχα ηρεμισει και ολα εφυγαν...αλλα απο τοτε αγχωνομαι πολυ με το παραμικρο και εχω γινει αρρωστοφοβικος...το καλοκαιρι που με ξανα επιασε κοπωση ασταθεια αγχωθηκα παρα πολυ ( δεν ξερω αν φταιει οτι κανω εντονες προπονησεις γιατι ειμαι αθλητης) και πηγα και ξανα εκανα ουρων και αιματος γενικες και θυροηδη και σε ωριλα για λαβυρινθους και δεν βρεθηκε παλι τιποτα και μου ειπε οτι πιστευει οτι πρεπει να παω σε ψυχολογο...αν ειχα σκληρηνση κατα πλακας δεν θα ειχαν εμφανιστει στους 4 μηνες που εχω ασταθεια και αλλα συμπτωματα? δεν θα ειχε χειροτερεψει η κατασταση μου?συνεχιζω παντως να προπονουμε με μεγαλη ενταση και καθημερινα χωρις να εχω καποιο προβλημα απλα στην πορπονηση λιγο αυξανετε η ασταθεια μαλλον επειδη με το που ξυπνησω ολη ημερα αυτο σκεφτομαι!!!
 #130778  από Στάθης
 Πέμ Νοέμ 29, 2018 5:28 pm
Φίλε Νίκο πιστεύω μία μαγνητική να την κάνεις εγκεφάλου, αυχένα.
Επίσης προτείνω παρακέντηση να μην κάνεις ποτέ, είναι επικίνδυνη εξέταση γιατί παίρνουν υγρό από την σπονδυλική στήλη με ένεση. Κανένας για κανένα λόγο δεν επιτρέπεται να πλησιάζει μέσα στην σπονδυλική μας στήλη για κανένα λόγο (το λέω επειδή τους άφησα και μετά είχα θέματα).
νικος1234x έγραψε: Τετ Νοέμ 28, 2018 5:34 pm ….πριν 2 χρονια εμφανισα καποια συμπτωματα οπως ασταθεια,κοπωση ζαλαδα ατονια ταχυπαλμίες
Και κλασικά συμπτώματα ΧΕΝΦΑ (CCSVI)* είναι αυτά που περιγράφεις πάνω.

*Η Χρόνια ΕγκεφαλοΝωτιαία Φλεβική Ανεπάρκεια (ΧΕΝΦΑ) είναι μια ασθένεια ανεπάρκειας των φλεβών που παροχετεύουν το αίμα από τον εγκέφαλο και τον νωτιαίο μυελό. Θεραπεύεται με εντοπισμό και διόρθωση των στενώσεων στις φλέβες (σφαγίτιδες & άζυγο) με υπέρηχο, φλεβογραφία και αγγειοπλαστική.
 #130779  από νικος1234x
 Πέμ Νοέμ 29, 2018 7:29 pm
Στάθης έγραψε: Πέμ Νοέμ 29, 2018 5:28 pm Φίλε Νίκο πιστεύω μία μαγνητική να την κάνεις εγκεφάλου, αυχένα.
Επίσης προτείνω παρακέντηση να μην κάνεις ποτέ, είναι επικίνδυνη εξέταση γιατί παίρνουν υγρό από την σπονδυλική στήλη με ένεση. Κανένας για κανένα λόγο δεν επιτρέπεται να πλησιάζει μέσα στην σπονδυλική μας στήλη για κανένα λόγο (το λέω επειδή τους άφησα και μετά είχα θέματα).
νικος1234x έγραψε: Τετ Νοέμ 28, 2018 5:34 pm ….πριν 2 χρονια εμφανισα καποια συμπτωματα οπως ασταθεια,κοπωση ζαλαδα ατονια ταχυπαλμίες
Και κλασικά συμπτώματα ΧΕΝΦΑ (CCSVI)* είναι αυτά που περιγράφεις πάνω.

*Η Χρόνια ΕγκεφαλοΝωτιαία Φλεβική Ανεπάρκεια (ΧΕΝΦΑ) είναι μια ασθένεια ανεπάρκειας των φλεβών που παροχετεύουν το αίμα από τον εγκέφαλο και τον νωτιαίο μυελό. Θεραπεύεται με εντοπισμό και διόρθωση των στενώσεων στις φλέβες (σφαγίτιδες & άζυγο) με υπέρηχο, φλεβογραφία και αγγειοπλαστική.
σε ευχαριστω πολυ σταθη για τις συμβουλες...η αληθεια ειναι οτι θα επισκεπτω εναν νευρολογο να δω τι θα μου πει και βλεπουμε...τα συμπτωματα που ανεφερα πανω τα ειχα μονο οταν παθενα κρισης πανικου τοτε και απο το αγχος...τωρα εχω μονο ασταθεια τιποτα αλλο.....
 #130781  από manolo
 Παρ Νοέμ 30, 2018 6:49 am
νικο,αφου πας στο γυμναστηριο,κανε καi yoga στατικη γυμναστικη και διατασεις και ξεαγχωνει,χαλαρωνει αφανταστα,η εντονη γυμναστικη που προφανως κανεις ναι μεν ξεσπας ,αλλα δεν ηρεμει και το σωμα αλλα το κουραζει και σου προκαλει και ασταθεια, συνδυασε την yoga με οτι αλλο κανεις,δεν χρειαζεται να φτανουμε τον οργανισμο μας στα ακρα του ,θελει και διαλλειματα ανα μια ημερα για να ανασκουμπωθει και να παρουμε τα οφελη της ασκησης,
 #130782  από aggelos29
 Παρ Νοέμ 30, 2018 11:45 am
Στάθης έγραψε: Πέμ Νοέμ 29, 2018 5:28 pm Φίλε Νίκο πιστεύω μία μαγνητική να την κάνεις εγκεφάλου, αυχένα.
Επίσης προτείνω παρακέντηση να μην κάνεις ποτέ, είναι επικίνδυνη εξέταση γιατί παίρνουν υγρό από την σπονδυλική στήλη με ένεση. Κανένας για κανένα λόγο δεν επιτρέπεται να πλησιάζει μέσα στην σπονδυλική μας στήλη για κανένα λόγο (το λέω επειδή τους άφησα και μετά είχα θέματα).
Γίνεται Στάθη πλήρης διάγνωση για σκπ χωρίς παρακέντηση, ρωτάω γιατί και εγώ δεν έχω κάνει και σκέφτομαι κάποια στιγμή να κάνω. Τι πρόβλημα είχες με την εξέταση;
 #130783  από Στάθης
 Παρ Νοέμ 30, 2018 3:47 pm
aggelos29 έγραψε: Παρ Νοέμ 30, 2018 11:45 am Γίνεται Στάθη πλήρης διάγνωση για σκπ χωρίς παρακέντηση, ρωτάω γιατί και εγώ δεν έχω κάνει και σκέφτομαι κάποια στιγμή να κάνω. Τι πρόβλημα είχες με την εξέταση;
Γνωρίζω προσωπικά περιπτώσεις που πήραν διάγνωση χωρίς παρακέντηση. Υπάρχουν βέβαια γιατροί και γιατροί, και είναι αυτοί που με βάση "ηλίθιου" πρωτοκόλλου δεν δίνουν διάγνωση εκτός αν έχεις μαγνητική με εστίες, δύο τουλάχιστον κλινικά συμπτώματα (ή υποτροπές) και παρακέντηση.

Είναι πολύ λογικό να φτάνει μια μαγνητική με εμφανή απεικόνιση εστιών (ανενεργών ή/και ενεργών) και τουλάχιστον δύο κλινικά συμπτώματα της πάθησης. Η παρακέντηση πιστεύω ακράδαντα ότι δεν χρειάζεται κλινικά, και η διάγνωση κανονικά πρέπει να δίνετε και χωρίς αυτήν, λέει η λογική.

Την στιγμή που η ένεση διαπέρασε την σπονδυλική μου στήλη, ένιωσα ένα τσίμπημα στον αριστερό μου όρχι. Αυτό το τσίμπημα προήρθε από κάποιο νεύρο που τραυμάτισε η ένεση κατά την διέλευσή της στο μυελό της σπονδυλικής, και κράτησε για περίπου ένα χρόνο.
Επίσης είχα ισχυρούς πονοκεφάλους, εμετούς και ζαλάδες τουλάχιστον για 1 εβδομάδα, μέχρι να έρθει σε πλήρη ισορροπία ο μυελός μέσα στην σπονδυλική στήλη (λένε θέλει 12-24ώρες σε πλήρη ακινησία το σώμα για καλύτερη ανάρρωση-κάτι που έκανα είναι η αλήθεια).

Είναι μια εξέταση πραγματικά επικίνδυνη και προσθέτει απίστευτη ταλαιπωρία στον ήδη σημαντικά ταλαιπωρημένο ασθενή με ΣΚΠ, αυτή είναι η δικιά μου εμπειρία.

Βέβαια για τους θαρραλέους που θέλουν να την κάνουν, σίγουρα μπορεί να την κάνουν, αφού προσθέτει στα στατιστικά της διάγνωσης κάποια επιπλέον ποντάκια αν βγουν θετικά τα ολιγοκλωνικά.

Η παρακέντηση είναι πρακτική πέρα της διάγνωσης κατά την άποψή μου, δεν μας χρειάζεται όταν τα σημάδια είναι εμφανή, όπως στην δικιά μου περίπτωση. Απαγορεύεται η είσοδος στην σπονδυλική μου στήλη είναι ένα ορθό μότο για αυτόν που αναγνωρίζει την σοβαρότητα της δικιάς του Υγείας. Το σίγουρο είναι κατά το πλείστον ότι η νευρολόγοι δεν αναγνωρίζουν την σοβαρότητα της Υγείας μας. Εξού και τα τόσα πειραματικά φάρμακα.... για τα πειραματόζωα, εξού π.χ. και οι 1985 θανάτοι με το Tysabri.
 #130784  από AspasiaP
 Παρ Νοέμ 30, 2018 4:23 pm
Προφανώς δεν είναι το αντικείμενό μου ώστε να μπορέσω να σχολιάσω ιατρικά πρωτόκολλα - σε λογιστήριο εργάζομαι. Αν χρειάζεται εξέταση ΕΝΥ, τότε πρέπει να γίνει. Ήταν απαραίτητη το 1967 όταν υιοθετήθηκαν τα διαγνωστικά κριτήρια McDonald, είναι σπανίως απαραίτητη με βάση τα αναθεωρημένα κριτήρια του 2017. Μην ξεχνάμε ότι το 1967 δεν υπήρχε MRI. Το google είναι φίλος σου, μπορείς να τα βρεις εύκολα αυτά τα κριτήρια.
Από εκεί και πέρα, δεν είναι τόσο επικίνδυνη εξέταση όσο είναι εκνευριστική, όπως λέει ο Στάθης. Βέβαια, αισθάνομαι τυχερή που δεν χρειάστηκε να υποβληθώ σε αυτήν. Η δική μου αντίληψη είναι ότι δεν χρειάζεται να βιάζεται κανείς να διαγνωστεί, αφού η έγκαιρη "θεραπεία" δε φαίνεται μέχρι τώρα να έχει κανένα μακροπρόθεσμο αποτέλεσμα. Αυτά όμως δεν είναι δικά μου χωράφια. Ο γιατρός έχει τον πρώτο και τον τελευταίο λόγο και εσύ αφού η επιλογή είναι δική σου.
 #130785  από νικος1234x
 Παρ Νοέμ 30, 2018 5:47 pm
Στάθης έγραψε: Πέμ Νοέμ 29, 2018 5:28 pm Φίλε Νίκο πιστεύω μία μαγνητική να την κάνεις εγκεφάλου, αυχένα.
Επίσης προτείνω παρακέντηση να μην κάνεις ποτέ, είναι επικίνδυνη εξέταση γιατί παίρνουν υγρό από την σπονδυλική στήλη με ένεση. Κανένας για κανένα λόγο δεν επιτρέπεται να πλησιάζει μέσα στην σπονδυλική μας στήλη για κανένα λόγο (το λέω επειδή τους άφησα και μετά είχα θέματα).
νικος1234x έγραψε: Τετ Νοέμ 28, 2018 5:34 pm ….πριν 2 χρονια εμφανισα καποια συμπτωματα οπως ασταθεια,κοπωση ζαλαδα ατονια ταχυπαλμίες
Και κλασικά συμπτώματα ΧΕΝΦΑ (CCSVI)* είναι αυτά που περιγράφεις πάνω.

*Η Χρόνια ΕγκεφαλοΝωτιαία Φλεβική Ανεπάρκεια (ΧΕΝΦΑ) είναι μια ασθένεια ανεπάρκειας των φλεβών που παροχετεύουν το αίμα από τον εγκέφαλο και τον νωτιαίο μυελό. Θεραπεύεται με εντοπισμό και διόρθωση των στενώσεων στις φλέβες (σφαγίτιδες & άζυγο) με υπέρηχο, φλεβογραφία και αγγειοπλαστική.
Φιλε σταθη αν ειχα ΣΚΠ δεν θα ειχα σοβαρη ασταθεια αν οχι σοβαρη θα ημουν σε θεση να γυμναστω εντονα? Δεν θα ειχα πτωσεις και πολλα αλλα συμπτωματα εδω και 4 μηνες που νιωθω ασταθεια; και τωρα που εχω ασταθεια μπορω να τρεξω χωρις προβλημα και να ανεβω σκαλια τρεχοντας πχ και ασκησεις ισοροπιας κανω δεν παραπεφτω κλπ...παιδια οποιος ξερει ας μου απαντησει σας ευχαριστω ελπιζω ολοι να ειστε καλα!!