• Πρόοδος συμπτωμάτων μυελίτιδας

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #130719  από pit
 Κυρ Νοέμ 18, 2018 8:57 am
Καλημερα και καλη υγεία σε όλους!

Πριν 1 εβδομάδα εισήχθη σε νοσοκομείο με συμπτώματα μουδιασματος και βελόνων στο αριστερό πόδι που έφταναν μέχρι το μηρό. Ακολούθησαν 3 μέρες από πλήρες σετ μαγνητικών που έδειξαν μία μικρή φλεγμονή στο μυελό στην θωρακική μοίρα οπότε και διεγνώσθη μυελίτιδα. Οι μαγνητικές κατά τα άλλα εντελώς καθαρές από πάνω μέχρι κάτω χωρίς εστιές απομυελίνωσης. Έγινε και παρακέντηση και εξέταση του υγρού, πάλι χωρίς ευρήματα εκτός από ελαφρά αυξημένους δείκτες που έδειχναν οτι υπαρχει κάποια λείμωξη, κάτι λογικό. Όλες οι άλλες ηλεκτρομυικές εξετάσεις νεύρων βγήκαν και αυτές καλές.
Χορηγήθηκε άμεσα σχήμα κορτιζόνης για την φλεγμονή. Απόφασισα να κάτσω στο νοσοκομείο και τις 5 μέρες, για να πάρω όλο το σετ κορτιζονης. Τα θέματά μου τώρα:

1). Καθόλη τη διάρκεια των 5 μερών που παίρνω την κορτιζόνη, τα συπτώματα αντι να υποχωρήσουν, επιδοινώθηκαν. Τα μουδιάσματα περάσανε και στο άλλο πόδι, ανεβηκαν σταδιακά μέχρι το μηρό, μετά έπιασαν όλη τη μέση και τα γεννητικά όργανα και τους γλουτούς. Τώρα έχουν φτάσει μέχρι τον αφαλό. Η γιατρός μου λέει ότι κάτι τετοιο συμβαίνει και ότι πρέπει να έχω υπομονή και σιγα σιγα τα πράγματα θα σταθεροποιηθούν και μετά θα φτιάχνουν. Εγώ ανησυχώ. Ποια είναι η εμπειρία σας στο θέμα?

2). Η γιατρός επιμένει ότι το επεισόδιο είναι μεμωνομένο και δεν συνδέεται με αυξημένη πιθανότητα για μελλοντική ΣΚΠ, επειδή δεν έχει βρεθεί τίποτα άλλο στις παραπάνω εξετάσεις. Πάλι, ποια είναι η εμπειρία σας στο θέμα?

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας!
 #130722  από AspasiaP
 Κυρ Νοέμ 18, 2018 11:52 am
Η κορτιζόνη επισπεύδει, δεν θεραπεύει κάτι. Στη ΣΚΠ αυτά κάνουν τον κύκλο τους και φεύγουν, όσο ειναι να φύγουν και όσο χρόνο τους πάρει. Αλλά εσύ δεν έχεις ΣΚΠ (σύμφωνα με όσα λένε οι γιατροί σου), άρα ό,τι πούμε από δική μας εμπειρία δεν θα είναι καθόλου σχετικό και μόνο κακό μπορεί να σου κάνει. Εγώ θα σου έλεγα να ζητούσες γνώμη από έναν 2ο, 3ο κλπ νευρολόγο ώστε οι όποιες προβλέψεις να είναι ρεαλιστικές. Περαστικά σου εύχομαι.
 #130799  από nanablue
 Δευ Δεκ 03, 2018 4:34 pm
Χαιρετώ!
Μην αγχωνεσαι καθόλου! Είχα ένα παρόμοιο μυελίτιδας πριν 1,5 χρόνο. Με πήγε απο κορυφή μέχρι τα νύχια αλλά μου πέρασε. Μην φοβάσαι κάνε υπομονή. Μετα εκανα μαγνητική και όλα καθαρά.

Xx
 #130825  από Νικολετα
 Σάβ Δεκ 08, 2018 8:49 pm
pit έγραψε:Καλημερα και καλη υγεία σε όλους!

Πριν 1 εβδομάδα εισήχθη σε νοσοκομείο με συμπτώματα μουδιασματος και βελόνων στο αριστερό πόδι που έφταναν μέχρι το μηρό. Ακολούθησαν 3 μέρες από πλήρες σετ μαγνητικών που έδειξαν μία μικρή φλεγμονή στο μυελό στην θωρακική μοίρα οπότε και διεγνώσθη μυελίτιδα. Οι μαγνητικές κατά τα άλλα εντελώς καθαρές από πάνω μέχρι κάτω χωρίς εστιές απομυελίνωσης. Έγινε και παρακέντηση και εξέταση του υγρού, πάλι χωρίς ευρήματα εκτός από ελαφρά αυξημένους δείκτες που έδειχναν οτι υπαρχει κάποια λείμωξη, κάτι λογικό. Όλες οι άλλες ηλεκτρομυικές εξετάσεις νεύρων βγήκαν και αυτές καλές.
Χορηγήθηκε άμεσα σχήμα κορτιζόνης για την φλεγμονή. Απόφασισα να κάτσω στο νοσοκομείο και τις 5 μέρες, για να πάρω όλο το σετ κορτιζονης. Τα θέματά μου τώρα:

1). Καθόλη τη διάρκεια των 5 μερών που παίρνω την κορτιζόνη, τα συπτώματα αντι να υποχωρήσουν, επιδοινώθηκαν. Τα μουδιάσματα περάσανε και στο άλλο πόδι, ανεβηκαν σταδιακά μέχρι το μηρό, μετά έπιασαν όλη τη μέση και τα γεννητικά όργανα και τους γλουτούς. Τώρα έχουν φτάσει μέχρι τον αφαλό. Η γιατρός μου λέει ότι κάτι τετοιο συμβαίνει και ότι πρέπει να έχω υπομονή και σιγα σιγα τα πράγματα θα σταθεροποιηθούν και μετά θα φτιάχνουν. Εγώ ανησυχώ. Ποια είναι η εμπειρία σας στο θέμα?

2). Η γιατρός επιμένει ότι το επεισόδιο είναι μεμωνομένο και δεν συνδέεται με αυξημένη πιθανότητα για μελλοντική ΣΚΠ, επειδή δεν έχει βρεθεί τίποτα άλλο στις παραπάνω εξετάσεις. Πάλι, ποια είναι η εμπειρία σας στο θέμα?

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας!


Καλησπέρα! κι εγω νοσηλευτηκα πριν 1,5 χρονο με μουδιασμα σε ολη την δεξια πλευρα.. και μια φλεγμονη στην αυχενικη μοιρα ψηλα.. πιθανη μυελιτιδα.. μετα τη χορηγηση 5θημερης ενδοφλεβιας κορτιζονης και μολις βγηκα απο το νοσοκομειο παρελυσε το αριστερο χερι και ποδι.. και η ιδια φλεγμονη μεγαλωσε Χ3. οι γιατροι μου ειπαν οτι ηταν για να ξεσπασει.. ξανα κορτιζονη.. πολυ κορτιζονη.. επανηλθα κινητικα αλλα οχι εντελως αισθητικα. μετα απο 1 χρονο ξανα υποτροπιασα μετα απο χορηγηση κορτιζονης. Συμπερασμα δεν εχω βγαλει ακομα αλλα πιστευω οτι η κορτιζονη πυροδοτει τα συμπτωματα καποιες φορες παρολο που οι γιατροι δεν το παραδεχονται... Ελπιζω να εισαι καλυτερα και να εχουν υποχωρησει ολα σου τα συμπτωματα!
 #130888  από evaggelia87
 Σάβ Δεκ 29, 2018 2:49 pm
Καλησπέρα και χρόνια πολλά! Παρόμοια κατάσταση έχω και εγώ! Ξεκίνησα με μούδιασμα στις πατούσες μέση και γεννητικά όργανα! Εκανα μαγνητικες και παρακέντηση όλα καλά πλην μιας εστίας στο θώρακα! Εκανα και εγώ 5ημέρη κορτιζόνη! Εφυγε από τις πατούσες το έντονο μούδιασμα και έπιασε όλη την αριστερή πλευρά από κεφάλι μέχρι κάτω! Τώρα ένα μήνα μετά είμαι καλύτερα με πιο ελαφριά μούδιασματα!ευελπιστώ να είμαι ακόμα καλύτερα! Και εγώ με διάγνωση μυελιτιδας είμαι για την ώρα! Εύχομαι το καλύτερο για όλους! Να έχουμε υγεία και μια καλή χρονιά!
 #133364  από Μαρία_Βί
 Δευ Δεκ 07, 2020 1:32 am
Καλησπέρα σας,
Εύχομαι να είστε όλοι καλά!!
Η μητέρα μου είχε ακριβώς τα ίδια συμπτώματα. Η διάγνωση είναι οξεία εγκάρσια μυελίτιδα. Έχει φλεγμονή στην θωρακική μοίρα (Θ3-Θ5).
Έχουν περάσει 9 μήνες από το πρώτο επεισόδιο, αλλά δεν είχε κάποια πρόοδο..Έχει κάνει mabthera και εξακολουθεί να παίρνει κορτιζόνη (40mg). Στην μητέρα μου μούδιασε και το άλλο πόδι όταν της μείωσαν την δόση της κορτιζόνης στο κέντρο αποκατάστασης. Εκεί παρέλυσε και το άλλο πόδι και πλέον δεν έχει καμία αισθητικότητα σε αυτό το πόδι.
Η φλεγμονη μπορεί να φύγει;Φαντάζομαι πως τα πόδια με φυσικοθεραπείες θα επανέλθουν (αν όχι στο 100%, ίσως σε ένα ποσοστό ώστε να μπορεί να αυτοεξηπηρετηθεί);
Εύχομαι σε όλους υγεία!! :)