• Κρίσεις πανικού (ή κάτι άλλο) ???

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #130574  από queen_of_my_life
 Τρί Οκτ 09, 2018 10:42 pm
Γεια και χαρά σε όλους! (παρεμπιπτόντως, τι όμορφος χαιρετισμός, ε? )

Θα ήθελα να ρωτήσω εάν έχετε κρίσεις πανικού.

Μου συνέβη το εξής :arrow:
Εκεί που γυμναζόμουν, όπως κάθε μέρα, αισθάνθηκα ξαφνικά τα πόδια μου να κόβονται, τη ζαλάδα μου να γίνεται πιο έντονη και όπως είναι λογικό τρομοκρατήθηκα, μα προσπάθησα να είμαι ψύχραιμη " έλα μωρέ, δε θα πεθάνεις κιόλας, βλακείες" είπα και συνέχισα τη γυμναστική. Όμως μάλλον το μυαλό μου δεν πείστηκε και άρχισα να έχω αρρυθμίες, έντονο κτύπο καρδιάς. Τότε σταμάτησα και με βοήθεια πήγα να ξαπλώσω κάπου. Έπειτα είχα δυσφορία και όταν πήγα στο νοσοκομείο, όλα ήταν μια χαρά στις εξετάσεις. Μέχρι και ο αιματοκρίτης ήταν 39 (το αναφέρω γιατί κάνω δίαιτα να χάσω κιλά ). Γενικά έχω πρόβλημα με εμβοές και βαρύ κεφάλι. Αυτά. Τώρα τι να πω.. άγχος δεν είχα. Το αντίθετο μάλιστα αυτήν την περίοδο. Μέχρι που είχα αρχίσει να συνηθίζω το βαρύ κεφάλι και τις εμβοές. Τώρα αν ήταν κάτι υποσυνείδητο δεν ξέρω! μέχρι που σκέφτηκα μήπως είναι κάποιο είδος υποτροπής. Επειδή εννοείται μου επιδείνωσε ο βαρύ κεφάλι.

Άρα.. κρίση πανικού??? έτσι είναι μου είπαν, έρχεται ξαφνικά...Τι να πω...
Ακόμη νιώθω λίγο αδύναμη, ο κτύπος μου δυναμώνει όποτε του καπνίσει και είμαι λίγο ευερέθιστη και ευσυγκίνητη . Αφότου έγινε όλο αυτό, όχι γενικά.

Υπάρχει κάποιος από εσάς που να έχει κρίσεις πανικού? Εάν ναι, τι κάνετε? παίρνετε κάποιο αγχολυτικό ή αντικαταθλιπτικό? φεύγει αυτό το πράγμα? απαίσια αίσθηση..
 #130576  από Debbie_Downer
 Τρί Οκτ 09, 2018 11:23 pm
Από κρίσεις αλλο τίποτα! Παλιότερα ειδικά. Ειχα αρχίσει να επισκέπτομαι ψυχολόγο και με βοήθησε αρκετά. Πέρασαν όμως όταν γέννησα γιατί μάλλον άλλαξαν οι ρυθμοί και οι προτεραιότητες. Τώρα καμιά φορά πάει να με πιάσει αλλά ξέρω τι είναι και προσπαθώ να ηρεμώ με αναπνοές. Αν σου πουν ότι δεν εχεις τίποτα άλλο παθολογικο τότε βρες το δικό σου τρόπο να τις "εξολοθρεύσεις" με βοήθεια ειδικού ίσως είναι πιο εύκολο. Όσο για το οτι δεν έχεις άγχος αυτην την περίοδο έτσι γίνεται στην ηρεμία τις παθαίνουμε πολλες φορές. Αυτά από προσωπική εμπειρία. Δεν ξέρω αν σε βοήθησα....
 #130602  από ΑΝΔΡΕΑΣ
 Σάβ Οκτ 13, 2018 10:56 pm
queen_of_my_life έγραψε: Τρί Οκτ 09, 2018 10:42 pm Γεια και χαρά σε όλους! (παρεμπιπτόντως, τι όμορφος χαιρετισμός, ε? )

Θα ήθελα να ρωτήσω εάν έχετε κρίσεις πανικού.

Μου συνέβη το εξής :arrow:
Εκεί που γυμναζόμουν, όπως κάθε μέρα, αισθάνθηκα ξαφνικά τα πόδια μου να κόβονται, τη ζαλάδα μου να γίνεται πιο έντονη και όπως είναι λογικό τρομοκρατήθηκα, μα προσπάθησα να είμαι ψύχραιμη " έλα μωρέ, δε θα πεθάνεις κιόλας, βλακείες" είπα και συνέχισα τη γυμναστική. Όμως μάλλον το μυαλό μου δεν πείστηκε και άρχισα να έχω αρρυθμίες, έντονο κτύπο καρδιάς. Τότε σταμάτησα και με βοήθεια πήγα να ξαπλώσω κάπου. Έπειτα είχα δυσφορία και όταν πήγα στο νοσοκομείο, όλα ήταν μια χαρά στις εξετάσεις. Μέχρι και ο αιματοκρίτης ήταν 39 (το αναφέρω γιατί κάνω δίαιτα να χάσω κιλά ). Γενικά έχω πρόβλημα με εμβοές και βαρύ κεφάλι. Αυτά. Τώρα τι να πω.. άγχος δεν είχα. Το αντίθετο μάλιστα αυτήν την περίοδο. Μέχρι που είχα αρχίσει να συνηθίζω το βαρύ κεφάλι και τις εμβοές. Τώρα αν ήταν κάτι υποσυνείδητο δεν ξέρω! μέχρι που σκέφτηκα μήπως είναι κάποιο είδος υποτροπής. Επειδή εννοείται μου επιδείνωσε ο βαρύ κεφάλι.

Άρα.. κρίση πανικού??? έτσι είναι μου είπαν, έρχεται ξαφνικά...Τι να πω...
Ακόμη νιώθω λίγο αδύναμη, ο κτύπος μου δυναμώνει όποτε του καπνίσει και είμαι λίγο ευερέθιστη και ευσυγκίνητη . Αφότου έγινε όλο αυτό, όχι γενικά.

Υπάρχει κάποιος από εσάς που να έχει κρίσεις πανικού? Εάν ναι, τι κάνετε? παίρνετε κάποιο αγχολυτικό ή αντικαταθλιπτικό? φεύγει αυτό το πράγμα? απαίσια αίσθηση..
:smile-hi: http://www.psyche.gr/agchodis.htm :smile-smoke: :smile-smoke: :smile-smoke: :smile-smoke: :smile-smoke: :smile-smoke: :smile-smoke: :smile-smoke: :smile-smoke: :smile-smoke: :smile-smoke: :smile-smoke: :smile-smoke: :smile-smoke: :smile-smoke: :smile-smoke: :smile-smoke:
:smile-smoke: :smile-smoke: :smile-smoke: αυτό με βοηθάει :smile-smoke: :smile-smoke: :smile-smoke: :smile-smoke: