• SOS

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.

SOS

 #130152  από Αλεξία
 Δευ Ιουν 18, 2018 9:30 am
Καλημέρα... Το Νοεμβρίο του 2017 διαγνωστικα με σκπ.. Από την αρχή που το διαγνωσαμε είχα συμπτώματα. Της τελευταίες μέρες έχω ένα καινούργιο σύμπτωμα και δεν ξέρω αν είναι από αυτό. Νιώθω ότι θα καταπιώ την γλώσσα μου το βράδυ που πέφτω για ύπνο και μικρά τσιμπήματα σε όλο μου το σώμα.. Είναι δικό της σύμπτωμα;;;
 #130154  από kon kon
 Δευ Ιουν 18, 2018 4:09 pm
ΡΩΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΙΑΤΡΟ ΠΟΥ ΣΕ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ.ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΟ ΣΩΜΑ ΜΑΣ ΒΙΩΝΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΣΧΕΣΗ ΜΕΤΗΝ ΝΟΣΟ.ΤΣΙΜΠΙΜΑΤΑ ΜΟΥΔΙΑΣΜΑΤΑ ΟΛΟΙΟΙ ΠΑΣΧΟΝΤΕΣ ΚΑΤΑ ΚΑΙΡΟΥΣ ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ.ΕΓΩ ΚΑΝΩ ΜΑΓΝΗΤΙΚΕΣ 20 ΧΡΟΝΙΑ,ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΗΓΕ ΝΑ ΜΕ ΠΑΡΕΙ Ο ΥΠΝΟΣ! ΣΤΙΣ 3 ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΜΟΥ ΟΤΑΝ ΗΜΟΥΝ ΣΤΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΞΑΠΛΩΜΕΝΟΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΚΑΤΑΠΙΩ.ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΚΟΥΝΩ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΟΥ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ ΤΟΝ ΛΑΡΥΓΓΑ ΝΑ ΚΑΤΑΠΙΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΤΑ ΧΩΝΟΥΝ ΟΙ ΑΚΤΙΝΟΛΟΓΟΙ!ΟΤΑΝ ΤΟ ΕΙΠΑ ΣΤΟΝ ΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΤΥΠΗ ΚΡΙΣΗ ΑΓΧΟΥΣ.ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΟΡΑ ΝΑ ΒΡΩ ΑΝΟΙΚΤΟΥ ΤΥΠΟΥ ΜΑΓΝΗΤΙΚΟ Η ΝΑ ΠΑΡΩ ΗΡΕΜΗΣΤΙΚΑ.
 #130155  από Αλεξία
 Δευ Ιουν 18, 2018 4:21 pm
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.. Την τελευταία φορά δηλαδή πριν ένα μήνα το ίδιο μου είπαν και εμένα. Την επόμενη φορά να πάω με Xanax.. Αλλά δεν θα τους κάνω την χάρη να πάρω τέτοια φάρμακα :emojis-8:
 #130160  από Konstantinos
 Τρί Ιουν 19, 2018 12:11 am
Αν κουνιέσαι όμως και δεν βγει σωστή η μαγνητική, θα είναι άχρηστη και τσάμπα θα την πληρώσεις και θα σε στείλει πάλι ο γιατρός να την ξανά κάνεις ή θα την κάνεις σε ανοιχτό τομογράφο που δεν δείχνει τίποτε.
 #132831  από queen_of_my_life
 Κυρ Μάιος 17, 2020 4:21 pm
Γεια σας..
Και εγώ νιώθω το ίδιο. Νιώθω ότι θα καταπιώ τη γλώσσα μου και ίσως ότι είναι βαριά...

Βέβαια είναι περίπλοκη η κατάσταση. Πριν το συνειδητοποιήσω ότι νιώθω έτσι, τσακώθηκα με τον αδερφό μου. Άσχημα.

Όμως πριν εβδομάδες είχα υποτροπή σε πόδια, χέρι και πρόσωπο.

Συν το γεγονός ότι εδώ και 1+ χρόνο πονούν οι σιαγονες μου. Θεωρούσα ότι είναι ψυχολογικό, έβαλα και μασελάκι για τριξιμο δοντιων.. τίποτα.
Πλέον θεωρώ πως είναι από τη σκλήρυνση.

Έκλεισα ραντεβού με το γιατρό. Ως τότε απλά προσπαθώ να μην το σκέφτομαι.