• Ηλεκτρομυογράφημα

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #128961  από litsa
 Σάβ Οκτ 07, 2017 8:41 pm
καλησπέρα!
επειδή οι πόνοι συνεχίζονται και μάλιστα διαφοροποιουνται στην διάρκεια της μέρας και και την νύχτας, εκτός από τα μουδιάσματα που στις ακρες των δακτύλων είναι μόνιμα, οι διαφοροι γιατροι που πάω , μου προτειναν ηλεκτρομυογράφημα

ο νευρολόγος μου πρότεινε λύρικα... εχω πάρω και μία εβδομάδα νευροντίν, και δεν ειδα διαφορά, οπότε δοκιμαζω και το λύρικα...

αναρωτιέμαι τι σημαινουν όλα αυτά.. από ψωριασική αρθρίτιδα ξεκίνησε, σε νευροπαθητικους πονους κατάληξα...

δεν μπορώ να καταλάβω... τι συμβαίνει, οι μαγνητικές με τις ίδιες εστίες, βέβαια ο τομογράφος ήταν με 1 τεσλα.
Υπάρχει περίπτωση να υπάρχει εστία και να μην φαίνεται και να φανεί στον τομογράφο του 3 τέσλα?

καλή δύναμη σε όλους μας!!
 #128962  από ΖΕΤΑ ΠΕΤΡΟΠΟΥΛΟΥ
 Σάβ Οκτ 07, 2017 9:33 pm
Λίτσα μου μπορεί να σημαίνει ότι εχεις περάσει στη δευτεροπαθής προϊούσα μορφή όπως εγώ. Εδώ και ενάμισι χρόνο χειροτερευσα κινητικά και εδώ κι να χρόνο έχω μόνιμο μούδιασμα στα δάχτυλα των χεριών και περιστασιακά στις πατούσες και όμως τρεις μαγνητικές που έκανα 3 Tesla δεν έδειξαν τίποτα.Γιατρος δεν είμαι βέβαια απλά σου αναφέρω την περίπτωσή μου που έχει κάποιες ομοιότητες.
 #128964  από Konstantinos
 Σάβ Οκτ 07, 2017 9:56 pm
Τα μουδιάσματα και οι πόνοι στα δάχτυλα είναι καινούρια συμπτώματα ή είχαν έρθει και παλαιότερα ?
Αν υπήρξαν και παλαιότερα, πιθανώς να οφείλονται σε προϋπάρχουσα εστία η οποία "μεγάλωσε", αλλά δεν φαίνεται η διαφορά στο 1 τέσλα και αν μεγάλωσε χωρίς να φαίνεται φλεγμονή ίσως να μπήκε στο εκφυλιστικό στάδιο της προϊούσας.
Πιθανώς όμως να είναι και νέα εστία στο νωτιαίο μυελό, σε σημείο που δεν έγινε μαγνητική ή απλά δεν την πιάνει καθόλου στο 1 τέσλα, όπως είπες, όπου και αν βρίσκεται.
 #128968  από litsa
 Δευ Οκτ 09, 2017 4:55 pm
καλησπέρα!!

ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας...
ο πόνος στα χέρια ξεκίνησε με ένα πόνο στη διάρκεια της νύχτας, που έφευγε με το να αλλάξω στάση στο χέρι μου.
Στη συνέχεια, εντοπισε πρήξιμο απο τους καρπούς και κάτω ο φυσιοθεραπευτης μου,
εκανα όλες τις ρευματολογικές εξετάσεις και γενικότερο έλεγχο και ήταν φυσιολογικές οι τιμές.
Απο τον μάιο που ήταν το πρώτο σύμπτωμα, φτάσαμε στον ιουνιο και τέλος ιουνιου αρχισαν οι πόνοι και στα δύο χέρια.
Σταδιακά μεγάλωναν οι πόνοι, κάποια στιγμή ξεκίνησαν και μουδιάσματα...
στα 3 δάχτυλα τα κεντρικά..

πήρα κορτιζόνη για 40 μερες απο το στόμα με 2 χάπια αρχικά και στην πορεία, σταδιακή μείωση .

πηρα και αντιφλεγμονώδη για μια εβδομάδα περίπου

τώρα παιρνω το λύρικα

αυτά... και τώρα ψάχνομαι γενικότερα...να βρω την αιτία...
 #128973  από Νικολετα
 Τρί Οκτ 10, 2017 12:15 am
Καλησπέρα σας!!
Λίτσα ήθελα να σε ρωτήσω πόσο καιρό παίρνεις το Lyrica και αν έχεις δει κάποια διαφορά στα συμπτώματα. Γιατί μου το έδωσαν κι εμένα για το κάψιμο που αισθάνομαι αλλά δεν μου έκανε τίποτα , το έπαιρνα 1 μήνα περίπου και έτσι το σταμάτησα. Σε άλλα post έχω διαβάσει περιπτώσεις που το έπαιρναν λίγες μέρες και βοηθούσε σημαντικά.
 #128979  από litsa
 Τρί Οκτ 10, 2017 4:17 pm
τι να σου πω κορίτσι μου...
το παιρνω μια βδομάδα αλλα μαλλον το σταματάω.. για να κάνω έλεγχο
ξύπνησα με ένα πόνο δεξιά απο το στομάχι...

το μόνο που μου έκανε είναι να ηρεμήσω λίγο...και καπως τους πόνους, αλλά μάλλον τα συμπτώματα μου είναι απο κοιλες του αυχένα...

πέμπτη θα γνωρίζω...

οπότε δεν είμαι η κατάλληλη να σε ενημερώσω αυτή την στιγμή