• Σκπ και σχεσεις

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #128727  από Χριστινα23
 Κυρ Σεπ 10, 2017 3:40 pm
Καλησπέρα..θα ηθελα να θεσω ενα ερωτημα το οποιο με βασανιζει,με προβληματιζει αλλα και παραλληλα με φοβιζει..
Ειμαι 23 οπως,διαγνωσθηκα επισημα εδω κ 6 μηνες.Την ασθένεια μου την εχω αναφερει σε κοντινους μου φιλους(οχι ολους,εκει μονο που ενιωθα ανετα να το πω)καθως και στον εργασιακό μου χωρο.Απο τοτε που το εμαθα αποφευγω να φλερταρω..ακομη κ να βγω ραντεβου.Η αλήθεια ειναι πως μου ετυχαν ευκαιριες ακομη και γ σχεση αλλα τ απεφευγα σαν ο διαολος το λιβανι!Φοβάμαι οτι δεν θα μπορεσω να πω οχι γτ ντρεπομαι αλλα γιατι φοβαμαι οτι μολις το μαθει ο αλλος θα απομακρυνθει.. ισως λογω ελλειψης γνωσεως η γιατι μπορει ν φοβηθει μονο μ τ ακουσμα...
Αναφέρομαι σε πασχοντες και μη,ειναι λογικο να φοβαμαι οτι δεν θα κανω σχεση η την περιθωριοποιηση..απο τον εκαστοτε συντροφο η ειναι νωρις ακομη διοτι δεν το εχω αποδεχθει πρωτα εγω η ιδια..;
 #128728  από Στάθης
 Κυρ Σεπ 10, 2017 5:13 pm
Χριστινα23 έγραψε:...η ειναι νωρις ακομη διοτι δεν το εχω αποδεχθει πρωτα εγω η ιδια..;
Πιστεύω ότι είναι πολύ νωρίς ακόμα για φλεταρίσματα. Βρες πρώτα τον εαυτό σου, εκεί μετά μπορείς να επεκταθείς παραπέρα. Αν είσαι "unstable" μια σχέση ή φλερτάρισμα θα είναι το ίδιο ασταθής.

Προσπάθησε σιγά σιγά να αποδεχτείς ότι αυτό που έχεις είναι καταπολεμήσιμο και μάλιστα ότι μπορεί να σε βοηθήσει να ανεβάσεις την ποιότητα της ζωής σου. Το έχω δει να συμβαίνει σε πολλά μέλη μετά την διάγνωση. Είναι "καλύτερα" από ότι πριν την διάγνωση. Το "καλύτερα" για κάθε έναν μας έχει τα δικά του χαρακτηριστικά.

Πάντως είναι αλήθεια ότι στο άκουσμα της λέξεις "σκλήρυνση" υπάρχει άγνοια και φόβος. Αλλά εκεί βέβαια μπορεί κανείς να βρει την αληθινά Αγάπη. Γιατί αυτός που θα σε Αποδεχτεί θα είναι και αυτός που θα σε Αξίζει.
 #128729  από Χριστινα23
 Κυρ Σεπ 10, 2017 6:33 pm
Στάθης έγραψε:
Χριστινα23 έγραψε:...η ειναι νωρις ακομη διοτι δεν το εχω αποδεχθει πρωτα εγω η ιδια..;
Πιστεύω ότι είναι πολύ νωρίς ακόμα για φλεταρίσματα. Βρες πρώτα τον εαυτό σου, εκεί μετά μπορείς να επεκταθείς παραπέρα. Αν είσαι "unstable" μια σχέση ή φλερτάρισμα θα είναι το ίδιο ασταθής.

Προσπάθησε σιγά σιγά να αποδεχτείς ότι αυτό που έχεις είναι καταπολεμήσιμο και μάλιστα ότι μπορεί να σε βοηθήσει να ανεβάσεις την ποιότητα της ζωής σου. Το έχω δει να συμβαίνει σε πολλά μέλη μετά την διάγνωση. Είναι "καλύτερα" από ότι πριν την διάγνωση. Το "καλύτερα" για κάθε έναν μας έχει τα δικά του χαρακτηριστικά.

Πάντως είναι αλήθεια ότι στο άκουσμα της λέξεις "σκλήρυνση" υπάρχει άγνοια και φόβος. Αλλά εκεί βέβαια μπορεί κανείς να βρει την αληθινά Αγάπη. Γιατί αυτός που θα σε Αποδεχτεί θα είναι και αυτός που θα σε Αξίζει.

Έτσι είναι Στάθη..αυτος ειναι κ ο λόγος που δεν βγαινω και δεν ξεκινάω κατι.Μετα απο την διαγνωση εχω πισθει πως όλα συμβαινουν γ καποιο λογο ισως πρεπει κατι ν αλλαξω στη ζωη μου και γ αυτο μπορει να ηρθε και η σκπ!
Ακριβώς επειδή αυτη τη στιγμή παλέυω με τον εαυτό μου και εχουμε πολύ δουλεια,δεν μπαινω στην διαδικασια να γνωρισω και να ανοιχτω..
Θεωρώ πως δεν θα ταν και σωστό και για τον αλλον εφόσον δεν τα χω βρει πρωτα με μενα (πιο unstable δεν γινεται) να 'παιζω'..με ανθρωπους κ συναισθηματα.Απλά δεν ξέρω αν πρεπει σε οποιον γνωριζω να το λέω η να μην αναφέρομαι στο θεμα αυτο..μπορει να ακουγεται χαζό αλλα αισθανομαι 'ενοχές' οταν δεν το λεω σε ατομα που συναναστρεφομαι,σαν να κρυβω κατι δλδ.
Ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου Σταθη.
Ευχομαι σε όλους να συμβει το καλύτερο!
 #128732  από Gianna
 Κυρ Σεπ 10, 2017 7:21 pm
Χριστίνα καλησπέρα,
το θέμα των κοινωνικών, επαγγελματικών, διαπροσωπικών, ερωτικών και φιλικών σχέσεων με ή χωρίς MS, είναι πολύπλοκο από μόνο του! Και για μας με MS θέλει κάποια ιδιαίτερη φροντίδα από μας λόγω των συνθηκών.

Θα επικεντρωθώ όμως μόνο στις ερωτικές σχέσεις (αυτές είναι η νούμερο ένα έγνοια για όλους τόσο σε απλό επίπεδο όσο σε επίπεδο ανώτερης φιλοσοφικής θεώρησης) και θα σου πω κάποια πράγματα που αποτελούν όμως υποκειμενική προσωπική άποψη!
Θα είσαι λοιπόν, πάντα ο εαυτός σου, με ευγένεια, αρετή και ειλικρίνεια απέναντι στον άνθρωπο με τον οποίο θα εμπλακείς συναισθηματικά! Ο μόνος έρωτας που υπάρχει και αξίζει είναι, όπως λέει ο Κοέλιο στο βιβλίο του ''11 Λεπτά'' ...
''' ο Έρωτας δύο ατόμων που αγαπιούνται οι ψυχές τους..'''
Αυτή η μορφή το Έρωτα είναι η αιώνια και η σπάνια.. και ευλογημένοι είναι οι εκείνοι λίγοι που τον βίωσαν.. ανεξαρτήτως ασθενειών, εμποδίων και παρεξηγήσεων! Στο Ψυχικό Έρωτα η ΣΚΠ θα είναι σε δεύτερο πλάνο και σε ό,τι κάνεις θα δίνει ζωή.
Δες πιο κάτω.. στην ''Τελετή Έναρξη των Ολυμπιακών Αγώνων 2004'' ο μοναδικός και υπέροχος Δημήτρης Παπαϊωάννου τοποθετεί τον έρωτα πάνω από την ιστορική πομπή των αγαλμάτων.. και τα ξόανα μόλις περνάνε από κάτω του αποκτούν ζωή και κίνηση!!! Και εύγε στο μεγάλο Έλληνα που χάρισε στην ιστορία των Ολυμπιακών Αγώνων μία από τις πιο όμορφες στιγμές θεϊκής γιορτής!!! (δεν είναι ανάγκη να το δεις όλο το βίντεο, την αρχή μόνο)



Οπότε όποιος θα θέλει να είναι μαζί σου θα είναι με ή χωρίς την Σκλήρυνση..
:happy-cheerleadersmileygirl:

...μερικές όμως πρακτικές οδηγίες..
1. δεν αναπτύσουμε συναισθήματα αν δεν είμαστε σίγουρες ως προς την ανταπόκρισή τους. (αυτό ισχύει και για τους totally υγιείς, αλλά στην υγεία έχεις και τη δυνατότητα της παρόρμησης... εμείς όχι...)
2. Δεν αφήνουμε κανέναν να πιστεύει ότι λόγω της πάθησης θα είμαστε το υποχείριο του στη σχέση και θα μας κάνει ό,τι θέλει.. είμαστε αυτόνομες προσωπικότητες με σεβασμό στο πρόσωπο του άλλου και στο δικό μας!
3. Αν κάτι δεν πάει καλά στην εξέλιξη της σχέσης τότε η ατάκα μας θα είναι ''It' s ok!! So what?!'' δεν θα πάθουμε και υποτροπή κιόλας... απλώς το τέλος το ονομάζουμε ασυμφωνία χαρακτήρων και that's all!!
4. όταν αντιλαμβάνεσαι ότι τα συναισθήματα και η αγάπη του ανθρώπου που είναι απέναντί σου είναι ειλικρινά και με ουσία, τότε θα τα αγκαλιάζεις και εσύ ως κάτι εξαιρετικά πολύτιμο και σπάνιο!!!! :smile-heart:

Κλείνοντας, σου εύχομαι σε όλα τα επίπεδα των σχέσεων σου τα καλύτερα!!!

:emojis-1:
 #128735  από Χριστινα23
 Κυρ Σεπ 10, 2017 7:43 pm
Gianna έγραψε:Χριστίνα καλησπέρα,
το θέμα των κοινωνικών, επαγγελματικών, διαπροσωπικών, ερωτικών και φιλικών σχέσεων με ή χωρίς MS, είναι πολύπλοκο από μόνο του! Και για μας με MS θέλει κάποια ιδιαίτερη φροντίδα από μας λόγω των συνθηκών.

Θα επικεντρωθώ όμως μόνο στις ερωτικές σχέσεις (αυτές είναι η νούμερο ένα έγνοια για όλους τόσο σε απλό επίπεδο όσο σε επίπεδο ανώτερης φιλοσοφικής θεώρησης) και θα σου πω κάποια πράγματα που αποτελούν όμως υποκειμενική προσωπική άποψη!
Θα είσαι λοιπόν, πάντα ο εαυτός σου, με ευγένεια, αρετή και ειλικρίνεια απέναντι στον άνθρωπο με τον οποίο θα εμπλακείς συναισθηματικά! Ο μόνος έρωτας που υπάρχει και αξίζει είναι, όπως λέει ο Κοέλιο στο βιβλίο του ''11 Λεπτά'' ...
''' ο Έρωτας δύο ατόμων που αγαπιούνται οι ψυχές τους..'''
Αυτή η μορφή το Έρωτα είναι η αιώνια και η σπάνια.. και ευλογημένοι είναι οι εκείνοι λίγοι που τον βίωσαν.. ανεξαρτήτως ασθενειών, εμποδίων και παρεξηγήσεων! Στο Ψυχικό Έρωτα η ΣΚΠ θα είναι σε δεύτερο πλάνο και σε ό,τι κάνεις θα δίνει ζωή.
Δες πιο κάτω.. στην ''Τελετή Έναρξη των Ολυμπιακών Αγώνων 2004'' ο μοναδικός και υπέροχος Δημήτρης Παπαϊωάννου τοποθετεί τον έρωτα πάνω από την ιστορική πομπή των αγαλμάτων.. και τα ξόανα μόλις περνάνε από κάτω του αποκτούν ζωή και κίνηση!!! Και εύγε στο μεγάλο Έλληνα που χάρισε στην ιστορία των Ολυμπιακών Αγώνων μία από τις πιο όμορφες στιγμές θεϊκής γιορτής!!! (δεν είναι ανάγκη να το δεις όλο το βίντεο, την αρχή μόνο)



Οπότε όποιος θα θέλει να είναι μαζί σου θα είναι με ή χωρίς την Σκλήρυνση..
:happy-cheerleadersmileygirl:

...μερικές όμως πρακτικές οδηγίες..
1. δεν αναπτύσουμε συναισθήματα αν δεν είμαστε σίγουρες ως προς την ανταπόκρισή τους. (αυτό ισχύει και για τους totally υγιείς, αλλά στην υγεία έχεις και τη δυνατότητα της παρόρμησης... εμείς όχι...)
2. Δεν αφήνουμε κανέναν να πιστεύει ότι λόγω της πάθησης θα είμαστε το υποχείριο του στη σχέση και θα μας κάνει ό,τι θέλει.. είμαστε αυτόνομες προσωπικότητες με σεβασμό στο πρόσωπο του άλλου και στο δικό μας!
3. Αν κάτι δεν πάει καλά στην εξέλιξη της σχέσης τότε η ατάκα μας θα είναι ''It' s ok!! So what?!'' δεν θα πάθουμε και υποτροπή κιόλας... απλώς το τέλος το ονομάζουμε ασυμφωνία χαρακτήρων και that's all!!
4. όταν αντιλαμβάνεσαι ότι τα συναισθήματα και η αγάπη του ανθρώπου που είναι απέναντί σου είναι ειλικρινά και με ουσία, τότε θα τα αγκαλιάζεις και εσύ ως κάτι εξαιρετικά πολύτιμο και σπάνιο!!!! :smile-heart:

Κλείνοντας, σου εύχομαι σε όλα τα επίπεδα των σχέσεων σου τα καλύτερα!!!

:emojis-1:
Γεια σου Gianna :-)
Kάνω περιπου στα 3χρονια ψυχοθεραπεια..τοση δυναμη δεν μου εχουν δωσει λογια!
Ειναι απλα τα πραγματα τελικα αλλα δεν 'βλεπουμε'..!
Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλές σου θα τις κρατησω και θα προσπαθησω να τις εφαρμοζω..
Ανταποδιδω τις ευχες και ευχομαι να σαι παντα καλα!!:)
 #128737  από NavSeal23
 Δευ Σεπ 11, 2017 2:37 am
Είναι απόλυτα λογικοι οι φόβοι και οι ανησυχίες σου, κράτα όμως τσ όσα σου έγραψε η Gianna σαν φυλαχτό. Πολύ σωστά και αληθινά λόγια και ουσιαστικά έτσι ακριβώς είναι. Δεν σου κρύβω ότι και εμένα αποτελεί ανησυχία μου το ξεκίνημα μιας καινούργιας σχέσης μελλοντικά με τα νέα δεδομένα, τώρα που χωρίζω από μια σχέση 8 χρόνων (για άλλους λόγους ασυμφωνίας όπως λέει και η Gianna) και τον τελευταίο 1.5 είναι που προέκυψε να μάθω περί του προβλήματος. Όμως ήταν εντελώς αλλιώς τα πράγματα και η αντιμετώπιση ενώ ήδη ήμουν 7 χρόνια με την κοπέλα και στο μυαλό μου τουλάχιστον είναι αλλιώς με μια καινούργια στο μέλλον γνωριμία. Απλά παρότι αποτελεί και δική μου ανησυχία αυτό, σκέφτομαι ότι θα είμαι ο εαυτός μου και αν θέλει κάποια να φύγει, ας φύγει γιαυτό και θα το ξεκαθαρίζω σαν πληροφορία από την αρχη, δε θα λειτουργούσε ούτως ή άλλως η κατάσταση μεταξύ μας. Να είσαι χαλαρή και να είσαι ο εαυτός σου.
 #128740  από away
 Δευ Σεπ 11, 2017 9:44 am
Σε καθε σχεση σου πρεπει να εισαι ο εαυτος σου και οχι αυτο που θελουν οι αλλοι. Και εγω με το που εμαθα οτι εχω ΣΚΠ εκοψα καθε σκεψη για σχεση με τον καιρο ομως και αφου εμαθα στο περιπου τι ειναι αυτη η ΣΚΠ εκανα σχεση και τωρα συζω. Αφου πρωτα εφαγα τα ακυρα απο πολλες οταν μαθαιναν για την ΣΚΠ. Να εισαι ο εαυτος σου και θα βρεις αυτο που ψαχνεις.
 #128741  από Χριστινα23
 Δευ Σεπ 11, 2017 12:02 pm
away έγραψε:Σε καθε σχεση σου πρεπει να εισαι ο εαυτος σου και οχι αυτο που θελουν οι αλλοι. Και εγω με το που εμαθα οτι εχω ΣΚΠ εκοψα καθε σκεψη για σχεση με τον καιρο ομως και αφου εμαθα στο περιπου τι ειναι αυτη η ΣΚΠ εκανα σχεση και τωρα συζω. Αφου πρωτα εφαγα τα ακυρα απο πολλες οταν μαθαιναν για την ΣΚΠ. Να εισαι ο εαυτος σου και θα βρεις αυτο που ψαχνεις.
Δυστυχως αυτο φοβάμαι και εγω ..την απορριψη λογω του θεματος αυτου..
Υπαρχει αυτο το 'στιγμα' και η αγνοια για το θεμα! Συνήθως οταν το ακουν το βαζουν στα ποδια ακομα και 'φιλοι'...Ευκαιρια λοιπον ειναι ν δουμε ποιοι αξιζουν να μεινουν!:)
 #128745  από Χριστινα23
 Δευ Σεπ 11, 2017 6:08 pm
NavSeal23 έγραψε:Είναι απόλυτα λογικοι οι φόβοι και οι ανησυχίες σου, κράτα όμως τσ όσα σου έγραψε η Gianna σαν φυλαχτό. Πολύ σωστά και αληθινά λόγια και ουσιαστικά έτσι ακριβώς είναι. Δεν σου κρύβω ότι και εμένα αποτελεί ανησυχία μου το ξεκίνημα μιας καινούργιας σχέσης μελλοντικά με τα νέα δεδομένα, τώρα που χωρίζω από μια σχέση 8 χρόνων (για άλλους λόγους ασυμφωνίας όπως λέει και η Gianna) και τον τελευταίο 1.5 είναι που προέκυψε να μάθω περί του προβλήματος. Όμως ήταν εντελώς αλλιώς τα πράγματα και η αντιμετώπιση ενώ ήδη ήμουν 7 χρόνια με την κοπέλα και στο μυαλό μου τουλάχιστον είναι αλλιώς με μια καινούργια στο μέλλον γνωριμία. Απλά παρότι αποτελεί και δική μου ανησυχία αυτό, σκέφτομαι ότι θα είμαι ο εαυτός μου και αν θέλει κάποια να φύγει, ας φύγει γιαυτό και θα το ξεκαθαρίζω σαν πληροφορία από την αρχη, δε θα λειτουργούσε ούτως ή άλλως η κατάσταση μεταξύ μας. Να είσαι χαλαρή και να είσαι ο εαυτός σου.

NavSeal23,συμφωνώ μαζι σου..και εγω αν τυχει κατι πιστευω πως θα μαι ειλικρινης και αληθινη απεναντι στον αλλον..
Οπως ειπες..αν θελει να μεινει αλλιως ας φυγει!
Αν επιτρεπεται ο λογος που χωρισες απο την σχεση σου ηταν το προβλημα αυτο;
Οπως και να εχει ευχομαι πανω απ ολα Υγεια και τα αλλα έρχονται! :-)
 #128754  από Teo
 Τρί Σεπ 12, 2017 12:15 pm
Υπάρχουν 1002 λόγοι για τους οποίους μπορεί κάποιος να απορρίψει κάποιον άλλο. Για εμάς οι λόγοι αυτοί είναι 1003. Δε θα στεναχωριόμασταν δηλαδή αν κάποιος μας απέρριπτε για τα κιλά μας; για το παρουσιαστικό μας; για το μορφωτικό μας επίπεδο;
Σίγουρα οι λόγοι μπορουν να είναι πολλοί...
Γιατί όμως να μας πειράζει τόσο αν η απόρριψη είναι για την σκλήρυνση;
Κ εγώ έτσι σκεφτόμουν...
Σήμερα όμως είμαι παντρεμένος και μαλιστα με άνθρωπο που γνώρισα μετά τη διάγνωση.

Χριστίνα μην το κουράζεις... Στο λέω εγώ πως είναι πολλοί εκείνοι που δε θα τρέξουν αντιθετα μόλις μαθουν για την υγεία σου. Έχε λίγη πίστη στον εαυτό σου και να μην ρίξεις τα στανταρ πιστεύοντας οτι δε θα έχεις ευκαιρίες.
Οι άνθρωποι δεν είναι τόσο αναισθητοι οσο τους παρουσιάζουμε πολλές φορές...

Πολλά φιλιά!!!