• Σκπ και σχεσεις

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #128761  από Giota23
 Τρί Σεπ 12, 2017 3:03 pm
Χριστινα23 έγραψε:
away έγραψε:Σε καθε σχεση σου πρεπει να εισαι ο εαυτος σου και οχι αυτο που θελουν οι αλλοι. Και εγω με το που εμαθα οτι εχω ΣΚΠ εκοψα καθε σκεψη για σχεση με τον καιρο ομως και αφου εμαθα στο περιπου τι ειναι αυτη η ΣΚΠ εκανα σχεση και τωρα συζω. Αφου πρωτα εφαγα τα ακυρα απο πολλες οταν μαθαιναν για την ΣΚΠ. Να εισαι ο εαυτος σου και θα βρεις αυτο που ψαχνεις.
Δυστυχως αυτο φοβάμαι και εγω ..την απορριψη λογω του θεματος αυτου..
Υπαρχει αυτο το 'στιγμα' και η αγνοια για το θεμα! Συνήθως οταν το ακουν το βαζουν στα ποδια ακομα και 'φιλοι'...Ευκαιρια λοιπον ειναι ν δουμε ποιοι αξιζουν να μεινουν!:)

οταν το ακουν το βαζουν στα ποδια ακομα και 'φιλοι'...

εγώ 2 "κολλητές" έχασα πάντως
Τη μία ακόμα την περιμένω να έρθει να με δει στο νοσοκομείο (από τον προηγούμενο Δεκέμβριο).
Ούτε τηλέφωνο δεν με ξαναπήρε από τότε που με πήρε να μου πει οτι έρχεται να με δει (είναι καλά, το ξέρω) και η άλλη σταμάτησε να μου μιλάει γιατί δεν κάναμε πια ουσιαστικές κουβέντες.

Οπότε μην σκας, όποιος είναι να φύγει, θα φύγει
 #128763  από Χριστινα23
 Τρί Σεπ 12, 2017 3:45 pm
Giota23 έγραψε:
Χριστινα23 έγραψε:
away έγραψε:Σε καθε σχεση σου πρεπει να εισαι ο εαυτος σου και οχι αυτο που θελουν οι αλλοι. Και εγω με το που εμαθα οτι εχω ΣΚΠ εκοψα καθε σκεψη για σχεση με τον καιρο ομως και αφου εμαθα στο περιπου τι ειναι αυτη η ΣΚΠ εκανα σχεση και τωρα συζω. Αφου πρωτα εφαγα τα ακυρα απο πολλες οταν μαθαιναν για την ΣΚΠ. Να εισαι ο εαυτος σου και θα βρεις αυτο που ψαχνεις.
Δυστυχως αυτο φοβάμαι και εγω ..την απορριψη λογω του θεματος αυτου..
Υπαρχει αυτο το 'στιγμα' και η αγνοια για το θεμα! Συνήθως οταν το ακουν το βαζουν στα ποδια ακομα και 'φιλοι'...Ευκαιρια λοιπον ειναι ν δουμε ποιοι αξιζουν να μεινουν!:)

οταν το ακουν το βαζουν στα ποδια ακομα και 'φιλοι'...

εγώ 2 "κολλητές" έχασα πάντως
Τη μία ακόμα την περιμένω να έρθει να με δει στο νοσοκομείο (από τον προηγούμενο Δεκέμβριο).
Ούτε τηλέφωνο δεν με ξαναπήρε από τότε που με πήρε να μου πει οτι έρχεται να με δει (είναι καλά, το ξέρω) και η άλλη σταμάτησε να μου μιλάει γιατί δεν κάναμε πια ουσιαστικές κουβέντες.

Οπότε μην σκας, όποιος είναι να φύγει, θα φύγει
Giota23..
Γιωτα μου αν ειναι ν εχουμε τετοιους φιλους..δεν τους θελω! Για αυτο κ ακριβως το λογο δεν το εχω πει σε ολους τς φιλους μονο σε εκεινους που εκρινα..Απ την μια ειναι απογοητευτικο αλλα και ενας τροπος να δεις ποιοι εινα αυτοι π αξιζουν ν μεινουν!
Σου ευχομαι οτι καλύτερο! :-)
 #128768  από Χριστινα23
 Τρί Σεπ 12, 2017 5:49 pm
Teo έγραψε:Υπάρχουν 1002 λόγοι για τους οποίους μπορεί κάποιος να απορρίψει κάποιον άλλο. Για εμάς οι λόγοι αυτοί είναι 1003. Δε θα στεναχωριόμασταν δηλαδή αν κάποιος μας απέρριπτε για τα κιλά μας; για το παρουσιαστικό μας; για το μορφωτικό μας επίπεδο;
Σίγουρα οι λόγοι μπορουν να είναι πολλοί...
Γιατί όμως να μας πειράζει τόσο αν η απόρριψη είναι για την σκλήρυνση;
Κ εγώ έτσι σκεφτόμουν...
Σήμερα όμως είμαι παντρεμένος και μαλιστα με άνθρωπο που γνώρισα μετά τη διάγνωση.

Χριστίνα μην το κουράζεις... Στο λέω εγώ πως είναι πολλοί εκείνοι που δε θα τρέξουν αντιθετα μόλις μαθουν για την υγεία σου. Έχε λίγη πίστη στον εαυτό σου και να μην ρίξεις τα στανταρ πιστεύοντας οτι δε θα έχεις ευκαιρίες.
Οι άνθρωποι δεν είναι τόσο αναισθητοι οσο τους παρουσιάζουμε πολλές φορές...

Πολλά φιλιά!!!

Τeo χαιρομαι πολυ που ακουω τετοιες περιπτώσεις και για τον τροπο με τον οποιο σκεφτεσαι αυτο το θεμα!Ελπιζω και ευχομαι το καλυτερο για τον καθενα μας!
Να σαι καλα!!
 #128777  από away
 Τετ Σεπ 13, 2017 9:59 am
Τελικα αυτη η ΣΚΠ ειναι καλο φαρμακο....διωχνει καθε τοξικο ανθρωπο απο διπλα μας διοτι ενας φιλος/συντροφος σε μια στιγμη δυσκολιας γυρναει την πλατη δεν νομιζω οτι αξιζει να τον εχεις στην ζωη σου.
 #128779  από Gianna
 Τετ Σεπ 13, 2017 11:21 am
...και που να δείτε τι σχόλια έχω ακούσει απο το φιλικό περιβάλλον...
Είσαι σαραβαλο, Σαπιοκάραβο, μεθυσμένο καράβι (αυτό ηταν κάπως καλλιτεχνικό..)
Φαντασου τι σκέφτονται απο μέσα τους...
Αλλά αν είναι να παιρνούμε τοις μετρητοίς τις κουβέντες κάθε αναγωγου.. Το χάσαμε το παιχνίδι...
:emojis-11:
 #128782  από away
 Τετ Σεπ 13, 2017 2:37 pm
Μα γιατι να ασχοληθουμε ετσι και αλλιως θα τα ξαναπουμε στην αλλη πλευρα μαζι τους....χαχαχαχα(σατανικο γελακι) :smile-bigsmile:
 #128786  από emarydi
 Τετ Σεπ 13, 2017 7:41 pm
μετά απο τοσα ωραια συναισθηματικά και φιλοσοφημένα να πω κατι πεζο και ισως κυνικό?Θα πω! Βρε 23 χρονων τι σκέπτεσαι? Δεν είναι αναγκη να κανεις την πιο οριστικη σχεση της ζωής σου περνα καλα και ότι είναι να ‘ρθει θα ‘ρθει :smile-wink:
 #128787  από Χριστινα23
 Τετ Σεπ 13, 2017 7:55 pm
emarydi έγραψε:μετά απο τοσα ωραια συναισθηματικά και φιλοσοφημένα να πω κατι πεζο και ισως κυνικό?Θα πω! Βρε 23 χρονων τι σκέπτεσαι? Δεν είναι αναγκη να κανεις την πιο οριστικη σχεση της ζωής σου περνα καλα και ότι είναι να ‘ρθει θα ‘ρθει :smile-wink:
Emarydi ..εγώ παντως γελασα και ας ειναι 'πεζό'..ειναι η αλήθεια! :-D
 #128789  από emarydi
 Τετ Σεπ 13, 2017 8:10 pm
:emojis-1: :emojis-1: :emojis-1:
 #128806  από Βασω86
 Παρ Σεπ 15, 2017 10:06 pm
Τι να πω ....
Ποτε μού Δεν γνώρισα απόρριψη φιλική η αισθηματική λόγω της σκπ. Εδώ το εχω πει και σχεδόν σε όλους στη δουλειά.... :emojis-28:

Μη σας πω ότι οι φίλοι μου ήρθαν πιο κοντά μου και οι 4 σχέσεις που είχα από τότε ήθελαν να με παντρευτούν και τελικά εγώ μου αυτή που έτρεχα μακριά :emojis-11:
Όλα είναι θέμα αντιμετώπισης από εσένα...
Δεν ένοιωσα ποτέ λιγότερη από τότε που έμαθα για τη σκπ ίσα ίσα ένοιωσα ότι είμαι πιο δυνατή γιατί αντιμετωπίζω περισσότερα από ότι οι υπόλοιποι..... :emojis-9:
Και φυσικά δεν το συζητάω συχνά, Δεν γκρινιάζω για αυτό.(Μόνο σε εσάς γκρινιάζω)