• Πρόβλημα στο περπάτημα

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #128621  από Govanna
 Κυρ Σεπ 03, 2017 8:57 pm
Γεια σας! Είμαι καινούριο μέλος της παρέας. Τα πρώτα συμπτώματα (μούδιασμα στα δύο τελευταία δάχτυλα του αριστερού χεριού) εμφανίστηκαν το 1995 όταν ήμουν 27 χρονών, και εξαφανίστηκαν σε έναν μήνα. Έκτοτε δεν είχα κάποιο άλλο σύμπτωμα ως το 2003 όταν, καλοκαίρι, μου εμφανίστηκε μια επαναλαμβανόμενη κράμπα στο δεξί χέρι(!) Εξαφανίστηκε όπως ήρθε αλλά πλέον άρχισα να ψάχνομαι και από μαγνητική πληροφορήθηκα πως έχω σκλήρυνση με αρκετές παλιές εστίες. Το σύμπτωμα πέρασε μόνο του και έκτοτε δεν είχα τίποτα. Η νόσος με επισκέφτηκε γερά το 2012 (μετά από μεγάλη ψυχοσωματική καταπόνηση), οπότε άρχισε να κουτσαίνει το αριστερό πόδι. Με Medrol εξαφανίστηκε το σύμπτωμα, αλλά πλέον κουραζόμουν εύκολα (στην περιοχή των ποδιών μόνο), γεγονός που μου δυσχέραινε το περπάτημα. Τώρα παίρνω copaxon, καινούρια ώση δεν έχει εμφανιστεί, αλλά το περπάτημά μου είναι προβληματικό. Στο χιλιόμετρο νιώθω τα πόδια μου άκαμπτα, βαριά και τα γόνατα συμπεριφέρονται...περίεργα. Σαν να "κλειδώνουν". Το πιο παράξενο της υπόθεσης είναι, πως το πρόβλημα ελαχιστοποιείται κατά τις βραδινές ώρες (από τις 10 και μετά). Τότε περπατάω σχεδόν φυσιολογικά!!! Τι είναι αυτό; Το έχει κάποιος άλλος; Απαντήστε μου, σας παρακαλώ! Νιώθω σαν τον ...Κόμη Δράκουλα, που ζωντανεύει τις βραδινές ώρες!!!
 #128630  από basilis361
 Δευ Σεπ 04, 2017 2:08 pm
Και εγω φετος το καλοκαιρι ,ακριβως τα ιδια εχω ...ειδικα οταν κανει πολυ ζεστη κατα την διαρκεια της ημερας ..το βραδυ που κοβει η πολυ ζεστη ,ειμαι καλυτερα..και απο οτι μου εχει πει και ο γιατρος μου ,το φετινο καλοκαιρι λογω της συνεχομενης μεγαλης ζεστης ,αντμετωπιζει παααρα πολλες υποτροπες ..
 #128633  από Govanna
 Δευ Σεπ 04, 2017 6:38 pm
Δίκιο έχεις basilis361. Η ζέστη για μας είναι σκέτο φαρμάκι!!! Αλλά και το χειμώνα τα ίδια έχω. Περπατάω ανάλογα με τι ώρα είναι! Το πρωί καλούτσικα, το μεσημέρι - απόγευμα χάλια, το βράδυ μπορώ και να τρέχω! Τι κόλπο κι αυτό! Έχω ρωτήσει ένα στρατό γιατρούς, κανένας δεν κατάφερε να μου δώσει μια συγκεκριμένη εξήγηση
 #128696  από ΖΕΤΑ ΠΕΤΡΟΠΟΥΛΟΥ
 Πέμ Σεπ 07, 2017 11:19 pm
Govanna για να μην ανησυχείς κι εγώ είμαι ακριβώς έτσι σαν τον Δράκουλα ! Το πρωί είμαι συμπαθητικά ,μετά χειροτέρευω.Το μεσημέρι που κάνω την copaxone μετά αισθάνομαι τα πόδια μουνα σφίγγουν και χειροτερευω μέχρι τις 10 περίπου.Κατα τα μεσάνυχτα ειμαι πολύ καλύτερα και ξεκινάω συνήθως γυμναστική μέχρι τις μία δύο μετά τα μεσάνυχτα ! Το πρωί πάλι τα ίδια ....Κι εμένα οι γιατροί δεν μου έχουν πει γιατί συμβαίνει αυτό.
 #128716  από Govanna
 Σάβ Σεπ 09, 2017 2:32 pm
Αμάν, Ζέτα, σα να περιγράφεις εμένα! Εγώ πάω γυμναστήριο κατά τις 10 τη νύχτα. Είναι όμως φοβερά παράξενο. Η διαφορά είναι τόσο μεγάλη που όποιος με βλέπει νύχτα, αναφωνεί: "Πλήρης μετάλλαξη!!!" "Απίστευτο!!!" και τέτοια.
Τι να πω... καλά να είμαστε, συνεταιράκι!
 #128720  από hope
 Κυρ Σεπ 10, 2017 12:32 am
Βρε παιδιά μήπως έχει να κάνει με την copaxone και την ώρα που την κανετε?
 #128731  από Govanna
 Κυρ Σεπ 10, 2017 7:13 pm
Όχι hope μου. Εγώ την κάνω τη νύχτα. Κάτι άλλο φταίει που έχει σχέση με τη δραστηριότητα του εγκεφάλου. Κάποιες εξηγήσεις που διάβασα από τα παιδιά εδώ στο φόρουμ είναι πολύ πιθανές.
 #128739  από hope
 Δευ Σεπ 11, 2017 9:19 am
Μα δε θα έπρεπε να τα ξέρουν αυτά οι νευρολογοι?
 #128751  από ΖΕΤΑ ΠΕΤΡΟΠΟΥΛΟΥ
 Τρί Σεπ 12, 2017 12:45 am
Hope οι γιατροί δεν μου έχουν απαντήσει οπότε ....πορευόμαι έτσι.Αυτο το καλοκαίρι οπότε ήμουν μεσάνυχτα έξω και αρχιζε η βραδινή ψύχρα περπατούσα μετά μια χαρά. Μάλλον έχει να κάνει με τη θερμοκρασία. Το γέλιο είναι με τη θάλασσα και την πισίνα. Μπαίνω με βοήθεια για να μην φάω τα μούτρα μου και μετά βγαίνω μόνη μου και περπατώ μια χαρά! Αυτό βέβαια κρατά μόνο μία δύο ώρες μετά. Μετά...πάλι τα ίδια ...