• Πόνοι στον καρπό και στα δάχτυλα , πρήξιμο στον καρπό.

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #128232  από Elianna
 Κυρ Ιούλ 02, 2017 12:02 pm
Καλημέρα Litsa,

... --- ... SOS ... --- ...

Η ψωρίασή σου βρίσκεται σε έξαρση?
Στον γιατρό σου της ψωρίασης το είπες?

Καμιά φορά η ψωρίαση γυρνάει σε ψωριασική αρθρίτιδα με τέτοια συμπτώματα.
http://www.elire.gr/info_det.php?di=15

Δεν είναι κάτι φοβερό αλλά συνήθως αργούν πολύ να το διαγνώσουν, ιδίως αν πας σε γιατρό άλλης ειδικότητας και δεν αναφέρεις την ψωρίαση..
Κοίτα το αν είναι αυτό να μην ταλαιπωρείσαι άδικα γιατί υποχωρεί γρήγορα με φάρμακα αλλά προχωράει χωρίς.

Δεν παίρνεις ένα τηλ τον γιατρό σου?

Σου εύχομαι γρήγορα γρήγορα περαστικά!

Καλή συνέχεια
 #128378  από litsa
 Δευ Ιούλ 24, 2017 2:14 pm
Εδώ είμαι και πάλι, μετά από ένα μήνα πόνου... τρελού...
να κλαίω πια μια μέρα απο τους πόνους, να πάρω ότι βρω μπροστά μου,
νευροντιν, παυσίπονα, εντριβές κτλ

ο ρευματολόγος αποφάνθει, μια που ο ορθοπεδικός είπε ότι δεν ειναι δικό του περιστατικό, ότι είναι ψωριασική αρθρίτιδα, απο τη 25ετή ψωρίαση που έχω...

Για αυτό και η φλεγμονή αρχικά στα χέρια, και όχι η έντονη αρθρίτιδα, μόνο σε 2-3 σημεία...
μου έκανε αρχικά μια ένεση κορτιζόνης, να ηρεμήσω, και αφού ειδε ότι με επιασε έστω και για 5-7 μέρες, και αφού επανήλθε ο πόνος, ξεκίνησα χαπάκια κορτιζόνης μέχρι 5/8 και επανεξέταση.
Προσπαθεί γενικώς, να μην μπω σε μακροχρόνεια θεραπεία και να καταφερουμε την υποτροπη με την κορτιζόνη...
Αυτά τα ολίγα..
δηλ.. 3 αυτοάνοσα.... η κυρία καριολάιν ΣΚΠ, η ψωρίαση και η ψωριασική αρθρίτιδα

Το σοκ, αρκετό, αλλά προχωράμε μπροστά, και λέω και μη χειρότερα...
Το δεξί χέρι δεν δουλευει καλά, ειναι συνεχώς μουδιασμένο, σε σημείο να σκέφτομαι να πάω και για γενικότερες μαγνητικές....

καλή συνέχεια~!!!!

Ευχαριστώ όλους σας που μου απαντήσατε και μου δώσατε κουράγιο... πάντως το βρήκατε...
εύχομαι μόνο αισιοδοξία και χαρά σε όλους μας!!
πάντως γενικώς θέλουμε απίστευτη προσοχή, στα πάντα και όλα...
μάλλον απο στενοχώρια την έπαθα, γιατί ετσι ή αλλιως η σκπ με περιορίζει, οπότε δεν μπορούσα να καταλάβω τι είχα και έχω...

καλή δύναμη και καλό κουραγιο μας!!
φιλί!
Συνημμένα
IMG_20170713_110155 - Αντίγραφο.jpg
IMG_20170713_110155 - Αντίγραφο.jpg (54.07 KiB) Προβλήθηκε 6380 φορές
IMG_20170713_110122 - Αντίγραφο.jpg
IMG_20170713_110122 - Αντίγραφο.jpg (58.05 KiB) Προβλήθηκε 6380 φορές
 #128384  από Στάθης
 Δευ Ιούλ 24, 2017 7:40 pm
Είσαι μια σκληρή μαχήτρια και θα τα καταφέρεις !
Να θυμάσαι ότι δεν παίζει ρόλο το σώμα αλλά η καρδιά, και εσύ έχει περίσσιο κουράγιο, δύναμη και αγάπη στην καρδιά σου.

Ευχή μου να μην ξανα-εμφανιστούν τα συμπτώματα,
Καλή δύναμη Λίτσα :smile-muscle: :smile-heart: