• Πόνοι στον καρπό και στα δάχτυλα , πρήξιμο στον καρπό.

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #128211  από litsa
 Παρ Ιουν 30, 2017 3:12 pm
Συνάδελφοι μου γειααααααααα!!!!

πονάω πολύ τα χέρια μου στους καρπούς, ο πόνος είναι οξύς και κυρίως το βράδυ μέσα στον ύπνο μου.
Αλλες φορές φεύγει προς τα πάνω και άλλες προς τα δάχτυλα ή όλα μαζί, Υπάρχει πρήξιμο στον καρπό. Με ξυπνάει μέσα στην νύχτα και αρχίζω τα μασάζ με λάδι άρνικας ή βαλσαμόλαδο...

Εχει ένα μήνα αυτή η ιστορία ίσως και παραπάνω... μια που γενικώς πονάω... δεν εδινα σημασία... Οι ρευματολογικές εξετάσεις είναι καθαρές, αλλά εγω χειροτερεύω... λέτε να είναι απο την φιλενάδα μας την καριολάιν την σκπ?

ή ψώνισα και τρίτο αυτοάνοσο , μετά την σκπ και την ψωρίαση?

Εχει κανείς τέτοιους πόνους? μάλιστα το δεξί χέρι πολλές φορές το πιάνει κράμπα ...

Με βοηθάνε τα παγωμένα, και πήρα και κάποια αντιφλεγμονώδη...αλλά γιοκ, το στομάχι μου είναι κατεστραμμένο...

Τι θα μπορούσε να βοηθήσει...?
Ευχαριστω πολύ!!
 #128212  από emarydi
 Παρ Ιουν 30, 2017 4:08 pm
δεν εχω ιδεα τι ναναι μαλλονθες γιατρο & εξετασεις
εχω πρηξημο κλπ. αλλα ολα μαζι οχι μονο ο καρπος μηπως χτθπησες ποθθενα?
κουραγιο
 #128213  από litsa
 Παρ Ιουν 30, 2017 4:30 pm
το κακό είναι ότι είναι και οι δύο καρποί , οπότε ρευματολογικό πάει..

εχω παει σε ρευματολόγο, παθολόγο και ορθοπεδικό, την Τετάρτη θα πάω για μαγνητικές στα χερια και τον καρπό...

οι ρευματολογικες και οι γενικές βγήκαν καλές

δεν εχω τυπικά ευρήματα... ώστε να πουν ακριβώς τι είναι
θελει παρακολούθηση είπε ο νευρολόγος

και μπορεί να συμβαίνει το εξής, να είναι αρχή αρθρίτιδας και να μην φαινονται ακόμα στους δείκτες αιματος...

το έχει κάποιος παθει και στα δύο χέρια?
 #128218  από litsa
 Σάβ Ιούλ 01, 2017 10:18 am
και αυτο το ενδεχόμενο της τενοντίτιδας υπάρχει...
απλά δεν φαίνονται σαφή στοιχεία παρα΄μόνο διάχυτοι πόνοι...

θα δειξει...
 #128220  από Στάθης
 Σάβ Ιούλ 01, 2017 12:00 pm
Περαστικά Λίτσα, τι να πει κανείς για αυτά τα συμπτώματα, στην αρχή μου ήρθε ο νευροπαθητικός πόνος (πολύ συχνό σύμπτωμα της ΣΚΠ) ο οποίος είναι πολύ έντονος και βγαίνει και στα άκρα, τους καρπούς και στα δάκτυλα, αλλά το πρήξιμο λίγο περιπλέκει την κατάσταση.

Εύχομαι το συντομότερο να βγάλεις άκρη και να ανακουφιστείς.
 #128222  από marios
 Σάβ Ιούλ 01, 2017 1:52 pm
Λιτσα ευχομαι και πιστεω οτι δεν ειναι τιποτα και θα πανε ολα καλα.Δεν μασαμε εμεις απο τετοια.Να πω μόνο για κανενα εξαμηνο και ισως παραπανω....... πριν γινει η διαγνωση της σκπ με πονουσε το ιερο οστουν (η λεγομενη και ως ουρα) πηγα σε ιατρους κανεις δεν εβρισκε κατι.....πηρα κατι αντιφλεγμονωδη xeforapid και ετσι ηρεμησα...... μην μασας με τιποτα
 #128225  από Still
 Σάβ Ιούλ 01, 2017 2:42 pm
η ρευματολογική διάγνωση θέλει και ιστορικό, δυστυχώς, και γι' αυτό πολλοί πάσχοντες είναι "αναγκαίο" να περιφέρονται σε διάφορες ειδικότητες.

Το πρήξιμο προφανώς είναι και ζεστό, έ?
Δυσκαμψία έχεις?

Το ότι σε πιάνει όταν το χέρι μένει ακίνητο, "με ξυπνάει στον ύπνο", είναι σύνηθη κουβέντα των ρευματολογικών πόνων. Εάν το δέσεις με επίδεσμο επιδεινώνεται?? Όχι φυσικά στον ύπνο, για τη μέρα ρωτάω.

Ο Βουδούρης στη Ρευματολογική Κλινική του Αγ. Παύλου έλεγε ότι απο ένα αυτοάνοσο να περιμένεις κι άλλο, απαισιόδοξο αλλά μιλούσε η εμπειρία του.

Πάντως θεωρήται αναμενόμενο απο κάποιους γιατρούς η ψωρίαση να γίνει ψωριασιακή αρθρίτιδα σε κάποιες περιπτώσεις.

Δεν είναι πάντως απαραίτητο να έχεις θετικό Ra test για να θεωρηθεί ότι πάσχεις απο ρευματική νόσο ή κοινή αρθρίτιδα.

Αρχικά, όπως και στη σκλήρυνση, μπορεί να έχεις μία επίθεση και καμία άλλη στη ζωή σου.

Υποθέτω ότι δείκτες φλεγμονής crp κλπ. είναι ανεβασμένοι (??)

Η ταχύτητα καθίζησης tke πώς είναι?

Στα φαρμακεία μπορείς να βρείς το παγωτικό που χρησιμοποιούν οι αθλητές στους τραυματισμούς, είναι πολύ βολικό για άμεση ανακούφιση σε δύσκολα σημεία. Και φυσικά μπόλικο κουρκουμά,όπως και να χει, έχεις κάποια φλεγμονή.

Στην περίπτωσή μου δεν βοηθάει τίποτα, μόνο υπομονή να κάνει η φλεγμονή τον κύκλο της και επανέρχομαι.
 #128228  από litsa
 Σάβ Ιούλ 01, 2017 7:15 pm
ολες οι αιματολογικές είναι προς το παρόν άψογες, και η τκε, και το cpk και όλα μια χαρά, αλλά ο ασθενής απεβιώνει...χααχαα

αλλα απο τις 8/6 που τις έκανα, πονάω πιο πολύ, γιατί μου λέει ο παθολόγος, να σου γράψω κάτι αν πονάς, και του λέω όχι γιατί εγώ δεν είχα καταλάβει και πολλά.

Βασικά ξεκίνησε ως πρηξιματάκι και στα δύο χερια στον καρπό, και τώρα πονάνε σε διάφορα μέρη τα δάχτυλα...
όταν τα κάνω γροθιές πονάνε απίστευτα...
το πρωί είναι χειρότερα το βράδυ κάπως καλυτερα
ξυπνάω μέσα στην νύχτα με πονους και τρίβομαι με λαδι αρνικας, με βολταρέν ότι βρώ μπροστά μου
το πρωί το ίδιο...
και το βραδυ ξανά
΄σημερα ο πόνος ήταν σε ένα σημείο οξύς εντονος... εκεί που μας βάζουν τον φλεβοκαθετήρα σε ένα καρουμπαλάκι...
αχ με την μία ξύπνησα...

για να δούμε τι θα δούμε
την τεταρτη πάω για μαγνητικές... για αποκλιση απλά του ορθοπεδικού θέματος


ευχαριστώ ολους για τις απαντήσεις και την βοηθεια σας..
 #128230  από Gianna
 Κυρ Ιούλ 02, 2017 10:42 am
Λίτσα καλημέρα,
το ενδεχόμενο καρπιαίου σωλήνα το εξέτασες? με το pc ή κάποια άλλη ενασχόληση να σου έχουν καταπονήσει τους καρπούςς το σκέφτηκες ως ενδεχόμενο?
Κράτα μας ενήμερους και περαστικά!! :smile-inlove: