• Μουδιασμα μεγαλου δαχτυλου ποδιου

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #127581  από Giota123
 Παρ Απρ 07, 2017 1:49 am
Καλησπερα!! Εδω και 2 εβδομαδες εχει μουδιασει το μεγαλο δαχτυλο του αριστερου ποδιου μου..Το χρωμα του ειναι ασπρο-γκρι στο σημειο που υπαρχει μουδιασμα..Μπορειτε να μου πειτε αν οφειλεται σε κατι σοβαρο και χρειαζεται να επισκεφτω γιατρο?
 #127582  από away
 Παρ Απρ 07, 2017 9:31 am
Καλημερα,

Εγω θα πηγαινα, δεν γνωριζω αν ειναι σοβαρο ή οχι αλλα θα ελυνα την απορια μου ετσι.
Τα καλυτερα σου ευχομαι!
 #127585  από Στάθης
 Παρ Απρ 07, 2017 10:48 am
Giota123 έγραψε:Καλησπερα!! Εδω και 2 εβδομαδες εχει μουδιασει το μεγαλο δαχτυλο του αριστερου ποδιου μου..Το χρωμα του ειναι ασπρο-γκρι στο σημειο που υπαρχει μουδιασμα..Μπορειτε να μου πειτε αν οφειλεται σε κατι σοβαρο και χρειαζεται να επισκεφτω γιατρο?
Το χρώμα είναι άσπρο γκρι; Κακή αιμάτωση στο μεγάλο δάκτυλο, εξού και το μούδιασμα ίσως. Το αν είναι σοβαρό, 2 εβδομάδες υποδεικνύει πως μπορεί, αλλά και αυτό είναι σχετικό με την ένταση του μουδιάσματος.
 #127590  από Gianna
 Παρ Απρ 07, 2017 6:02 pm
Παιδιά, εμένα συνέχεια αυτό το χρώμα εχουν ολα τα δακτυλα όταν καθομαι πολλη ωρα χωρίς να κουνήσω τα πόδια μου. το ειχα συνδυάσει με ελλειψη αιματωσης λόγω ακινησίας.
επόμενη φορά θα ρωτησω καποιο γιατρο..
σορυ για το ατονο.. και οι αρχαιοι Έλληνες στο ατονο εγραφαν..
φιλια!
:emojis-2:
 #127609  από Giota23
 Κυρ Απρ 09, 2017 1:25 pm
Καλημέρα

Καλά, στην αρχή ξαφνιάστηκα γιατί είδα το nickname σου και αναρωτήθηκα "πότε το έγραψα εγώ αυτό το post;"

Στο θέμα σου τώρα, υπάρχει περίπτωση να έχεις χτυπήσει κάπου το δάκτυλό σου;
 #127617  από Giota123
 Δευ Απρ 10, 2017 2:23 am
Giota23 αχαχαχ οχι δεν το εχω χτυπησει.. Δουλευω ομως αρκετες ωρες φορωντας κλειστα παππουτσια και δεν ξερω αν φταιει αυτο..Κι αν φταιει γιατι να το παθει μονο ενα δαχτυλο?
 #128415  από Βασω86
 Πέμ Αύγ 03, 2017 10:33 pm
Καλησπέρα,
Έχω κάτι παρόμοιο. Έχουν μουδιασει όλα τα δάχτυλα των ποδιών μου. Τα νοιώθω αλλά έχω το συναίσθημα του παγωμένου ποδιού από τι κρύο (αυγουστιατικα) που το νιώθεις μουδιασμένο στην κίνηση. Ο νευρολόγος μου με εξέτασε και μου είπε ότι ειμαι μια χαρά. Η μαγνητική εγκεφαλου και αυχενικής μοίρας είναι καθαρές, τον έπραξα να μου γράψει και θωράκισης να ησυχάσω αλλά μου πε οχι.
Λέτε να είναι όλα στο μυαλό μου;
Πριν δύο χρόνια με παρόμοιο συναίσθημα είχα εστια στην θωρακικη μοιρα...