• ΗΜΙΚΡΑΝΙΕΣ...

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #115349  από MARINA21
 Τετ Μαρ 02, 2016 12:17 pm
Έχω την εξης απορία που δεν μου έχουν λύσει οι γιατροί. Δέν με έπεισαν.Οι ημικρανίες συνδέονται με τη σκπ?είναι άσχετες και συνυπάρχουν για να κανουν το βίο αβιοτο?πόσοι απο εσάς υποφερετε ή υποφερατε για κάποιο διαστημα απο ημικρανίες? Ξέρω μονο οτι υπάρχουν διάφορες αιτίες στις οποίες οφείλονται οι ημικρανίες (αυχενικό, ιγμορίτιδα κλπ).Αλλά με τη σκπ συνδεονται ή όχι? Εγω παρατήρησα πάντως οτι όταν "εμφανισθηκε" στο προσκήνιο η σκπ με τα συνήθη συμπτώματα (μουδιάσματα, ζαλάδες κλπ) εξαφανίσθηκαν σχεδόν οι ημικρανίες. Και τώρα που εξαφανίσθηκαν σχεδόν τα συμπτώματα σκπ, μετα που άρχισα tecfidera και βιταμίνη d3 και πολυβιταμινες (εννοείται και πιο υγιεινή ζωή με κόψιμο καπνίσματος εδώ και μισο χρονο και καλη διατροφή και περπάτημα), εμφανίστηκαν ξανα οι ΗΜΙΚΡΑΝΊΕΣ! Πρεπει μάλλον παντα να έχω κάτι που να με κρατάει στο κρεβάτι για μια μέρα κάθε τόσο (τώρα πέρασαν 12 μέρες απο τελευταία κρίση)... :confusion-seeingstars: :character-stan: :handgestures-salute: :teasing-nutkick:
 #115376  από doska
 Πέμ Μαρ 03, 2016 10:50 pm
Κι εμενα 19 χρονια τωρα την απορια δεν μου την ελυσαν.... Πολυ πονοκεφαλος.... Μα πολυ ομως... :smile-shake:
 #115421  από Μαρια.Δ.
 Κυρ Μαρ 06, 2016 5:07 pm
κορίτσια κάτι συμβαίνει ή μεγαλώνουμε ή μας χαλάει η θεραπεία ή κάτι άλλο έχουμε, γιατί είναι πολλές φορές σαν να ακούω τον εαυτό μου διάβαζοντάς αυτά που γράφεται. Στην δικιά μου περίπτωση που έννοιωθα και κάποιες φορές και τώρα, ημικρανίες έπαιρνα ένα depon, panadol και πέρναγε και έτσι δεν το σύνδεσα ποτέ με την ασθένεια. :smile-flower:
 #115425  από litsa
 Κυρ Μαρ 06, 2016 10:18 pm
σήμερα μου ρήμαξε.. την μέρα.. έλεγα .. θα περάσει , τώρα θα περάσει... δεν πήρα ντεπόν, και ακόμα είμαι φυτό...
τώρα θα κάνω λίγο μασαζ με βαλσαμόλαδο και αύριο ελπίζω να είμαι καλύτερα... και βλέπουμε!!
:smile-muscle:
 #115585  από Μαρια.Δ.
 Δευ Μαρ 14, 2016 7:42 pm
καλή σαρακοστή σε όλους....για δεύτερη μέρα συνεχόμενη έχω έντονο πονοκέφαλο και δεν φεύγει με τίποτα άσχημες σκέψεις έρχονται συνέχεια στο μυαλό μου ότι κάτι θα συμβεί.Τον τελευταίο καιρό έχω αρνητικά συναισθήματα όσο και αν προσπαθώ είναι αλήθεια άραγε ότι ο πονοκέφαλος δεν έχει καμία σχέση με σκπ. Η τελευταία μου μαγνητική έδειξε καινούργιες εστίες ανενεργές.Σε ένα μήνα κλείνω χρόνο από την τελευταία μαγνητική μου δεν ξέρω τι να κάνω δεν θέλω να ενοχλώ και την γιατρό μου με το παραμικρό.....αγχώνομαι...... συγνώμη αν σας ψυχοπλακωσα νομίζω καμιά φορά ότι είστε οι μόνοι που καταλαβαίνεται...... :smile-flower:
 #115603  από nivass
 Τρί Μαρ 15, 2016 2:12 pm
Κι εγώ είχα βγάλει πόρισμα παλαιότερα ότι οι ημικρανίες οφείλονται στην ms αλλά ο γιατρός μου επιμένει ότι σε καμία περίπτωση δεν συνδέονται
είχα φτάσει κάποια στιγμή να έχω 6 μέρες την βδομάδα πονοκέφαλο.
έκανα κατά καιρούς κάποιες αγωγές για ημικρανίες (sibelium, inderal) και μειώθηκαν αρκετά
Η ημικρανία από την έναρξη της μου διαρκούσε 48 ώρες περίπου. Τα παυσίπονα που έπαιρνα ηρεμούσαν λίγο τον πόνο για 3-4 ώρες και μετά πάλι τα ίδια μέχρι να περάσει το 48ωρο. Τελευταία ανακάλυψα το maxalt που αν το πάρω στην αρχή της ημικρανίας, η ημικρανία περνάει!
Συγγνώμη για την τοποθέτηση προϊόντων που έκανα στο post, θέλω απλά να βοηθήσω
 #115604  από MARINA21
 Τρί Μαρ 15, 2016 5:10 pm
Μαρία Δ. σε νιώθω...εγώ όταν έχω κρίση ημικρανιας, όχι μονο κακές σκέψεις κάνω, γιατί η οπτική νευρίτιδα που εκανα, ήρθε αμέσως μετα απο ημικρανίας, (και σκεφτομαι και χειροτερα), αλλά νιώθω και δυστυχισμένη...το μονο που με βοηθά τότε, είναι η χαλαρωτική μουσική (για relax, spa κλπ έχει στο youtube αν ψαξεις) και η προσευχή...όταν περάσει είμαι αρχικα κομμάτια, αλλά επανέρχομαι μετά.Μια μέρα μου κρατάει, αλλά είναι αφόρητο όταν κατά περιόδους παθαινω κάθε 4 με 5 μέρες...Όσο για τα πιο ειδικα χάπια που αναφέρθηκαν καθώς και αλλά που έχουν μέσα ασπιρίνη αν δεν κάνω λάθος ( αν θυμάμαι καλά premig η κάπως έτσι τα λένε) αν τα παρεις εγκαίρως, κάτι μπορεί να γίνει, αλλά εγώ προσωπικά γινόμενο λιωμα και ζαλιζομαι και χρειάζομαι ύπνο... :emojis-16: Πάντως, γενικά οι αρνητικές σκέψεις είναι λάθος, αλλά την ωρα που υποφέρουμε απο ημικρανία, δυστυχώς βομβαρδιζουμε τον εαυτό μας μ αυτές! :smile-envy: :smile-bandit: μου ειπαν πάντως οτι 3 μέρες κολύμπι την βδομάδα ή πιλατες, αν γίνονται σε μονιμη βάση, σταδιακά εξαφανίζουν ακόμη και τις ημικρανίες ( νευρολόγος μου το πέ)
 #117108  από Μαρια.Δ.
 Τρί Μάιος 24, 2016 3:04 pm
Τις τελευταίες μέρες πήγα στην γιατρό μου για τον ετήσιο ελεγχό μου, έκανα αναφορά στις ημικρανίες και τους πονοκεφάλους και ισχυρίστηκε ότι μπορεί να προέρχεται από την ιντερφερόνη. Δεν αντέχω, εδώ και 3 μήνες ζώ με πονοκεφάλους έκανα από μόνη μου διακοπή της rebif και για λίγο ηρέμησα. ''Μέχρι να πάω στον νοσοκομειακό γιατρό πρέπει να συνεχίσω την rebif και αν ο γιατρός κατανοήσει την κουρασή μου μπορεί και να δεχτεί να κάνεις την αλλαγή της θεραπείας που την έχεις ανάγκη''.Ποιό το κριτήριο του νοσοκομειακού γιατρού αφού με βλέπει κατανάγκη 2 φορές τον χρόνο, πως μπορεί να με καταλάβει...Πέρυσι τον ίδιο καιρό αντικαταστάτρια γιατρός του νοσοκομείου όταν θέλησα να της εξηγήσω για της παρενέργειες ισχυρίστηκε ότι αλλαγή θεραπείας γίνεται όταν υπάρχει πραγματικός οργανικός λόγος π.χ παραπληγία και το χάπι που έγώ σκεφτόμουν μου είπε καλύτερα να το πάρεις όταν θα το έχεις ανάγκη , γιατί μπορεί και του χρόνου να βρίσκεσαι με σοβαρή αναπηρία.Είμαι τόσο μπερδεμένη δεν ξέρω τι να κάνω...γιατί πρέπει να μας δυσκολεύουν την ζωή οι γιατροί....τις επόμενες μέρες θα κάνω τις μαγνητικές μου(που δεν θελω) και τις αιματολογικές(μαζί μέ εκείνες που χρειάζονται αν μου κάνουν μεταπίδησει σε gilenya)
(για αυτό το χάπι πρέπει να κόψω το κάπνισμα γιατί δεν έχω τέτοια διάθεση) :smile-flower: :smile-flower: :smile-flower:
 #117117  από billios
 Τετ Μάιος 25, 2016 10:11 am
Πω πω πω,οτι γουσταρει λεει ο καθενας,(στους γιατρους αναφερομαι) οι νεες αγωγες βγαινουν στην αγορα για να μας διευκολυνουν την καθημερινοτητα και επειδη εχουν κατι παραπανω να προσφερουν σε σχεση με τις υπαρχουσες,το χαπι ειναι οπως το ονομαζουν δευτερης γραμμης αλλα αυτο δεν αποτρεπει κανεναν να το παρει εαν το κορμι του και η ψυχολογια του πλεον δεν δεχεται αλλο τρυπημα.
Το χαπι εχει διαφορετικο τροπο δρασης απο την ιντερφερονη,το επειχηρημα που σου εδωσε νομιζω οτι δεν στεκεται πουθενα,αυτη ειναι καθαρα η αποψη μου.
 #117125  από litsa
 Τετ Μάιος 25, 2016 9:10 pm
μας την δυσκολεύουν γιατί δεν γνωρίζουν πως επιδράει το φάρμακο πάνω μας...
οποτε βαδίζουν στο άγνωστο με ...βάρκα την ελπίδα!! και με εμάς συνοδοιπόρους - ολίγον πειραματοζωα..

και εγώ ψαχνω για λύση.. αλλά δεν...