• Ειναι συμπτωματα σκληρυνσης?

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #134029  από Nikos35
 Δευ Ιουν 21, 2021 11:30 am
Γεια σου Λένα,

Οι γιατροί είναι αυτοί που μπορούν να σου πουν τι είναι. Το μόνο που εγώ μπορώ να σου γράψω είναι ότι έχω 2 χρόνια τώρα που ψάχνω και δεν έχω βγάλει άκρη με μουδιάσματα και καψίματα και κάποια από αυτά που παρουσιάζεις με θολούρα στα μάτια. Τα συμπτώματα σταδιακά υποχώρησαν αλλά έρχονται και φεύγουν.

Η διαδικασία δυστυχώς είναι χρονοβόρα. Θέλει επαναληπτικές μαγνητικές κάθε χρόνο, μόνο αυτό εμένα μου πρότειναν γιατι χωρίς στοιχεία (μαγνητικές η παρακέντηση που είναι δεύτερο στάδιο) οι νευρολογοι δεν μπορούν να κάνουν διάγνωση. Επίσης ίσως ένας ρευματολόγος μπορεί να σε βοηθήσει να αποκλείσεις άλλες πιθανοτητες. Τα ψυχοσωματικά είναι όντως κάτι αλλά άποψη μου μόνο αφού έχεις αποκλείσει όλα τα άλλα.

Πρόταση μου οι επαναληπτικές μαγνητικές είναι να γίνουν σε έναν καλό τομογράφο (3 Tesla) και να προσέχεις τη διατροφή σου και την φυσική/ψυχική σου υγεία, σημαντικές βιταμίνες (D, B complex, omega 3, μαγνησιο) από διατροφή η συμπληρώματα και άσκηση και όχι άγχος (όπως κλασσικά και πολύ εύκολα λένε οι γιατροί αλλά είναι δύσκολο στην πράξη). Κάτι που ξέχασα είναι ότι η έλλειψη βιταμίνης B12 η φυλλικού οξέος μπορούν να κάνουν τέτοια συμπτώματα (φαντάζομαι σου ζήτησαν ήδη εξετάσεις αιματος).

Ελπίζω να μην κούρασα με το μακροσκελές μήνυμα, σου εύχομαι τα καλύτερα, και να σου ζήσουν τα μωράκια σου
 #134032  από Lena-maria
 Δευ Ιουν 21, 2021 1:23 pm
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές Νίκο έκανα εξετάσεις αίματος μόνο ζάχαρο λιγο ανεβασμένο το οποίο ακόμα δεν το κοίταξα να πω την αλήθεια και βιταμίνες B kai d έλλειψη.απο το 2018 κάνω μαγνητικές αλλά είναι καθαρές τότε βέβαια υποχορουσαν κάπου κάπου τα συμπτώματα τώρα από τότε που γέννησα δεν είδα άσπρη μέρα και φοβαμε και μόνο στην ιδέα.
 #134059  από Nikos35
 Παρ Ιουν 25, 2021 12:07 pm
Γεια σου Λένα,

Δεν ήξερα ότι έχεις χρόνια που το παρακολουθείς. Έχω διαβάσει περιστατικά που άργησαν αλλά πολύ σπάνια, και είμαι κι εγώ σε παρόμοια κατάσταση όπως κι εσύ με επαναληπτικές εξετάσεις. Πραγματικά το άγχος και όλη η διαδικασία και με εξετάσεις και διαβάζοντας posts πάνω σε αυτό το θέμα μπορούν να εντείνουν ό,τι συμπτώματα έχεις.

Όπως έχει γράψει κι αλλού ο σοφός Στάθης, διατροφή, γυμναστική και ψυχική ηρεμία θα βοηθήσουν πολύ ο,τι και να είναι - αρχικά δε θα δεις κάτι αλλά αν επιμείνεις θα δεις αποτέλεσμα.

Οι γιατροί βασίζονται μόνο σε εξετάσεις, έτσι έχουν εκπαιδευτεί και σε σένα δεν έχουν βρει κάτι, αυτο είναι πολύ ενθαρρυντικό.

Νομίζω το ανέφερα και πριν, το μόνο που θα σου πρότεινα (δεν είμαι γιατρός, απλά αυτό έκανα κι εγώ) είναι να μιλήσεις και με κάποιο ρευματολόγο για να αποκλείσεις αλλα αυτοάνοσα (αν δεν το έχεις κάνει ήδη). Θα δουν τις εξετάσεις σου και θα σου προτείνουν 20-30 δείκτες για περαιτέρω εξετάσεις αίματος (υπερβάλλω αλλά έτσι δουλεύουν όντως).
 #134060  από Lena-maria
 Παρ Ιουν 25, 2021 12:18 pm
Καλημερα Νίκο αρχικά να σου πω πως είναι πολύ δύσκολο όλο αυτό το ότι δεν βλέπουν κάτι τώρα στις μαγνητικές δεν μου λέει κάτι, αντίθετα φοβαμε για τα χειρότερα.Επειτα που να τη βρω τη ψυχολογία όταν δεν με αντέχουν τα πόδια μου έτσι ξαφνικά όταν νομίζεις ότι τα έχεις όλα και γκρεμίζονται με μια κουβέντα που σου είπε ας πούμε ο γιατρός,σκπ.Θανατος για μένα όταν το άκουσα δεν μπορώ να χαρώ τίποτα το μαξιλάρι γίνετε μούσκεμα από τα δάκρυα κάθε βράδυ.Οσο για τον ρευματολ.τις επόμενες μέρες θα μάθω αποτελέσματα.Αστα να πάνε Νίκο,άστα...