• Ειναι συμπτωματα σκληρυνσης?

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #114646  από Marna
 Πέμ Ιαν 21, 2016 2:02 am
Γεια σας! Σας γραφω γιατι ο γιατρος μου μου εγραψε εξετασεις και οταν ρωτησα τι υποψιαζεται μου ειπε "σκληρυνση κατα πλακας"... Εχασα την γη κατω απο τα ποδια μου, εχω ραντεβου σε μερικες μερες για την αξονικη εγκεφαλου αλλα μεχρι τοτε ουτε τρωω ουτε κοιμαμαι.
Τα συμπτωματα τα εχω εδω και 4 χρονια, πανε και ερχονται... Κοπωση, η οποια αυξομειωνεται αλλα σιγουρα δεν μου επιτρεπει να εργαστω 8ωρο για πανω απο 3-4 μηνες. Η κουραση ειναι το πρωτο συμπτωμα, και αν ξεκουραστω φευγουν ολα. Αν δεν ξεκουραστω φτανω σε υπερκοπωση, να μην μπορω να κανω ουτε βημα, με πονους στους μυς, τις αρθρωσεις και εσωτερικα στα οργανα, πονοκεφαλους, πρηξιμο στα ποδια, και αλλα.
Την πρωτη και την δευτερη φορα που επαθα υπερκοπωση παραιτηθηκα απο την δουλεια και τα συμπτωματα ολα εφυγαν μεσα σε 3 μηνες. Και η κοπωση εφυγε ολικα. Τωρα ομως, ειναι 7 μηνες που δεν δουλευω και η κοπωση ειναι αφορητη! Το βραδυ βογγαω απο πονους στα ποδια και δεν μπορω να περπατησω, ουτε εχω ενεργεια.
Αλλα συμπτωματα ειναι οι δερματιτιδες στο σωμα, ενα εξανθημα σε σχημα πεταλουδας στο προσωπο που εχει βγει δυο φορες και φευγει μονο του, πονοι παντου και ειδικα στις αρθρωσεις και τους μυς, διαταραχες στον υπνο, επιπονες μικρες πληγες στο κεφαλι, και κυριως απωλεια μνημης. Μου συστηνουν καποιον και αμεσως το ονομα διαγραφεται απο το μυαλο μου. Μνημη μηδεν.
Εχω κανει εξετασεις για λύκο, γιατι ειχα την πεταλουδα στο προσωπο, ομως βγηκαν αρνητικες αν και εδειξαν μια μονιμη φλεγμονη.
Τι λετε? Δικαιολογουν τετοια συμπτωματα σκληρυνση? Εχω τρελαθει και τελικα προτιμω να ηταν λυκος!
 #114647  από Poil
 Πέμ Ιαν 21, 2016 7:24 am
Είναι δύσκολο αυτό που περνας. Ο λόγος που γίνεται ψυχοφθόρο ομως είναι από αυτό που φτιαχνεις περισσοτερο στο μυαλό σου. Μην ανησυχείς για αρχή. Ή ανησυχία δυστυχώς είναι το πιο συχνό και καταστροφικό μας λάθος. Ότι είναι να συμβεί θα συμβεί είτε ανησυχούμε είτε όχι.
Το τι σου είπε ο γιατρός μη δίνεις σημάσια. Βρίσκω λιγο απαράδεκτο πρωτα απ όλα που σου είπε γνωμάτευση χωρίς εξετάσεις(μαγνητική). Και όταν λες φλεγμονή; Εφόσον έχεις δερματικό πρόβλημα λογικό μου φαίνεται. Ή φλεγμονή στη σκλήρυνση είναι στο μυελό. Που σημαίνει ότι φαίνεται σε μαγνητικές αυχένα εγκεφάλου.
Ή κόπωση μπορεί να είναι από πολλές αιτίες. Και ο θυροειδης κάνει χρόνια κόπωση και η κακή διατροφή και πολλά άλλα.
Μπορεί η σκλήρυνση να έχει κόπωση όμως τα πραγματικά συμπτώματα που παραπέμπουν εκεί είναι άλλα. Μουδιάσματα που δε φεύγουν, αλλαγές στην αίσθηση του δέρματος, οπτική νευρίτιδα (θολή όραση κλπ εγώ δε το έχω πάθει για να σου πω ακριβώς)
προβλήματα ούρησης,αστάθεια να μην ελέγχεις απόλυτα τις κινήσεις σου.
Αν ειχες καποιο τρανταχτο συμπτωμα θα το καταλαβαινες γιατι ειναι πολυ παραξενα.
Το πρωτο μου συμπτωμα ηταν οτι ενιωθα το χερι μου ψευτικο. Δε πήγαινε όπου ηθελα, μου έπεφταν πράγματα. Στο μπουτι και στα πλευρά κάψιμο σα να μου είχαν ριξει βραστό νερό. Δε το κουνουσα οπως ηθελα. Ο πόνος στα πόδια που νιώθεις ισως είναι επειδή τα κουράζεις όπως λες. Πολλές φορές ξεπερνάμε τα όρια μας και πιστεύουμε και ότι δεν κάνουμε και αρκετά!!
Αξονική πάλι γιατί. Σε νευρολόγο πηγές; Μαγνητική είναι η βασική για τη σκλήρυνση.

Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά. Κοίταξε απλά να χαλαρώσεις. Φρόντιζε για την υγεία σου γενικά. Σωστή τροφή, άσκηση, ηρεμία! Μόνο καλό θα σου κάνει. Θα περιμένω να μάθω νέα σου. Ελπίζω καλά!
 #114655  από Marna
 Πέμ Ιαν 21, 2016 3:58 pm
Αχ, σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου. Δεν εχω κανενα συμπτωμα απο αυτα που περιγραφεις. Ουτε ξερω γιατι δεν μου εγραψε μαγνητικη αλλα αξονικη εγκεφαλου. Ισως υποπτευεται και κατι αλλο. Θα παω να την κανω και θα σας πω παλι... Ο Θεος σε ολα βοηθος.
 #114665  από litsa
 Πέμ Ιαν 21, 2016 11:45 pm
εν ανάγκη πήγαινε και σε δεύτερο νευρολόγο..

μαγνητική χρειαζόμαστε όχι αξονική!

καλή δύναμη με ψυχραιμία και καλά αποτελέσματα!
 #114969  από yakinthi
 Σάβ Φεβ 13, 2016 4:59 pm
Τα συμπτώματα που περιγράφεις και κυρίως η κόπωση και το γεγονός ότι αλλάζουν συνέχεια μοιάζουν πολύ με τη νόσο του Lyme η οποία κάνει πολύ συχνά συμπτώματα ίδια με ΣΚΠ και Λύκο.
 #114971  από Marna
 Σάβ Φεβ 13, 2016 5:36 pm
Βγηκαν αρνητικες οι εξετασεις για σκληρυνση, και για τον Λυκο επισης. Μου ειχε πει ενας καλος γιατρος οτι υπαρχουν περοπτωσεις Λυκου που δεν βγαινουν στις εξετασεις περιπου 25%, ομως κανενας αλλος γιατρος δεν πιστευει οτι ειναι Λυκος. Τελικα, με αφησαν ετσι... με τα συμπτωματα. Μου ειπαν 4 γιατροι τουλαχιστον οτι δεν εχω τιποτα, και ουτε υπαρχουν αλλες εξετασεις να κανω, ουτε τους περναει κατι αλλο απο το μυαλο... οποτε... εγω μενω με τους πονους και την υπερκοπωση. Ουτε να εργαστω μπορω ουτε τιποτα.... Τι να πω....
Για την νοσο του Lyme εχω ακουσει, αλλα τα συμπτωματα πανε χρονια πισω. Υπαρχει καποια εξεταση να κανω, γνωριζετε?
 #114976  από billios
 Κυρ Φεβ 14, 2016 12:13 pm
Θα σου προτεινα να κανεις καποιες εξετασεις αιματος για τα επιπεδα της βιταμινης Β και D στον οργανισμο σου,επειδη ειναι λιγο ακριβες μπορει να στις γραψει νευρολογος ή παθολογος και να πληρωσεις την συμμετοχη
 #114983  από Marna
 Κυρ Φεβ 14, 2016 5:01 pm
Ευχαριστω πολυ, μακαρι να ειναι κατι τοσο απλο και ανωδυνο!
 #115234  από yakinthi
 Παρ Φεβ 26, 2016 10:30 am
Τη νόσο του Lyme μπορεί να την έχει κάποιος για χρόνια (chronic lyme) χωρίς να το ξέρει και είναι τότε που είναι ακόμα πιο δύσκολο να διαγνωστεί γιατί τα συμβατικά τεστ ανιχνεύουν αντισώματα και ο σταματάει να παράγει αντισώματα μετά από κάποιο διάστημα. Υπάρχουν πολλές πληροφορίες στα προηγούμενα ποστ μου. Βεβαίως και οι γενικές εξετάσεις και για βιταμίνες κλπ. Αλλά ετσι όπως ακούγεται εγώ θα έψαχνα το lyme και τις συλλοιμώξεις του πολύ σοβαρά αλλά ΟΧΙ σε ελληνικά σαιτ. Υπάρχουν ελάχιστες πληροφορίες και τεράστια παραπληροφόρηση (πχ. το λάιμ περνάει με 2 βδομάδες αντιβίωση).

έχω κάποιο υλικό που προσπαθώ εδώ και καιρό να ανεβάσω στο φόρουμ αλλά είναι στα αγγλικά και με πληροφόρησαν από το σάιτ ότι πρέπει να μεταφραστούνε πρώτα:(
Είναι μία μπροσούρα και ένα ερωτηματολόγιο που έχει φτιαχτεί από τον dr. Horowitz, από τους κορυφαίους γιατρούς, ερευνητές και ακτιβιστές της Νόσου, ο οποίος υποστηρίζει ότι όταν δεν υπάρχει δυνατότητα (π.χ. οικονομική) για εξειδικευμένο τεστ και όταν τα συμπτώματα επιμένουν (το λάιμ κάνει μια γκάμα συμπτωμάτων αλλά π.χ. η χρόνια κούραση και ο πόνος είναι από τα πιο χαραστηριστικά) τότε αυτό το ερωτηματολόγιο είναι ένας καλός διαγνωστικός δείκτης. Σκοπεύω να το μεταφράσω αλλά μετά το πρώτη αρρώστια μου ο υπολογιστής με δυσκολεύει και μάλλον θα αργήσει αλλά, το ΕΧΩ στα αγγλικά, για όποιον θέλει. Πιστεύω είναι απαραίτητα, ιδιαίτερα για τους ασθενείς με συμπτώματα που μοιάζουν με ΣΚ, Λύκος, ALS κλπ, και δεν μπορούν να βρουν διάγνωση και για κάποιους που ενδεχομένως έχουν 'ψευδή' διάγνωση
(υπολογίζεται ένα μεγάλο ποσοστό σε Αμερική και Ευρώπη).

Η νόσος του Lyme είναι παραγκωνισμένη για ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥΣ και μόνο λόγους, μια ιστορία που ξεκινάει από τα λόμπι των ασφαλιστικών της Αμερικής και δυστυχώς η παραπληροφόρηση φτάνει και στην Ευρώπη. Εκατομμύρια ασθενείς ανά τον κόσμο υποφέρουν χωρίς διάγνωση και κατάλληλη θεραπεία. Στον κάθε ασθενή παρουσιάζει διαφορετική εκδήλωση, μπορεί το βακτήριο να 'κοιμάται' για χρόνια (bio film) ή να δίνει μικρά ή 'ανεκτά' συμπτώματα κατά καιρούς που πολοί αποδίδουν συχνά στην κακή ψυχολογία του ασθενή κλπ. Μπορεί σταδιακά ή και απευθείας να εκδηλωθεί με πολύ άσχημα συμπτώματα που είναι πολύ επικίνδυνα και μπορούν να απειλήσουν σοβαρά την υγεία.
Ο γιατρός μου στο Βέλγιο και άλλοι γιατροί πιστεύουν ότι μπορέι να καλλήσει όχι μόνο από τσιμπούρι αλλά και από ψείρες, ψύλλους, κουνούπια(!) και ότι άλλο καταναλώνει αίμα και τσιμπάει τον άνθρωπο (υπάρχει ένα παιδί από την Ολλανδία που τσιμπήθηκε στην Κω και έμεινε για χρόνια χωρίς να βλέπει και να περπατά, η μητέρα του που έχει αφιερωθεί στον ακτιβισμό είναι σίγουρι πως ήταν από τσίμπημα Νταβανιού (αλογόμυγα που τσιμπάει πολύ). Μεταδίδεται από μητέρα σε βρέφος αλλά πιθανότατα και σεξουαλικά, κάτι που δεν έχει επιβεβαιωθεί αλλά μάλλον εξηγεί το γεγονός ότι προσβάλλει οικογένειες ολόκληρες.

υγ.εδώ είναι δύσκολο να βλέπω τα μηνύματα,
απαντήστε μου σε προσωπικό μήνυμα ή καλύτερα
στο email μου
yakinthi83@yahoo.gr

καλή σας μέρα
 #134022  από Lena-maria
 Σάβ Ιουν 19, 2021 10:31 pm
Καλησπέρα σε όλους με λένε Λένα και θα ήθελα να σας πω τον Γολγοθά μου εδώ και 2μήνες γέννησα το 5μου παιδάκι Όλα καλά τον πρώτο μήνα περίπου μετά ξαφνικά ένα απόγευμα νιώθω το πόδι να μουδιαζει δεν έδωσα πολύ σημασία αλλά συνεχίστηκε και μάλιστα και στα 2 πόδια περίπου τρεις εβδομάδες μετά νιώθω αδυναμία στα πόδια στους μηρούς και στα γόνατα μετά στο δεξί χέρι και επίδύο τρεις φορές θολούρα στα μάτια μια στο ένα μια στο άλλο δεν ξέρω τι άλλο.Εκανα μαγνητικές εγκεφάλου και αυχένα και μέσης όλες καθαρές μου είπαν μόνο ψυχολογικό όπως μου είπε ο νεβρολογο είναι.Δεν μπορώ να το δεχτώ γιατί γνωρίζω το σώμα μου πρώτη φορά είμαι έτσι 2,5μηνες χωρίς να ξέρω τι μου συμβαίνει.παρακαλω μια συμβουλή ζητάω μόνο ευχαριστώ πολύ.