• Ογκόμορφη εστία

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #114041  από tom80
 Παρ Δεκ 11, 2015 8:19 pm
Εκεί που υγεία μου πήγαινε από το καλό στο καλύτερο και ήμουν στο δοξα σοι ο Θεός ήρθε η ώρα του MRI που συμπίπτει με μια ίωση.

Το αποτέλεσμα: ευμεγέθης αλλοίωση στο ακτινωτό στέφανο με διάμετρο 3 εκ. χαρακτηριστικό ογκόμορφης απομυελίνωσης η οποία περιβάλλεται από οίδημα και προσλαμβάνει σκιαγραφικό.

Μεγάλο ΣΟΚ
Σε τηλεφωνική επικοινωνία με τον γιατρό μου είπε να μην ανησυχώ διότι δεν ανήκω σε αυτήν την μορφή της ΣΚΠ= ογκόμορφη απομυελίνωση διότι δεν είχα μέχρι τώρα ( 6 χρόνια) τέτοια εστία και ότι είναι συνηθισμένο ασθενείς με ΣΚΠ να βγάλουν και τέτοια εστία (ογκόμορφη).
Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν κάποιος από εσάς έχει βγάλει τέτοια εστία?
Δευτέρα πρωί πάω για ενδοφλέβια κορτιζόνη
Εκτιμώ οποιαδήποτε απάντηση
 #114043  από Στάθης
 Σάβ Δεκ 12, 2015 12:13 am
Πρώτη φορά ακούω αυτήν την μορφή Tom.

Με λίγο ψάξιμο βρήκα ότι στα Αγγλικά λέγεται "Tumefactive multiple sclerosis ή Tumor-like MS lesions" και υπάρχουν πολλές πληροφορίες στο Google (στα Αγγλικά).

Καλή δύναμη Tom, εύχομαι γρήγορα περαστικά.
 #133955  από vmpo
 Τρί Ιουν 01, 2021 5:24 pm
Ογκόμορφες εστιες είχα στην τελευταία μαγνητική μετα την εναρξη - για πρώτη φορά- θεραπειας με gylenia. Διαγνωστικα με ΠΣ πριν 2 μηνες.