• Εστίες στον αυχένα

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #113858  από christianaki13
 Τετ Νοέμ 25, 2015 11:07 am
Καλημερα στην ομάδα! Είμαι στο νοσοκομείο για σχημα κορτιζόνης.. 6η υποτροπη μέσα σε ενάμιση χρόνο.. 5 υποτροπες με μουδιασματα και 2 με οπτική νευριτιδα.
Την τελευταία φορά που πήγα στον γιατρό για αλλαγη φαρμακου (μιας και το ρεμπιφ φανηκε να μην αποδιδει) στάθηκε στο γεγονος ότι έχω εστίες κυρίως στον αυχένα και δείχνει να έχω μια ειδικού τύπου σκπ, στην οποία δεν δίνει πότε gillenia γιατί ενδέχεται να υποτροπιασει. Είπε λοιπόν να ξεκινήσω tecfidera. Και πριν προλάβω να το ξεκινήσω να σου η καινούρια υποτροπη!

Εξετάσεις για devic (ΝΜΟ) είχα κάνει στο παρελθόν και είχαν βγει αρνητικές.

Υπάρχει κάποιος συνασθενης που να έχει παρόμοια συμπτώματα ή να παρουσιάζει εστίες κυρίως στον αυχένα; Σας έχει πει κανείς για ειδικού τύπου σκπ; Ο γιατρός μου είναι πολύ εμπειρος αλλα δυστυχώς δε μιλάει πολύ με αποτέλεσμα να με γεμίζει ερωτηματικά.

Ευχαριστω πολύ εκ των προτέρων!
 #113879  από Στάθης
 Πέμ Νοέμ 26, 2015 12:39 pm
Γεια σου Χριστιάνα,

είχα και εγώ 2 εστίες στον αυχένα, μάλιστα η μια ήταν μεγάλη, με αποτέλεσμα ο τότε νευρολόγος να με γεμίσει με άγχος περί δύσκολου σημείου κτλ, αλλά δεν με πτόησαν τα λόγια του, γέμισα με δύναμη, πίστη, αισιοδοξία και κατάφερα ξεπεράσω τα ψυχολογικά εμπόδια των γιατρών και του εαυτού μου.

Η σκπ χωρίζεται σε πολλές κατηγορίες, αλλά θεωρώ το σημαντικότερο ρόλο το παίζει η ηλικία και σε τι είδους γιατρούς θα πέσεις. Υπάρχουν οι επικίνδυνοι, υπάρχουν και οι λειτουργοί, πιο σπάνια ράτσα, αλλά σε βοηθούν να βρεις το δρόμο σου.

Άσχετα το εάν είναι καλός ο γιατρός σου, όλα τα ερωτηματικά σου θα πρέπει να βρίσκεις τις απαντήσεις με δική σου έρευνα π.χ. καλή ώρα όπως στο φόρουμ, φόρουμ στο οποίο βρήκα πολλές απαντήσεις για να πάρω την κατάσταση στα χέρια μου και βρω την υγεία μου.

Όσο για τις υποτροπές, ελπίζω να μπορέσεις σιγά σιγά να τις αποβάλλεις από την εμπειρία της ζωής σου, αλλά αυτό προϋποθέτει το ανέβασμα της πνευματικής σου συχνότητας με μικρά θετικά βήματα καθημερινά. Αυτό δούλεψε σε μένα με τελειότητα !
 #113895  από christianaki13
 Πέμ Νοέμ 26, 2015 11:59 pm
Με προβλημάτισε ιδιαίτερα αυτό το "ειδικού τύπου σκπ". Δηλαδή τι? Αν όχι ΝΜΟ τι άλλο χτυπάει στον αυχένα και έχει τόσες υποτροπες?

Με εχει βοηθήσει πολύ το φόρουμ για διάφορα ερωτήματα που είχα κατά καιρούς γι αυτό και βρήκα το θάρρος να στείλω!

Επίσης, δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αλλά με την προτροπη αλλου γιατρού έκανα εξετάσεις για τη d3 και βρέθηκε πολύ πεσμένη.. ξεκίνησα να παίρνω βιταμίνη! Ας ελπίσουμε να σταματήσουν οι υποτροπες... Βαρέθηκα μέσα έξω κορτιζόνη, αϋπνίες, νευρα...

Ας γκρίνιαξω και λιγο!! :emojis-1:
 #134675  από paraskevi24
 Τρί Δεκ 14, 2021 9:09 am
Καλημερα,
Ειμαι η Παρασκευη και ειμαι 25 χρονων. Πασχω απο ΣΚΠ απο τα 19 μου χρονια. Σχετικα με αυτο που γραψατε εγω προσωπικα με το Rebif πηγαινα πολυ καλα, μονο που μου δημιουργουσε τεραστιες φλεγμονες στα ποδια και στην κοιλια, μου εχει αφησει σημαδια στην κοιλια και η ψυχολογια μου ηταν χαλια. Με το tecfidera η ψυχολογια μου ειναι πολυ καλυτερη αλλα τους τελευταιους μηνες το ξεχνουσα με αποτελεσμα να εμφανισω καινουργιες εστιες χωρις ομως να εχω καποια υποτροπη. Απλως πηγα για τον ετησιο ελεγχο και το καταλαβα. Φοβαμαι οτι θα πρεπει να γυρισω στο Rebif πραγμα που δεν το θελω καθολου και για ολα φταιω εγω. :emojis-22: :emojis-22:
 #134676  από Στάθης
 Τρί Δεκ 14, 2021 8:54 pm
paraskevi24 έγραψε: Τρί Δεκ 14, 2021 9:09 am ....
.....
Φοβαμαι οτι θα πρεπει να γυρισω στο Rebif πραγμα που δεν το θελω καθολου και για ολα φταιω εγω. :emojis-22: :emojis-22:

Γεια σου Παρασκευή.
Πως πήγαινες καλά αφου το Rebif σου δημιουργούσε "τεραστιες φλεγμονες στα ποδια και στην κοιλια, μου εχει αφησει σημαδια στην κοιλια και η ψυχολογια μου ηταν χαλια. " Αυτό μάλλον σημαίνει ότι δεν πήγαινες καλά. Στην ΣΚΠ, η ψυχολογία είναι το πιο σημαντικό για την ζωή μας πιστεύω. Μετά έρχονται όλα τα υπόλοιπα. Εάν ξεχνούσες να πάρεις φάρμακο ίσως αυτό σημαίνει ότι ένιωθες πολύ καλά, ψυχολογικά και σωματικά και σίγουρα δεν φταίς για αυτό.
 #134677  από paraskevi24
 Τετ Δεκ 15, 2021 1:52 pm
Εννοω οτι η μαγνητική μου ήταν ολες πολυ καλες με το rebif αλλα έκλαιγα πριν κανω ενεση!!! Πλεον ειμαι καλα ψυχολογικά αλλα οτι εχτιζα το κατεσρεψα μονη μου
 #134679  από Στάθης
 Τετ Δεκ 15, 2021 5:58 pm
paraskevi24 έγραψε: Τετ Δεκ 15, 2021 1:52 pm Εννοω οτι η μαγνητική μου ήταν ολες πολυ καλες με το rebif αλλα έκλαιγα πριν κανω ενεση!!! Πλεον ειμαι καλα ψυχολογικά αλλα οτι εχτιζα το κατεσρεψα μονη μου

Γιατί το λες αυτό; Κλινικά δεν είσαι μια χαρά ασχέτως των μαγνητικών; Το τι λέει ένα φιλμ από πότε έχει περισσότερο ισχύει από αυτό που ζούμε πραγματικά; Η κλινική μας εικόνα είναι η ουσία πιστεύω. Οπότε προσπάθησε να μην στεναχωριέσαι και δες την ουσία και μην σκέφτεσαι το rebif που σου έκλεβε την ζωή καθημερινά, εστιάσου στην κλινική σου εικόνα και αυτά που σε βοηθούν πραγματικά να είσαι καλά ψυχολογικά και σωματικά σε πραγματικό χρόνο, όχι στα χαρτιά...