• Μια γνώμη θα ήθελα

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #112818  από kelen
 Δευ Αύγ 31, 2015 1:56 am
Καλησπέρα σε όλους. Είμαι καινούργιο μέλος και θα ήθελα τη γνώμη σας γιατί πιστεύω ότι ίσως πάσχω απο σκπ. Πριν λίγες μέρες και εντελώς ξαφνικά θόλωσε το ένα μου μάτι και πονούσε αρκετά. Ο πόνος είναι γύρω απο το μάτι και νιώθω ότι δεν βλέπω καθαρά τα χρώματα και γενικά μια αίσθηση θολότητας. Επισκέφτηκα την οφθαλμίατρό μου, μου έκανε εξετάσεις και μου είπε ότι μάλλον είναι κάποια μόλυνση απο τους φακούς επαφής και μου έδωσε θεραπεία. Πραγματοποίησα τη θεραπεία αλλά δεν άλλαξε σχεδόν τίποτα και θα ξαναπάω αυτές τις μέρες. Γνωρίζω ότι ο καθένας σας δεν είναι γιατρός και δεν σας ζητάω φυσικά να διαγνώσετε την κατάσταση μου. Απλώς θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος είχε παρόμοιο σύμπτωμα ως αρχικό. Λόγω των σπουδών μου γνώριζα θεωρητικά για τη νόσο και τα συμπτώματά της και μου φαίνεται ότι είναι οπτική νευρίτιδα. Ευχαριστώ πολύ
 #112819  από smaroula
 Δευ Αύγ 31, 2015 9:59 am
καλημέρα kelen,
αυτό που περιγράφεις (θολούρα, όχι καλή αίσθηση των χρωμάτων,και ελαφρύς πόνος) ήταν το δικό μου 1ο σύμπτωμα το 2007. Τότε θυμάμαι ότι πήγα πρώτα σε οφθαλμίατρο, ο οποίος δεν είδε κάτι περίεργο στο μάτι, με έβαλε και έκανα μια εξέταση για να δει τα αγγεία του ματιού κτλ και τελικά αφού δεν βρέθηκε άκρη από τον οφθαλμίατρο, μετά τη συμβουλή οικογενειακού γιατρού επισκέφτηκα νευρολόγο που με παρέπεμψε σε μαγνητική. Βρέθηκαν κάποιες εστίες, πήρα μεντρολ αλλά δεν πέρασε εντελώς μετά από 2 μήνες. Έπειτα έκανα υποτροπή πάλι η ίδια θολούρα στο μάτι και ελαφρύς πόνος και πήγα στο νοσοκομείο όπου μου έκαναν όλες τις εξετάσεις. Μου είπαν ότι είναι οπισθοβολβική νευρίτιδα και ότι θεωρητικά θεωρείται σύμπτωμα σκπ. Πέρασε εντελώς η θολούρα με 3ημερο σχήμα κορτιζόνης. Μετά από αυτό δεν είχα κάποια άλλη ενόχληση και δεν πήρα φάρμακα, ύστερα και από παρότρυνση του νευρολόγου, με το σκεπτικό ότι ίσως ήταν μεμονωμένο περιστατικό.
Είχα ξανά ίδια ενόχληση - στο άλλο μάτι - μετά από 8 χρόνια (2015), όπου υποψιασμένη πια πήγα στο νοσοκομείο και μου έκαναν 5νθημερο σχήμα κορτιζόνης και πάλι πέρασε. Τώρα πια οι γιατροί μιλάνε για σκπ επίσημα και έχω πάρει και διάγνωση. Ωστόσο, δεν έχω αποφασίσει τι θα κάνω με το θέμα της φαρμακευτικής αγωγής.
Πρότασή μου είναι να πας σε ένα νοσοκομείο που εφημερεύει και να σου κάνουν όλες τις απαραίτητες εξετάσεις. Αν εξακολουθεί η θολούρα, μην το αφήνεις.
Εύχομαι καλή ευκολία!
 #112820  από petros
 Δευ Αύγ 31, 2015 11:17 am
Οπως το παρουσιαζεις δηλ πονος στο ματι με αλλοιωση χρωματων η θολουρα ταιριαζει με την οπτικη νευριτιδα. Ομως οπτικη νευριτιδα απο μονη της δεν σημαινει και ΣΚΠ. Χρειαζεται περισσοτερο διαερευνηση (μαγνητικη κλπ) και θα δειξει.
Μπορει να σου γραψουν οπτικα δυναμικα .
Συνηθως αυτα τα συμπτωματα περνουν και χωρις κορτιζονη. Απλα επιταχυνεται η διαδικασια με την κορτιζονη.
Σου ευχομαι τα καλυτερα.
 #112822  από kelen
 Δευ Αύγ 31, 2015 1:33 pm
Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις, ναι εφοσον επιμενει θα παω να κανω ολες τις εξετασεις που χρειαζονται και να δω τι γινεται!
 #131453  από Cris
 Σάβ Μάιος 11, 2019 12:41 pm
είχα πόνο αρκετές μέρες και θολή όραση ελαφριά βεβαία και λήγω το κόκκινο χρώμα το έβλεπα λήγω πιο ξεθωριασμένο ελαφριά όμως. Πήγα σ έναν οφθαλμίατρο τις πρώτες μέρες μου έκανε όλα εκεί αριθμούς και τέτοια δεν μου βρήκε κάτι μάδησε κάτι κολλύρια ο πόνος έφυγε η θολούρα είχα πάλι λήγω Ξανά πήγα μετά από 10 μέρες ξανά εξετάσει πάλι τίποτα δεν μου βρήκε μονό λήγω αστιγματισμό. Μετά από κάτι μέρες πάω σε οφθαλμική κλινική πάλι εξετάσει και αυτά με τα χρώματα αριθμούς πάλι τίποτα πολύ λήγω μυωπία μου λέει Τις λέω έχω αναχθεί έχω διαβάσει για σκλ και τέτοια Μου απαντάει οτι δεν έχεις κάτι προς τα εκεί μου είπε πέταξε τα κολλύρια εκείνα που μου είχε δώσει ο άλλος και πάρε ένα άλλο flucon λέγετε 1 σταγόνα για δέκα μέρες την τρίτη μέρα πήγα ένα ταξιδάκι και άρχισα να βλέπω βελτιώσει και είμαι οκ μετά από 10 μέρες από τις σταγόνες. Έχω όμως αναχθεί γιατί δεν ξέρω τι ήταν ότι έχω διαβάσει όλα τα συμπτώματα είναι για οπισθοβολεί νευριτηδα άλλα η οφθαλμίατροι δεν μου είπαν κάτι τετ ειο Υπαρχή κάποια εξετάσει πεδία που να μπορώ να κάνω να δω αν ήταν η όχι οπισθοβολεί νευρίτιδα
 #131723  από Kpoplistener
 Πέμ Ιούλ 25, 2019 5:28 am
kelen έγραψε: Δευ Αύγ 31, 2015 1:56 am Καλησπέρα σε όλους. Είμαι καινούργιο μέλος και θα ήθελα τη γνώμη σας γιατί πιστεύω ότι ίσως πάσχω απο σκπ. Πριν λίγες μέρες και εντελώς ξαφνικά θόλωσε το ένα μου μάτι και πονούσε αρκετά. Ο πόνος είναι γύρω απο το μάτι και νιώθω ότι δεν βλέπω καθαρά τα χρώματα και γενικά μια αίσθηση θολότητας. Επισκέφτηκα την οφθαλμίατρό μου, μου έκανε εξετάσεις και μου είπε ότι μάλλον είναι κάποια μόλυνση απο τους φακούς επαφής και μου έδωσε θεραπεία. Πραγματοποίησα τη θεραπεία αλλά δεν άλλαξε σχεδόν τίποτα και θα ξαναπάω αυτές τις μέρες. Γνωρίζω ότι ο καθένας σας δεν είναι γιατρός και δεν σας ζητάω φυσικά να διαγνώσετε την κατάσταση μου. Απλώς θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος είχε παρόμοιο σύμπτωμα ως αρχικό. Λόγω των σπουδών μου γνώριζα θεωρητικά για τη νόσο και τα συμπτώματά της και μου φαίνεται ότι είναι οπτική νευρίτιδα. Ευχαριστώ πολύ
Κοίτα μπορεί ναι μπορεί και όχι. Εάν έχεις και άλλα συμπτώματα ίσως ναι. ΙΣΩΣ . Δεν ξέρω ..αλλά μπορεί και επειδή χρησιμοποιείς φακούς επαφής να φταιει και αυτό. Δεν ξέρω.

Μην το αφήνεις πάνε κάνε μια εξέταση..οι εικασίες μόνο συνγχηση φερνουν. Εύχομαι πραγματικά να μην έχεις . :emojis-24:
 #131724  από Kpoplistener
 Πέμ Ιούλ 25, 2019 5:34 am
Cris έγραψε: Σάβ Μάιος 11, 2019 12:41 pm είχα πόνο αρκετές μέρες και θολή όραση ελαφριά βεβαία και λήγω το κόκκινο χρώμα το έβλεπα λήγω πιο ξεθωριασμένο ελαφριά όμως. Πήγα σ έναν οφθαλμίατρο τις πρώτες μέρες μου έκανε όλα εκεί αριθμούς και τέτοια δεν μου βρήκε κάτι μάδησε κάτι κολλύρια ο πόνος έφυγε η θολούρα είχα πάλι λήγω Ξανά πήγα μετά από 10 μέρες ξανά εξετάσει πάλι τίποτα δεν μου βρήκε μονό λήγω αστιγματισμό. Μετά από κάτι μέρες πάω σε οφθαλμική κλινική πάλι εξετάσει και αυτά με τα χρώματα αριθμούς πάλι τίποτα πολύ λήγω μυωπία μου λέει Τις λέω έχω αναχθεί έχω διαβάσει για σκλ και τέτοια Μου απαντάει οτι δεν έχεις κάτι προς τα εκεί μου είπε πέταξε τα κολλύρια εκείνα που μου είχε δώσει ο άλλος και πάρε ένα άλλο flucon λέγετε 1 σταγόνα για δέκα μέρες την τρίτη μέρα πήγα ένα ταξιδάκι και άρχισα να βλέπω βελτιώσει και είμαι οκ μετά από 10 μέρες από τις σταγόνες. Έχω όμως αναχθεί γιατί δεν ξέρω τι ήταν ότι έχω διαβάσει όλα τα συμπτώματα είναι για οπισθοβολεί νευριτηδα άλλα η οφθαλμίατροι δεν μου είπαν κάτι τετ ειο Υπαρχή κάποια εξετάσει πεδία που να μπορώ να κάνω να δω αν ήταν η όχι οπισθοβολεί νευρίτιδα
Καλύτερα μια μαγνητική προς το παρόν θα σου πρότεινα.. πάρε παραπεμπτικό και καντην να δεις τι συμβαίνει. Αμάν και αυτοί οι ιατροί! Όλο δεν έχεις το εάν ή το άλλο, αλλά δεν σε βοηθούν να εντοπίσεις τι έχεις. :emojis-28: