• υποτροπή μετά απο κορτιζόνη??

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #102881  από Βασιλικη T.
 Σάβ Μάιος 17, 2014 2:28 pm
κι εμενα αυτος του αιγινητειου δεν μου το πρότεινε αμεσως....(δλδ οταν ειχα ηδη 2 περιστατικα) αλλα μετα το τριτο
 #102882  από Dhm
 Σάβ Μάιος 17, 2014 2:39 pm
Όταν μου είχε πει αυτός πως δεν θα κάνω ακόμα κάποια θεραπεία και πως θα περιμένω,γιατί μπορεί να μην ξαναπάθαινα τίποτα(έπαθα),είχα νευριάσει,γιατί είμαι ακόμα πολύ μικρή και το ρίσκο είναι μεγάλο. Τώρα που έχουν περάσει 13 μήνες από την διάγνωση και 8 μήνες από την έναρξη της Avonex, δεν ξέρω αν το έχω μετανιώσει ακριβώς που επέλεξα να κάνω αυτήν την αγωγή(''δουλεύει''),πάντως υπάρχουν στιγμές που πιστεύω πως με περισσότερη ''δουλειά'' στην ψυχολογία μου και χωρίς κάποια αγωγή,θα ήμουν καλύτερα. Το ''κακό'' επίσης της σχετικά γρήγορης έναρξης της θεραπείας είναι πως δεν ξέρω κάποια πράγματα που νιώθω αν είναι της ασθένειας ή της αγωγής,γιατί δεν είχα την ''ευκαιρία'' να ζήσω πολύ με αυτήν χωρίς κάποια ''βοήθεια''...
 #102887  από Βασιλικη T.
 Σάβ Μάιος 17, 2014 6:56 pm
Dhm έγραψε:Όταν μου είχε πει αυτός πως δεν θα κάνω ακόμα κάποια θεραπεία και πως θα περιμένω,γιατί μπορεί να μην ξαναπάθαινα τίποτα(έπαθα),είχα νευριάσει,γιατί είμαι ακόμα πολύ μικρή και το ρίσκο είναι μεγάλο. Τώρα που έχουν περάσει 13 μήνες από την διάγνωση και 8 μήνες από την έναρξη της Avonex, δεν ξέρω αν το έχω μετανιώσει ακριβώς που επέλεξα να κάνω αυτήν την αγωγή(''δουλεύει''),πάντως υπάρχουν στιγμές που πιστεύω πως με περισσότερη ''δουλειά'' στην ψυχολογία μου και χωρίς κάποια αγωγή,θα ήμουν καλύτερα. Το ''κακό'' επίσης της σχετικά γρήγορης έναρξης της θεραπείας είναι πως δεν ξέρω κάποια πράγματα που νιώθω αν είναι της ασθένειας ή της αγωγής,γιατί δεν είχα την ''ευκαιρία'' να ζήσω πολύ με αυτήν χωρίς κάποια ''βοήθεια''...

να σου πω όλα ειναι 50%-50% .... δεν πιστευω πως πρεπει να το σκεφτεσαι γιατι θα τρελαθεις...πήρες την απόφαση να ακολουθησεις αυτό που σου είπε ο γιατρος που εμπιστεύεσαι... τι πιο λογικό. Δυστυχως μόνο μπορούμε να κάνουμε... γιατι και να το ψαξεις πιο πολυ πάλι δε θα εισαι σιγουρος/η για το τι να κανεις....
 #102889  από Dhm
 Σάβ Μάιος 17, 2014 7:04 pm
Βασιλικη T. έγραψε:
Dhm έγραψε:Όταν μου είχε πει αυτός πως δεν θα κάνω ακόμα κάποια θεραπεία και πως θα περιμένω,γιατί μπορεί να μην ξαναπάθαινα τίποτα(έπαθα),είχα νευριάσει,γιατί είμαι ακόμα πολύ μικρή και το ρίσκο είναι μεγάλο. Τώρα που έχουν περάσει 13 μήνες από την διάγνωση και 8 μήνες από την έναρξη της Avonex, δεν ξέρω αν το έχω μετανιώσει ακριβώς που επέλεξα να κάνω αυτήν την αγωγή(''δουλεύει''),πάντως υπάρχουν στιγμές που πιστεύω πως με περισσότερη ''δουλειά'' στην ψυχολογία μου και χωρίς κάποια αγωγή,θα ήμουν καλύτερα. Το ''κακό'' επίσης της σχετικά γρήγορης έναρξης της θεραπείας είναι πως δεν ξέρω κάποια πράγματα που νιώθω αν είναι της ασθένειας ή της αγωγής,γιατί δεν είχα την ''ευκαιρία'' να ζήσω πολύ με αυτήν χωρίς κάποια ''βοήθεια''...

να σου πω όλα ειναι 50%-50% .... δεν πιστευω πως πρεπει να το σκεφτεσαι γιατι θα τρελαθεις...πήρες την απόφαση να ακολουθησεις αυτό που σου είπε ο γιατρος που εμπιστεύεσαι... τι πιο λογικό. Δυστυχως μόνο μπορούμε να κάνουμε... γιατι και να το ψαξεις πιο πολυ πάλι δε θα εισαι σιγουρος/η για το τι να κανεις....

Αυτό είναι σίγουρο! Αν και τότε δεν ήμουν καν 18, οπότε τυπικά δεν μπορούσα να πάρω αποφάσεις για τον εαυτό μου!(μεταξύ σοβαρού και αστείου :smile-angel: )
 #103328  από Βασιλικη T.
 Τετ Μάιος 28, 2014 4:08 pm
συνεχίζω το θέμα.... γιατι εδω και 2-3 μερες εχω ενα περιεργο αισθημα στην πλάτη-μεση μου.... καθε φορα που κανω κινήσεις όπως πχ να σκυβω το κεφάλι, να σκυβω γενικα κλπ... σαν να με διαπερναει κάτι σαν μουδιασμα-βουητό (αντε να καταλάβετε τι εννοω)... μαλλον είναι απο κούραση ή ορθοπεδικο ... η μηπως όχι????
 #103330  από Tania
 Τετ Μάιος 28, 2014 5:17 pm
Βασιλική,αν καταλαβαίνω αυτό που νιώθεις,πριν δυο χρονια ένιωσα κάτι σαν ηλεκτρικό ρεύμα οταν εσκυβα, στη σπονδυλική στήλη, που αντανακλούσε σε χέρια και πόδια.Κρατησε ένα μήνα και μετά άρχισε να υποχωρεί.Τοτε έκανα μια μαγνητική και βρέθηκε μια εστία στο αυχένα.Δεν ήταν μούδιασμα,όμως,όπως περιγραφεις.Εσυ που το αισθανεσαι;
 #103332  από Βασιλικη T.
 Τετ Μάιος 28, 2014 8:43 pm
εγω καθε φορα που σκυβω το σβερκο μου το νιωθω σε όλο το κομματι εκεινο κατω απο το στηθος ως τη μέση... την πρώτη ημέρα ήταν πιο δυνατο και ανταλακλουσε και στα πόδια... επισης να σου πω πως αν σκυψω το σβέρκο μου μία φορά το νιώθω και αν το επαναλάβω πολλες φορες (3-4) τις επόμενες δεν το νιώθω ... μετα απο 10 λεπτα παλι το ιδιο.... μου μυρίζει κούραση... αλλα να το διακυνδυνευσω ?? εκανα πριν 1 μηνα θωρακα και εγγεφάλου ..... να ξαναπάω στο γιατρό??? μπορει να μου πει πως δεν είναι τπτ αλλα εμενα να μου μείνει η ιδέα... αξιζει να παω να την κάνω ιδιωτικα?

εχω διαβάσει αυτό για το ρευμα που λες (μαλλον απο εσενα) δλδ σε ποναγε??
 #103333  από Βασιλικη T.
 Τετ Μάιος 28, 2014 9:53 pm
λοιπον τελικα πήρα τηλ. το νευρολόγο και μου είπε πως αυτό είναι συμτωμα απο παλιά βλάβη... και δεν ειναι οξυ (δεν αξιολογείται)
 #103335  από Tania
 Τετ Μάιος 28, 2014 10:40 pm
Αφού μίλησες με το νευρολόγο σου, μια χαρά.Οι νευρολόγοι σε αυτό δε δίνουν όντως πολλή σημασία.Εμένα δε με πονούσε, ήταν σαν μια μικρή ενόχληση μέσα στον αυχένα και τη σπονδυλική στήλη μου. Είχε αυτά τα χαρακτηριστικά που είπες - την πρώτη φορά πιο αισθητό και τις επόμενες 2-3 φορές που έσκυβα καθόλου.Τώρα το νιώθω σπάνια, ελάχιστα όταν κουραστώ.Ο νευρολόγος απέδωσε τη σχεδόν εξαφάνιση αυτής της αίσθησης στην επαναμυελίνωση της περιοχής... :smile-thinking:
Μην ανησυχείς...Ίσως να είναι ενοχλητικό, αλλά προσπάθησε να μην το σκέφτεσαι και να του δίνεις σημασία...