• ΠΟΝΟΣ ΣΤΙΣ ΓΑΜΠΕΣ / ΒΑΡΟΣ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #101095  από costas1968
 Παρ Μαρ 21, 2014 3:49 pm
ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΝΩΣΤΟ.
ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΟΛΥ ΣΥΧΝΑ ΠΙΑ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΙΔΙΑ:
ΠΟΝΟΣ ΣΤΙΣ ΓΑΜΠΕΣ ΚΑΙ ΒΑΡΟΣ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΚΙΝΗΣΗΣ.ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΠΑΡΩ ΚΟΡΤΙΖΟΝΗ ΑΥΤΑ ΕΞΑΦΑΝΙΖΟΝΤΑΙ (ΣΧΕΔΟΝ ΤΕΛΕΙΩΣ) ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΚΟΠΗ ΤΗΣ ΝΑ ΕΠΑΝΕΡΧΟΝΤΑΙ.ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΟΧΙ ΚΑΛΗ ΙΣΣΟΡΟΠΙΑ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ.
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΒΓΑΙΝΩ ΕΞΩ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΑ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ.ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΚΟΙΤΑΩ ΕΝΩ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΠΙΑ ΕΝΤΟΝΑ ΜΗΠΩΣ ΕΧΩ ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΣΚΠ.ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΣΟΒΑΡΑ ΠΑΝΤΩΣ ΣΤΟ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΠΟΥ ΕΧΩ ΜΕ ΤΗΝ ΓΙΑΤΡΟ ΤΟΝ ΑΠΡΙΛΙΟ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΑΝ ΜΟΥ ΠΕΙ <<ΘΕΡΑΠΕΙΑ>> ΜΕ ΙΝΤΕΡΦΕΡΟΝΗ.ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΛΩ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΛΩ....
:smile-sweating:
 #101096  από litsa
 Παρ Μαρ 21, 2014 4:16 pm
Δοκίμασε να πάρεις για αρκετό καιρό μαγνήσιο πρωί - βράδυ..

επίσης και ΑΛΜΟΡΑ για μερικές μέρες 1Χ2 ... ναι αυτό με τους ηλεκτρολύτες και την απαίσια γεύση
... βοηθάει και ας μην το λένε οι νευρολόγοι!

σε μένα κάνει καλό.. πχ τον σεπτέμβριο τα έχω αυτά τα συμπτώματα... ή τώρα πρόσφατα που πονούσαν οι γάμπες.. αύξησα το μαγνήσιο σε 2 την ημέρα των 150 mg.. αν είναι και φυτικό συμπλήρωμα ακόμα καλύτερα!!


τέσπα, ας μην θεωρηθεί ότι κάνω τον γιατρό! αναφέρω απλά κάτι φθηνό και αποτελεσματικό, χωρίς να είναι φάρμακο ... που εγώ είδα κάποιο αποτέλεσμα...
 #101098  από costas1968
 Παρ Μαρ 21, 2014 4:40 pm
litsa έγραψε:Δοκίμασε να πάρεις για αρκετό καιρό μαγνήσιο πρωί - βράδυ..

επίσης και ΑΛΜΟΡΑ για μερικές μέρες 1Χ2 ... ναι αυτό με τους ηλεκτρολύτες και την απαίσια γεύση
... βοηθάει και ας μην το λένε οι νευρολόγοι!

σε μένα κάνει καλό.. πχ τον σεπτέμβριο τα έχω αυτά τα συμπτώματα... ή τώρα πρόσφατα που πονούσαν οι γάμπες.. αύξησα το μαγνήσιο σε 2 την ημέρα των 150 mg.. αν είναι και φυτικό συμπλήρωμα ακόμα καλύτερα!!


τέσπα, ας μην θεωρηθεί ότι κάνω τον γιατρό! αναφέρω απλά κάτι φθηνό και αποτελεσματικό, χωρίς να είναι φάρμακο ... που εγώ είδα κάποιο αποτέλεσμα...

ΤΟ ΑΛΜΟΡΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ
ΤΟ ΜΑΓΝΗΣΙΟ ΜΟΝΟ ΣΕ ΚΡΑΜΠΕΣ ΜΕ ΒΟΗΘΑΕΙ
ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ ΠΑΝΤΩΣ ;)
 #101100  από litsa
 Παρ Μαρ 21, 2014 5:29 pm
έχεις δοκιμάσει το αλμόρα?
 #101105  από costas1968
 Παρ Μαρ 21, 2014 7:23 pm
litsa έγραψε:έχεις δοκιμάσει το αλμόρα?

ΝΑΙ ΠΕΡΣΙ.
ΑΠΟ ΕΔΩ ΤΟ ΕΙΧΑ ΔΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΗΡΑ.
2-3 ΜΕΡΕΣ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ.
:smile-cash:
 #101164  από desie manous
 Κυρ Μαρ 23, 2014 7:44 pm
εγω παιρνω ιντερφερονη ενα χρονο τωρα κ οι πονοι στις πατουσες κ το βαρος στα ποδια το εχω σχεδον παντα.καποιες μερες λιγοτερο,αλλες περισσοτερο.αρα δεν νομιζω οτι η ενεση θα ανακουφισει τους πονους σου.η μηπως εννοεις οτι αυτα ειναι υποτροπες;
 #101178  από costas1968
 Δευ Μαρ 24, 2014 11:10 am
αυτό που λεσ αποδυκνυει αυτό που λενε ολοι ότι δεν θεραπευουν οι ιντερφερονες.Απλα υποτίθεται ότι κατά 30% μειωνουν τις υποτρπες.Ενα ρημαδι φαρμακο που να το παρω και να πω ότι ρε παιδι μου τελος συμπτώματα δεν υπαρχει.μονο η κορτιζονη και αυτή βεβαια δεν είναι πασατεμπος για καθημερινη χρηση.την ατυχια μου...
 #101183  από desie manous
 Δευ Μαρ 24, 2014 2:07 pm
ναι εννοειται οτι τις παιρνω για τις υποτροπες,αυτο αλλωστε μου εξηγησε κ ο γιατρος μου.στο ενεφερα ομως για να μην θεωρεις υπευθυνο για τους πονους σου το γεγονος οτι δεν τις παιρνεις.ευχομαι συντομα να νιωσεις καλυτερα με οποινδηποτε τροπο δοκιμασεις.αν βρεις κ τιποτα καινουριο ειδοποιησε κι εμενα!!!!καλο κουραγιο
 #101186  από costas1968
 Δευ Μαρ 24, 2014 2:35 pm
desie manous έγραψε:ναι εννοειται οτι τις παιρνω για τις υποτροπες,αυτο αλλωστε μου εξηγησε κ ο γιατρος μου.στο ενεφερα ομως για να μην θεωρεις υπευθυνο για τους πονους σου το γεγονος οτι δεν τις παιρνεις.ευχομαι συντομα να νιωσεις καλυτερα με οποινδηποτε τροπο δοκιμασεις.αν βρεις κ τιποτα καινουριο ειδοποιησε κι εμενα!!!!καλο κουραγιο

:smile-flower: