• μυγακια χιονια??

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #97407  από Billaros
 Τρί Δεκ 03, 2013 1:05 pm
καλησπερα παλι παρακαλω αν μπορειτε να με βοηθησετε ειχα ξαναγραψει πιο παλια..ειμαι 27 χρονων εχω παει σε νευρολογους και εχω νοσιλευτει μια φορα χωρις ομως καποιο εβρημα ι κατι στις μαγνιτικες εγκεφαλου και αυχενα ι τελευταια εγινε τελη φλεβαρη του 13..τωρα τον τελευταιο μηνα εχω μεγαλη αυξηση στα μυγακια μεχρι και αυτη τι στιγμη βλεπω να νε στιη οθονη και καποια απο αυτα σαν μαυρα στιγματα και επεισης παρατηρισα οταν κοιταζω καποιο τοιχο ι ακομα και αν εστιασω στιν οθονη βλεπω κατι να τρεμει σαν χαλασμενη τηλεοραση σαν χιονι περιπου λετε να ειναι καποιο θεμα για σκπ πηγα σε οφθαλμιατρο δεν μου βρηκε κατι στα ματια μετα απο βυθοσκοπηση κλπ..τι να κανω τωρα να παω να ξανακανω μαγνιτικη δεν ξερω τα χω πεξει εχω τις τελευταιες μερες αυτο το θεμα με τα χιονια και εχω τρελαθει βαλε και τα μυγακια και τον αστιγματισμο επεισης που εχω..αν μπορειτε πειτε μου τι να κανω μια βοηθεια??
 #97419  από Κωνσταντίνα
 Τρί Δεκ 03, 2013 8:49 pm
Billaros έγραψε:καλησπερα παλι παρακαλω αν μπορειτε να με βοηθησετε ειχα ξαναγραψει πιο παλια..ειμαι 27 χρονων εχω παει σε νευρολογους και εχω νοσιλευτει μια φορα χωρις ομως καποιο εβρημα ι κατι στις μαγνιτικες εγκεφαλου και αυχενα ι τελευταια εγινε τελη φλεβαρη του 13..τωρα τον τελευταιο μηνα εχω μεγαλη αυξηση στα μυγακια μεχρι και αυτη τι στιγμη βλεπω να νε στιη οθονη και καποια απο αυτα σαν μαυρα στιγματα και επεισης παρατηρισα οταν κοιταζω καποιο τοιχο ι ακομα και αν εστιασω στιν οθονη βλεπω κατι να τρεμει σαν χαλασμενη τηλεοραση σαν χιονι περιπου λετε να ειναι καποιο θεμα για σκπ πηγα σε οφθαλμιατρο δεν μου βρηκε κατι στα ματια μετα απο βυθοσκοπηση κλπ..τι να κανω τωρα να παω να ξανακανω μαγνιτικη δεν ξερω τα χω πεξει εχω τις τελευταιες μερες αυτο το θεμα με τα χιονια και εχω τρελαθει βαλε και τα μυγακια και τον αστιγματισμο επεισης που εχω..αν μπορειτε πειτε μου τι να κανω μια βοηθεια??
Σε νευρολόγο ξαναπήγες μετά τη νέα αύξηση στα μυγάκια-στίγματα-χιόνια;;Αν όχι κάνε το.

Πάντως αν οφθαλμολογικά είσαι οκ, παρατήρησε αν τα συμπτώματα είναι μόνιμα και όχι περιοδικά για να πληροφορήσεις σωστά το νευρολόγο.
Αν δεν είναι μόνιμα, κάνε τίποτα εξετάσεις αίματος(η αναιμία μπορεί να κάνει κάτι τέτοια), χαλάρωσε και οι μυγούλες θα πετάξουν, τα χιόνια θα λειώσουν και θα έρθεις στα ίσα σου.Ψυχραιμία Billare επειδή δικαιολογημένα φοβάσαι :smile-worried:
Ολα να σου πάνε καλά, ενημέρωσέ μας :smile-nod:
 #97421  από Billaros
 Τρί Δεκ 03, 2013 10:09 pm
Κωνσταντίνα έγραψε:
Billaros έγραψε:καλησπερα παλι παρακαλω αν μπορειτε να με βοηθησετε ειχα ξαναγραψει πιο παλια..ειμαι 27 χρονων εχω παει σε νευρολογους και εχω νοσιλευτει μια φορα χωρις ομως καποιο εβρημα ι κατι στις μαγνιτικες εγκεφαλου και αυχενα ι τελευταια εγινε τελη φλεβαρη του 13..τωρα τον τελευταιο μηνα εχω μεγαλη αυξηση στα μυγακια μεχρι και αυτη τι στιγμη βλεπω να νε στιη οθονη και καποια απο αυτα σαν μαυρα στιγματα και επεισης παρατηρισα οταν κοιταζω καποιο τοιχο ι ακομα και αν εστιασω στιν οθονη βλεπω κατι να τρεμει σαν χαλασμενη τηλεοραση σαν χιονι περιπου λετε να ειναι καποιο θεμα για σκπ πηγα σε οφθαλμιατρο δεν μου βρηκε κατι στα ματια μετα απο βυθοσκοπηση κλπ..τι να κανω τωρα να παω να ξανακανω μαγνιτικη δεν ξερω τα χω πεξει εχω τις τελευταιες μερες αυτο το θεμα με τα χιονια και εχω τρελαθει βαλε και τα μυγακια και τον αστιγματισμο επεισης που εχω..αν μπορειτε πειτε μου τι να κανω μια βοηθεια??
Σε νευρολόγο ξαναπήγες μετά τη νέα αύξηση στα μυγάκια-στίγματα-χιόνια;;Αν όχι κάνε το.

Πάντως αν οφθαλμολογικά είσαι οκ, παρατήρησε αν τα συμπτώματα είναι μόνιμα και όχι περιοδικά για να πληροφορήσεις σωστά το νευρολόγο.
Αν δεν είναι μόνιμα, κάνε τίποτα εξετάσεις αίματος(η αναιμία μπορεί να κάνει κάτι τέτοια), χαλάρωσε και οι μυγούλες θα πετάξουν, τα χιόνια θα λειώσουν και θα έρθεις στα ίσα σου.Ψυχραιμία Billare επειδή δικαιολογημένα φοβάσαι :smile-worried:
Ολα να σου πάνε καλά, ενημέρωσέ μας :smile-nod:
εχω κανει πριν κανα μηνα γενικι και ιταν ολα οκ πηρα σημερα το νευρολογο μου πε να παω σε οφθαλμιατρο αυτο μου πε δεν εχει σχεση με νευρολογικα δεν ξερω τι να κανω..
 #97439  από Billaros
 Τετ Δεκ 04, 2013 2:09 pm
πηγα και σε αλλον οφθαλμιατρο στο αθηνων στα εξωτερικα παλι ολα καλα και εκει μονο μια σισορευση του υαλοειδους μου ειπε που συμβενει σε ολους με τα χρονια..τωρα τι αλλο να κανω δεν ξερω εχουμε τρελαθει απο τα συμτωματα δεν ξερουμε τι εχουμε :smile-evilgrin:
 #97541  από Still
 Παρ Δεκ 06, 2013 2:58 pm
Είχα μυγάκια και χιόνια πολύ πριν τη σκπ.
Στην περίπτωσή μου, δεν φαίνεται να σχετίζονται.
Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις απλές πράξεις ξεκούρασης των ματιών.
Εάν βλέπεις πολύ τηλεόραση ή δουλεύεις μπροστά σε οθόνη, ν' ανοιγοκλείνεις τα βλέφαρα συχνά, να βάζεις τεχνητά δάκρυα 5 φορές τη μέρα, και να κοιμάσαι με μάσκα ύπνου.
Προσπάθησε γενικά να ρίχνεις συχνά βλέμματα κάπου μακρυά.
:smile-cool: :smile-cool: :smile-cool: :smile-cool: :smile-hi:
 #97562  από Billaros
 Παρ Δεκ 06, 2013 10:35 pm
Still έγραψε:Είχα μυγάκια και χιόνια πολύ πριν τη σκπ.
Στην περίπτωσή μου, δεν φαίνεται να σχετίζονται.
Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις απλές πράξεις ξεκούρασης των ματιών.
Εάν βλέπεις πολύ τηλεόραση ή δουλεύεις μπροστά σε οθόνη, ν' ανοιγοκλείνεις τα βλέφαρα συχνά, να βάζεις τεχνητά δάκρυα 5 φορές τη μέρα, και να κοιμάσαι με μάσκα ύπνου.
Προσπάθησε γενικά να ρίχνεις συχνά βλέμματα κάπου μακρυά.
:smile-cool: :smile-cool: :smile-cool: :smile-cool: :smile-hi:
ευχαριστω φιλε για τιν απαντηση..με τα δακρια τα μιγακια ξερω δεν τα πολιβλεπεις οταν βαζεις εμενα αυτο που με καιει ειναι αυτα τα χιονια που ανεφερα διαβασα αρκετι τα χουν χωρις ομως να σημενει κατι απο μονο του βεβαια ειναι αρκετα ενοχλητικο αμα το προσεχεις και το εστιαζεις θα παω παλι σε καποιον νευρολογο να με δει μονο αλλα απο οτι μιλισα μαζι του μου αυτο δεν εχει να κανει με νευρολογο τα χω λιγο μπερδεψει ι εγω ι οι γιατροι..
 #97568  από fillcinefil
 Σάβ Δεκ 07, 2013 1:02 am
Κάπου εδώ παραδίπλα δίνω μια προσωπική εμπειρία. Ρίξε μια ματιά: viewtopic.php?f=47&t=3896&p=89339#p89339
Ίσως διαφορετική η περίπτωση, αλλά δες (ίσως) και έναν οφθαλμίατρο και γενικά μην θεωρείς defacto ότι όλα είναι από την ΠουΣου. Εκτός από το συγκεκριμένο είμαστε και άνθρωποι με σάρκα και οστά και άρα... "επιρρεπείς" και για όλες τις υπόλοιπες ασθένειες.
 #98084  από Barrett
 Κυρ Δεκ 22, 2013 8:55 pm
Ειχα πριν κανα 4 μηνο οχι δεν εχουν να κανουν με σκπ απ οσο μου ειπαν,[i] αυτα τα "μυγακια", "κλωστες" ,"καπνοι" ωφειλονται συνηθως σε περιφερικες εκφυλιστικες αλλοιωσεις τυπου "snail track". υπαρχει μια πιο λεπτομερης βυθοσκοπιση γιαυτο παιρνει περισσοτερη ωρα θελει και αλλα κολλυρια. εαν δεν σου περασει με καποιες ημερες ξεκουρασης των ματιων (κοψε ΤιΒΙ,διαβασματα πολυωρα.κλπ) εαν βλεπεις οτι γινεται πιο εντονο συνεχως(εμενα μου περασε)υπαρχει μια επεμβασουλα με laser μπαινεις βγαινεις δεν ειναι τιποτα σαν επισκεψη για βυθοσκοπιση ενα πραγμα.(αυτο απλα σου κλεινει καποιες μικρες ασ πουμε "ρωγμες" στον αμφιφλιστροειδη.
 #109487  από eleni POL
 Πέμ Φεβ 19, 2015 10:10 am
Ενα από τα πιο συχνά ενοχλήματα που αναφέρουν οι ασθενείς που επισκέπτονται τον οφθαλμίατρο είναι τα “μυγάκια” που βλέπουν στο οπτικό τους πεδίο, τα οποία γίνονται ιδιαίτερα αντιληπτά όταν κοιτούν σε ομοιόμορφο οπτικό πεδίο. Τα «μυγάκια» ή μυιοψίες ή floaters, γίνονται συνήθως περισσότερο ευδιάκριτα σε ένα φωτεινό υπόβαθρο,

Πηγή: http://www.iatrikanea.gr/2015/13190/#ixzz3SAzxHmeq
Follow us: iatrikanea.gr on Facebook


http://www.iatrikanea.gr/2015/13190/
απο το φιλο Νάσο.
Συνημμένα
Is_There_an_Eye_Floaters_Solution.jpg
Is_There_an_Eye_Floaters_Solution.jpg (15.44 KiB) Προβλήθηκε 9721 φορές
 #134680  από Σοφία Ρούσα
 Τετ Δεκ 15, 2021 6:19 pm
καλησπερα σας ! ειαι 21 ετων και εδω και δυο μηνες ξαφνικα εμφανισα μυγακια και με κουραζουν πολυ! αναρωτιμαι αν θα περασειι ποτε αυτο.. δεν ζωω φυσιολογικα ετσι........................ πήγα σε οφθαλμιατρο και δεν βρηκε κατι.. αν υπαρχει καποιος που συμπασχει να εμφανιστει παρακαλωωω.... το ξεπερασε αυτο ποτε κανεις??????