• Σύμπτωμα στον ύπνο;

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #88614  από Giot
 Παρ Απρ 12, 2013 5:01 pm
Γειά σε όλους
Ηθελα να ρωτήσω εάν έχει συμβεί και σε άλλον. Τη νύχτα ξύπνησα μερικές φορές και δεν μπορούσα να κουνήσω το χέρι μου από τον ώμο, μόνο τον αγκώνα κινούσα (δηλ. ανοιγόκλεινα το χέρι). Ηταν λες και δεν με "υπάκουε". Οταν ξύπνησα κανονικά, σιγά σιγά επανήλθε η δύναμη. Το ζήτημα είναι ότι εγώ μέχρι τώρα είχα αδυναμία στο αριστερό χέρι και πόδι -και αυτό ήταν το δεξί- και ότι ο νευρολόγος μου έχει πει ότι ένα σύμπτωμα είναι σύμπτωμα εάν κρατήσει ένα 24ωρο τουλάχιστον. Και αυτό που με προβληματίζει είναι ότι συμβαίνει στον ύπνο και όταν ξυπνάω είναι εντάξει, το λέω επειδή μου έχει ξανασυμβεί.
 #88616  από anastasis
 Παρ Απρ 12, 2013 5:41 pm
Μην ανησυχεις,,,προφανως το πλακωνεις στον υπνο σου με αποτελεσμα να μειωνεις την ροη του αιματος και με το που επανερχεται η φυσιολογικη ροη εξαφανιζεται και το μουδιασμα...Συμβαινει συνεχεια και σε πολυ κοσμο φανταζομαι... :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow:
 #88624  από ΑΝΝΑ59
 Παρ Απρ 12, 2013 6:56 pm
Giot έγραψε:Γειά σε όλους
Ηθελα να ρωτήσω εάν έχει συμβεί και σε άλλον. Τη νύχτα ξύπνησα μερικές φορές και δεν μπορούσα να κουνήσω το χέρι μου από τον ώμο, μόνο τον αγκώνα κινούσα (δηλ. ανοιγόκλεινα το χέρι). Ηταν λες και δεν με "υπάκουε". Οταν ξύπνησα κανονικά, σιγά σιγά επανήλθε η δύναμη. Το ζήτημα είναι ότι εγώ μέχρι τώρα είχα αδυναμία στο αριστερό χέρι και πόδι -και αυτό ήταν το δεξί- και ότι ο νευρολόγος μου έχει πει ότι ένα σύμπτωμα είναι σύμπτωμα εάν κρατήσει ένα 24ωρο τουλάχιστον. Και αυτό που με προβληματίζει είναι ότι συμβαίνει στον ύπνο και όταν ξυπνάω είναι εντάξει, το λέω επειδή μου έχει ξανασυμβεί.
:think: Το παθαινω συχνα !!!!!!! Ομως, δεν δινω σημασια !!! Αφου επανερχεται , δεν με νοιαζει!!!! Τα ΜΟΝΙΜΑ , με απασχολουν..... :greetings-waveyellow:
 #88626  από stavrina117
 Παρ Απρ 12, 2013 8:14 pm
Giot έγραψε:Γειά σε όλους
Ηθελα να ρωτήσω εάν έχει συμβεί και σε άλλον. Τη νύχτα ξύπνησα μερικές φορές και δεν μπορούσα να κουνήσω το χέρι μου από τον ώμο, μόνο τον αγκώνα κινούσα (δηλ. ανοιγόκλεινα το χέρι). Ηταν λες και δεν με "υπάκουε". Οταν ξύπνησα κανονικά, σιγά σιγά επανήλθε η δύναμη. Το ζήτημα είναι ότι εγώ μέχρι τώρα είχα αδυναμία στο αριστερό χέρι και πόδι -και αυτό ήταν το δεξί- και ότι ο νευρολόγος μου έχει πει ότι ένα σύμπτωμα είναι σύμπτωμα εάν κρατήσει ένα 24ωρο τουλάχιστον. Και αυτό που με προβληματίζει είναι ότι συμβαίνει στον ύπνο και όταν ξυπνάω είναι εντάξει, το λέω επειδή μου έχει ξανασυμβεί.

Μην αγχωνεσαι οντως μπορει να το πλακωνεις οπως ειπε κ ο anastasis...σου συμβαινει συχνα;εγω αυτο το ειχα με το ποδι πριν 3 χρονια για καμια βδομαδα.
Δεν ειναι τιποτα..ολα της νοσου μας ειναι..παντα αισιοδοξη να εισαι...κ παντα να χαμογελαςςςςςςςς..
 #88630  από billios
 Παρ Απρ 12, 2013 10:35 pm
Ο Αναστασιος μαλλον εχει δικιο,ισως αν αλλαξεις σταση υπνου να καταλαβεις τη διαφορα
 #88671  από Giot
 Κυρ Απρ 14, 2013 1:51 pm
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά.
Οχι δεν είναι η πλευρά που κοιμάμαι και πλακώνω στον ύπνο, είναι η άλλη και γι΄αυτό μου κάνει εντύπωση. Εν πάσει περιπτώσει έτσι κι αλλιώς δεν μπορώ να κάνω κάτι περιμένω και το ξεχνάω προς το παρόν, θα το πω και στον γιατρό.
 #88690  από Π.Μ79
 Κυρ Απρ 14, 2013 10:08 pm
Αυτό που αισθάνεσαι έχει να κάνει με λάθος στάση στον ύπνο. Από τη στιγμή που σου περνάει, όταν κινηθείς σωστά αφού σηκωθείς, τότε σίγουρα δεν έχει να κάνει με την σκπ.
 #88694  από marian77
 Δευ Απρ 15, 2013 9:26 am
αφού φεύγει το πρωί μην ανησυχείς!!! :greetings-waveyellow:
 #95058  από nanablue
 Κυρ Σεπ 29, 2013 6:59 pm
καλησπέρα παιδιά, κι εμένα μου συμβαίνει αυτό αλλά ταλαντοψία. κάπου διάβασα ότι συμβαίνει να έχεις ταλαντοψία στο REM (στάδια του ύπνου) και όταν ξυπνήσω μια χαρά!
Έχω κουνημένα όνειρα.. ελπίζω να περάσει σύντομα

:scared-shocked:
 #95140  από ΣΤΕΦΑΝΟΣ
 Τρί Οκτ 01, 2013 4:00 am
Giot έγραψε:Γειά σε όλους
Ηθελα να ρωτήσω εάν έχει συμβεί και σε άλλον. Τη νύχτα ξύπνησα μερικές φορές και δεν μπορούσα να κουνήσω το χέρι μου από τον ώμο, μόνο τον αγκώνα κινούσα (δηλ. ανοιγόκλεινα το χέρι). Ηταν λες και δεν με "υπάκουε". Οταν ξύπνησα κανονικά, σιγά σιγά επανήλθε η δύναμη. Το ζήτημα είναι ότι εγώ μέχρι τώρα είχα αδυναμία στο αριστερό χέρι και πόδι -και αυτό ήταν το δεξί- και ότι ο νευρολόγος μου έχει πει ότι ένα σύμπτωμα είναι σύμπτωμα εάν κρατήσει ένα 24ωρο τουλάχιστον. Και αυτό που με προβληματίζει είναι ότι συμβαίνει στον ύπνο και όταν ξυπνάω είναι εντάξει, το λέω επειδή μου έχει ξανασυμβεί.
Γειά σου και από εμένα σε καταλαβαίνω απόλυτα παρόμοια συμπτώματα εχω και εγώ πχ τώρα τα πρωινα τα άκρα των χεριών μου και ο ώμος μου είναι πιασμενα για κανένα 5' ,σε συγκεκριμένη θέση ο καρπός και δάκτυλα μουδιαζουν και επανέρχονται όταν βάλω οριζοντίως . Παλιότερα είχα άλλο θέμα αν έκανα απότομα να πιάσω κάτι από το κομοδίνο τότε το χέρι μου μυρμήγκιαζε όλο , δεν το έλεγχα και μαζευόταν πρός το στήθος μου δεν μπορούσα να πιάσω τίποτα για καμία ώρα και μετά όλα οκ .
Περίεργα πράγματα σου λέω , γιαυτό και σε πιστεύω . Τώρα τα παιδιά που λένε δεν είναι τίποτα το πλακωσες κτλ μου θυμίζουν το γιατρό που μου έλεγε τα ψυχοσωματικα σου είναι !! Μα γιατρέ με χτυπάνε στη πλάτη και εσθανομε σαν το εκκρεμές ςςςςςςςςς ιδέα σου είναι και αλλά πολλά . Παντός αφού σου φεύγει μετά από λίγο πιστεύω ότι θα κάνει τον κύκλο του . :mrgreen: