• Σύμπτωμα στον ύπνο;

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #130624  από Kpoplistener
 Παρ Οκτ 19, 2018 5:54 am
anastasis έγραψε: Παρ Απρ 12, 2013 5:41 pm Μην ανησυχεις,,,προφανως το πλακωνεις στον υπνο σου με αποτελεσμα να μειωνεις την ροη του αιματος και με το που επανερχεται η φυσιολογικη ροη εξαφανιζεται και το μουδιασμα...Συμβαινει συνεχεια και σε πολυ κοσμο φανταζομαι... :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow:
Και εγω το παθαινω αλλα θυμαμαι την σταση του υπνου μου και καταλαβαινω πως δεν το πλακωνω το επαθα και με το ποδι και με ποδι με χερι και ποδι με ποδι. Ας μην ωραιωποιηουμε την κατασταση δεν νομιζω οτι απλα το "πλακωσε"
 #130627  από Aguilar
 Παρ Οκτ 19, 2018 5:20 pm
Το θέμα είναι από το 2013, αλλά παραμένει πάντα επίκαιρο :emojis-11:
Σε εμένα ήδη τα τελευταία 1-2 χρόνια μούδιαζαν τα πόδια όταν καθόμουν ακίνητος στην ίδια ακριβώς στάση για πολλή ώρα (π.χ. μπροστά στον υπολογιστή). Ήταν επόμενο και γι'αυτό δεν έδωσα τότε σημασία, όμως, τώρα που το σκέφτομαι, δεν μου συνέβαινε πιο παλιά. Πλέον, καθημερινά, με το που ξυπνάω, έχω μουδιασμένα χέρια και στόμα! Ο νευρολόγος το προσπέρασε.
 #130629  από Νικολετα
 Παρ Οκτ 19, 2018 8:02 pm
Giot έγραψε:Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά.
Οχι δεν είναι η πλευρά που κοιμάμαι και πλακώνω στον ύπνο, είναι η άλλη και γι΄αυτό μου κάνει εντύπωση. Εν πάσει περιπτώσει έτσι κι αλλιώς δεν μπορώ να κάνω κάτι περιμένω και το ξεχνάω προς το παρόν, θα το πω και στον γιατρό.
Καλησπέρα! Ξυπνάω σχεδόν κάθε μερα και δεν μπορώ να κουνήσω τον δεξί μου ώμο. μετά απο κάποια ώρα επανέρχεται. Δεν οφείλεται στο γεγονος οτι το "πλακώνω "γιατι κοιμάμαι απο την άλλη πλευρα. Εν το μεταξύ εχω ακριβώς όπως κι εσύ αδυναμία στο αριστερο πόδι και χερι. Η νευρολόγος απλα το προσπερασε.. Δεν ξερώ γιατί συμβαίνει εδώ και 3 μήνες..Αν τυχόν πάρεις απάντηση ενημερωσε κι εμάς!!! :emojis-1:
 #131046  από Kpoplistener
 Σάβ Φεβ 02, 2019 5:36 pm
Aguilar έγραψε: Παρ Οκτ 19, 2018 5:20 pm Το θέμα είναι από το 2013, αλλά παραμένει πάντα επίκαιρο :emojis-11:
Σε εμένα ήδη τα τελευταία 1-2 χρόνια μούδιαζαν τα πόδια όταν καθόμουν ακίνητος στην ίδια ακριβώς στάση για πολλή ώρα (π.χ. μπροστά στον υπολογιστή). Ήταν επόμενο και γι'αυτό δεν έδωσα τότε σημασία, όμως, τώρα που το σκέφτομαι, δεν μου συνέβαινε πιο παλιά. Πλέον, καθημερινά, με το που ξυπνάω, έχω μουδιασμένα χέρια και στόμα! Ο νευρολόγος το προσπέρασε.
Ε φυσικά και θα το προσπερνούσε.. τέλος πάντων εύχομαι να είσαι καλύτερα τωρα :emojis-16:
 #131056  από Aguilar
 Πέμ Φεβ 07, 2019 4:56 am
Είμαι αρκετά καλύτερα, σε ευχαριστώ! Δεν πρέπει να ήταν λόγω ΣκΠ γιατί οι αιμωδίες της πάθησης διαρκούν πολύ περισσότερο. Απλώς έχουμε την τάση να τα αποδίδουμε όλα εκεί.
 #131747  από Kpoplistener
 Τρί Ιούλ 30, 2019 10:53 am
ΑΝΝΑ59 έγραψε: Παρ Απρ 12, 2013 6:56 pm
Giot έγραψε:Γειά σε όλους
Ηθελα να ρωτήσω εάν έχει συμβεί και σε άλλον. Τη νύχτα ξύπνησα μερικές φορές και δεν μπορούσα να κουνήσω το χέρι μου από τον ώμο, μόνο τον αγκώνα κινούσα (δηλ. ανοιγόκλεινα το χέρι). Ηταν λες και δεν με "υπάκουε". Οταν ξύπνησα κανονικά, σιγά σιγά επανήλθε η δύναμη. Το ζήτημα είναι ότι εγώ μέχρι τώρα είχα αδυναμία στο αριστερό χέρι και πόδι -και αυτό ήταν το δεξί- και ότι ο νευρολόγος μου έχει πει ότι ένα σύμπτωμα είναι σύμπτωμα εάν κρατήσει ένα 24ωρο τουλάχιστον. Και αυτό που με προβληματίζει είναι ότι συμβαίνει στον ύπνο και όταν ξυπνάω είναι εντάξει, το λέω επειδή μου έχει ξανασυμβεί.
:think: Το παθαινω συχνα !!!!!!! Ομως, δεν δινω σημασια !!! Αφου επανερχεται , δεν με νοιαζει!!!! Τα ΜΟΝΙΜΑ , με απασχολουν..... :greetings-waveyellow:
Κι εγώ όταν το παθαίνω δεν δίνω σημασία , έχω συνηθίσει πλέον απλά λίγο σοκαρομαι στην αρχή αλλά μέρα είμαι οκ. Σκέφτομαι "άρχισε πάλι τα τρελά της" :smile-mmm: