• Αναπνευστικά;;;

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #129804  από Kpoplistener
 Τετ Μαρ 28, 2018 2:39 am
Παιδια πηγα στον γιατρο και του ανέφερα το αναπνευστικο που ειχα . αλλα και την δυσκολία στην καταποση ...υποστιριζει οτι δεν εχουν καμια σχεση με την σκπ...και οτι ειναι απο ανχος και κρισεις πανικου.....εγω ομως δεν υσηχασα με την απαντηση του..αμα δεν ξερουν καλυτερα να το πουν παρα να ειναι απολυτοι και να το παιζουν ξερολες...πραγματικά ο τροπος τους με κανει να μην θελω να ξανα αναφερω τίποτα. .με εχουν κουρασει
 #130540  από Κωστας Βακουφαρης
 Τετ Οκτ 03, 2018 6:21 am
Γεια σας παιδια ειμαι ο Κώστας εμενα ισως το χειρότερο μου συμπτωμα μου ειναι η δύσπνοια χρειαζομαι να να παρω 3 και 4 κοφτες ανασες για να παρω μια καλη. Διαγνωστικά πριν 4 εβδομάδες ο γιατρος μου ειπε οτι ο εγκέφαλος δεν επικοινωνει σωστα με το διαφραγμα λογο της σκπ. Μου ειπε οτι θα βελτιωθει με το tysabri που αρχισα εχτες για πρώτη φορά. Αν και νιώθω χειρότερα σημερα μετα την έγχυση του φαρμάκου αλλα ελπιζω οτι ισως καλυτερεύσει.
 #131047  από Kpoplistener
 Σάβ Φεβ 02, 2019 5:39 pm
ΑΝΝΑ59 έγραψε: Τρί Νοέμ 06, 2012 12:54 pm Ειπαμε !!!!!!!! Στο γιατρο, τα λεμε ΟΛΑ !!!!!!! ΟΛΑ !!!!!! Δεν περιμενουμε να μας ρωτησει !!!!!!!!!!!! ΟΛΑ τα λεμε !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Και τι κερδίζουμε? Θα σου πω εγώ..την ψυχιατρική κλινική .
 #131735  από Kpoplistener
 Παρ Ιούλ 26, 2019 8:33 pm
Κωστας Βακουφαρης έγραψε: Τετ Οκτ 03, 2018 6:21 am Γεια σας παιδια ειμαι ο Κώστας εμενα ισως το χειρότερο μου συμπτωμα μου ειναι η δύσπνοια χρειαζομαι να να παρω 3 και 4 κοφτες ανασες για να παρω μια καλη. Διαγνωστικά πριν 4 εβδομάδες ο γιατρος μου ειπε οτι ο εγκέφαλος δεν επικοινωνει σωστα με το διαφραγμα λογο της σκπ. Μου ειπε οτι θα βελτιωθει με το tysabri που αρχισα εχτες για πρώτη φορά. Αν και νιώθω χειρότερα σημερα μετα την έγχυση του φαρμάκου αλλα ελπιζω οτι ισως καλυτερεύσει.

Μην τους ακούς λεφτά θέλουν να κερδίσουν πάνω στον πόνο σου αυτή είναι η πικρή αλήθεια. Ούτε tysabri ούτε gylenea ούτε καν θυμάμαι πως γράφεται ούτε τίποτα. Κακό κάνουν οι αγωγές τους. Μόνο κακό. Εμενα με ξάπλωσαν κανονικά και με είχαν και γραμμένη. Κι εγώ έχω δύσπνοια καλέ μου κι εγώ το ίδιο ακριβώς 3 κοφτές ανάσες και μια καλή ..και φυσικά αυτό που μου είπαν εμένα , λόγο ότι δεν θέλω και τους το ξεκαθάρισα αγωγή, προσπαθούν να με βγάλουν φαντασιοπληκη οι ίδιοι μου οι ιατροί. Ναι 6 χρόνια από παιδί παιδευομαι με την ΣΚΠ και πραγματικά έχω δει τους ιατρούς με άλλο μάτι πλέον γιατί από καλοί ανθρωποι επειδή ΔΕΝ θέλω να πέσω στο κρεβάτι ξανά από τα χημικά τους, μου εμφανίζονται σαν εχθροί μου από το πουθενά, και σε ότι λέω διαφωνούν. Μην πηγαίνεις με τα νερά τους, να πάνε αυτοί με τα δικά σου!
 #131736  από Νικολετα
 Παρ Ιούλ 26, 2019 10:47 pm
Καλησπερα παιδια! Μεγαλο θέμα προς συζητηση ανοίξατε και από οτι βλεπω αρκετοι, λιγο-πολυ εχετε θεμα με το αναπνευστικο.
Προφανώς με αφορα κι εμενα η αναρτηση.. χρονια ταλαιπωρουμαι ανα διαστηματα, με δυσκολια στην αναπνοη χωρις παθολογικα ευρηματα . Σε οσους γιατρους κι αν εχω παει μου ελεγαν αγχος. Βεβαια δεν είχα διαγνωση Σκπ. Τον τελευταιο καιρο, το αντιμετωπιζω πολυ ασχημα καθως με πιανει καθημερινα και λογω ελληψης οξυγονου , χασμουριεμαι ολη την ωρα και δυσκολευομαι στον υπνο. Τωρα βλεποντας ολα σας τα σχολια δεν μπορω να πω με σιγουρια οτι ειναι απο το αγχος, μιας και τους τελευταιους μηνες λαμβανω μια αγχολυτικη αγωγη.. και στο γιατρο να το πω δεν πιστευω οτι θα μου δωσει σαφη απαντηση.. παντως καθε φορα που βλεπει καινουριες μαγνητικες μου, μου λεει οτι οδευουμε ολο και πιο κοντα στη σκπ αλλα ας περιμενουμε αλλο ενα εξαμηνο.. καλως η κακως θελω να την εμπιστευτω γιατι ολοι οι υπολοιποι ηθελαν να μου χορηγησουν αμεσα" αγωγή"..
 #131737  από waterfall
 Σάβ Ιούλ 27, 2019 6:51 pm
Γεια σας και χαρά σας.

Μία από τα ίδια κι εγώ με τη δύσπνοια εδώ κι ένα χρόνο. 'Ολη μέρα προσπαθώ να πάρω βαθιά αναπνοή και μετά από 3-4 φορές περίπου τα καταφέρνω με δυσκολία. Σαν να μην δίνει σήμα ο εγκέφαλος για να το κάνω. Επίσης, όλη μέρα έχω ανάγκη να χασμουριέμαι και δεν μπορώ εύκολα να το πετύχω. Επειδή το έψαξα αρκετά, είδα διάφορα άρθρα που αναφέρουν το συνεχόμενο χασμουρητό ως σύμπτωμα της σκλήρυνσης. 'Αλλοι γιατροί λένε ότι μόνο στα τελευταία στάδια υπάρχει αυτό και άλλοι γιατροί το παραδέχονται ότι αν έχεις εστία σε κάποια συγκεκριμένα σημεία του εγκεφάλου ή του νωτιαίου μυελού που ελέγχουν την αναπνοή έχεις αυτά τα συμπτώματα. Εγώ, πλέον, έχω σιγουρευτεί ότι είναι από τη σκλήρυνση και πιστεύω ότι μια καινούρια εστία που μου βγήκε στο Θ1 της θωρακικής μοίρας το προκαλεί. Πήγα και σε πνευμονολόγο αλλά τα ευρήματα δεν έχουν σχέση με τη δύσπνοια. Και η σπιρομέτρηση βγήκε φυσιολογική.

Η πνευμονολόγος μου πρότεινε - και το εφαρμόζω εδώ και 10 μέρες - να πάρω εξασκητή αναπνευστικών μυών για να δυναμώσουν οι πνεύμονες.
 #131738  από Kpoplistener
 Τρί Ιούλ 30, 2019 9:43 am
Νικολετα έγραψε: Παρ Ιούλ 26, 2019 10:47 pm Καλησπερα παιδια! Μεγαλο θέμα προς συζητηση ανοίξατε και από οτι βλεπω αρκετοι, λιγο-πολυ εχετε θεμα με το αναπνευστικο.
Προφανώς με αφορα κι εμενα η αναρτηση.. χρονια ταλαιπωρουμαι ανα διαστηματα, με δυσκολια στην αναπνοη χωρις παθολογικα ευρηματα . Σε οσους γιατρους κι αν εχω παει μου ελεγαν αγχος. Βεβαια δεν είχα διαγνωση Σκπ. Τον τελευταιο καιρο, το αντιμετωπιζω πολυ ασχημα καθως με πιανει καθημερινα και λογω ελληψης οξυγονου , χασμουριεμαι ολη την ωρα και δυσκολευομαι στον υπνο. Τωρα βλεποντας ολα σας τα σχολια δεν μπορω να πω με σιγουρια οτι ειναι απο το αγχος, μιας και τους τελευταιους μηνες λαμβανω μια αγχολυτικη αγωγη.. και στο γιατρο να το πω δεν πιστευω οτι θα μου δωσει σαφη απαντηση.. παντως καθε φορα που βλεπει καινουριες μαγνητικες μου, μου λεει οτι οδευουμε ολο και πιο κοντα στη σκπ αλλα ας περιμενουμε αλλο ενα εξαμηνο.. καλως η κακως θελω να την εμπιστευτω γιατι ολοι οι υπολοιποι ηθελαν να μου χορηγησουν αμεσα" αγωγή"..
Έτσι είναι οι "ιατροί" σου χορηγούν, για να πλουτίσουν πανω στον δικό σου πόνο 🙂
 #132234  από Kpoplistener
 Πέμ Νοέμ 14, 2019 1:49 pm
billios έγραψε: Σάβ Δεκ 01, 2012 10:28 pm Ωπα,ωπα,μισο...
Δηλαδη αυτος ο εντονος βηχας που εχω συνηθως το πρωι [και που δεν ειναι τσιγαροβηχας] με ταση για εμετο που καποιες φορες συμβαινει τελικα θες να μου πεις πως ειναι ζητημα της σκλυρυνσης?
Αυτη η εντυπωση πως καποιες φορες δεν ανοιγουν τα πνευμονια οσο πρεπει για να γεμισουν αερα ειναι και αυτο της σκλυρυνσης και εγω το χρεωνω σε κρισεις πανικου?
Τι ειναι αυτο το εκομυσιλ?
Χαχαχ εσύ τι λες? Γιατί ακούτε τους μαλακές τους "ιατρους"??? Εγώ έπαψα να τους ακούω και ηρεμησε το κεφάλι μου τουλαχιυ;πο αυτούς από την ΣΚΠ οχι
 #132235  από Kpoplistener
 Πέμ Νοέμ 14, 2019 2:04 pm
Εγώ έχω τραγική δύσπνοια; Όμως κάνω κάτι για να αποφύγω περισσότερη δύναμη ώστε να αναπνεύσω γιατί όσο πιο πολύ προσπαθείς να αναπνεύσεις τόσο πιο πολύ θα υπερνικα η κόπωση της ΣΚΠ στην ομιλία, στο βάδισμα, κλπ

Εγώ όταν βλέπω έτσι μηχανικά, νιώθω ότι χρειάζομαι το έξω να νιώσω το αερακι να μου χτυπά το πρόσωπο και αυτό κάνω. Πάω στραβοπατοντας από την κόπωση και τις λιγοστές αναπνοές έξω στο μπαλκόνι κάθομαι λίγη ώρα και αυτό με συνεφέρει λιγάκι όμως όταν περνάει λίγη ώρα μόλις μπω μέσα, με ξαναπιανει δύσπνοια και καταβάλω πάλι προσπάθειες να πάρω αναπνοή (σωστή)

Σας προτείνω σε τέτοιες περιπτώσεις να πάρετε μάσκα οξυγόνου στο σπίτι και να κάνετε αναπνοές εγώ αυτό θα κάνω. Πιστεύω θα βοηθήσει