• Αναπνευστικά;;;

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #82653  από evaggelia012
 Παρ Δεκ 14, 2012 12:39 pm
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ΄ΜΕΝΑ!
ΦΡΙΚΑΡΑ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΓΙΑ ΑΝΑΠΝΟΕΣ ΝΑ ΚΟΒΟΝΤΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΥΠΝΟΥ.ΕΓΩ ΤΟ ΠΑΘΕΝΩ ΚΑΤΑ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΑ ΕΥΤΥΧΩΣ ΟΧΙ ΠΟΛΥ ΣΥΧΝΑ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΡΟΜΑ ΧΤΙΚΟ.
ΘΕΩΡΟΥΣΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΑΛΛΑ.......
 #88273  από Giot
 Τρί Απρ 02, 2013 4:20 pm
Γεια σας παιδιά
Τώρα διάβασα όλα τα μηνύματα για την δυσκολία στην αναπνοή. Εγώ έχω δυσκολία -την ονομάζω- στην αναπνοή από το 2010. Είχε ξεκινήσει σε ανύποπτο χρόνο μια δύσπνοια χωρίς σοβαρό λόγο (δεν κατέβαλλα καμία προσπάθεια). Οχι όλη την ημέρα αλλά δεν μπορούσα να προσδιορίσω για ποιο λόγο με έπιανε. (Οπως έρχεται, έτσι φεύγει). Είχα πάει σε παθολόγο μου μέτρησε το οξυγόνο στο αίμα ήταν εντάξει, έκανα ακτινογραφία, δεν βρήκε κάτι και μου είπε ότι μπορεί να είναι ψυχογενής. Πήγα σε καρδιολόγο, έκανα καρδιογράφημα και τρίπλεξ, συμφώνησε με τον παθολόγο. Πήγα σε πνευμονολόγο με έβαλε και έκανα και σπιρομέτρηση δεν βρήκε κάτι και μου είπε να κόψω το τσιγάρο. Α, συμφώνησε με τους προηγούμενους.
Το έχω αναφέρει εν τω μεταξύ σε δύο νευρολόγους, ο ένας διευθυντής της κλινικής και οι δύο μου είπαν ότι η ΣΚΠ δεν έχει τέτοιο σύμπτωμα. Πήγα σε ψυχίατρο, μου έγραψε ηρεμιστικά και αντικαταθλιπτικά, δεν τα πήρα ποτέ.
Τώρα, 3 χρόνια μετά, έχω κόψει το τσιγάρο (δηλ. 1-2 την βδομάδα), η δύσπνοια είναι δύσπνοια απλώς έχω παρατηρήσει ότι με πιάνει πιο έντονα όταν έχει υγρασία, όταν έχει ζέστη, όταν έχω περπατήσει στον ήλιο, όταν αγχώνομαι και όχι όταν περπατάω γρήγορα, σηκώνω βάρη ή καταβάλλω προσπάθεια.
Βήχα έχω κι εγώ γιατί "πνίγομαι" συχνά με τη μπουκιά στο φαί ή με την γουλιά του νερού αλλά αυτό το σύμπτωμα λέγεται "δυσφαγία" και είναι της ΣΚΠ.
Για τον βραδινό ή τον πρωϊνό βήχα δεν γνωρίζω.
 #129693  από Kpoplistener
 Κυρ Φεβ 25, 2018 10:11 pm
λενε βλακιες απο την σκπ ειναι η δυσπνοια δεν μπορει να την εχουμε ολοι οι σκλυρηντικοι στην ιδια ακριβως κατασταση ...απλως οι περισσοτεροι πιστευουν και υποστιριζουν ιατροι οτι οταν εισαι σκληρυντικος πρεπει ντεκε καλα να εισαι και ψυχασθενης ..αιντε απο κει δεν εχουμε ψυχολογικα εχουμε Α-ΣΘΕ-ΝΙ-Α! Μας βαζουν πρωτα το μικροβιο της ανυσηχιας σχετικα με την ασθενεια και μετα το παιζουν ξερολες! ειλικρινα εχω βαρεθει να βλεπω ιατρους και γενικα υποτιθεμενους γνωστες να πιπιλανε την ιδια καραμελα σε καθε σκληρυντικο ασθενη...χρειαζεσαι ψυχολογο ψυχιατρο ψυχοφαρμακα..κλπ.. ενω ουσιαστικα χρειαζομαστε κατανοηση πρωτα στο προβλημα αυτο και δευτερον μια σωστη θεραπεια! οχι πασαληματα :smile-headbang: :emojis-29:

με συνχωρεις για την εκριξη αυτην αλλα απο τοτε που εχω την ασθενεια οι περισσοτεροι το παιζουν ιατροι ..γνωστες κλπ..ακομα και απλοι ανθρωποι και μου λενε δενε χεις κατι...ολα στο μυαλο ειναι ( μου ηρθε να τον πατησω ενα βρισημο αλλα συγκρατηθηκα) δεν σε σεβονται λιγο να βαφτεις θα το κρινουν με την εννοια ''α αυτη ειναι αρωστη ομως μια χαρα την βλεπω στολιζεται'' ''χθες μπορεσες και το κανες και δεν μπορεις τωρα? ''

καποιοι δεν εχουν ουτε ιερο ουτε οσιο! ...η δυσπνοια προερχεται απο την σκπ το εχω διαβασει σε παρα πολλες ιστοσελιδες και το βλεπω κιολας γραπτα απο συνασθενεις και μεσα σε αυτους εισαι και εσυ...απλως εσυ προσπαθησε να κανεις οσο μπορεις ηρεμη ζωη να μην συνχιζεσαι κλπ διοτι η σκπ βαραει οποτε θελει και με οποιον τροπο θελει (και συνχωραμε που το λεω ετσι ωμα) να παιρνεις γνωμες απο αλλους συνασθενεις και να βρεις κανα καλο ιατρο γιατι οι περισσοτεροι νυχτα το πηραν το πτυχιο..μου φενεται απο την πολλη επιστημη ξεχασαν να ειναι ανθρωποι οι περισσοτεροι..
 #129751  από Kpoplistener
 Τρί Μαρ 13, 2018 12:11 pm
ΑΝΔΡΕΑΣ έγραψε: Σάβ Δεκ 01, 2012 11:17 pm :greetings-waveyellow: πρόβλημα με την αναπνοή με πολλά από τα συμπτώματα που γράφτηκαν παραπάνω έχω αντιμετωπίσει πολλές φορές με αποκορύφωμα πριν 2 μήνες, την συγκεκριμένη ημέρα είχα ραντεβού στη νευρολόγο μου και της είπα πως έπρεπε να πάω και σε πνευμονολόγο με ρώτησε γιατί και μόλις της εξήγησα τα συμπτώματα μου είπε πως είναι από τη σκπ και με έστειλε για 5μερο σχήμα κορτιζόνης από τη δεύτερη μέρα το πρόβλημα με την αναπνοή είχε υποχωρήσει. :eusa-dance: :eusa-dance: :eusa-dance: :eusa-dance: :eusa-dance: :eusa-dance: :eusa-dance:
εσυ καταρχην που τις εχεις τις εστιες? καπου κοντα σε σημειο που να επιρεζει το αναπνευστικο? γιατι εμενα μου ειπε ο ιατρος μου οτι δεν δηλωνουν οι δυσπνοιες που εχω συμπτωμα της σκπ λογο οτι οι εστιες μου δεν βρισκονται σε ενα σημειο που να ενοχλει την αναπνοη.. και το πιο αστειο εηταν οτι ουτε η δυσφαγια οφειλεται στην σκπ :smile-headbang: :smile-headbang: :smile-headbang: :smile-headbang: :smile-headbang: :smile-headbang: :smile-headbang: δηλ με λιγα λογια ειμαι φαντασιοπληκτη?
 #129752  από Kpoplistener
 Τρί Μαρ 13, 2018 12:18 pm
antirisias έγραψε: Τρί Φεβ 27, 2018 9:59 am Λυπάμαι που θα διαφωνήσω, αλλά η δύσπνοια έτσι όπως περιγράφεται εδω, δεν έχει καμία σχέση με την ΣΚΠ. Δεν ξέρω τι διάβασες και απο που, αλλά είναι λάθος.

Το θέμα αυτου του είδους της δύσπνοιας το αντιμετωπίζουν όχι μόνο ατομα με ΣΚΠ αλλά και αλλοι που είναι αγχώδεις ή περνάνε περιόδους έντονου στρες.

Και μία καλοπροαίρετη σημείωση παρακαλώ:

Απο τη στιγμη που συμφωνούμε πως η χωρα μας χρειάζεται μια εθνικη ανάταση και δεν πρεπει να είμαστε υποχωρητικοί σε εθνικά θέματα κτλ, προτείνω να προσέχουμε λίγο παραπάνω την ελληνική γλώσσα και πως τη χρησιμοποιούμε.

Δεν κατηγορώ κανέναν, απλά, αν χάσουμε και τη γλώσσα μας, δεν υπάρχουμε πια.

Με όλο το σεβασμό στα άτομα που δεν ξέρουν καλη ορθογραφία...
δεν συμφωνω απολυτα με το θεμα της ορθογραφιας ...η Ελλαδα μας δεν θελει γραμματα αλλα πραξεις..αμα βασιζονταν στην ορθογραφια τωρα και ημασταν ολοι αριστοι τοτε θα ειχε σωθει..αλλα βλεπουμε πως η ορθογραφια παιζει μηδαμινο ρολο μπροστα τις αντιδρασεις του Ελληνα..η Ελλαδα μας κοντεβει να γινει Ελλαδισταν η Θρησκεα μας χανεται και οι περισσοτεροι Ελληνες ειμαστε ενα εθνος διχως ιστορια γιατι η Θρησκεια μας εκανε την Ελλαδα να εχει ιστορια..και πολοι συμπατριωτες μας ξεχνανε ποιος τους εδωσε την ελευθερια και ξεχνανε ποιον να υποστιριξουν και τι να υποστιριξουν ...προτιμω χιλιες φορες με ολο το σεβασμο αγαπητε μου να κανω ορθογραφικα λαθη παρα λαθη που θα στοιχησουν την ζωη μου
 #129754  από Gianna
 Τρί Μαρ 13, 2018 6:44 pm
antirisias έγραψε: Τρί Μαρ 13, 2018 2:17 pm λυπάμαι που το βλέπεις έτσι...

Λαός χωρίς γλώσσα είναι λαός χωρίς ταυτότητα.

Όσο για τη θρησκεία, έτσι όπως οι άνθρωποι την εξέφρασαν, κατάφερε να αφανίσει έναν ολόκληρο πολιτισμό. Τον αρχαιοελληνικό. Επειδή ήταν ειδωλολατρικός. Άστο μην το ψάχνεις. Ότι πιστεύει ο καθένας καλό ειναι. Αρκεί να το κρατάει για τον εαυτό του και να μην το επιβάλει ούτε να το προωθεί διαρκώς.

Όσο για τη γλώσσα και την ορθογραφία θα το ξαναπώ...

Λαός που έχει βγάλει τόσους πολλούς ανθρώπους των γραμμάτων, παγκοσμίως αναγνωρισμένους, δεν είναι ωραίο να αδιαφορεί για τη γλώσσα του.

Ο λαός αυτός θα χαθεί...
Σωστά τα λες!!!!! ΜΗ χάσουμε τη γλώσσα, ένα βασικό προπύργιο!!!

http://www.myriobiblos.gr/texts/greek/g ... litis.html
 #129760  από ΑΝΔΡΕΑΣ
 Πέμ Μαρ 15, 2018 8:41 pm
Kpoplistener έγραψε: Τρί Μαρ 13, 2018 12:11 pm
ΑΝΔΡΕΑΣ έγραψε: Σάβ Δεκ 01, 2012 11:17 pm :greetings-waveyellow: πρόβλημα με την αναπνοή με πολλά από τα συμπτώματα που γράφτηκαν παραπάνω έχω αντιμετωπίσει πολλές φορές με αποκορύφωμα πριν 2 μήνες, την συγκεκριμένη ημέρα είχα ραντεβού στη νευρολόγο μου και της είπα πως έπρεπε να πάω και σε πνευμονολόγο με ρώτησε γιατί και μόλις της εξήγησα τα συμπτώματα μου είπε πως είναι από τη σκπ και με έστειλε για 5μερο σχήμα κορτιζόνης από τη δεύτερη μέρα το πρόβλημα με την αναπνοή είχε υποχωρήσει. :eusa-dance: :eusa-dance: :eusa-dance: :eusa-dance: :eusa-dance: :eusa-dance: :eusa-dance:
εσυ καταρχην που τις εχεις τις εστιες? καπου κοντα σε σημειο που να επιρεζει το αναπνευστικο? γιατι εμενα μου ειπε ο ιατρος μου οτι δεν δηλωνουν οι δυσπνοιες που εχω συμπτωμα της σκπ λογο οτι οι εστιες μου δεν βρισκονται σε ενα σημειο που να ενοχλει την αναπνοη.. και το πιο αστειο εηταν οτι ουτε η δυσφαγια οφειλεται στην σκπ :smile-headbang: :smile-headbang: :smile-headbang: :smile-headbang: :smile-headbang: :smile-headbang: :smile-headbang: δηλ με λιγα λογια ειμαι φαντασιοπληκτη?
:smile-hi: πολλαπλές εστίες στην περικοιλιακή και υπερκοιλιακή λευκή ουσία στις παρυφές του μεσολόβιου σε αμφότερα τα εγκεφαλικά ημισφαίρια :smile-smoke: :smile-smoke: :smile-smoke: :smile-smoke:
 #129762  από Πανοςςς
 Παρ Μαρ 16, 2018 1:03 pm
εχετε και ταχυκαρδιες παιδια με αυτην την δυσφορια?τα εχω και εγω ολα αφτα και ανεβαζω ταχυκαρδιεςχ110.πηγα καρδιολογο δεν βρικε υιποτα.ρνα πραγμα σαν να μην μου φτανει ο αερας....παιτνω το τρεκφιντερα
 #129763  από ΑΝΔΡΕΑΣ
 Παρ Μαρ 16, 2018 2:05 pm
Πανοςςς έγραψε: Παρ Μαρ 16, 2018 1:03 pm εχετε και ταχυκαρδιες παιδια με αυτην την δυσφορια?τα εχω και εγω ολα αφτα και ανεβαζω ταχυκαρδιεςχ110.πηγα καρδιολογο δεν βρικε υιποτα.ρνα πραγμα σαν να μην μου φτανει ο αερας....παιτνω το τρεκφιντερα
:smile-hi: τα ίδια προβλήματα έχω και εγώ. στον καρδιολόγο δεν ξαναπάω βαρέθηκα. :smile-smoke: :smile-smoke: :smile-smoke: :smile-smoke: :smile-smoke: