• μυικό κάψιμο βοήθεια!!!!

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #67880  από valadisz
 Σάβ Φεβ 18, 2012 5:19 pm
Έχω διαγνωστεί με σκπ το 2006 τα πρώτα συμπτώματα ήταν ίλιγγος, αστάθεια, διπλωπία, ζάλη, για δέκα μέρες περίπου, τα οποία υποχώρησαν μόνα τους. Από τότε την είχα ξεχάσει μέχρι που με θυμήθηκε εκείνη φέτος. Πριν δύο τρεις μήνες άρχισα να έχω μουδιάσματα στα χέρια και εμβοές στο ένα αυτί σχεδόν για δέκαπέντε μέρες, έπειτα ήμουν καλά για δύο περίπου μήνες. Τώρα έχω μυικό κάψιμο στις γάμπες και όταν σηκώνομαι από το κρεβάτι το πρωί νιώθω τα πόδια και χέρια μου μουδιασμένα (σαν ξύλινα), το παραπάνω μούδιασμα σχεδόν εξαφανίζεται κατά την διάρκεια της ημέρας με την κίνηση. Για να μην ξεχάσω κάποιες μέρες έχω και εκνευριστικό κνησμό!! Πιστεύετε ότι είναι νέα ώση;
Η χρονική διάρκεια μιας ώσης μπορεί να κρατήσει; Δηλαδή να είναι μέρες, μήνας ή μήνες;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!![/quote]
 #67886  από tom80
 Σάβ Φεβ 18, 2012 7:03 pm
Γεια σου φίλε Valadi,

Ξέρω ότι ένα συμπτώμα για να θεωρήσει σύμπτωμα πρέπει να διαρκέι τουλάχιστο 24 ωρές συνεχόμενα.

Κατα τα άλλα Κρατά ρε φίλε Γερά

 #67887  από ΑΝΝΑ59
 Σάβ Φεβ 18, 2012 7:14 pm
:think: Τα ιδια συμπτωματα,ακριβως, εχω κι εγω !!!Καψιμο με πονο,μουδιασματα,''ξερα'' ποδια.... Το καψιμο, οχι μονο στις γαμπες αλλα και στους μηρους, πριν απο λιγο καιρο, ηταν ανυποφορο !!! Ουτε αγγιγμα δεν μπορουσα να αντεξω !!!Τωρα ειναι πιο υποφερτο!!! Ο νευρολογος δεν μου μιλησε για ωση, οταν του το ειπα !!! Απλως, μου ειπε οτι σε τετοιεες περιπτωσεις δινουν neurontin και αλλα αντιεπιληπτικα !!! Εγω,ομως, ΔΕΝ θελω να παρω τετοια φαρμακακια, αφου με εχουν πειραξει ,στο παρελθον !!! Ετσι...κανω υπομονη...περιμενω...και θααααα... δω τι θα κανω !!! Καλο θα ηταν ,να μιλησεις με το γιατρο σου !!! ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :greetings-waveyellow:
 #128341  από fewtile
 Πέμ Ιούλ 20, 2017 3:45 pm
Παιδιά μπας και έχετε κανένα νεότερο με το κάψιμο στα πόδια;
 #128342  από soula
 Πέμ Ιούλ 20, 2017 8:58 pm
Καλησπερα fewtile,
Έτσι έγινε η δική μου διάγνωση, με ένα φοβερο κάψιμο στην αριστερή πλευρά. Είχα ενεργή εστία στον αυχένα. Κράτησε 2 μήνες χωρίς να πάρω κορτιζόνη. Μετά απο αυτό το διάστημα άρχισε να υποχωρεί σιγά σιγά, όμως μεγάλη βελτίωση είδα όταν άρχισα διατροφή και βιταμίνες, Πλέον με ενοχλεί ελάχιστα κυρίως λόγο καιρού η κούρασης (ψυχικής η σωματικής). Δεν γνωρίζω εάν υπάρχει καποιο φάρμακο που να σε βοηθάει πιο άμεσα.