• ΜΟΥΔΙΑΣΜΑΤΑ ΕΔΩ ΚΑΙ 20 ΜΕΡΕΣ

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #3477  από dina
 Τρί Μάιος 05, 2009 12:50 am
Ισως να ειμαι ασχετη με το θεμα αλλα ας ρωτησω κι εγω κατι οσον αφορα τα μουδιασματα.Δεν ξερω αν συμβαινει σε καποιους απο εσας αλλα σ εμενα συμβαινει το εξης.Καθε φορα που παω ν ξαπλωσω η να κατσω με πιανουν κατι τρελα μουδιασματα ουτε να σας το περιγραψω δεν μπορω.Ειναι σαν κατι να πιεζει τα νευρα μου κι απο εκεινει την στιγμη δεν ξερω πως να κατσω η πωσ να ξαπλωσω ,η αισθηση κι πιεση ειναι τοσο ενοχλητικη :x
Το μυνημα σας το στελνω σε καπως ακαταλληλη ωρα ελπιζω να το λαβετε γιατι τελευταια σας γραφω αλλα τα χανω :oops:
Το πρωι θα κανω εισαγωγη για το Tysabri Tα λεμε Φ Ι Λ Α Κ Ι Α ;)
 #3478  από litsa
 Τρί Μάιος 05, 2009 12:57 am
εφόσον πας για το φάρμακο τι ανησυχείς? θα σου περάσουν!!
σου εύχομαι περαστικά και ταχεία ανάρρωση !!
φιλάκια πολλά και :D :D :D :D :D :D :D :D :D
 #3479  από maraki12
 Τρί Μάιος 05, 2009 1:16 am
Θεώνη δεν είσαι μόνη σου!
Κι εγώ όταν έκανα το σχηματάκι μου έχασα 2,5 κιλά..
Και χαρηκα τόσο που το πηρα απόφαση και το συνέχισα σαν διαιτα και έχασα συνολικα 13.
Όλα της εγκυμοσύνης και παραπάνω.. :) :)
Πείτε με επιφανειακή αλλά είναι ένα θετικό (το μόνο) που βγήκε από τη ΣΚΠ για μενα.
 #3483  από Ντινα
 Τρί Μάιος 05, 2009 8:56 am
ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΜΟΛΙΣ ΤΕΛΕΛΕΙΩΣΑ ΤΗΝ ΕΝΔΟΦΛΕΒΙΑ ΚΟΡΤΙΖΟΝΗ ΚΑΙ ΕΠΑΙΡΝΑ ΤΑ ΧΑΠΙΑ ΕΤΡΩΓΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΦΑΓΗΤΟ ΚΑΙ ΚΟΥΛΟΥΡΙΑ. ΜΟΝΟ ΤΟΝ ΚΑΦΕ ΕΠΙΝΑ ΣΚΕΤΟ . ΑΝΤΙ ΝΑ ΦΟΥΣΚΩΣΩ ΕΧΑΣΑ ΒΑΡΟΣ.
 #3484  από butterfly-
 Τρί Μάιος 05, 2009 11:07 am
Καλημέρα σε όλους και ... καλό μήνα λίγο καθυστερημένα!

Εγώ όταν έπαθα την ώση (πρίν ενάμισι χρόνο που μου έγινε και η διάγνωση)
είχα μούδιασμα από τα λαιμό ώς τη μέση, και δεν αισθανόμουν καθόλου τα χέρια μου.
Θυμάμαι οτι ο γιατρός μου είχε πει, οτι θα επανέλθω, αλλά αυτό μπορεί να πάρει 2-6 μήνες.
Μετά την ενδοφλέβια πήρα για 3 μήνες prezolon χάπια 3 την η μέρα. Στο τρίμηνο άρχισα να επανέρχομαι ικανοποιητικά. Ομως, δυστιχώς αν και έχει περάσει 1,5 χρόνος παρότι είμαι καλά και χρησιμοποιώ τα χέρια μους όπως πριν, η αισθηση ενός αμυδρού μουδιάσματος είναι μόνιμη και γίνεται εντονότερη όταν κουραστώ. Τα δε πρωινά είναι ένα δράμα. Δεν νιώθω τις παλάμες μου, και πρέπει να κουνάω τα δάχτυλα για κανένα πεντάλεπτο για να νιώσω τα χέρια μου.
Σε ερώτηση που έκανα στο γιατρό αν θα φύγει αυτό ποτέ... ανασήκωσε τους ώμους του.
Εκείνος είναι ευχαριστημένος με την κατάσασή μου, μια και όπως μου έχει πει, ήταν τόσο μεγάλες οι εστίες και σε τέτοιο σημείο, που και ο ίδιος απορεί πώς επανήλθα!
Οσο για την κορτιζόνη, κι εγώ πρόσεχα για αρκετό καιρό και μετά που την διέκοψα τη διατροφή μου (όχι αλάτι, ούτε ζάχαρη). Το παράδοξο είναι οτι ενώ μόλις πήρα την ενδοφλέβια έχασα σε μια εβδομάδα 8 κιλά, μετά πήρα 10 τα οποία παρα το οτι προσέχω πολύ τη διατροφή μου δε λένε να φύγουν.

Αυτό που κατάλαβα, διαβάζοντας τις εμπειρίες ολων εδω μέσα, είναι οτι η κα ΣΚΠ κάνει ό,τι της γουστάρει. Τον καθένα μας το πάει όπου θέλει, κι όσο κι αν εμείς πεισμώνουμε... αυτή κάνει τα δικά της :twisted: :twisted:
Σας κούρασα λιγάκι. Εύχομαι σε όλους καλή δύναμη