• ΜΟΥΔΙΑΣΜΑΤΑ ΕΔΩ ΚΑΙ 20 ΜΕΡΕΣ

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #3328  από Lena
 Παρ Μάιος 01, 2009 1:49 pm
ΠΑΙΔΙΑ ΜΗΠΩΣ ΣΥΝΕΒΗΚΕ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΣΑΣ?
ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΤΟ ΜΟΥΔΙΑΣΜΑ ΑΚΡΑ ΠΟΔΙΩΝ ΚΑΙ ΧΕΡΙΩΝ ΕΔΩ ΚΑΙ 20 ΜΕΡΕΣ. ΠΗΡΑ ΚΟΡΤΙΖΟΝΗ ΕΝΔΟΦΛΕΒΙΑ ΠΕΡΑΣΑΝ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΑΚΟΜΑ ΟΧΙ. ΟΙ ΕΝΔΟΦΛΕΒΙΕΣ ΤΕΛΕΙΩΣΑΝ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΑ/
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ
 #3332  από Στάθης
 Παρ Μάιος 01, 2009 3:32 pm
Περιμένε Λένα άλλη μια βδομάδα, είχα έντονο μούδιασμα και εγώ στο πρόσωπο πριν 4 μήνες και μου πέρασε μετά από 2,5 βδομάδες αφού είχα τελείωσει με τις ενδοφλέβιες. Είχα ανησυχήσει και εγώ όπως και εσύ τότε, αλλά μερικές φορές αργεί να δράση ολοκληρωτικά η κορτιζόνη.

Συνιστώ υπομονή, και εννοείτε να μην ανησυχείς θα δεις σε 1-2 βδομάδες θα συνέλθουν.
 #3333  από Maria77
 Παρ Μάιος 01, 2009 3:36 pm
Kai egw auto exw na pw Lena mou, oti thelei kapoio diasthma gia na drasei h kortizonh. Parolo pou teleiwses tis endofleveies den shmainei pws to provlhma eprepe na eixe ypoxwrhsei! Kane ligh ypomonh kai perastika!
 #3335  από Lena
 Παρ Μάιος 01, 2009 3:42 pm
παιδια ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΜΑΚΑΡΙ. ΜΟΥ ΠΕ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΥΤΗ ΤΗ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΚΑΙ ΤΑ ΧΑΠΙΑ ΚΟΤΙΖΟΝΗΣ.
 #3336  από LL--MM
 Παρ Μάιος 01, 2009 3:46 pm
Αυτά παίρνουν καιρό, εμένα μου κράτησαν πάνω από μήνα. Η αλήθεια είναι ότι τα στεροειδή εισχωρούν πολύ αργά στα κύτταρα (τα ζώα μου αργα, μέρι να περάσουν το επιθήλειο) αλλά όλα τα φάρμακα δεν έχουν την ταχύτητα της αντιβίωσης!

Υπομονή, ώση είναι, θα περάσει :)

Αλλά προσοχή, τα χάπια έχουν βαρύτερες παρενέργειες σε όλο το σώμα...
Περαστικά σου :!:
 #3338  από Lena
 Παρ Μάιος 01, 2009 4:00 pm
ΛΛ ΜΜ ΜΑ ΤΟ ΠΡΟΣΟΧΗ - ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ? ΑΝ ΘΑ ΤΑ ΠΑΡΩ Η ΟΧΙ? Η ΕΝΝΟΕΙΣ ΠΩΣ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΩ ΑΝ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΩ?
 #3339  από LL--MM
 Παρ Μάιος 01, 2009 4:16 pm
Οι κατακρατήσεις νερού κ.ά. έιναι πολύ πιο μακροχρόνιες απ' ότι με το solumedrol. το οποίο το αισθάνεσαι όταν το αδειάζεις στην τουαλέτα μέσα στη βδομάδα μετα τη χορήγηση. Εν πάσει περιπτώσει, ξαναρώτα το γιατρό :twisted: , καλού κακού, να μή σε πάρω στο λαιμό μου :roll:
 #3343  από Giota
 Παρ Μάιος 01, 2009 4:43 pm
ΛΕΝΑ ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΠΑΘΑ ΠΡΙΝ ΚΑΝΕΝΑ ΜΗΝΑ. ΜΟΥ ΠΕΡΑΣΑΝ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΙΠΟΤΑ. ΕΙΠΑ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΛΙΓΟ ΒΛΑΚΕΙΑ ΒΕΒΑΙΑ Κ ΜΕΤΑ ΝΑ ΑΝΗΣΥΧΗΣΩ. ΑΛΛΑ ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΕΡΑΣΕ Κ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΕ ΚΟΡΤΙΖΟΝΗ
 #3345  από LL--MM
 Παρ Μάιος 01, 2009 4:53 pm
ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΛΑΤΙ, ΕΛΑΧΙΣΤΗ ΖΑΧΑΡΗ!!! :lol: