• ΣΥΝΔΡΟΜΟ ΑΝΗΣΥΧΩΝ ΠΟΔΙΩΝ (Restless Legs Syndrome)

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #78475  από Ιωάννα
 Σάβ Σεπ 29, 2012 1:44 am
http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=& ... UA&cad=rja
Ειναι αρκετά εμπεριστατωμένο άρθρο που αφορά το σύνδρομο ανήσυχων άκρων αλλά και γενικα τις διαταραχές κινητικότητας στον υπνο!
 #94124  από sofia
 Παρ Αύγ 30, 2013 1:49 pm
Παιδιά,
θέλω να καταθέσω την εμπειρία μου σχετικά με το Σύνδρομο Ανήσυχων Ποδιών:
Χρόνια με ταλαιπωρούσε αυτή η κατάσταση-μαρτύριο (περί μαρτυρίου πρόκειται, το γνωρίζουν όσοι το ζουν). Ήταν βράδια που χτυπούσα το πόδι μου στον τοίχο, προκειμένου να ησυχάσει λίγο. Χαράματα με ξυπνούσε η ίδια κατάσταση. Το μεσημέρι, πόλις πήγαινα λίγο να χαλαρώσω, πάλι τα ίδια.
Στην αρχή το συσχέτιζα με τη σπαστικότητα και ξεκίνησα myorel. Τίποτα.
Στη συνέχεια πήρα το rivotril. Εκεί βρήκα κάποια λύση, απ'την άποψη ότι κοιμόμουν βαθιά (είναι το φάρμακο που κοιμίζει και ελέφαντα).
Σε μια τυχαία εξέταση είδα ότι είχα πολύ χαμηλό αιματοκρίτη και φεριτίνη. Έτσι ξεκίνησα σίδηρο. Με έκπληξη διαπίστωσα ότι σε λίγες ημέρες το Σύνδρομο άρχισε να βελτιώνεται, μέχρι που αποκαταστάθηκε πλήρως.
Αποφάσισα, λοιπόν, να κόψω το rivotril. Εκεί δεν μπορώ να περιγράψω τι πέρασα: έκανα 2 μήνες να κοιμηθώ. Η διακοπή προκαλεί τέτοιο στερητικό σύνδρομο, που ορκίζεσαι να μην το ξαναρχήσεις ποτέ!!
Τώρα, ευτυχώς, τό΄χω ξεχάσει αυτό το μαρτύριο. Και αν καμιά φορά με θυμάται, έχω βρει τη λύση: παίρνω για μερικές ημέρες σίδηρο, ακόμα κι αν οι εξετάσεις του αιματοκρίτη είναι καλές.
Επειδή ταλαιπωρήθηκα πολύ μέχρι να βρω ένα δραστικό σκεύασμα σιδήρου, συνιστώ το ferro sanol.
Δε χάνετε τίποτα να το δοκιμάσετε. Κι αν αργήσει να δράσει, επιμείνετε λίγο στη λήψη του φαρμάκου. Μία κάψουλα την ημέρα νομίζω είναι αρκετή.
Θα χαρώ πολύ αν βοηθήσω κάποιους από εσάς!!!
 #114859  από Ματούλα Γαρδικιώτη
 Πέμ Φεβ 04, 2016 3:58 pm
Μπορεί κάποιος που πάσχει από το Σύνδρομο των ανήσυχων ποδιών να γράψει κάτι σχετικά με την αντιμετώπιση του;; Υποφέρει η μητέρα μου από αυτό και δεν φαίνεται να την έχει βοηθήσει η μεχρι τωρα φαρμακευτική αγωγή.... Σας ευχαριστώ!!
 #131195  από Ιωάννα Β.
 Κυρ Μαρ 10, 2019 11:50 am
Να πω κι εγώ την εμπειρία μου σχετικά με το σύνδρομο ανήσυχων άκρων. Εμφανίστηκε πολύ σταδιακά και γύρω στην ηλικία των 24. Μετά από μερικά χρόνια έγινε μαρτύριο καθώς δεν μπορούσα να κοιμηθώ παρά μόνο εξαντλημένη γύρω στις 4-5 το πρωί. Η κούραση ήταν απερίγραπτη αφού έπρεπε να ξυπνήσω στις 7. Ήθελα να κινώ ασταμάτητα τα πόδια μου,δεν μπορούσα να ταξιδέψω,δεν μπορούσα να πάω σε θέατρο ή κινηματογράφο και φυσικά δεν ήξερα τι μου συμβαίνει. Τυχαία διάβασα γι αυτό σε ένα άρθρο ενός περιοδικού και έτρεξα στον γιατρό για να μου το επιβεβαιώσει. Ξεκίνησα το mirapexin σε πολύ μικρή δόση αλλά χρειάστηκε να το αυξήσω μέχρι το 1,05 . Τώρα είμαι καλά αλλά δεν με καλύπτει όλο το 24ωρο. Μία δύο ώρες μένω ακάλυπτη αλλά φροντίζω να είναι ώρες που έχω κάτι να κάνω για να κινούμαι. Ο γιατρός μου είπε πως αν έχω δυσκολία στον ύπνο μερικές φορές να παίρνω atarax. Πράγματι με βοηθάει αυτό. Δεν ξέρω τι θα είχα κάνει χωρίς θεραπεία. Ένιωθα τόση δυσφορία που έπρεπε να παίρνω βαθιές ανάσες προσπαθώντας να ηρεμήσω. Νομίζω ότι θα είχα φτάσει στην αυτοκτονία αν δεν υπήρχε θεραπεία. Ήταν εξαιρετικά έντονα τα συμπτώματα. Επίσης με βοηθάει πολύ το μασάζ . Ελπίζω να βοήθησα κι εγώ εσάς.
 #131196  από Ματούλα Γαρδικιώτη
 Κυρ Μαρ 10, 2019 12:48 pm
Βιώνουμε πολύ έντονα το πρόβλημα με την μητέρα μου.... Εκτιμώ κάθε συμβουλή που μπορεί να δώσει ανακούφιση στο πρόβλημα. Έχουμε ξεκινήσει επισκέψεις στην εξαιρετική και εξειδικευμένη νευρολογο Βαλλια Σ... Εύχομαι στους πάσχοντες ο, τι καλύτερο......
 #131200  από Konstantinos
 Κυρ Μαρ 10, 2019 8:47 pm
Ιωάννα Β. έγραψε: Κυρ Μαρ 10, 2019 11:50 am Να πω κι εγώ την εμπειρία μου σχετικά με το σύνδρομο ανήσυχων άκρων. Εμφανίστηκε πολύ σταδιακά και γύρω στην ηλικία των 24. Μετά από μερικά χρόνια έγινε μαρτύριο καθώς δεν μπορούσα να κοιμηθώ παρά μόνο εξαντλημένη γύρω στις 4-5 το πρωί. Η κούραση ήταν απερίγραπτη αφού έπρεπε να ξυπνήσω στις 7. Ήθελα να κινώ ασταμάτητα τα πόδια μου,δεν μπορούσα να ταξιδέψω,δεν μπορούσα να πάω σε θέατρο ή κινηματογράφο και φυσικά δεν ήξερα τι μου συμβαίνει. Τυχαία διάβασα γι αυτό σε ένα άρθρο ενός περιοδικού και έτρεξα στον γιατρό για να μου το επιβεβαιώσει. Ξεκίνησα το mirapexin σε πολύ μικρή δόση αλλά χρειάστηκε να το αυξήσω μέχρι το 1,05 . Τώρα είμαι καλά αλλά δεν με καλύπτει όλο το 24ωρο. Μία δύο ώρες μένω ακάλυπτη αλλά φροντίζω να είναι ώρες που έχω κάτι να κάνω για να κινούμαι. Ο γιατρός μου είπε πως αν έχω δυσκολία στον ύπνο μερικές φορές να παίρνω atarax. Πράγματι με βοηθάει αυτό. Δεν ξέρω τι θα είχα κάνει χωρίς θεραπεία. Ένιωθα τόση δυσφορία που έπρεπε να παίρνω βαθιές ανάσες προσπαθώντας να ηρεμήσω. Νομίζω ότι θα είχα φτάσει στην αυτοκτονία αν δεν υπήρχε θεραπεία. Ήταν εξαιρετικά έντονα τα συμπτώματα. Επίσης με βοηθάει πολύ το μασάζ . Ελπίζω να βοήθησα κι εγώ εσάς.
Παρόμοιο πρόβλημα (ανήσυχα πόδια και καψίματα) είχα τον πρώτο χρόνο της διάγνωσης μου, με συνέπεια να κοιμάμαι 7-8 το πρωϊ. Δοκίμασα atarax αλλά δεν μου έκανε τίποτε στον ύπνο, ούτε και το Clemastine (που πήρα κυρίως διότι πιθανώς να βοηθά στη επαναμυελίνωση). Από ότι φαίνεται κανένα αντι-ισταμινικό δεν μου φέρνει υπνηλία. Μετά από 6 μήνες πήρα 900mg neurontin, το οποίο βελτίωσε κάπως τα καψίματα και τα ανήσυχα πόδια, μαζί με διατάσεις και κατάφερνα να κοιμηθώ σχεδόν φυσιολογικά. Συνεχίζω να το παίρνω 1,5 χρόνο μετά μαζί με 1200mg λιποϊκό οξύ.
Χαίρομαι που το mirapexin σε βοήθησε και θα το έχω υπόψιν σε περίπτωση που αντιμετωπίσω ξανά το πρόβλημα στο μέλλον.
Επίσης η συνεχής χρήση αντι-ισταμινικών 1ης γενιάς, όπως τα παραπάνω, θα πρέπει να αποφεύγεται (ειδικά σε μεγαλύτερες ηλικίες) γιατί αυξάνει τον κίνδυνο για ανάπτυξη άνοιας.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4358759/
 #131202  από Ιωάννα Β.
 Κυρ Μαρ 10, 2019 9:24 pm
Να διευκρινίσω σχετικά με το atarax. Υπάρχουν μέρες που για κάποιον άγνωστο λόγο το mirapexin δεν έχει την αποτελεσματικότητα που θα έπρεπε. Τότε παίρνω το atarax. Αυτό συμβαίνει μία φορά τον μήνα ή και το δίμηνο. Ο γιατρός μου είπε πως αν αυξηθούν αυτές οι μέρες τότε θα πρέπει να το αντιμετωπίσουμε διαφορετικά. Δεν ξέρω πως. Πάντως το mirapexin αποδείχθηκε σωτήριο για μένα. Στην κυριολεξία μου έσωσε την ζωή.