• Εμβοές μελατονινη και ΣΚΠ

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #60522  από tom80
 Παρ Σεπ 23, 2011 1:23 pm
Ψάχνοντας στο Ιντερνετ βρήκα ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο για τις εμβοές

http://www.eshopkey.net/hellasorl/Files ... emvoes.pdf

αναφέρει το άρθρο:
“Με τον όρο εμβοή εννοούμε την αντίληψη κάποιου ήχου κατά την απουσία ενός
ηχητικού ερεθίσματος. Οι εμβοές υπάρχουν συχνά σε άτομα που πάσχουν από βαρηκοΐα, αϋπνίες, διαταραχές του κεντρικού νευρικού συστήματος. Διεγείρονται από ουσίες όπως η νικοτίνη και η καφεΐνη”.

Περιγράφει εμένα μιας και έχω βαρηκοΐα από 2 μηνών (μετά από μια παρωτίτιδα που είχα πάθει), πάσχω πολλά χρόνια από αϋπνίες, έχω ΣΚΠ και παθαίνω και καταθλίψεις, καπνίζω και πίνω πολύ καφέ (νόμιζα ότι έτσι ενισχύω τον αιματοεγκεφαλικο φραγμό τρομάρα μου) και φυσικά πάσχω και από εμβοές.

Είχα πάει σε ΩΡΛ και μου είπε πρέπει να «μαθείς να ζεις με αυτό»

Στις θεραπείες που αναφέρει το άρθρο γράφει:

«Η χορήγηση μελατονίνης, 3 mg προ του ύπνου, έχει αποδειχθεί ευεργετική σε δύο
μελέτες, μία ανοικτή προοπτική και μία ακόμη προοπτική, τυχαιοποιημένη, διπλή-τυφλή
και με έλεγχο του placebo μελέτη. Διαπιστώθηκε ότι το όφελος ήταν μεγαλύτερο στους
ασθενείς με υψηλά σκορ εμβοών και συνυπάρχουσα αϋπνία»

Σε ένα άλλο post είχε ξαναφερθεί η μελατονίνη για τις αϋπνίες, ψάχνοντας όμως περισσότερο για την μελατονινή διάβασα ότι αντενδείκνυται σε ασθενείς που λαμβάνουν ανοσοτροποιητική ή ανασοκατασταλτική θεραπεία και επειδή λαμβάνω Copaxone, φοβήθηκα να πάρω μελατονίνη.

Έχει κανείς σας πρόβλημα με εμβοές ? πως ο αντιμετώπιζεται?

Θα μου πειτε κόψε το κάπνισμα να βρεις την υγεία σου, σωστο το παλεύω
 #60535  από maestro
 Παρ Σεπ 23, 2011 4:20 pm
tom80 έγραψε:....
Έχει κανείς σας πρόβλημα με εμβοές ? πως ο αντιμετώπιζεται?
Θα μου πειτε κόψε το κάπνισμα να βρεις την υγεία σου, σωστο το παλεύω
Γεια σου tom80,
viewtopic.php?f=10&t=1682&hilit=tinnitus
Τρόπους αντιμετώπισης, δεν έχω βρει και οι γιατροί ΩΡΛ ισχυρίζονται πως δεν υπάρχουν, παρά μόνο προληπτικά, αποφυγή καφέ, οινοπνευματώδη κλπ.
Βασικά, εγώ δεν έχω συμμορφωθεί στα τελευταία, χωρίς όμως να κάνω καταχρήσεις.
Το πρόβλημα(εμβοές), υφίσταται μέχρι αυτή τη στιγμή, σε χαμηλή ένταση και χωρίς να έχω πρόβλημα ακοής.
 #132761  από Kpoplistener
 Δευ Απρ 27, 2020 2:56 pm
Γεια σας εγώ δεν καπνίζω αλλά βρίσκω τον τελευταίο καιρό τον εαυτό μου να πίνει πολύ ελληνικό καφέ. Και τώρα ας πούμε και όποτε πίνω διπλό καφέ , νιώθω ότι η ομιλίες γύρω μου η κάθε φωνή με ζαλίζει ..νιώθω ότι στον εγκέφαλο μέσα γίνεται ένας αχταρμας
Μήπως να πίνω μόνο ένα φλιτζάνι καλύτερα?
 #132762  από waterfall
 Δευ Απρ 27, 2020 6:00 pm
Κι εγώ με εμβοές εδώ και χρόνια. Σαν να πετάει αεροπλάνο μέσα στον εγκέφαλό μου. Σε εμένα είναι λόγω της ΣΚΠ μετά από μια υποτροπή που είχα πάθει με νυσταγμό, διπλωπία και αστάθεια. 'Ηρθε και έμεινε. Ευτυχώς δεν είναι σε σημείο να με ενοχλεί. Δεν κάνω τίποτα για αυτό, δεν το έχω ψάξει. Το έχω συνηθίσει.