• Ερώτηση για την σπαστικότητα

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #68584  από ΑΝΝΑ59
 Παρ Μαρ 09, 2012 4:50 pm
Γιάννης έγραψε:
Vassiliki έγραψε:Διαπιστώνω, επίσης, ότι οι καλές ημέρες δεν συνδέονται με ψυχολογική ή σωματική ευφορία και, αντίστοιχα, οι "κακές ημέρες" δεν συνδέονται με ψυχολογική ή σωματική καταπόνηση. Σίγουρα η κούραση μου δημιουργεί επιπρόσθετη δυσκολία,αλλά δεν σχετίζεται με τις διακυμάνσεις.
Όχι αλλά συμβαίνει το αντίστροφο, η ψυχολογική ή σωματική ευφορία συνδέεται με τις καλές μέρες και αντίστοιχα η ψυχολογική ή σωματική καταπόνηση συνδέεται με τις κακές μέρες, θέλω να πω ότι η καλοσύνη ή η σκατοσύνη μιας μέρας (ή περιόδου) είναι απόρροια των συμπτωμάτων, οπότε... φαύλος ο κύκλος. Ειδικά αν αυτή η κατάσταση ανακυκλώνεται δέκα φορές τη μέρα, κουρέλι τα νεύρα.
:think: :think: :think: ΑΑΑΑΑΧΧΧΧΧΧΧΧ.......Θυμαμαι, με νοσταλγια, μια μερα....τον Ιουνιο ή Ιουλιο του 2010....ΑΑΑΑΑΧΧΧΧΧΧΧ.....Κατεβηκα στο κεντρο, για μια βαρετη σκατογραφειοκρατικη δουλεια...αλλά περπατουσα πολυ καλα, δεν ξερω γιατι, αισθανομουν και αρκετα ξεκουραστη !!!!Προσεχα, βεβαια να μην σκονταψω,αλλά περπατουσα πολυ καλα.... :banana-linedance: :banana-linedance: :banana-linedance: Λοιπον,εκεινη τη μερα, μου δημιουργηθηκε μια...... αριστη ψυχολογικη κατασταση !!! Αν δεν φοβομουν την... επιτακτικη αναγκη τουαλετας, θα ειχα καθισει καταχαμα στην Ομονοια,που την εβλεπα...πανεμορφη, με ενα καφε στο χερι, για ωρες.....!!!!!!Ειχα,σχεδον, ξεχασει ανεργιες...αφραγκιες...σκοτουρες για το μελλον του παιδιου...και ενοιωθα οτι ''πεταω''.....Ααααχχχχ....Ας ηταν κι αλλες μερες σαν κι αυτην....Μην αποδιδουμε ,λοιπον, παντα, ενα νεο συμπτωμα στην κακη ψυχολογικη μας κατασταση!!!! Πολλες φορες, συμβαινει το αντιστροφο.... Βεβαια,πιστευω οτι ,τιποτα δεν ειναι απολυτο....ΝΑΙ!!! ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑΣ ΦΑΥΛΟΣ ΚΥΚΛΟΣ...Ομως, το μονο σιγουρο ειναι, το απροβλεπτο, το εξελικτικο, το εκφυλιστικο, βρωμικο μουτρο της σκπ..... :evil: :evil: :evil:
 #68664  από arianne
 Κυρ Μαρ 11, 2012 9:31 pm
ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΧΑΖΗ???ΜΟΝΟ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΣΠΑΣΤΙΚΟΤΗΤΑ?ΠΡΟΧΤΕΣ ΞΥΠΝΗΣΑ ΕΠΕΙΔΗ ΚΟΥΝΟΥΣΑ ΤΟΝ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΜΟΥ ΩΜΟ Κ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΤΟ ΕΛΕΓΞΩ ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΠΩΣ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ...ΚΡΑΤΗΣΕ ΕΝΑ ΒΡΑΔΥ ΜΟΝΟ ΕΥΤΥΧΩΣ..
 #68666  από Μιμικαμ
 Κυρ Μαρ 11, 2012 9:44 pm
Arianne, την ερώρησή σου δεν την βρίσκω καθόλου χαζή.....δυστυχώς η σπαστικότητα είναι προτέρημα ολων των μελών του σώματός μας....

Εγώ αρκετά συχνά, αισθάνομαι διάφορα τινάγματα, των ποδιών η των χεριών μου, ακόμα και ολόκληρο το σώμα μου αισθάνομαι να τραντάζεται.....και αυτό μου συμβαίνει κυρίως κατά την διάρκεια του ύπνου, οταν τα μέλη χαλαρώνουν και ηρεμούν, με ξυπνάει ενα έντονο τίναγμα του ποδιού 'η του χεριού ακόμα και ολόκληρο το σώμα μου πολλές φορές τινάζεται σαν να έχει γίνει σεισμός 8 ρίχτερ..... :violence-pistoldouble: :violence-pistoldouble: :violence-pistoldouble:
 #132010  από Giorgos23
 Σάβ Σεπ 28, 2019 8:45 pm
Καλησπέρα. Βλέπω ότι είναι αρκετά παλιό το θέμα αλλά θέλω να ρωτήσω κάτι. Εχω αρκετή σπαστικότητα και ο νευρολόγος μου μου δωσε το miorel 1 δισκίο 3 φορές τη μέρα. Ωστόσο βλέπω ότι κάποιες φορές μου προκαλεί μεγάλη χαλάρωση και υπνηλία ενώ κάποιες άλλες δε με καλύπτει η συγκεκριμένη δόση. Μπορώ να προσαρμόζω τη δόση κατά το δοκούν ή θα πρέπει να συμβουλευτώ τον γιατρό μου; Θα ήθελα τις απόψεις σας. Ευχαριστώ.
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7