• Ερώτηση για την σπαστικότητα

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #66911  από ΑΝΝΑ59
 Πέμ Ιαν 26, 2012 9:36 am
Vassiliki έγραψε:μεγάλη αλήθεια, δυστυχώς :(

Η βελτίωση της καθημερινότητας είναι καθαρά θέμα χρημάτων :(
:bow-yellow: :bow-yellow: :bow-yellow: :bow-yellow: Αρχισα να χειροτερευω, μολις αρχισαν να χειροτερευουν,τα (ηδη ασχημα) οικονομικα μου :violence-hammer: ΤΥΧΑΙΟ ???????? :think: ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ :think:
 #68514  από Vassiliki
 Πέμ Μαρ 08, 2012 2:32 pm
Έχετε και εσείς διακυμάνσεις στην σπαστικότητα ?

Σ'εμένα, υπάρχουν ημέρες που περνάω από την κατάσταση "μπαλαρίνας" σε κατάσταση "ρόμποκοπ".

Δηλαδή, μπορεί να είμαι πολύ καλά και το βάδισμα μου να έχει ελαστικότητα και αρμονία και μπορεί οι μυς στις γάμπες μου (γιατί εκεί εντοπίζεται κυρίως) να είναι τόσο σφιγμένοι που να με αναγκάζουν να περπατάω σαν ρομπότ.

Οι διακυμάνσεις παρατηρούνται είτε κατά την διάρκεια της ίδιας ημέρας, είτε να σε μεγαλύτερο χρονικό διάστημα (π.χ. εβδομάδας).

Επίσης, προβληματίζομαι γιατί δεν ξέρω πως θα αποκαλούσα τις "καλές ημέρες". Βελτίωση δεν είναι, γιατί δεν υπάρχει σταθερότητα.
Ωστόσο, το γεγονός ότι υπάρχουν καλές ημέρες δίνει ελπίδες (φρούδες???) ότι η βλάβη δεν είναι κάτι μόνιμο.

Διαπιστώνω, επίσης, ότι οι καλές ημέρες δεν συνδέονται με ψυχολογική ή σωματική ευφορία και, αντίστοιχα, οι "κακές ημέρες" δεν συνδέονται με ψυχολογική ή σωματική καταπόνηση. Σίγουρα η κούραση μου δημιουργεί επιπρόσθετη δυσκολία,αλλά δεν σχετίζεται με τις διακυμάνσεις.

Εσείς ?
 #68516  από ΑΝΝΑ59
 Πέμ Μαρ 08, 2012 2:39 pm
ΕΜΕΙΣ....ΜΙΑ ΑΠ'ΤΑ ΙΔΙΑ.....!!!!!! ΑΚΡΙΒΩΣ.....!!!!!!!! Ετσι ειναι αυτη η κ*λ*αρρωστια.....ΥΠΟΥΛΗ...ΑΤΙΜΗ...ΑΠΡΟΒΛΕΠΤΗ......Α Τ Ι Μ Η!!!!!!!!!!! Δεν μπορουμε να προγραμματισουμε τη ζωη μας, ουτε για την ιδια μερα !!!!!!!!!!
 #68545  από ΑΝΝΑ59
 Πέμ Μαρ 08, 2012 8:23 pm
Vassiliki έγραψε::)

και εσύ το πρωί μπαλαρίνα, το βράδυ ρόμποκοπ ???

:-D
Ναι....ή το αντιστροφο ή......μια μερα μπαλαρινα και την αλλη ρομποκοπ.....ή μια βδομαδα μπαλαρινα και την αλλη ρομποκοπ.......κοκ.Κι απο το σφιξιμο....φουσκωμενα μπουτακια....... :happy-bouncymulticolor: :happy-bouncymulticolor: :happy-bouncymulticolor: :happy-bouncymulticolor: :happy-bouncymulticolor: :happy-bouncymulticolor: Αυτο με ''γοητευει'' με την αρρωστια μας !!!! Που δεν θα πεθανω απο...πληξη.... :violence-hammer:
 #68571  από litsa
 Παρ Μαρ 09, 2012 1:24 am
@#%$#@$^%$#^%$^&^%*))%^

λοιπόν, και έλεγα και εγώ - για άλλη μια φορά- ότι είναι η ... ιδέα μου...!!!

εγώ λόγω των προβλημάτων της μέσης, παθαίνω το εξής:

μπορεί να σηκωθώ το πρωί και να κάνω εκατό δουλειές.. .λέω εγώ τώρα.. και το μεσημέρι να είμαι χάλια ... να μην μπορώ να κουνηθώ... όχι ότι δεν μπορώ να περπατήσω... αλλά θολώνει το μυαλό... σύν ότι μπορεί να πονάω παντού.... και λέω ειναι το πρόβλημα της μέσης...

ή να συμβεί το ανάποδο... το πρωί χάλια και το απόγευμα αφού φάω και κοιμηθώ σαν τα μωρά, να είμαι περδίκι...

προγραμματισμός??? μηδέν... κάνω ότι μπορώ, όσο μπορώ, όταν μπορώ... σύν οτι τις περισσότερες φορές δεν δίνω σημασία....

αυτά τα ολίγα!!!
φιλιά σε ολο το φόρουμ
 #68573  από Μιμικαμ
 Παρ Μαρ 09, 2012 8:47 am
Καλημέρα σε όλο το φόρουμ..... :romance-kisscheek: :romance-kisscheek:

Litsa, νιώθω σαν να περιγράφεις τον εαυτό μου......μια απ' τα ίδια θα έλεγα....αν εξαιρέσουμε τους πόνους στην μέση, που ευτυχώς λόγω γυμναστικής, καταφέρνω και τους ελέγχω......

Αυτό όμως με το βαρύ, θολό κεφάλι, μετά από την πάροδο λίγων ωρών, δεν μπορώ να το εξηγήσω, αισθάνομαι το κεφάλι μου να πέφτει, δεν λειτουργώ, ξεχνάω, το μόνο που με σώζει στην προκειμένη περίπτωση, είναι ένας πολύωρος΄σαν τα μωρά ύπνος.....και οταν με το καλό ξυπνήσω, για μερικές ώρες πετάει και το σώμα και το μυαλό..... :happy-bouncymulticolor: :happy-bouncymulticolor:

Αυτά.....προσαρμοζόμαστε στις όποιες απαιτήσεις και συνεχίζουμε...... :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow:
 #68574  από Γιάννης
 Παρ Μαρ 09, 2012 9:58 am
Vassiliki έγραψε:Διαπιστώνω, επίσης, ότι οι καλές ημέρες δεν συνδέονται με ψυχολογική ή σωματική ευφορία και, αντίστοιχα, οι "κακές ημέρες" δεν συνδέονται με ψυχολογική ή σωματική καταπόνηση. Σίγουρα η κούραση μου δημιουργεί επιπρόσθετη δυσκολία,αλλά δεν σχετίζεται με τις διακυμάνσεις.
Όχι αλλά συμβαίνει το αντίστροφο, η ψυχολογική ή σωματική ευφορία συνδέεται με τις καλές μέρες και αντίστοιχα η ψυχολογική ή σωματική καταπόνηση συνδέεται με τις κακές μέρες, θέλω να πω ότι η καλοσύνη ή η σκατοσύνη μιας μέρας (ή περιόδου) είναι απόρροια των συμπτωμάτων, οπότε... φαύλος ο κύκλος. Ειδικά αν αυτή η κατάσταση ανακυκλώνεται δέκα φορές τη μέρα, κουρέλι τα νεύρα.
 #68579  από litsa
 Παρ Μαρ 09, 2012 11:59 am
Μιμίκαμ, και εγώ δεν είναι ότι πονάω ακριβώς την μέση... πονάω όλη την σπονδυλική στήλη, και μία αδιαθεσία, στα καλά καθούμενα....

νόμιζα ότι δεν ήταν απο την σκπ...
χαχαχαχα
η φιλεναδίτσα μου με γλυκοκοιτάει..

φιλιά πολλά!!
 #68580  από Μιμικαμ
 Παρ Μαρ 09, 2012 12:54 pm
Για την μέση σου κάνε γυμναστικούλα, οσο μπορείς βέβαια....βοηθάει πολύ....οταν για κάποιους λόγους σταματώ.....διαπιστώνω έντονες ενοχλήσεις στην μέση και οχι μόνο....

Αλήθεια, η φίλη μας, αν και μια μόνο.....πόσες φιλενάδες μπορεί να περιποιείται και να φροντίζει........ώρες ώρες μας τσακίζει κυριολεκτικά....να όπως τώρα....μετά απο κάποιες μικρές δραστηριότητες, νιώθω πεθαμένη, μόνο ενας υπνάκος όπως συνήθως θα με σώσει.....

Φιλιά πολλά :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow:
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7