• ΟΠΤΙΚΗ ΝΕΥΡΟΜΥΕΛΙΤΙΔΑ

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #58633  από evaggelia12
 Πέμ Αύγ 25, 2011 4:03 pm
ΓΕΙΑ ΣΑΣ!ΜΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ.
ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΔΙΑΓΝΩΣΗΣ ΣΚΠ ΗΡΘΑ Σ΄ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΕΝΑΝ ΑΛΛΟ ΓΙΑΤΡΟ ΚΟΡΥΦΗ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝΕ...ΕΙΔΕ ΤΙΣ ΜΑΓΝΗΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ ΓΙΑ ΑΝΤΙΣΩΜΑΤΑ ΝΜΟ ΟΠΤΙΚΗ ΝΕΥΡΟΜΥΕΛΙΤΙΔΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΓΙΝΕΤΕ ΚΑΙ ΣΤΟ PASTER.
ΕΞΕΤΑΣΗ ΑΙΜΑΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΣΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΤΙΚΟ Η ΑΡΝΗΤΙΚΟ ΣΤΟΙΧΙΖΕΙ 100 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΟΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΣΕ 20 ΜΕΡΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ.
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΣΚΠ ΟΜΩΣ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ 5 ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΚΗ ΑΓΩΓΗ.
ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΠΑΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ ΚΑΙ ΘΑ ΔΟΥΜΕ.
 #59450  από EFFIE
 Παρ Σεπ 09, 2011 7:39 pm
evaggelia12 έγραψε:ΓΕΙΑ ΣΑΣ!ΜΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ.
ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΔΙΑΓΝΩΣΗΣ ΣΚΠ ΗΡΘΑ Σ΄ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΕΝΑΝ ΑΛΛΟ ΓΙΑΤΡΟ ΚΟΡΥΦΗ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝΕ...ΕΙΔΕ ΤΙΣ ΜΑΓΝΗΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ ΓΙΑ ΑΝΤΙΣΩΜΑΤΑ ΝΜΟ ΟΠΤΙΚΗ ΝΕΥΡΟΜΥΕΛΙΤΙΔΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΓΙΝΕΤΕ ΚΑΙ ΣΤΟ PASTER.
ΕΞΕΤΑΣΗ ΑΙΜΑΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΣΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΤΙΚΟ Η ΑΡΝΗΤΙΚΟ ΣΤΟΙΧΙΖΕΙ 100 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΟΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΣΕ 20 ΜΕΡΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ.
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΣΚΠ ΟΜΩΣ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ 5 ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΚΗ ΑΓΩΓΗ.
ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΠΑΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ ΚΑΙ ΘΑ ΔΟΥΜΕ.
για σου ευαγγελια!!
δε μας εγραψες τι εγινε τελικα με τα αποτελεσματα?? :greetings-waveyellow:
 #59628  από EFFIE
 Δευ Σεπ 12, 2011 5:33 pm
evaggelia12 έγραψε:ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΑ ΘΑ ΒΓΟΥΝ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΘΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΣΙΓΟΥΡΑ!
Καλα αποτελεσματα!! :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow:
 #59629  από triton
 Δευ Σεπ 12, 2011 5:40 pm
Γεια σας και απο μένα

Το τεστ για οπτικη μευρομυελιτιδα μήπως είναι το ίδιο με το τεστ για αντισώματα aquaporine?

Ρωτώ γιατί και μένα μου είπανε να κάνω αυτή την εξέταση αλλά τα αποτελέσματα βγήκαν αρνητικά
 #59633  από EFFIE
 Δευ Σεπ 12, 2011 9:13 pm
triton έγραψε:Γεια σας και απο μένα

Το τεστ για οπτικη μευρομυελιτιδα μήπως είναι το ίδιο με το τεστ για αντισώματα aquaporine?

Ρωτώ γιατί και μένα μου είπανε να κάνω αυτή την εξέταση αλλά τα αποτελέσματα βγήκαν αρνητικά
καλησπερα triton
ναι το ιδιο τεστ ειναι.Αφορα την νοσο ντεβικ.
 #60254  από EFFIE
 Δευ Σεπ 19, 2011 6:27 pm
evaggelia12 έγραψε:ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΒΓΗΚΑΝ ΑΡΝΗΤΙΚΟ ΓΙΑ ΝΜΟ.ΤΑ ΓΝΩΣΤΑ ΛΟΙΠΟΝ.
μπραβο!!! ειναι πολυ σημαντικο κ αυτο.
Καλη τυχη λοιπον με τα γνωστα μας!!!
 #90973  από Dhm
 Σάβ Ιουν 01, 2013 1:14 am
Αν και παλια δημοσιευση...αν η Ευαγγελια παρακολουθει ακομα..μπορεις να μου πεις ποια ηταν τα συμπτωματα που σε εκαναν να κανεις την εξεταση αυτη?
 #91014  από fillcinefil
 Σάβ Ιουν 01, 2013 5:27 pm
Συγνώμη για την παρεμβολή, αλλλά όταν μου είχαν κάνει, για αντισώματα, (στο ΑΧΕΠΑ με πήραν αίμα (και άρα δωρεάν), και τα αποτελέσματα ήρθαν σε κανα μήνα, πλήρη απουσία (αντισωμάτων)), η εξήγηση που με δώσαν για την εξέταση ήταν ότι έτσι μπορούν να καταλάβουν, εάν λειτουργούν επάνω σου ακόμη, τα ανοσοτροποποιητικά (ιντερφερόνες κλπ). Άρα εσύ δεν έχεις να κάνεις, τίποτα με αυτό.