• ΤΡΟΜΟΣ

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #2631  από ΜΙΜΙΚΑ
 Τρί Απρ 14, 2009 7:42 pm
Ναι ρε παιδιά, ήμαρτον ;) ! Εχω εγώ τον καημό μου με τη σπαστικότητα και νόμισα ότι όλοι μιλάνε γι αυτό :lol:
 #2634  από nikolaras
 Τρί Απρ 14, 2009 8:26 pm
Egw proswpika meta apo perpatima h kapoies kourastikes kiniseis exw tremoulo stin kleidwsh polu spastiko ... K kamia fora exw spasmous otan 8elw na perpatisw grigora kanw san ton mitsotaki alla sto podi :P xaxaxa
 #2637  από mary_d_ath
 Τρί Απρ 14, 2009 9:48 pm
Όντως πολύ σπαστικό σύμπτωμα...
Αλλά το πιο φρίκη από όλα τα συμπτώματα, που ευτυχώς το έχω πάθει μόνο 2 φορές, είναι να περπατάς και να "λυγίζει" μόνο του το πόδι σα να νεκρώνεται.
Είναι το μόνο σύμπτωμα που "τρέμω", γιατί κάθε φορά πέφτω αφού με βρίσκει εξ απήνης :lol:
 #2638  από aoratos
 Τετ Απρ 15, 2009 12:17 am
nikolaras έγραψε:Egw proswpika meta apo perpatima h kapoies kourastikes kiniseis exw tremoulo stin kleidwsh polu spastiko ... K kamia fora exw spasmous otan 8elw na perpatisw grigora kanw san ton mitsotaki alla sto podi :P xaxaxa
Νομίζω πως αυτό που περιγράφεις Νικολάρα είναι ο ονομαζόμενος κλόνος. Τρέμουλο στο πόδι για το οποίο αυτό που μπορείς να κάνεις είναι είτε να πατήσεις κάτω με δύναμη στο ένα πόδι που τρέμει, είτε να βάλεις κάποιον να σου πιέζει την πατούσα προς το μέρος του σώματος για να σταματήσει.
 #2639  από nikolaras
 Τετ Απρ 15, 2009 12:46 am
Aorate dn to ksera se euxaristw pantws gia tin plhroforia 8a to dokimasw k 8a s pw ta apotelesmata k gia na sinexisw tin klapsa to allo spastiko siptwma p exw egw toulaxiston einai h entwnh kourash sta podia k h asta8eia ... Ferte m skales na tis metrisw me ton kwlo !!!!
 #2640  από LL--MM
 Τετ Απρ 15, 2009 1:52 am
Η κούραση στα πόδια και η αστάθεια είναι από τα πιο κοινά συμπτώματα. Όταν κρατούσα δεκανίκια λόγω σπασμένου αστράγαλου (δυό χρονια πρίν τη διάγνωση) είχα την εντύπωση ότι άν στηριζα τα δεκανίκια αυτά σε ασανσέρ θά έφευγε χωρίς εμένα, ή και 20 βήματα να έκανα, στο 21ο δεν αισθανόμουνα ασφάλεια αρκετή για να τα βάλω πάλι μπροστά. Με την καθ' αυτό διάγνωση, με την παραμικρή κίνηση όλη η δεξιά μου πλευρά (άνω και κάτω άκρο, ακόμα και τό μέτωπο) είχε φριχτά επίπονους σπασμούς για 15" τη φορά, αλλά αυτό περίπου συνάχεια. Σιγα-σιγά οι σπασμοί αυτοι γίνονταν σχετικά λιγότερο συχνοί μέχρι που εξαφανίστηκαν. Η αστάθεια παραμένει ιδίως "στην κατάβαση κλίμακας" που λεέι και η γνωμοδότηση της ΑΥΕ ΙΚΑ ΕΤΑΜ. Και τα γαϊδούρια δε μου έδωσαν ούτε μιορελ ούτε τίποτα του είδους, μόνο θέλησαν να με πήξουν στο ηρεμιστικό. όταν το κατάλαβα τα έκοψα αμέσως, δε χειροτέρεψε η κατασταση. :evil:
 #130625  από Kpoplistener
 Παρ Οκτ 19, 2018 6:01 am
ΜΙΜΙΚΑ έγραψε: Τρί Απρ 14, 2009 7:28 pm Παιδιά, εγώ μιλούσα για σπαστικότητα. Και γι αυτήν υπάρχουν τα Sirdalud και το Miorel
Απο την εμπειρία μου το miorel βοηθαει αλλα εμενα μου δημιουργουσε και κατι σαν παραισθησεις τωρα αν ηταν υπο το συνδιασμο φαρμακον γιατι εκανα και ινερφερονη β τοτε η αν ειναι απο το ισμδιο το χαπι δεν ξερω