• Tinnitus???

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #42569  από Genovefa®
 Δευ Νοέμ 01, 2010 7:41 pm
Και παλι καλησπερα!
Σας μιλα η μανα rave!
Σα δε ντρεπομαστε λεω εγω...
 #42579  από passenger
 Δευ Νοέμ 01, 2010 11:35 pm
:character-oldtimer: Παιδια εκτος απο βουιτα ακουτε και τιποτα φωνες?? :think: :think:
Μου θυμιζει λιγο θριλερ. Περα απο την πλακα το μονο συμπτωμα που δεν εχω ειναι αυτο!! Για την ακριβεια μερικες φορες ακουω την καρδια μου οταν πεσω να κοιμιθω και ειναι τοσο σπαστικο που δεν με περνει ο υπνος με τιποτα
 #42587  από βικακι
 Τρί Νοέμ 02, 2010 8:31 am
passenger έγραψε::character-oldtimer: Παιδια εκτος απο βουιτα ακουτε και τιποτα φωνες?? :think: :think:
Μου θυμιζει λιγο θριλερ. Περα απο την πλακα το μονο συμπτωμα που δεν εχω ειναι αυτο!! Για την ακριβεια μερικες φορες ακουω την καρδια μου οταν πεσω να κοιμιθω και ειναι τοσο σπαστικο που δεν με περνει ο υπνος με τιποτα

Τώρα που λες για φωνές.Είμασταν σε ένα ξενοδοχείο το 4ημερο και μέσα στην τουαλέτα είχε χαμηλόφωνα ραδιόφωνο.Μπαίνω το πρωί και ακούω κάποιον να μιλάει πολύ πολύ σιγά ενώ είχε τρομερή ηχομόνωση.Το ραδιόφωνο δεν φαινόταν πουθενά και έτσι λέω από μέσα μου :ΩΧ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΑΚΟΥΩ ΚΑΙ ΦΩΝΕΣ!!!! :teasing-tease: :teasing-tease:
Βγαίνω έξω,τσιμουδιά πουθενα και σε κανέναν.Όταν βρισκόμαστε και με τους άλλους τότε καταλαβαίνω οτί υπάρχει ραδιόφωνο στο μπάνιο και οτι το ρυθμίζεις από έξω.ΤΙ ΑΝΑΚΟΥΦΙΣΗ ΘΕΕ ΜΟΥ! ΔΕΝ ΑΚΟΥΩ ΦΩΝΕΣ!!!!!! :eusa-dance: :eusa-dance:
 #42803  από petaloudas
 Παρ Νοέμ 05, 2010 10:10 pm
Καλησπέρα στην παρέα... :greetings-waveyellow:

Για μένα δυστυχώς αυτό ήταν η αφετηρία μου στον κόσμο της σκπ...
Ξεκίνησε μια μέρα άξαφνα, το 2008, και μέσα σε 2 μέρες είχε απογειωθεί!! Πλήρης απώλεια ακοής από το εν λόγω αυτί (αριστερό), και η ένταση.. σε επίπεδα decadance :lol: :obscene-hanged:
Έχω γράψει όλες τις λεπτομέρειες όταν εξιστόρισα τα πεπραγμένα μου...
Ο πρώτος δρόμος ήταν το tinnitus, και ομολογώ πως είχα φρικάρει στην ιδέα πως θα έχω μόνιμα ένα ηχείο μέσα στο αυτί μου, plus την όντως δύσκολη "επικοινωνία" με το περιβάλλον, καθώς υπήρχε έντονη σύγχυση, ακόμα και με τον προσανατολισμό στο εντοπισμό προέλευσης του κάθε ήχου (περιφερειακή ακοή).. Όλο αυτό κράτησε κάτι μήνες... Μετά, η συνέχεια ήταν άλλη (η γνωστή..), και ομολογώ δεν πρόλαβα καν να σκεφτώ αν έπρεπε να χαρώ που δεν είχα tinnitus...
Τώρα, είναι απλά ένα περιστατικό σκπ, το οποίο δεν επανήλθε 100%, αλλά άφησε κουσούρι.. ένα βουητό το οποίο ποτέ δεν φεύγει και ποτέ δεν σταματάει, είναι τουλάχιστον σε επιτρεπτά όρια σε σχέση με το φυσιολογικό περιβαλλοντικό ήχο της καθημερινότητας!! Όσο μεγαλύτερη ησυχία τόσο πιο έντονο, όπως ας πούμε το βράδυ στο κρεβάτι...
Ακόμα πάντως, και λόγω της εμπειρίας αλλά ίσως και λόγω της ακόμα ύπαρξής του, έστω και σ' αυτή την ένταση, τη θεωρώ πολύ επίπονη και δύσκολη ασθένεια!!
 #132775  από Kpoplistener
 Σάβ Μάιος 02, 2020 6:26 am
Γεια σας ακούστε τι μου συμβαίνει τώρα.

Κοιμόμουν ωραία και καλά και μόλις άνοιξα τα μάτια μου επειδή μια από κάτω μου έκανε θόρυβο τα χαράματα, μετά άκουγα ένα θρόισμα έντονο λες και ερχόταν ανεμοστρόβιλος. τρόμαξα. Άνοιξα την πόρτα του μπαλκονιού μου και προσπαθούσα να καταλάβω τι συμβαίνει αλλά ο ήχος δεν ήταν καθαρός και ακομα και τα αυτοκίνητα που παίρνουν ακουγόταν έτσι, δεν φυσούσε καθόλου. Έκανα τον σταυρό μου, μετά αφού προχώρησα λίγο σταμάτησε ξαφνικά. Και τα αμάξια ακουγόταν κανονικά. Αν και τώρα λιγάκι το αυτί μου το ένα είναι καπως βουλομενο αλλά όχι τελείως Ήταν πολύ τρομακτικο. Τα αφτιά μου όχι πολύ συχνά αλλά τι κάνουν, ακούνε κάτι σαν τσιτζικια ή σαν μικρό τρίξιμο δύο φορές επισης, το ένα το αφτι μου βούλωσε

Να επισημάνω ότι έχω την ΣΚΠ
 #132776  από Kpoplistener
 Σάβ Μάιος 02, 2020 6:39 am
petaloudas έγραψε: Παρ Νοέμ 05, 2010 10:10 pm Καλησπέρα στην παρέα... :greetings-waveyellow:

Για μένα δυστυχώς αυτό ήταν η αφετηρία μου στον κόσμο της σκπ...
Ξεκίνησε μια μέρα άξαφνα, το 2008, και μέσα σε 2 μέρες είχε απογειωθεί!! Πλήρης απώλεια ακοής από το εν λόγω αυτί (αριστερό), και η ένταση.. σε επίπεδα decadance :lol: :obscene-hanged:
Έχω γράψει όλες τις λεπτομέρειες όταν εξιστόρισα τα πεπραγμένα μου...
Ο πρώτος δρόμος ήταν το tinnitus, και ομολογώ πως είχα φρικάρει στην ιδέα πως θα έχω μόνιμα ένα ηχείο μέσα στο αυτί μου, plus την όντως δύσκολη "επικοινωνία" με το περιβάλλον, καθώς υπήρχε έντονη σύγχυση, ακόμα και με τον προσανατολισμό στο εντοπισμό προέλευσης του κάθε ήχου (περιφερειακή ακοή).. Όλο αυτό κράτησε κάτι μήνες... Μετά, η συνέχεια ήταν άλλη (η γνωστή..), και ομολογώ δεν πρόλαβα καν να σκεφτώ αν έπρεπε να χαρώ που δεν είχα tinnitus...
Τώρα, είναι απλά ένα περιστατικό σκπ, το οποίο δεν επανήλθε 100%, αλλά άφησε κουσούρι.. ένα βουητό το οποίο ποτέ δεν φεύγει και ποτέ δεν σταματάει, είναι τουλάχιστον σε επιτρεπτά όρια σε σχέση με το φυσιολογικό περιβαλλοντικό ήχο της καθημερινότητας!! Όσο μεγαλύτερη ησυχία τόσο πιο έντονο, όπως ας πούμε το βράδυ στο κρεβάτι...
Ακόμα πάντως, και λόγω της εμπειρίας αλλά ίσως και λόγω της ακόμα ύπαρξής του, έστω και σ' αυτή την ένταση, τη θεωρώ πολύ επίπονη και δύσκολη ασθένεια!!
Ναι είναι απαίσια νόσος αλλά όταν λέω πως την έχω θεωρούν ότι όλα καλά. Ξέρουν για το ένα για το άλλο μέχρι και για τον αυτισμό και την ΣΚΠ ακόμα δεν την έμαθε κανείς.. η ΣΚΠ είναι κάτι σαν γρίπη για αυτούς , την μια μέρα είσαι χάλια και την άλλη σε ρωτάνε "τώρα είσαι καλύτερα?" Λες και είναι κάτι περαστικό ας πούμε. Έχω και ένα μπαστούνι λόγο ότι το χρειάζομαι πλέον αλλά όχι πάντα , και όταν αναγκάζομαι να το χρησιμοποιήσω και βγαίνω έξω, με ρωτάνε από δω και από κει τι έπαθα 😠, ήθελα να ξέρω αν ήμουν σε αναπηρικό το ίδιο θα με ρωτούσαν??? Φυσικά και όχι! Αν ήμουν φαλακρή?? Φυσικά και οχι. Γιατί θα νόμιζαν ότι έχω καρκίνο, στην ΣΚΠ μπορεί να έχεις και πτώση μαλλιών...και έχω αλλά είναι αργή η πτώση και επειδή έχω έντονη τρίχα δεν φαίνεται πολύ αλλά άρχισε να παίρνει μια για μένα άσχημη όψη το μαλλί μου πιο αραιή και τα φρύδια μου οπότε τα βάφω λιγο με μολύβι.. μου την δίνουν στα νεύρα όταν με ρωτάνε ..λες και περιμένουν να τους απαντήσω "όχι δεν έπαθα κάτι , παράσταση παίζω"
Και μια φορά με βλέπει ένας που είχε νεογέννητο γιό , με μπαστούνι και ενώ τον συμπαθούσα με λέει "μπαστουνακι ?μπαστουνακι? (Κοροϊδευτικά) " και δεν του έδωσα σημασία και απο τότε δεν του λέω ούτε γεια.
 #132777  από Kpoplistener
 Σάβ Μάιος 02, 2020 11:18 am
maestro έγραψε: Κυρ Οκτ 31, 2010 12:13 pm Λες να ειναι απ' το πιοτό,
κάτσε να δοκιμασω να το σταματησω τελειως,
όχι ότι πινω πολύ, 1-2 ποτα Παρασκευή & Σάββατο.
Επίσης καφε 1-2 την ημερα, μηπως πειραζει κι αυτο;
Δεν ξέρω τι να πω!!!
Κοίτα άμα είναι βαρύς ο καφές που πινεις ας πούμε φραπές, ναι πειράζει..αν είναι ελληνικός που εγώ ας πούμε πίνω καλύτερα να μην είναι διπλός γιατί επίσης πειράζει, εγώ αναγκαστικά πίνω μια φορά ένα φλιτζάνι καφέ ελληνικό , αν και μου αρέσει ο συγκεκριμένος καφέ να τον πίνω και διπλό αλλά όταν κατάλαβα ότι φταίει το γεγονός ότι τον πίνω διπλό, γιατί άρχισε νά μου γίνεται ο εγκέφαλος μου αχταρμας, και άρχιζαν οι απλοι ήχοι συγκεκριμένα η φωνές να με ζαλίζουν και να μην τους αντέχω, σταμάτησα να τον πόνο διπλό και δύο φορές, και τον πίνω σε φλιτζάνι μόνο μια φορά την ημέρα. ποτό δεν πίνω σταμάτησα γιατί όσες φορές ήπια δύο δάχτυλα ακόμα με επιρεαζαν τα νεύρα του σώματος