• πονοκεφαλοι και σκπ...

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #27191  από geor.gia
 Τρί Μάιος 11, 2010 9:45 am
Παιδιά καλημέρα σε ολους. ηθελα να ζητησω τα φωτα σας σε ενα θεμα που με απασχολει φρικτα. πονοκεφαλος!!! δεν περναει μερα που να μην ποναω. σπανια να τυχει να ειμαι καλα. τις τρεις τελευταιες μερες εχω πολυ εντονο πονο αναμεσα στα ματια. ρωτησα τη γιατρο μου και ειπε οτι δε σχετιζεται με τη σκληρυνση (λεει). ομως εσεις εδω πιστευω οτι μπορειτε να με διαφωτισετε καλυτερα. εχει συμβει σε καποιον απο εσας να εχει φοβερους πονοκεφαλους για πολυ καιρο συνεχεια? εχει τελικα σχεση με τη σκληρυνση ή οχι? αν καποιος μπορει να πει κατι ευχαριστω εκ των προτερων... να ειστε ολοι καθε μερα και καλυτερα ευχομαι :D
 #27202  από anni
 Τρί Μάιος 11, 2010 12:08 pm
Φιλη geor.gia γεια σου :P
μου εχει τυχει........εχω εντονους πονοκεφαλους κατα περιοδους
αλλα οχι σε καθημερινη βαση........ :?
και μενα ο γιατρος μου μου λεει οτι δεν εχει σχεση.....εγω νομιζω πως ναι εχει
παντως με παυσιπονα ειμαι καλυτερα :|
 #27211  από Neutralis
 Τρί Μάιος 11, 2010 12:43 pm
Είναι δυνατόν ο γιατρός να λέει ότι δεν έχει σχέση ο πονοκέφαλος με την σκλήρυνση, εφόσον αγνοεί - εγκληματικά θα έλεγα - το μεγάλο κομμάτι της εγκεφαλονωτιαίας φλεβικής ανεπάρκειας.

Φανταστείτε: έχει ο εγκέφαλος δύο βασικές οδούς, τις σφαγίτιδες, για να κάνει την αποχέτευσή του, και αυτές δε λειτουργούν. Το λιγότερο που μπορεί να πάθει κανείς είναι πονοκεφάλους. Το περισσότερο, απομυελίνωση.

Η γνώμη μου είναι πως έχει και παραέχει σχέση με την σκλήρυνση. Είχα έντονους και καθημερινούς πονοκεφάλους το τελευταίο εξάμηνο. Πέρασαν 27 ημέρες από τότε που έκανα την επέμβαση για τη διάνοιξη της αριστερής σφαγίτιδας, και έκτοτε το κεφάλι μου είναι πανάλαφρο, και φυσικά τα συμπτώματα της σκλήρυνσης έχουν αρχίσει να υποχωρούν.

Νομίζω ότι επιτέλους πρέπει να αρχίσουμε να λύνουμε τα προβλήματά μας αλλιώς. Δεν είναι τα παυσίπονα και οι ιντερφερόνες λύση, είναι το make up για τη συγκάλυψη του προβλήματος.
 #27213  από geor.gia
 Τρί Μάιος 11, 2010 1:35 pm
παιδια σας ευχαριστω για την ανταποκριση. :) Neutralis τα σκεφτομουν αυτα που λες γιαυτο και δεν καταπια αμασητα οσα ειπε η γιατρος. το θεμα ειναι πως τη βαζω στη διαδικασια να ψαξουμε το θεμα "εγκεφαλονωτιαία φλεβική ανεπάρκεια". εδω ακομα και για την εξεταση αιματος + παρακεντηση εχει ψιλοαντιρρησεις. τι να πω ρε παιδια.... οσο το σκαλιζω τοσο πιο μπαχαλο μου φαινεται.. Αnni σου ευχομαι να μη σου ξανασυμβει ποτε να εχεις πονοκεφαλο (οι δικοι μου ειναι σε διαφορα σημεια του κεφαλιου και τις πιο πολλες φορες σε ολο το κεφαλι σαν να κουβαλαω βαρος 10 τονους). Neutralis μακαρι αυτη η επεμβαση να ηταν οριστικη λυση στα προβληματα σου :D μεσα απο την καρδια μου στο ευχομαι...
 #27224  από swt
 Τρί Μάιος 11, 2010 5:26 pm
sou έγραψε:[...]
Μερικά hint για τους αξιότιμους επιστήμονες που αρέσκονται στη δεύτερη απάντηση:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20351675
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20018140

[...]
Απλά να συμπληρώσω ότι στο :arrow: viewtopic.php?f=15&t=807&start=1 μπορεί κανείς να βρει τα πλήρη κείμενα για αρκετές από τις μελέτες του καθ. Ζαμπόνι, συμπεριλαμβανομένης της δεύτερης από τις παραπάνω (η τελευταία).
 #27244  από geor.gia
 Τετ Μάιος 12, 2010 9:57 am
sou έγραψε:Μετά από μια παρακέντηση και απομάκρυνση εγκεφαλονωτιαίου υγρού (ΕΝΥ) ξεκινάει ένας πονοκέφαλος που κρατά για ημέρες. Φυσικά και δεν έχει σχέση με την παρακέντηση. Είναι δυνατόν;

Εγώ ο αδαής, που δεν είμαι γιατρός θα θυμηθώ από το σχολείο ότι τα υγρά δε συμπιέζονται και από τη σχολή το νόμο Kellie-Monro που λέει το απλούστατο: Το κρανίο είναι πολύ σκληρό και ο όγκος του, συνεπώς, είναι σταθερός.. Αυτά που έχει μέσα είναι υγρά, που δε συμπιέζονται. Συνεπώς το άθροισμα των όγκων εγκεφαλικός ιστός + ΕΝΥ + αίμα είναι σταθερό. Αφαιρούμε λίγο ΕΝΥ. Τι θα πάρει τη θέση του; Αίμα. Και από πού θα φύγει και πόσο θα κάνει να φύγει αφού οι φλέβες είναι κλειστές; Η σωστή απάντηση σε αυτό το ερώτημα είναι "έλα ντε!". Η επιστημονική απάντηση είναι "η ΣΚΠ είναι αυτοάνοση και δεν έχει σχέση με αυτά". Διαλέγετε και παίρνετε.

Μερικά hint για τους αξιότιμους επιστήμονες που αρέσκονται στη δεύτερη απάντηση:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20351675
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20018140

Και πριν μου πει κάποιος ότι τους αντιπαθώ και τους ειρωνεύομαι, θα πέσω γονατιστός και θα ζητώ συγγνώμη αν μπορέσουν να ανατρέψουν αυτά που λένε τα papers και μου πουν και το αυτοαντιγόνο της ΣΚΠ. Στο κάτω κάτω ΣΚΠ έχω οπότε χαζός και υπάνθρωπος είμαι. Τόσο σημασία έχει πια αυτή η άποψή μου;

sou ακομα δε την εκανα την παρακεντηση. περιμενω να ερθει η σειρα μου στο νοσοκομειο, δηλ. να με ειδοποιησουν. οι πονοκεφαλοι ειναι προ παρακεντησεως....
 #27251  από chryssa
 Τετ Μάιος 12, 2010 12:52 pm
μηπως ο καθε οργανισμος αντιδρα διαφορετικα ;
μετα την παρακεντηση δεν ειχα πονοκεφαλο
ειχα εντονο εκνευρισμο......που τον απεδωσα στην παραμονη στο νοσοκομειο
(ακολουθησα βεβαια τις ιατρικες οδηγιες......12 ωρες απολυτη ακινησια σε οριζοντια θεση)
σαν εξεταση .....ηταν επωδυνη (ισως ο γιατρος να ηταν απειρος ;) αργοτερα εμαθα πως ειναι εξεταση ρουτινας....... δεν την κανω ξανα...ουτε με σφαιρες :mrgreen:
 #27257  από litsa
 Τετ Μάιος 12, 2010 3:02 pm
παρακαλώ πολύ δεν ειναι σωστό να λέμε σε κάποιον που θα κάνει παρακέντηση επειδή ο ίδιος για διαφοροους λογους ειχε το χ προβλημα ότι θα το εχει και ο άλλος!!!!!!!

επίσης το μυστικό για να μην έχεις πονοκέφαλο ειναι να μην κουνιέσαι για κανά 2ωρο ή οσο σου πουν οι γιατροί και επίσης να πινουμε πολύ νερό..

το να πούμε να προσέξουμε ποιος θα μας την κάνει .. συμφωνώ.. αλλά επειδή σταύρο πιστεύεις μια θεωρία του ζαμπόνι και μπραβο σου και το σεβομαι και θα κανω τον ελεγχο και εγώ στο μέλλον , και ευχαριστούμε και για τις πληροφορίες

δεν σημαίνει ότι θα πρεπει να καθοδηγείς με τον τροπο που κάνεις τους υπολοιπους και μαλιστα να τους προκαταβάλεις... :| :| :|

οι πονοκέφαλοι μπορεί να ειναι και απο το αυχενικό...!! εάν βέβαια έχει κάποιος.. ή ακόμα και απο την σύγχιση μας ....
ή ...
 #27259  από Neutralis
 Τετ Μάιος 12, 2010 4:50 pm
Αξιωματική διαφορά: γιατί να νομιμοποιούμαστε να προκαταλαμβάνουμε τον κόσμο θετικά πως "όλα θα πάνε καλά" - κάτι που το διαβάζω πολύ συχνά στο φόρουμ - και δε δικαιούμαστε να διαδώσουμε μία πληροφορία που είναι κακή είδηση μεν (οι πονοκέφαλοι μετά από παρακέντηση) αλλά και αντικειμενική; Δεν αναφέρομαι μόνο στα εδώ ποστ, αλλά στη γενικότερη φιλοσοφία του "όλα θα πάνε καλά". Πότε πήγαν καλά τα πράγματα, και σε ποιόν, σε βάθος χρόνου και σε βαθμό αναπηρίας, αν έπασχε από σκλήρυνση και δεν προέβη σε άλλα μέτρα, όπως δίαιτα ή επέμβαση ή άλλου είδους αγωγή, για να βελτιώσει την κατάσταση;

Συμφωνώ, ο "άγγελλος" κακών ειδήσεων, από την εποχή του Σοφοκλή, ήταν ανεπιθύμητος στην σκηνή.

Μόνο μετά τον Ζαμπόνι, για πρώτη φορά, έχει νόημα να λέμε πως τα πράγματα μπορεί να πάνε καλύτερα.

Το κομμάτι των πονοκεφάλων έχει άμεση σχέση με την σκλήρυνση και αδιαπραγμάτευτη, για να λήξει το θέμα εδώ.
 #27260  από Μαριάννα
 Τετ Μάιος 12, 2010 4:54 pm
Ο άντρας μου πάντως ειχε πονοκεφαλο μετα την παρακεντηση αν και έμεινε ξαπλωμενος 10 ώρες μονο αριστερα και δεξια γυρνουσε γιατι ετσι του είπαν